Jump to content

Goribor


Krsh

Recommended Posts

Kad sam prochitao na netu recenciju benda, bio sam u fazonu "wow, dirty blues, kod nas, mora da je neshto dobro" ali kad sam chuo pesme... shvatio sam da se momci samo neukusno sprdaju. Blues? Da da...

Ovaj bend uglavnom slusaju ljudi koji ne slusaju, ili nisu ni culi nikakav blues u zivotu. Sto je logicno, posto bend nema nikakve veze sa navedenim zanrom. Onaj ko je cuo za izvodjache kao shto su Hank Williams, Woody Guthrie, Ernest Tubb, Roy Acuff i sl. zna na shta mislim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Goribor će 8. decembra (ponedeljak) održati koncert u zagrebačkom klubu Aquarius.

 

Frontmen Aleksandar Stojković St za Popboks kaže da će grupa nastupiti u sada već standardnoj, četvoročlanoj postavi, i da će možda biti upriličen i nastup Babilonaca.

 

Planiraju se i koncerti u Sloveniji, ali St kaže da se ništa ne zna - "prvo vize".

 

Stojković se, inače, ovih dana bavi muzikom za dokumentarne filmove: upravo je završio rad na dokumentarcu o pulskoj ex-kasarni Rojc, a za početak iduće godina planira rad na filmu o organizovanim ljubiteljima Krišne.

 

Kaže da je rad na filmskoj muzici dosta delikatan - "bole oči i leđa, ali je u svakom slučaju bolje od branja kupusa i celera, po istom ovom vremenu."

 

Pretprodajna cena ulaznice za koncert u Aquariusu (Aleja Matije Ljubeka b.b.) je 40 kuna (oko 550 dinara); na dan koncerta, karta će biti skuplja za 10 kuna.

 

Početak je najavljen za 21 h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ima li neko solo album pevaca St?

 

ST - Na eksperimentalnoj bazi (2008, Slušaj najglasnije)

Aleksandar Stojković - St, vokal Goribor napravio je svoj solo album iz loopova i samplova koji su otpali iz jednog drugog projekta na kojem je radio. 11 vrsnih plesnih instrumentala u ritmici vrlo bliskoj matičnom bandu, St je podebljao sa psihodeličnim dubovima, elektronikom i različitim efektima dobivši spoj starog minimalističkog alter elektronskog zvuka sa suvremenim glazbenim kretanjima. Uskladivši svoj underground izraz s mnoštvo ritmova od tvrdog uvodnog blues-funka "38" poput Sly Dunbara i Robbie Shakespeara, plesnog house hip-hopa "Bass-spas" koji navodi na pomisao da se tu negdje krije Afrika Baambaataa, odličnog trip-hopa "D Vibe" s vokalnim hip-hop samplovima na engleskom jeziku do d'n'b ritmike u vragolastim eksperimentima pojačanom "Kang Fuu". Ali to je tek trećina albuma na kome tek slijede prava iznenađenja. "Kodi" je mračan psycho s etno elementima na akustičnoj gitari koja zvuči poput šargije, dok "Kraj nije the end" i "Okej" u svojem ambijentalno rasplinutom izrazu daju potpuno eksperimentalni pečat spajanjem post-rocka i elektronske samplirane psihodelije. Najoriginalniji komad "Tako tako" nalazi se već pred samim krajem albuma i obasipa avangardnim funk riješenjima koja djeluju kao proizašlim iz kuhinje čuvenog Mark Stewarta i njegove Maffie, negdje iz druge polovice '80-tih. Kao prvi video već je realiziran "G38" i album bez ikakvog problema nastavlja instrumentalizaciju priče Goribor. Možda zasmeta što nema prepoznatljive St-ove lirike i njegovog teškog oporog vokala, ali i bez toga se pokazao kao kompozitor koji se u plesnom minimalizmu snalazi poput ribe u vodi. Jedan od boljih plesnih albuma 2008. Vjerojatno mu se smiješi i dobar plasman na underground ljestvici američkog KZSU.

Naslovi: 1. "38", 2. "Bass - spas", 3. "D Vibe", 4. "Kang Fuu", 5. "Kodi", 6. "Kraj nije the end", 7. "Okej", 8. "Tako tako", 9. "Tanger", 10. "Tiho, brzo i polako", 11. "Veliki bluz"

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Nakon poduže pauze, Goribor će ovog meseca održati nekoliko koncerata u Srbiji.

 

Prvi na redu je Niš - 10. april, Pravni fakultet; slede Beograd - 14. april, Rex, i Novi Sad - 18. april, Foxtrot.

 

Grupa najavljuje da će koncerti u Nišu i Novom Sadu biti klasične svirke, dok se za Beograd priprema nešto drugačije.

 

Naime, u Rexu će najpre biti prikazan film Oči u magli o Zdenku Franjiću, hrvatskom izdavaču koji je godinama objavljivao izdanja Goribora na svojoj etiketi Slušaj najglasnije!, nakon čega će Goribor održati atipičan koncert.

