Jump to content

Neal Morse


Novaliis

Recommended Posts

Ima više razloga što sam ovu temu postavio baš ovde.

Pre svega, mislim da ovaj album dosta vuče na metal, tj. prog metal, iako je ''zvanično'' u pitanju prog rock. Drugo, da sam temu postavio na rock podforumu ne bi bilo ukupno dva posta, kao što je slučaj na temi o sjajnim ''The Flower Kings-ima''. Očekujem da će ovde možda biti koji komentar više, jer ipak, ovde dolaze prog fanovi. A tu dolazim do druge priče. Došao sam do zaključka da je prog rock muzika u Srbiji veeoma zapostavljena i pritom ne mislim na stare bendove tipa Rush koji će uvek imati fanove već na novije bendove. Na ovako velikom forumu da nema rasprave o bendovima kao što su Transatlantic, Spock's Beard, Neal Morse, The Flower Kings itd. stvarno me čudi..to su bendovi koji itekako imaju šta da kažu, tj. već su dosta toga rekli a ja ne poznajem možda dve osobe koje su i čule za njih, a kamoli da su ih slušali. A poznajem dosta muzičara, metal rock fanova..

Verujem da makar prog fanovi imaju ''malo'' šire muzičke vidike, te stoga, želim da, kako sam i rekao, ovu temu pokrenem baš na ovom podforumu.

Dakle, ako je iko čuo za Spock's Beard, kultni prog sastav devedeetih (a bogami i dalje su dobri), čuo je verovatno i za Neal Morse-a, njihovog bivšeg frontmena, pevača, multinstrumentalistu..

Takođe je činio i sastav super grupe ''Transatlantic'', grupe koja je za par godina koliko je postojala odradila neverovatan posao. Stvorili su muziku koju neprestano slušam sa velikim uzbuđenjem. Elem, negde oko 2000-te, Neal je napustio Spock's Beard i Transatlantic i odlučio da krene apsolutno iz početka, sa nule, započinjući solo karijeru čija je sudbina bila veoma neizvesna. Razlog ovog neobičnog Nilovog poteza je bio, kako je sam rekao, njegova duhovnost. Imao je porodične probleme, ćerka mu je bila na ivici smrti i Nil se tada, očajan i beznadežan, ''obratio'' Bogu, to je jedino što je mogao da uradi i ono što se desilo, promenilo je njegov život iz korena.. Ćerka se nekim čudom izlečila i Nil je osetio da sve to duguje Bogu. Jbg, slagali se sa tim ili ne, postavite se u njegovu poziciju..osetio je potrebu da svoju stvaralačku energiju usmeri u novom pravcu i nije želeo da tako utiče na bendove u kojima je svirao/pevao..

Dakle,Sola Scriptura, najnoviji album. Po meni i najbolji.

Zvanično je izašao na tržište 26. februara (Evropa) u izdanju Radiant Records-a.

Bend čine:

 

Neal Morse - Vokal, klavijature, gitara

Mike Portnoy - bubnjevi, naravno ;)

Randy George - Bass

---

Specijalno gostovanje ima Paul Gilbert koji je odsvirao neke virtuozne deonice na gitari. Znamo ga iz ''Mr. Big'' kao i po brojnim projektima, npr. tribute to Rush Cygnus and the Sea Monsters". Kakav je to virtuoz svedoči i to da je ove godine učestvovao u G3 projektu sa Satrianijem i Petruccijem. Uh, kako je samo odsvirao neke flamenco gitare na "Two Down, One To Go"..

Dakle, OVAKVA ekipa ne može da stvori nešto što nema kvalitet i što ne zaslužuje vašu pažnju.

