Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Imam savrsen recept za kuglof u koje ubacujem max 6 jaja i to u veci kalup i kada je neko vece okupljanje a za manji kalup koji obicno koristim 4 jaja puna kapa :haha:

 

a sto se tice krompirica sto je Hail Metal kacio jos jednostavnija varijanta... iseckas krompirice kako god, stavis 2-3 kasike maslinovog ulja, ubacis so, biber, slatku papriku i kurkumu (moze i bosilja ili origano) izmuljas i stavis na peki papir pod alufolijom u rernu na 200 za 15/20min skines alufoliju i ostavis jos 10min et voila! Nit premekano, nit suvo, em zacinjeno... takoreci ovo pravim svaki treci dan kao prilog umesto hleba :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kaze, starinske krofne s limunom :wub:

- 250ml mleka

- 20g kvasca

- 1 zumance

- 1 kasika masti (moze i putera)

- 2 supene secera

- pola kafene soli

- kora 1 limuna

- 500g brasna (obicno bude previse, stavim 400 pa dodajem malo ako treba)

- ulje za przenje (ne treba puna serpa, uzmite neku usku i 5 cm ulja je sasvim dovoljno).

- prah secer za gotove krofne

 

Kvasac, malo mlakog mleka, malo secera i malo brasna pomesati i cekati da se aktivira. Za to vreme umutiti mast sa secerom i zumancetom, dodati koru limuna, so, zatim mleko, smesu kvasca i na kraju brasno (dodavati ga postepeno zbog grudvanja).

Kad testo postane glatko ostaviti da nadolazi dok se ne udvostruci.

Testo razvuci na 5mm debljine (ako je deblje nece da budu suplje krofne), zatim vaditi kalupom (ja pravim male jer se lakse rasporede u maloj serpi a i imaju bolji odnos kora-sredina), redjati i ostaviti da jos malo nadodje (15ak min).

Ulje ugrejati, testirati parcencetom testa da li je gotovo (treba da peni ali ne da skace na sve strane :haha: pazite moze i da se zapali a ta kolicina ulja je zajebana). Krofne stavljati u ulje tako da povrsina koja je bila gore dok su narastale bude dole. Posle stavljanja u ulje poklopiti dok ne bude gotova ta strana pa otklopiti, prevrnuti i ne poklapati.

Moja verzija - posto kondenzovana voda pravi dzumbus kad padne nazad u ulje ne poklapam uopste i nista im ne fali.

Znate da je ulje na pravoj temperaturi ako ne treba manje od 40ak sekundi po strani (neki pisu i 2 minuta ali ne znam kako im ide tako sporo).

Krofne vadim u ciniju oblozenu debelo ubrusom i kad deluju suvo prebacim u drugu ciniju i pospem secerom. Bitno je da ne budu jedne preko drugih dok su vrele jer ce se potpariti.

Od ove kolicine ispadne 40-ak malih od oko 5cm.

10784909_1021704624521589_1546798639_n.jpg

Edited by MissionVao
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veri beri :haha:

 

Misnka recept je dobar, do sada nisam spremala krofne ali ovo cu da isprobam :haha:

Ako nekom treba recept za americku pitu sa jabukama pravila juce doduse u neodgovarajucoj posudi ali je ukusno...

300gr brasna stavite na sto/postolje ubacite 50gr kristal secera, 1vanilu, 1prasak za pecivo, napravite rupu u sredini i ubacite u nju 2/3 kasike mleka, 1 celo jaje i narendate koru limuna. Polako mesate testo prstima potom ubacite 50gr putera hladnog, iseckanog na sitne komadice i mesate testo prstima uz dodavanje brasna po potrebi. Kada sr napravi glatka grudva koja se ne lepi za postolje uvije se u alu foliju i ostVi u frizider na sat vremena. Izucete razvijete testo donja kora je nsto veca, a drugi deo razvucete i napravite listice koje na kraju poredjate.

Fil: dok se testo hladi, ubacite 1kg iseckanih jabuka sa/bez korice svejedno, sa 100gr kristal secera i 200mlmleka posle 20min ubacite razmuceni puding i to mesate i kada se gusne sklonite.

Donja kora stavite je na nauljanu tepsiju, izbockati je, ubaciti fil, i naredjati trakice odozgo naizmenicno. Pece se na 200stepeni, 20-30min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopšte mi se ne dopada što ide puding, rođaci su pre 15ak godina doneli mojoj majci i babi iz Kanade recepat za to i kida, puding-free :D

 

Mislim, možeš ti da mi kažeš ''otkud znaš kad nisi probao američku pitu sa pudingom'', ali imam za toliko moć da zamislim kakav je ukus kad ima i pudinga xD

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmesaj med, maslinovo ulje, I dodaj od zacina so, kajenski biber, kari I ubaci piletinu pa ostavi u frizideru bar sat vrmena da se izmarnira a posle isprzis ;)

Edit: opet ne znam sta ti je ekskluziva igranje sa zacinima ili da napunis pile I zapeces...

