Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Ја дадох Дејву плус на лепе очи. :bigblue: А Мелинди бих дала хиљаду плусева да могу, обожавам колаче са пуууно чоколаде. :wub:

Не само да није правило да жене боље кувају, него познајем више момака који знају да кувају.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo zdrave klope:

 

Keksići bez šećera i čokolade. Ovaj preliv je kombinacija tahinija, ječmenog slada, kakaa, vanilinog štapića i vode, a keksići su od samljevenih lješnika i integralnog ovsenog brašna i praška za pecivo (njegova zdrava verzija ima da se kupi u DM-u).

555122_10200538126314954_1805721092_n.jpg

 

 

Đuveč od prosa i heljde sa indijskih orasima. Originalni đuveč mi je bio najgora kazna kad sam bila mala, pa mi slučajno palo na pamet da probam da napravim neki koji bih mogla da jedem. :D Uopšte nije loš.

313703_10200536536395207_151108385_n.jpg

 

 

Rosti od šargarepe sa kineskim kupusom i zelenom salatom sa prelivom od balzamika i oraha. Ovo mi je omiljeno brzo jelo.

537441_10200438765030984_540527473_n.jpg

 

 

I za kraj, palačinke od jabuka, cimeta, integralnog ovsenog brašna i pola vanilinog štapića. Služe se uz med, mljevene lješnike i grčki jogurt.

32436_10200251123500063_690785181_n.jpg

 

 

U stvari ne, ovo je za kraj. Smoothie (ili kako ga je preveo neki beogradski kafić: Smućko) od kupine, banane, jabuke, pšeničnih klica, ovsenih pahuljica i grčkog jogurta.

481538_10200143720775062_1373075345_n.jpg

 

Nisam odavno postovala, zato sam sada bombardovala jelima. Neću više, obećavam! :D

  • Upvote 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

64946_10151145445275904_866842529_n.jpg

pljeskavice od pasulja, na tostu sa namazom od fete i mirodjije + salata od kin. kupusa+iceberg+sargarepa+kiseli krastavci sa provencale dresingom.

 

dakle:

pljeskavice od pasulja -: kuvan pasulj zgnjeciti viljuskom i ohladiti. dinstati 1 glavicu crnog luka, 2-3 cena belog luka na maslinovom ulju, dodati rendanu sargarepu (cca u istoj kolicini koliko je pasulja), dinstati dok sargarepa ne omeksa i ohladiti - zaciniti solju, biberom, bosiljkom ... kada se dinstana sargarepa ohladi, pomesati je sa pasuljem, u smesu dodati jaje i prezle - toliko da se dobije smesa pogodna za oblikovanje pljeskavica. pljeskavice se kratko isprze na maslinovom ulju i to je to.

provencale dressing za salatu: 1 cen belog luka iseckati najsitnije na svetu, dodati 1 kasicicu dijon senfa, so, biber, sirce (limunov sok) i maslinovo ulje. ako je dressing previse gust, moze se razrediti vodom, a ako ukus senfa ili belog luka bufde prejak, moze se ublaziti sa malo majoneza.

ostalo znate.

  • Upvote 10
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno Kokopeli udeli nam recepte :da:

 

Integralne galete sa mirodjijom i persuonom.

sastav je slican kao za klasicne galete samo sto se ne dodaje secer uopste vec samo ravna kasicia soli, dalje idu 4 jaja, oko 250 gr graham brasna, 150 grama kukuruznog, mleko dodajte dok ne dobijete masu slicnu kao za palacinke, malo guscu ali zitku ( u sustini promer brasno-mleko mozete i sami da odredite dok ne dobijete odgovarajuću konzistenciju), 1 prasak za pecivo, ulja (po standardnim receptima ide na ovu kolicinu 2dl ulja, ja stavljam 0,5dl i odlicno je). Iseckati svezu mirodjiju i persun i ubaciti u smesu.

Meni su posluzile jer su isle uz piletinu sa mirodjijom i salatom (zelena salata, rukola, rotkvice).