 

Frontmen Aleksandar Stojković St će čitati poeziju, ostatak benda će ga pratiti, a predviđeno je i prikazivanje video radova.

 

Kao ilustraciju zvuka kakav će moći da se čuje u Beogradu, bend nam je poslao novi rad po imenu Grad:

 

Karta za Niš košta 250 dinara, za Beograd 400, a za novi Sad 700.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Plan koren iz 9 su me prijatno iznenadili, simpaticno je videti i cuti kako duo koji se sastoji od basiste i kompjutera moze da naprave minimalistican ali ritmican zvuk.

 

Sizife, Daj Kamen! mi se isprva nisu dopali, mislim klasican punk rock, sve dok nije krenula ona pesma sizofrenija i one poslednje tri sto su mi jako vukle na Nirvanine pesme sa Bleach-a i par pesama od Jesus Lizard-a, pa sam i na njima uzivao.

 

Goribor, gorim i ja sa njima. Ima nesto u tom bendu, njihovim zivim nastupima, koji zasenjuju njihova cd izdanja, i drago mi je bilo da se kod njih pojavilo dosta mladjih ljudi (posto sam i ja jelte omladinac, a i malo bi mi bilo precudno da se dosta matoraca pojavilo u prvim redovima, bez uvrede doticnima) u prvim redovima.

Bend zaista zraci harizmom, cak i novi clanovi (bubnjar, bas i usna harmonika), St-ovo krivljenje za onim mikrofonom i kompjutercicom, pojacavanje matrica sve to ima svoj poseban sarm, pogotovo njegov hrapav i namucen glas, Pitijevo predivno gitarsko umece (na exitu to nisam primetio jer tada nisu bili kompletni kao bend, ali ovaj covek moze sve da svira blues, rock, stoner, punk, metal!) i videlo se na njemu da uziva dok to radi, pa je i to u neku ruku uticalo na brojnu publiku, svako postovanje za ovoga coveka kao muzicara.

Izvedene su neke nove pesme (kako kome, verujem da je neko imao prilike da ih cuje preko spejsa ili na zivim nastupima) Gradovi se lome, Od pocetka ili iz pocetka (nisam dobro razumeo St kada je najavio pesmu), Uzalud se budis (znam zvuci kao los naziv za narodnjacku pesmu, ljudi moji ono je klubski hit, tuc, tuc, heh, heh...) ostale su bile odvec poznate Ko sam? (sing along sa publikom, predivan osecaj!) , Sjajne niti, Dalaj lama da li me se secas (ovde je publika otkinula), Voli me, Rolamo (slicna reakcija kao na dalaj lami), osecajna Bez (mozda najmirnija pesma na repertoaru, sa kojom svako moze da se poistoveti), cujem bluz u heavy/stoner varijanti koja me je salomila samo tako (svaka cast jos jednom Pity-u) i naravno tamo na kraju je bio i st.bluz za bis (cak su dvaputa izasli) euforija totalna, djuskali ljudi po celoj sali i pevali, u tom trenutku sam osetio, to je to, ovo je bend koji ce ovde da zari i pali po koncertima, i bilo bi glupo (da li sam nju sinoc cuo ili je to bila mislim, hm, zaboravi se covek ponekada kada padne u trans) da ne ostvare jos veci kontakt sa sirom publikom, a nadam se da hoce...

Inace ne idu pesme hronoloskim redom, cisto da ne bude zabune.

Poslednja pesma je bila samo polako, ali nju sam samo na kratko preslusao jer sam se pozurio na nocni.

 

Za kraj evo prve pesme Gradovi se lome:

http://www.youtube.com/watch?v=ORa2Fmyuess

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

GORIBOR (Srbija) + MLIJEKO (Hrvatska), 27.XI 2009., Močvara, Zagreb

Povratak u pravu formu za koju su se pripremali gotovo godinu dana Goribor će prezentirati na svojem četvrtom koncertu u hrvatskoj metropoli i predstaviti najnovije blues-rock/ trip-hop poeme koje pripremaju za novi album.

 

Drugi ovogodišnji nastup Goribor u Zagrebu (prvi je bio 16.VI u Purgeraju) morao bi potvrditi definitivnu set listu pjesama koje će se pronaći na novome albumu. O njima i njihovoj snazi electro-rock bluesa i trip-hopa, kao i o teškoj surovo olovnoj atmosferi tekstova pjevača St-a nije potrebno posebno govoriti. Bez lažnih nada i obećanja u bolje sutra, Goribor su band koji je prošao jedan ogroman put od luzerstva i beznađa u vlastitoj domovini Srbiji do neočekivane i nevjerojatne popularnosti u Hrvatskoj koja im je praktički drugi dom. Uz nove materijale koje pripremaju za drugi pravi službeni album (imaju 9 objavljenih radova za Slušaj najglasnije), obećavaju da će repertoar nadopuniti i sa niskom nekolicine dobro znanih brojeva.