Ovaj gore kombo kada isprzis samo pospes pecenim susamom posto ima meda na sebi od marinade taj susam se lepi pa izgleda super uz neki zelenis

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dajte neke predloge kako ukusno spremiti piletinu,ispucao sam se moguce dzokere i stalno vrtim jedno te isto,treba mi neka ekskluziva?

 

E sada, koliko je ekskluziva ne znam, ali ja ovo cesto pravim i fenomenalno je.

 

Napravi marinadu od 200ml jogurta, 1.kasike senfa, 2.kasige belog luka u granulama (ili naseckaj 2-3 cena), 2.kasike vegete i pola kasike secera. U tu marinadu stavi file isecen na snicle, i pukni u frizider na 2-3 sata najmanje ( ja drzim preko noci, ali ne mora se toliko dugo drzati).

Napravi mesavinu od prezli, cipsa (oko 100g) i parmezana (po ukusu) i u to uvaljaj snicle koji se pripremio. Stavi na neki pleh, i snicle malo prelijes uljem. Roknes u rernu na 200 stepeni i peces 20-25 minuta.

 

Ovo ti je mera za oko 300g mesa. Ako pravis vise, toliko i povecaj sastojke.

 

Zaboravih napisati gore da stavljas kafene kasike, dakle one male.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja jedan koji obozavam da jedem sa pirincem. Ultra lako za spremati ...

 

Iseckas filete piletine na manje komade. Isprzis na tiganju.

 

Za smesu ti je potrebna jedna slatka pavlaka, kupis onu kesisu pileceg zacina sto kao dodje sa nekom dodatnom kesom, e pa taj zacin srucis u slatku pavlaku, dodas malo karija u prahu, sve to lepo izmesas, po potrebi mozes dodati jos nekog zacina ako volis.

 

U vatrostalnu posudu stavis onu piletinu koju si isprzio, i prekrijes je sa ovim sosom koji si napravio. Sve to gurnes u rernu na nekih 15ak minuta, prati odprilike dok ne uhvati zuta korica preko svog tog sosa.

 

Ja dodatno skuvam i pirinca (vise volim beli da jedem uz piletinu nego integralni) i sve to tako izmesam. Umem da se prejedem sa time.

 

Probacu danas / sutra ovo lemijevo, zvuci interesantno :)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kaze, starinske krofne s limunom :wub:

- 250ml mleka

- 20g kvasca

- 1 zumance

- 1 kasika masti (moze i putera)

- 2 supene secera

- pola kafene soli

- kora 1 limuna

- 500g brasna (obicno bude previse, stavim 400 pa dodajem malo ako treba)

- ulje za przenje (ne treba puna serpa, uzmite neku usku i 5 cm ulja je sasvim dovoljno).

- prah secer za gotove krofne

 

Kvasac, malo mlakog mleka, malo secera i malo brasna pomesati i cekati da se aktivira. Za to vreme umutiti mast sa secerom i zumancetom, dodati koru limuna, so, zatim mleko, smesu kvasca i na kraju brasno (dodavati ga postepeno zbog grudvanja).

Kad testo postane glatko ostaviti da nadolazi dok se ne udvostruci.

Testo razvuci na 5mm debljine (ako je deblje nece da budu suplje krofne), zatim vaditi kalupom (ja pravim male jer se lakse rasporede u maloj serpi a i imaju bolji odnos kora-sredina), redjati i ostaviti da jos malo nadodje (15ak min).

Ulje ugrejati, testirati parcencetom testa da li je gotovo (treba da peni ali ne da skace na sve strane :haha: pazite moze i da se zapali a ta kolicina ulja je zajebana). Krofne stavljati u ulje tako da povrsina koja je bila gore dok su narastale bude dole. Posle stavljanja u ulje poklopiti dok ne bude gotova ta strana pa otklopiti, prevrnuti i ne poklapati.

Moja verzija - posto kondenzovana voda pravi dzumbus kad padne nazad u ulje ne poklapam uopste i nista im ne fali.

Znate da je ulje na pravoj temperaturi ako ne treba manje od 40ak sekundi po strani (neki pisu i 2 minuta ali ne znam kako im ide tako sporo).

Krofne vadim u ciniju oblozenu debelo ubrusom i kad deluju suvo prebacim u drugu ciniju i pospem secerom. Bitno je da ne budu jedne preko drugih dok su vrele jer ce se potpariti.

Od ove kolicine ispadne 40-ak malih od oko 5cm.

10784909_1021704624521589_1546798639_n.jpg

 

Pravila ih juce po tvom receptu prvi put fenomenalno su ispale! Umesto masti dodala sam puter i uopste mi nije bilo zametno, taman se popije kafa dok testo nadodje :da:

znaci kada je keva the masterchef pohvalila :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...