Jump to content

Programski, Markup Jezici, 3d Animacija I Slicno..


+Abigail+

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
A za C# - pa ostao je, bez obzira na planove i zelje, vendor-locked platforma, a kad se pojavio trebao je da bude next-best-thing posle jave.

 

Nis' ti bas najbolje informisan :meshuggah: . U svakom slucaju, C# aplikacije, ukljucujuci i ASP.NET rade bez prakticno ikakvih problema i modifikacija, na Unix-u, Linuxu i J2EE. One word, Mainsoft :rockdevil:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usudio bih se dodati jos jednu ne tako nebitnu stvar, ali vec davno zaboravljenu. Kao sto rekoh vise puta, za uspeh kojekakvih operativnih sustava na trzistu bitan je koliko toliko sam sustav i naravno kvalitet i kolicina aplikacija za isti. Ergo, da se deducirati, najbitnija stavka u uspehu bilo kak'og koliko toliko opce-namenskog sustava su (indirektno, to krajnji korisnici ne kapiraju, ali industrija da) razvojni alati.

 

E sad, pitate se vi ka'e to veze ima sa Mikrosoftom, vizavi C# i sire. Elem, bratija iz Mikrosofta, ne samo da zna znanje vecma su svojevremeno pravili verziju Windows NT-a zakljucno sa v4.0 za MIPS, DECAlpha i PowerPC (ooooo Mojsije, Mac) chipsetove. Gle cuda, ne samo da su picili NT na istima vec im je i Visual Studio generisao binarije za gorepomenute. Mogao si lepo da sedis za Win PC-jem i kompajliras aplikaciju da sljakenzi na PowerPC/MacOS-u (tamo do negde v7 i v8, i nativno jeeeebote, doduse koristeci jedan marifetluk od alata zvani CodeWarrior).

 

Bottom line je, nije se to toliko prodavalo, a i te platforme su bile hardverski i softverski inferiorne u odnosu na ono sto je Intel poceo da izbacuje. Kad kazem inferiorne, ne mislim prema krajnjim performansama, vec postoji kapitalisticka fora koja se zove 'full product lifecycle management' i Intel je imao mnogo bolju strategiju, ponudio je Mikrosoftu i ovi batalili razvoj i podrsku za ista drugo.

 

E sad, neko ce jos vise da zamrzi Mikrosofto, tipa 'aaa, znaci mogu a nece'. Pa jes. Kapitalizam. Ponuda i potraznja. Monopoli. Lobiranje. Drz ne daj.

 

Naravoucenije, sto kazu braca Ameri: 'Careful what you wish for, you just might get it'. Nemoj da Mikrosofto ponovo pocne da vam pravi softvere za Unix, Linux, OSX, smislice oni foru kako da uzmu pare i zgrabe svo trziste. Zasto? Zato sto hebu dadaije.

 

Over and out.

 

:rockdevil:

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

evo pocela sam nedavno raditi u mayi 7, pa me zanima koliko vas vec ima iskustva s njom i imate li kakve preporuke za tutoriale..newbie newbie tutoriale..nasla sam nekih prilicno korisnih na simplymaya.com i jos pokojem sajtu, al 'od viska glava ne boli', a treba mi dobar start da bih pohvatale osnove za dalji rad..

 

merci beaucoup unaprijed..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Jes' da je tema zastarela...

 

Ali mislim da bih mogao preporučiti dosta vrlo korisnih tutorijala za 3DS max, ali mislim da je malo nesvrsishodno da šaljem sada gomilu linkova... bolje neka neko kaže šta ga konkretno interesuje u max-u (modeling, texturing, lightning, fx... i td.) pa da onda okačim neki konkretan tutorijal.

 

Inače radim već poduže u max-u (i živim od toga).

 

Evo vam jedne moje animacije za početak, pa ako vam se sviđa, recite, da okačim još poneku. :)

 

 

Cheers. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Vertex
I za kraj..koji software koristite za 3D animaciju? Mi cemo na fucksu raditi Mayu iako bih ja vise voljela 3D max.i((:

 

Koristim Autodesk Maya, najbolji 3D Software, sta studiras?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

uf kad sam ovdje zadnji put bila..al ako nista, lijepo je citati ovo i vidjeti koliko sam napredovala u polju u odnosu na to doba heh..