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledala na 24kitchen, moram da probam:

 

skuvati špagete

 

tiganj no1: ispržiti na maslinovom ulju zgnječen beli luk, iseckane inćune, ljutu papričicu (malo), malo mirodjije (mislim da je ono bila mirodjija). dok se prži malo zgnječiti sve to da se sjedini.

tiganj no2: Ispržiti na maslinovom ulju zdrobljenu sredinu od hleba.

 

skuvane špagete upržiti sa tiganjem no1

 

isprženu sredinu od leba servirati preko špageta

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja nisam nikad przio na maslinovom, jedino sam przeno na maslinovom jeo kod babe, ali kad sracunam ona koristi maslinovo koje ona sama pravi (i to se ekstremno oseca na spaljene masline) tako da je zbog toga sigurno. nego otkako sam potrosio neki batch palminog ulja onemilila mi se przena hrana generalno, sve mi se oseca na uprzeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smoothie

 

za 1 osobu

 

1 banana

½ solje kupina

1 jabuka

1-2 kasike psenicnih klica (moze vise ili manje, po ukusu)

1-2 kasike ovsenih pahuljica (moze vise ili manje)

1 grcki jogurt (moze i pola ili svega par kasika, opet po ukusu)

mljeveni ljesnici (ili orasi) za dekoraciju

 

U blender se prvo ubaci voce. Kad se dobije homogena smjesa, onda se ubace i ostali sastojci. U ovom slucaju nije potreban med (ili sirup od agave/jecmeni slad) jer je meni dovoljno slatko. Sipati u duboku casu i dodati ljesnike.

 

Palacinke

 

za 2-3 osobe

 

Ovo je zdrava verzija palacinki koje je pravio Jamie Oliver i koje u originalu idu ovako.

U mojoj verziji idu ovako (u odnosu sa njegove):

 

1 cup self-raising flour/1 solja integralnog ovsenog brasna

1 cup semi-skimmed milk/1 solja grckog jogurta, ako nemas, moze i mlijeko

1 free-range egg/isto, ali moze se i preskociti ko ne jede jaja

1 pinch sea salt/isto

1 pear/1 jabuka + cimet + pola vanilinog stapica (ili kasicica vanilinog secera)

a few knobs butter/pola kasicice maslinovog ili bilo kog nerafinisanog ulja

fat-free natural yoghurt, to serve/grcki jogurt, ako nemas, moze i kisela pavlaka

runny honey, to serve/isto

 

Za razliku od njega, sve sastojke sam prvo ubacila u blender i kad sam dobila homogenu masu, od nje sam pravila palacinke.

Poenta je da se svaka palacinka przi mnogo duze nego obicne jer su dosta zive zbog voca u tijestu. Dok ne porumene, ne vaditi ih iz tiganja. Kod mene to traje cca 3-4 min za jednu.

Kad su palacinke gotove, preliju se medom i pospu ljesnicima (ili orasima), a jogurt se sluzi sa strane.

 

Rösti

 

za 2 osobe

 

Ovo je jako jednostavno, mada ne toliko jednostavno kao smoothie. :D

 

3 velike sargarepe

1/3 kineskog kupusa

1/3 kese smrznutog povrca (mislim da ovo bila Frikomova „Zlatna mjesavina“, ali moze i neka druga)

2-3 cena bijelog luka

1 manji crni luk

zelene salete po zelji

balzamiko

saka oraha

maslinovo ulje za dinstanje

zacini (morska so, 3 vrste bibera, ruzmarin, pola kasike suvog povrca (kupuje se u zdravoj hrani i izgleda kao Vegeta, ali nema soli, natrijumglutaminata i ostalih sranja)

 

Rosti od sargarepe se pravi kao i rosti od krompira. Ko ga nikad nije pravio, recept ide ovako.

Sargarepe kuvati tek onoliko da mogu da se rendaju. Ako se krompir kuva 10 min, sargarepa se kuva duplo manje. Kuvam je sa polovinom pomorandze, malo kima, neoljustenim cenom bijelog luka i pola veze persuna, mada i ne mora. Kuvam ih tako jer dobiju neki poseban ukus, a kada bi se posle pekle, onda bih sve te sastojke ubacila u rernu i prelila medom. To je bas kul varijanta.

 

Elem:

Izrendati sargarepe i na malo maslinovog ulja dinstati ih sa bijelim i crnim lukom. Zaciniti ih biberom, ruzmarinom, solju i dinstati dok ne porumene. Rosti je gotov.