 

Veliku čast i šansu da se konačno pokažu pred širokom zagrebačkom audijencijom dobio je post-punk/ indie trojac Mlijeko iz Dugog Sela kojeg smo predstavili u rubrici 'Demo izvođači 2009., 1.dio', a koncertno popratili i na open-air festivalu Ex-Yu Rocks!, održanog u Krupi na Vrbasu. Na sceni su energični, poletni i nabrijani, nalaze se u najboljim 20-tim godinama, te će izvesti najnoviji materijal koji bi se uskoro trebao pojaviti na njihovom debiju za Slušaj najglasnije. Preporuča se da ne propustite njihov spoj ranog post-punka s natruhama funka i noise-rocka kojeg vješto grade u novovjekovni eksplozivni indie-rock zvuk sa tekstovima na hrvatskom jeziku.

 

Cijene karata: 45 kn, na dan koncerta na blagajni kluba: 60 kn

 

Pretprodaja ulaznica: Dirty Old Shop, Tratinska 22; Klub Močvara, Trnjanski nasip bb; Kovač, Masarykova 14; Punkt13, Ilica 24.

 

20091119_101138_3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

01.12.2009. 09:11. Rock

Goribor oduševio

 

Goribor @ Močvara,Zagreb, 27.11.2009.

Poštenom Hrvatu u meni gotovo je neugodno. Točno dva tjedna nakon onog petka trinaestog kad me je fenomenalni beogradski trojac Repetitor ostavio "bez (hrvatskog) teksta", a na istom mjestu, u ovaj put sasvim popunjenoj "Močvari", moram bezrezervno ishvaliti još jedan (srpski) band na -or. No, budući da je to Goribor, to i nije nikakvo iznenađenje. Zašto "moram"? Iz nekakve unutarnje potrebe, jer takav band i takav nastup ne viđa se svaki dan pa ni svaki mjesec, čak ni u jesenas dobrim rock koncertima gotovo zakrčenom Zagrebu.

 

Ono što jest neka vrsta iznenađenja i novosti izuzetna je sigurnost i od prvog trenutka puna snaga zvuka i nastupa. Ovaj put nema više "izviđanja" terena i uzajamnog "opipavanja pulsa" između same pozornice i ipred nje: atmosfera je već unaprijed zgusnuta, jer ljudi točno znaju da su došli vidjeti veliki band i to se ostvaruje bez ikakve zadrške i zagrijavanja. S druge strane, također, Aleksandar "St" Stojković nema potrebe nagađati kako će biti dočekan njegov egzistencijalistički blues. Nalazi se u Zagrebu i time je sve jasno. Publika, dakako, stihove zna i poput molitve reproducira napamet, ne zato što bi bili dopadljivo upakirani u lako pamtljive melodije, nego zato što zvuče tako jasno i istinito. Nakon instrumentalnog uvoda, pojačanom usnom harmonikom gosta čije ime nisam razabrao, St prelazi u svoju "osobnu iskaznicu" - "Ko sam".

 

Uz njega je, naravno, stalni "ortak" gitarist Željko Ljubić - Piti i nova u nizu varijabilnih ritam-sekcija, basist Miroslav Užarević i bubnjar Miloš Vojvodić. Po usviranosti ne bi se reklo da je ovo dio mini-turneje s međusobno prilično razmaknutim koncertima, a pogotovo St djeluje tako "profesionalno uživljeno" da se pomalo pitate je li to već prešlo u rutinu. Pa, nije. Ova poezija ne troši se ponavljanjem, kao ni patnja u njezinim korijenima i nije loše povremeno se podsjetiti kako su savršeno sročene St-ove ispovijedi, odnosno nastojanja da shvati i formulira "ko sam, šta sam". Večeras su izostavljeni neki od starih favorita, ali nema baš previše ni novih pjesama, poput "Uzimam", onih za novi album, čiji se vrlo dojmljivi uzorak "radnih verzija" može čuti na myspace-u. Ako neke i ostanu u komornoj akustičnoj verziji, možda će to biti baš pravo rješenje za njih. No, sad se svira vrlo čvrsti trip-hop/ blues/rock bez predaha. "Sjajne niti", "Dalajlama me se sećaš", "Rolamo", "Bez" "Voli me"...šezdeset minuta prolazi dosta brzo, uz poznate projekcije fotografija iz borske rudarske prošlosti i urbane pustoši, ali bisevi će potrajati još oko pola sata, uključujući "St bluz" i katarzičnu "Ljubavi moja". Bilo kakav nastavak u tom trenutku bio bi suvišan, kao i prijateljska naklapanja o tome je li bilo super, super-super ili je netko vidio i bolje (?) izdanje grupe. Goribor je na vrhuncu jedne zaokružene etape i za sljedeći korak, sljedeći doživljaj trebamo i želimo novi album. Pa i u međunarodnoj srpsko-hrvatskoj Bor-Beograd-Zagreb-Pula koaliciji, kao i dosad, ako već tako najbolje ide. "Ideologiju" ove grupe razumijemo u potpunosti. A bar donekle i "dušu Crnca".

 

Juraj Šiftar

Recenzija link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...