 

 

 

informatika & elektronika

 

mada je moje polje (zanimanja i istrazivanja) komp. grafika..ali ne samo modeliranje, animacije, 2d (iskljucivo to me prestalo zanimati), vec vise tehnica (matematicka/algoritamska) pozadina..

nedavno su kod nas odrzane dvije konferencije (Graphics Hardware i Eurographics Symposium on Rendering) koje su mi, pored radnog mjesta, pruzile priliku da ostanem u kontaktu s ljudima iz NVIDIAe, Intela, AMDa, Autodeska, Adobea i mnogim drugim profesionalcima u doticnoj domeni..jos uvijek sam pod dojmom, pa mi oprostite na pretjeranom entuzijazmu heh..bas su demonstrirali geforce GTX 280 (GTX 200 chip serija..koji ima 1.4 miliona tranzistora <3)..inace kartica zahtijeva 700W dodatnog napajanja..a s obzirom da smo je dobili na poklon od nvidiae, iduci korak je da odigram Crysis na very high postavkama i vidim da li je stvarno dobra kao sto je predstavise..

 

kontam dal da instaliram max 2009 preko osmice, cisto zbog nekih poboljsanja u mental ray renderu i texturama koje su integrisali, ali ipak mislim da cu to odgoditi za neki drugi mjesec..

Share this post


Link to post
Share on other sites

...recite, da okačim još poneku. :)

 

Izvrsno, izvrsno, sjajno. Kaci jos poneku :pivopije:.

 

@+Abigail+

 

Sestro slatka, debelo ces morati da podmazes C++ i asemblersko znanje, o algoritamskim teorijama, poligonima i visedimenzionalnoj geometriji da i ne pricamo. Nek ti je halal :pivopije:.

 

Ima U L.A.-ju neka nasa cura Mira, sad je vec gospodja, ona ti je koleginica buduca. Inace je velika faca u Disney-u i sire.

 

Mira Disney

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

@+Abigail+

 

Sestro slatka, debelo ces morati da podmazes C++ i asemblersko znanje, o algoritamskim teorijama, poligonima i visedimenzionalnoj geometriji da i ne pricamo. Nek ti je halal :pivopije:.

 

 

heh, ma nemoj zezati;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

uf kad sam ovdje zadnji put bila..al ako nista, lijepo je citati ovo i vidjeti koliko sam napredovala u polju u odnosu na to doba heh..

Takođe, sad i ja svima preporučujem da krenu od C#-a osim ako vidim da su kompletni nolajferi, onda im kažem da voze direktno od C-a :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Vertex

Ja sam na faksu imao C#, svako je morao napisati program tipa videoteka...

Aaaaa, uzas...

3D je mnogo bolji... :)

Edited by Vertex

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas su demonstrirali geforce GTX 280 (GTX 200 chip serija..koji ima 1.4 miliona tranzistora <3)..inace kartica zahtijeva 700W dodatnog napajanja..

Igračka za decu, ako mene pitaš.

t.j. ne znam da li si u tom kontekstu pitala, ali posedovanje grafičke kartice ti neće pomoći da radiš bolje sa bilo kojim 3D softverom (niti oni podržavaju hardver koji poseduju grafičke kartice, sem preko nekih pluginova).

 

kontam dal da instaliram max 2009 preko osmice, cisto zbog nekih poboljsanja u mental ray renderu i texturama koje su integrisali, ali ipak mislim da cu to odgoditi za neki drugi mjesec..

 

Pa zavisi za šta ti treba max... ja još uvek koristim verziju 7 (na core2duo 6300 procesoru sa 2GB rama) i za sada nisam osetio poriv da koristim neki noviji max, pošto ima još mnogo stvari koje bih i u sedmici mogao da naučim. Uostalom (a toliko se puta to pominjalo do sada), nije softver i brzina procesora ni najmanje presudna za krajnji rezultat renderinga. Pre

sudno je znanje.

Otuda imamo i izvrsne renderinge sa kraja devedesetih kada ljudi nisu imali ni približ

no dobre računare i softver kao danas.

 

Izvrsno, izvrsno, sjajno. Kaci jos poneku :pivopije: .

Thanks. ;)

 

Evo još jedne moje animacije, radio sam je za SK wallpaper konkurs (osvojio prvo mesto).

Tema je bila da se uradi screenshot iz video igre koju sami osmislite (sami da osmislite ambijent i sve ostalo).

