Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Dakle smatram se kompetentnim za ovu temu jer sam polozio gastronomiju odavno. Sunki postoji vise vrsta, a razlikuju se po nacinu pripreme, nacinu susenja i duzini susenja (ukoliko se radi o susenom mesu). Za sve je karakteristicno da se prave od butina zadnjih nogu svinje. Moze biti susena u komadu, stisnjena, rezana itd. Ukoliko je rezana, naziva se sunka u crevu samo zbog porekla mesa, ali nikako zbog karakteristika sunke. Kao sto postoje pilece ili curece grudi u crevu, postoji i but u crevu poznatiji u mesnoj industriji kao sunka u crevu, jer se pravi od istog mesa kao i osnovni reprezent među specijalitetima od buta, tj. sunka.

 

Prema karakteristikama mesa, od prednjih nogu svinje se dobija slican specijalitet, ali se naziva plecka.

 

Za pečeno i pohovano meso ostavljaju se pored vrata, krmenadle i kolenica zatim plećka i but. Meso koje se nalazi na unutrašnjem delu krmenadle, tzv. mala pečenica (biftek), može se takođe iseći i ispohovati, ili ostaviti u komadu i zavijeno u maramicu ispeći, a može se i po dužini probušiti varjačom, filovati mesom od kobasice i ispeći sa hurkom i kobasicom.

 

Krmenadla ili svinjska pečenica i vrat se mogu odvojiti od kostiju i pripremiti za salamuru ili za drugu upotrebu. Ovako pripremljena svinjska pečenica, vrlo je cenjen specijalitet, a poznata je pod nazivom "užički pršut". Ako se krmenadla i vrat čuvaju u zamrzivaču, treba voditi računa da se pakuju u takve porcije koliko je porodici dovoljno za jedan obrok.

 

 

 

 

udaj se za mene :):wub::D

 

 

 

ja evo polizah neku kinesku piletinu.. ali nesto na americki nacin, posto kontam, ovo da Kinezi ovako jedu, imali bi po 90 kila u prosjeku, a ne 30 kila s krevetom.

samo da nema pticijeg gripa..

 

 

inace, morska hrana mi se gadi stvarno (kao i sve sto se mice u tanjiru), ali krabaaa.. e kraba je druga stvar.. to znam da spremam na milion nacina, posebno salate od krabe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest RISE LORD VADER's guz

dakle šunka!!!! (butka ili plećka svejedno je, kraće samo vreme sušenja za potonju)

 

domaći recept

 

1.zaklati svinjče

2.šurenje+glokniranje

3.rem+raspolućivanje

4.formiranje šunke (odvajanje papaka, odvajanje butkice tj. potkolenice)

5.sloj masnog tkiva se ostavlja manje ili više, zavisno od vremena konzumacije, više masnog tkiva 'hrani' šunku te ona suva može da visi i 2 godine nakon faze 9 u tamnom i vlažnom mestu aka podrum

6.dobro usoliti i ostaviti 10 dana

7.spremiti salamuru u kojoj stoji 40 dana (par puta prevrnuti meso)

8.okačiti da se ocedi u pušnici jedan dan zatim dimiti u pušnici na piljevini (nikako na vatri) - broj dimova se ostavlja slobodnoj proceni (min.6 u mojoj kući, svaki dim oko 12 sati), između dana dimljenja dan pauze

9.sušenje na tavanu (prethodno utrljati ljute aleve sa svih strana)

 

znači nema mlevenja, nema otkošćavanja, jer se radi o sremačkom proizvodu,

 

uz šunku piti što više rakije, piva ili špriceri

 

 

p.s. beograđani i ostali gejaci, južna pruga itd. pečenicom zovu običnu dimljenu krmenadlu

Edited by RISE LORD VADER's guz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest RISE LORD VADER's guz

ne,ne, opet se ne razumemo

 

šunka=butka sa sve koščuragom

pečenica=krmenadla bez kostiju

 

razlika je drastćna!!!

 

elem, pošto sam bio na moru, jedan od najjednostavnijih načina pripreme ribe koji sam praktikovao je - jednostavno - na roštilju, radilo se o oradama - porcijašicama, a taman sam skinuo mrak i novoj roštilj spravi

 

a sad odoh da napravim bećarac

Share this post


Link to post
Share on other sites

8.okačiti da se ocedi u pušnici jedan dan zatim dimiti u pušnici na piljevini (nikako na vatri) - broj dimova se ostavlja slobodnoj proceni (min.6 u mojoj kući, svaki dim oko 12 sati), između dana dimljenja dan pauze

Tako je, dan pauze da je malo mraz `uvati, mada u zadnje vreme bas i nema mraza.

 

samo neke se zacinjavaju paprikom.. uglavnom dosta soooliii :D

Ne utrljava se ljuta paprika zbog zacina, nego da se ne ucrvlja.

 

a sad odoh da napravim bećarac

Jel mogu da dodjem na rucak? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest RISE LORD VADER's guz

zaboravih da kažem da je za 8 dana, u nedelju, kotlićijada - gladne oči, u rumi, sinoć me obavestio prošlogodišnji pobednik - čika samir

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaboravih da kažem da je za 8 dana, u nedelju, kotlićijada - gladne oči, u rumi, sinoć me obavestio prošlogodišnji pobednik - čika samir

Jebo ga on. Uvalio Striki da organizuje sve dok on izlezava kilu u bolnici, a ovaj potonji uvalio meni da trazim prostor, koji btw niko ne da, a za sve to vreme Crveni (koji bi mozda i mogao da sredi neki prostor) javlja da mu ne pada na pamet da dolazi iz BG jos par nedelja. Jedino smo ozvucenje nabavili, ali koliko vidim kuvace se u Borkovcu, pa cemo zvucnike ukljuciti u dupe pa nek svira na sve strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim ako neko ne donese struju. Inace, u Gay Fiju su nas obavestili da je za organizovanje takvih manifestacije nadlezan - Zoltan Fridman!!! Jebo ih on! Mislio sam da je vec u zatvoru, a ono on i dalje u garnituri, samo se o tome cuti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

... a za sve to vreme Crveni (koji bi mozda i mogao da sredi neki prostor) javlja da mu ne pada na pamet da dolazi iz BG jos par nedelja...

Pa šta misliš zašto je svalio čitavu organizaciju na Mirsu? Zato što neće da se cima! Nije mu to prvi put! Drugi je...

Inace, u Gay Fiju su nas obavestili da je za organizovanje takvih manifestacije nadlezan - Zoltan Fridman!!! Jebo ih on! Mislio sam da je vec u zatvoru, a ono on i dalje u garnituri, samo se o tome cuti!

Daj ne seri! A ovi pričaju kako su ga se otarasili i kako je čitava ekipa smenjena! Mamu im jebem lopovsku! Inače, Crveni se s ekipom iz Haj-Fuja popičkao još davnih dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...