Jump to content

5 najomiljenijih basista


Rile

Recommended Posts

jel neko slushao Blind Illusion i album The Sane Asylum gde Les izuva bass vishe u metal fazonu (i pritom ne peva) ?

 

Imam taj album i Trilogy Of Terror demo, na demo-u su bolje pesme po mom misljenju.

 

Iskopaj Glass Guilottine ako mozes, pesma je super.

 

Ovo je bilo totalno oftopik, izvinjavam se.

 

John Myung

DiGiorgio

 

Pojma ne'am, ovo sam naveo da ne bude moj post totalni oftopik xD

Edited by MREžAsTI MEn

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Lola Andrejic, jedini koji je znao da svira bass.

 

Pastoriusa bi isto stavio tu. Ali daleko je on od Lole. Neka uostalom potvrde ljudi koji su za njega chuli, chisto sumnjam da je nekoga ostavi ravnodushnim sa svojim sviranjem.

 

Lola nije imao tehniku razvijenu, ali kakav groove je on svirao, to samo mozete da sanjate. Pritom tachnost sa pratnjom i popunjavanjem rupa u sviranju. Njegovo sviranje prosto je fantazija i san svakog bassiste.

 

Shto se tiche kontrabassista. Ray Brown mi za sada najveci uzor od njih. Ali pretpostavljam da su Charlie Mingus i gomila njih iz Jazza odlichni.

 

Kolege bassisti i ostali. Jedino shto cu vam reci za vashe liste, jeste da su pune tehnichara. Je li to muzika?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lola Andrejic, jedini koji je znao da svira bass.

 

Pastoriusa bi isto stavio tu. Ali daleko je on od Lole. Neka uostalom potvrde ljudi koji su za njega chuli, chisto sumnjam da je nekoga ostavi ravnodushnim sa svojim sviranjem.

 

Lola nije imao tehniku razvijenu, ali kakav groove je on svirao, to samo mozete da sanjate. Pritom tachnost sa pratnjom i popunjavanjem rupa u sviranju. Njegovo sviranje prosto je fantazija i san svakog bassiste.

 

Shto se tiche kontrabassista. Ray Brown mi za sada najveci uzor od njih. Ali pretpostavljam da su Charlie Mingus i gomila njih iz Jazza odlichni.

 

Kolege bassisti i ostali. Jedino shto cu vam reci za vashe liste, jeste da su pune tehnichara. Je li to muzika?!

Brate sad vec preterujesh kako uopste mozesh da poredish Pastoriusa i tog Lolu? Mislim Pastorius je napravio revoluciju u bass gitari na svim osnovama i tebi je kao bolji ovaj lik, uostalom Pastorius je pored toga sto je tehnichki bio mamojebac pisao i neke predivne kompozicije koje su ushle sada u jazz standarde ako ga to ne chini muzikalnim i muzicharem onda priznajem da ne znam sta znachi ta rech.Ako se vec toliko lozish na Lolu koji svira slap i flazolete i na to kako on ima groove i popunjava rupe ,trebalo bi da poslushash chiku koji je mnogo poznatiji od njega(i bolji) a svira isti fazon:Mark King-a iz Level 42-on je cale.Nemoj da se vredjash zbog ovoga sto sam napisao ali stvarno preterujesh kao sada svi su sranje osim Lole...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege bassisti i ostali. Jedino shto cu vam reci za vashe liste, jeste da su pune tehnichara. Je li to muzika?!

 

Imati sjajnu tehniku ne znaci biti operisan od muzike.

Takodje, ipak je ovo i stvar licnog ukusa.

ps. Na listama na ove 3 strane je bilo barem 40 muzicara... necemo da generalizujemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golube kakav crni slap? Zapitao sam se i ja da li je, ali nije. Lola je bio slab tehnicar i pritom svirao je samo sa tri prsta i to uglavnom palcem kao da je trzalica. A gde sam sad pa rekao da Pastorius nije muzicar? Ja sam samo rekao da je daleko od njega. Pastorius je zvanichno najbolji bassista u svetu. Ali ja ti kazem Lola je otkrio neshto shto nijedan bassista nema ili nije imao (mislim na poznate bassiste, koje sam chuo).

Odslushaj njihovo sviranje. Lola prati, Pastorius solira. Ja ih ne poredim, jer ne mogu (ovaj je bolji Lola, a ovaj je bolji Pastorius), ja ih samo slusham i analiziram.

 

Kako bass treba da prati pedalu? Kako bass treba da improvizuje na osnovu ritma? To po meni je enigma za sve nas. I jedino shto imam u glavi jeste ta pedala i ritam nekog riffa. Mozda zvuchim kao pochetnik, ali uveravam vas da ako je to enigma kod najpoznatijih bassista u svetu, koji su uzori nama, onda se samo pitam sta je tek kod nas koji ih skidamo i stavljamo kao uzore.

 

Rile, naravno da ne znachi da je operisan. To znachi samo da je skrenuo sa puta. Nema muzike u suvoj tehnici.

Ma nema veze sa ukusom. Ima veze sa sushtinom bassa. Ostavimo sa strane kome se shta svidja. Zanima nas samo sushtina. Pazi svaki bassista ima neshto da ti pokaze, pa makar bio pochetnik. Lola ima najvishe da ti pokaze bassa u svom sviranju.

Ako sam rekao samo jedan bassista, onda sam stvarno bio dovoljno jasan. Naravno ne znachi da sam konzervativac. Od Pastoriusa se dosta nauchi shto nije pratnja bassa, solo i slichno i naravno harmonija. Od Wootena i slicnih opet pokupish tehniku koja moze da ti pomaze. Ali od Lole dobijash sushtinu bassa. Bass je nastao od kontrabassa, tj. kontrabass je njegov predak. Sto znachi nastao je iz ritmichkog instrumenta. To ti je prirodna sushstina bassa, da bude pratnja, shto naravno ne znachi da solo ne treba da se svira. To znachi da funkcija bassa jeste da puni i da daje boju svemu tome.

 

E da Golube naravno da se ne vredjam. Hocu da chujem vashe mishljenje. I hocu da vam pokazem zashto ja mislim da je Lola jedini.

Edited by Livnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svirao je on sve. Ali kad vec kazesh Jazz, onda sve to stoji za impro. Samo shto osnova bassa je da prati i da improvizuje na osnovu svoje ritam-pratnje, zar ne?

Kod Pastoriusa se chuje da on solira i da improvizuje na svom solu.

Edited by Shuma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa...znam da ce zvuchati malo preterano ali dobro.

Svirao je u RMT triu. To je jedino sto imam od njega.

Na primer singl Marsh na Drinu. Ali ogrmnu vaznost predajem pesmi ,,Na Drinu`` sa tog singla.

http://rapidshare.com/files/53756634/_1984...rs_na_Drinu.rar

izvolte skinuti posto sam ja tako nasao ocuvane verzije tih pesama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stuart Hamm-ovo nije covek vec hobotnica

Stanley Clarke-cevapi umesto prstiju

Jaco Pastorius-dobar basista za jednog dzankija

Geddy Lee-dobar basista za jednog Amisha

Lemmy-ovaj car mora da je isao na casove basa kod bubnjara.

 

najgori basista:

 

Steve Harris-svaki put kada ga cujem dodje mi da odem na hipodrom.Ubi te me!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...