 

Well, ja nisam uradio screenshot, jer mi se učinilo bezveze da ne animiram sve ono što sam izmodelovao, i tako je nastala ova animacija :)

 

 

Cheers. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igračka za decu, ako mene pitaš.

t.j. ne znam da li si u tom kontekstu pitala, ali posedovanje grafičke kartice ti neće pomoći da radiš bolje sa bilo kojim 3D softverom (niti oni podržavaju hardver koji poseduju grafičke kartice, sem preko nekih pluginova).

S obzirom da NVidia agresivno propagira CUDA programiranje, verovatno će se i to promeniti. Radeoni odavno mogu da se koriste za npr. akceleraciju video enkodinga (njihov AVIVO konvertor i ja mislim Premier).

A i dobro su se setili napokon, već godinu dana smo u situaciji da u kompjuteru imamo kartice ogromne procesorske snage koje ne služe ničemu konkretnom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom da NVidia agresivno propagira CUDA programiranje, verovatno će se i to promeniti. Radeoni odavno mogu da se koriste za npr. akceleraciju video enkodinga (njihov AVIVO konvertor i ja mislim Premier).

A i dobro su se setili napokon, već godinu dana smo u situaciji da u kompjuteru imamo kartice ogromne procesorske snage koje ne služe ničemu konkretnom...

 

Slažem se... ali trenutno je takva situacija (govorim što se tiče 3ds maxa), da kad recimo modeluješ nešto za neki game engin, jednostavno ne smeš da se osloniš na pluginove koji ti daju recimo senke u viewportu (koristeći hardversku akseleraciju kartice), jer te senke nikada neće izgledati isto kao i u enginu... da ne pominjemo komplikacije koje se mogu desiti prilikom eksporta ako se plugin ne is

ključi, ili šta ti ja znam...

 

Moja logika je vrlo prosta... raditi sve old school (da u normalnom maxu bude sve ok i modeli i teksture), pa onda kad programer sve to ugura u engin pričati sa njim šta i kako dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da na brzinu napisem stagod prije nego odem oflajn..

 

 

S obzirom da NVidia agresivno propagira CUDA programiranje, verovatno će se i to promeniti. om...

 

 

preduhitri me..doduse, GTX 200 cipovi definitivno nisu potrebni kucnim korisnicima, pa ni institucijama sem u pogledu testiranja i uporedjivanja. doduse, sve zavisi sta su tebi prioriteti jel..spiskati masnu svotu novca za karticu koja zahtijeva dodatno napaje od 700W da bi igrao Crysis na visim postavkama bez problema ili naci najoptimalnije rjesenje s najboljim performansama i krajnjim rezultatima i uz to moci jesti narednih mjeseci koji slijede nakon kupovine..

 

i vise nego dobre rezultate mozes dobiti kombinovanjem Intelovog C2D-a E serije s recimo 9600 GT..ja bih isla na tu kombinaciju s obzirom na max iskoristavanje GPU kapaciteta (zbog toga jaci procesor).

 

 

 

Otuda imamo i izvrsne renderinge sa kraja devedesetih kada ljudi nisu imali ni približ

no dobre računare i softver kao danas.

 

sto se samog procesa renderinga tice, procesor&graficka ce najvise uticati na vremensko izvrsavanje. a sto se ostatka tice, u starijim verzijama svakako nisi imao mental ray efekte kakve imas na posljednjim..naravno, opet sve zavisi od toga sta ti zapravo treba od softvera..odnosno kakvu animaciju/modele radis i da li su reflekcije (zraka) od kljucnog znacaja (ovo zvuci malo teatralno..). inace, do 'komercijalnije' upotrebe i usavrsavanja ray tracinga licno mislim da ima dugo vremena.

 

 

sto se softvera generalno tice, sve vise SW developera uvodi podrsku za GPU racunanje (Adobe za iduci PS recimo..il sljedeci Mac OS)..bas je bila zanimljiva debata na jednoj od prije spomenutih konferencija na temu CPU vs. GPU od strane ekipe iz Intela, nVIDIAe i AMDa..