 

Bez dodovanja ulja, staviti kupus na tiganj (koji ste prethodno sitno isjeckali). Dodati smrznuto povrce i dinstati dok povrce ne omeksa. Dodati so i suseno povrce. Povrce je gotovo.

 

Sve staviti na tanjir i posluziti sa zelenom salatom koja je prelivena balzamikom, mrvicom maslinovog ulja i orasima. (orahe mozete samleti u blender, a mozete i u avanu, kao sto sam ja). Gotovo!

 

-----

 

Stize i recept za djuvec i kolace.

Edited by Kokopelli
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Djuvec

 

za 2-3 osobe

 

Ukljuciti rernu na 200C. Spremiti vecu glinenu posudu ili u sta vec pecete.

 

½ solje prosa

½ solje heljde

½ kese smrznutog povrca za djuvec

½ konzerve pelata

1 veci crni luk

2-3 cena bijelog luka

saka-dvije indijskog oraha

2-3 kasike maslinovog ulja

zacini:

morska so

biber

2 kasike susenog povrca

malo slatke i ljute paprike

persun

2.5-3 solje vode

 

Ovo je jako jednostavno. Sve sastojke ubaciti u posudu za pecenje (osim indijskih oraha), dodati zacine i vodu, promijesati i peci jedno 50 min ili dok sva voda ne ispari. Kad je gotovo posuti indijskim orasima.

 

 

Kolacici bez secera i cokolade

 

Ukljuciti rernu na 200C.

 

Za tijesto:

½ solje mljevenog ljesnika

1 solja integralnog psenicnog brasna

½ solje ovsenih pahuljica samljevenih u blenderu (mada ne moraju da se melju)

1 kasisica praska za pecivo

2 kasicice ulja kokosa/maslinovog ulja

1 burbon vanilin secer ili sadrzaj 1 stapica vanile

oko 150ml vode

 

Za cokoladni preliv:

2 kasike malteksa

1 kasika taan-a

2 kasike kakao praha

po zelji - vanila, aroma vanile, vanilin secer

 

Izmijesati sve sastojke za tijesto i formirati kuglu. Ostaviti tijesto da odstoji oko 30 min. Tijesto razvuci oklagijom na radnoj povrsini posutoj brasnom. Uzeti nesto sto ima krug precnika 6cm (mada moze i malo manje, ali ne i malo vise) i direktno stavljati na pleh za pecenje (koji ste prethodno ili premazali uljem i posuli brasnom da se kolacici ne bi lijepili ili stavili papir za pecenje). Pecite dok se ne ispece, tj. dok ne ubodete cackalicom, a ona izadje iz tijesta suva. U mojoj rerni je to otprilike 30 min.

 

Za glazuru izmijesajte sastojke u serpici sa malo vode, koju ste stavili na ringlu ukljucenu na najmanju temperaturu. Jecmeni slad ce omeksati i glazura ce postati tecnija. Vrele kolacice odmah premazati prelivom i sacekati da se sve ohladi na sobnoj temperaturi prije sluzenja.

Edited by Lou
remove format
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajaoj,ne verujem da imate ovu temu.Verovali ili ne volim da kuvam,mesim,razvlacim kore,pite....Bas sam sremica u pravom smislu te reci...Ali volim da kuvam za nekog...Kada sam sama,cimeri kod kuce onda mi je mrsko,tacnije ni ne jedem dok ne osetim da mi se zeludac svalera sa kicmom ... :-*

Edited by Queensryche-girl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kokpelli dala bih ti 15 pluseva da mogu. Hvala :bigblue:

 

Hvala, hvala. Postavicu jos par kad budem imala vremena. Volim da kuvam klopu koja je jednostavna, hranljiva a drugacija od srpske. :D

 

Ovo bi mozda spadalo u slatkise, ali se kuva, pa 'ajde ovdje.

 

Ovo je bio poklon. Skuvala sam bijelu cokoladu i dodala sastojke koji su uglavnom vidljivi. :D Poklon je bio razgrabljen u roku od par minuta. :haha:

 

190619_10200324418372389_1514362079_n.jpg

Edited by Kokopelli
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...