 

 

usput, svaka cast za radove, mnogo bi mi koristile tvoje preporuke po pitanju strucne literature(:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo hardvera, nesto sam se par puta (te druge polovine devedesetih) vrzmao po Holivudskim 'radnjama' (to se zove FX shop, iliti radnja) gde su radili specijalne efekte za brdo filmova, pretty much 90% produkcije. Momci su tada jos uvek bili na SGI i WindowsNT makinama, i oni pice otprilike ovako: editori petljaju oko filma, i onda kreiraju taj EDL ili takav neki fajl (ne secam se tacno imena, to je smislio AVID) koji sadrzi tacke na traci, frejm po frejm, gde ce se aplicirati Special FX. Onda se traka odnese do SPecial FX odelenja gde artisti rade na tim frejmovima na ovu ili onu foru. Onda oni kreiraju skript (tojest plug-inovi u njihovom softveru koji su im odradili ili inzenjeri u firmi ili neki kontraktori kreiraju taj skript u pozadini), i taj skript se sibne u radni red (work cue) i ide na prvu slobodnu radnu stanicu (njima i ne treba video kartica) gde se vrsi renderovanje frejma. Svaki ponaosob, na jednom kompjuteru. NA toj rendering farmi kako je oni zovu, ima brate 100-200-300 masina, kako koji studio. Negde su sve bili SGI, negde ode na NT za number crunching. U svakom slucaju, tu je uskocio Linux poslednjih 7-8 godina, jako je jeftin (te firme imaju geek-ove koji im za dobre pare sve to odrzavaju), velike kuce su portovale 50% vec mozda profi softvera za video editing, specijalne efekte i slicno. Fali doduse druga polovina.

 

Elem, kapirate poentu, editor koristi suludu studijsku masinu za editovanje, to su sistemi od nekoliko miliona dolara, onda se baci na graficke stanice koje su kostale 20-tak do pedesetak somica dolara, i na kraju sve to smulja zajedno, u sledeci hollywootzkee hit, Linux stajga od 800$ kinti :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam radila po Deitelovim knjigama, prilicno opsirno, ali sasvim dobro gradivo.

 

 

do sada, iskustvo je bilo prilicno dobro..prvenstveno zbog toga sto sam prvo radila cpp, pa sam imala sasvim solidan start s prethodnim znanjem..Swing zna biti prava kurva, ali u sustini ne bi trebao imati mnogo rpoblema..sve zavisi do kojeg nivoa zelis raditi s Javom.ono sto zna praviti problem kad je rijec o pravljenju bilo desktop bilo web appsa je memorija koju zauzima..glede optimizacije jel..

 

ja sam programirala u eclipse-u, koji bih ti svakako preporucila..ima hrpu opcija koje znaju dosadni, jednostavniji kod generisati za tebe (tipa konstruktora, settera i gettera itd..). ako te zanima GUI, NetBeans je prilicno dobar softver, mada sam ja uglavnom stvari radila 'rucno'..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Java je bila ok dok je Microsoft bio u igri sto se da videti iz prilozenog traktata koji sam ostavio na nekoj drugoj temi (Sun vs Microsoft Java battle)...mozda na 'Opera vs Firefox', mozda na 'Koji je OS najbolji'... U tom traktatu je sve lepo srocio kolega sa Yale-a koji zna znanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam radila po Deitelovim knjigama, prilicno opsirno, ali sasvim dobro gradivo.

 

 

do sada, iskustvo je bilo prilicno dobro..prvenstveno zbog toga sto sam prvo radila cpp, pa sam imala sasvim solidan start s prethodnim znanjem..Swing zna biti prava kurva, ali u sustini ne bi trebao imati mnogo rpoblema..sve zavisi do kojeg nivoa zelis raditi s Javom.ono sto zna praviti problem kad je rijec o pravljenju bilo desktop bilo web appsa je memorija koju zauzima..glede optimizacije jel..

 

ja sam programirala u eclipse-u, koji bih ti svakako preporucila..ima hrpu opcija koje znaju dosadni, jednostavniji kod generisati za tebe (tipa konstruktora, settera i gettera itd..). ako te zanima GUI, NetBeans je prilicno dobar softver, mada sam ja uglavnom stvari radila 'rucno'..

 

Jes čuo sam da treba malo više posla oko optimizacije. Imaju u NetBeansu neki alati kojima je to olakšano. U suštini par dosta kul programa je pisano u Javi, i svi imaju neki specifičan Java šmek. Od opensource Tuxguitar, a od komercijalnih ArchiCAD. Za oba sam primetio da ne treba Dual Core i jak ram da bi dobro radili. U suštini kad Java program koči , nekako mi izgleda amaterski, instalirao sam preko jar-a neki browser Lobo, em je ružan, em koči ko da je ne znam šta. Što se tiče web appleta, zna Java da bude zahtevvna (malo više se louduje) , al to zna da bude poprilično impresivna grafika za web stranu, na primer 3D prikazi laptopova na Dellovom sajtu... Java je bre budućnost :D

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...