Reč dve o albumu. Album ima 4 pesme:

 

NealMorseSolaScriptura300.jpg

 

1. The Door 29:14min (sastoji se iz 6 delova)

 

2. The Conflict 25:00min (takođe iz 6 delova)

 

3. Heaven In My Heart 5:11min

 

4. The Conclusion 16:34min (hm, opet 6 delova..:) )

 

---

 

Ovo je epski album..kao što se i vidi po trajanju kompozicija. One su prepune instrumentalnih pasaža, sjajnih melodija, čvrstih rifova a Nilov vokal je, može se reći, nekarakterističan za ovaj pravac. Nije tako visok ali je veoma melodičan, topao. Ima puno i back vokala, prelepo harmonizovanih..zaista, puno je gostujućih vokalnih izvođača. Evo i liste:

 

Chris Carmichael - violin, viola, electric violin

Michael Thurman - French horn

Rachel Rigdon - violin

Hannah Vanderpool - cello

Debbie Bresee - background vocals

Richard Morse - background vocals

April Zachary - background vocals

Wade Browne - background vocals

Joey Pippin - background vocals

Amy Pippin - background vocals

Revonna Cooper - background vocals

Wil Henderson - additional vocals

 

Ipak, nema preterivanja sa solo deonicama, svakako, imamo prilike da čujemo šta ovi iskusni virtuozi znaju ali sve deluje savršeno uklopljeno u veću sliku. Svaki ton je pažljivo osmišljen, bez suvišnih ''iživljavanja''. Meni je ovaj album savršeno legao u ove dane, posebno sada kada je oblačno i kišovito :muzicar:

 

Eto, ako neko ima nešto da kaže.. :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam samo Testimony, i jako mi se svidja. Moracu da nabavim i ostale albume.

Ne razumem kako je moguce da mi se taj album toliko svidja, dok npr Spock's Beard i ostale bendove koje si naveo, ne gotivim bas...

Edited by Newcomer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast na postu !

 

Prog-rock je definitivno zapostavljen kod nas.Smatram da je potrebno makar 15 tak godina aktivnog slusanja(cesto i sviranja) da bi se u potpunosti prihvatio.Kod metala se cesto navode progpower pa cak i cist power metal bendovi kao prog,pa kad fanovima pustite prog-rock tipa Rush,ELP,Focus(pogotovo Hocus Pocus koji je hit)nadju se u cudu kako je moguce da to nisu culi. :rolleyes:

 

Neal Morse je vrhunski muzicar,nabavite koncert Testimony iz 2003 na dvd-u.Ludnica.Novi album je odlican i posle vise slusanja veze vas za stolicu.Takodje pevao je na najnovijem Rudessovom projektu"The Road Home"(mislim jednu pesmu) gde su obradjene kompozicije bendova iz 70 ih(Genesis,Yes,King Crimson,Gentle Giant,Elp).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo lep album!Prelepo je covek otpevao (sto se od njega i ocekivalo ;) ), a horske deonice i viseglasja su bas super uradjena !Iskrerno, ja sam ocekivao da ce album biti dosadan, ali je jako prijatan za slusanje!

 

 

Najvise me je iznenadilo to sto Portnoy svira bubnjeve na ovom albumu...neverovatno! :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Edited by Kamaitachi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ga neprestano slušam..stvarno je album vrhunski odrađen, a što se tiče Portnoya, pa oni su standardan tandem još od Transatlantica i dobri su prijatelji, tako da ne treba da čudi njegovo prisustvo. Taj trio (Neal, Mike i Randy) čini okosnicu tima :mhihi:

Mada znam da Portnoy nije svirao na Sola Scriptura turneji, verovatno zbog obaveza..

 

 

EDIT: ili si mislio da je svirao normalno bubnjeve ovaj put? :) :)

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlichan album.Do sada sam ga preslusao najmanje jedno 20 puta i nikada dosadan za slusanje....(mada su mi Testemony i One za nijansu bolji od SoleScripture).Neal Morse je sjajan,propratio sam ga i na ostalim radovima poput Transatlatic,Spock's Beard,YeLLow Matter Custard.....mada ko voLi njega nezaobilazan je put ka slusanju The Flower Kings-a,Kaipa, The Tangent,Marillion, Kino....i ostalih kultnih progressive rock bendova.

 

Keep ProGGin` ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Mislio sam da će pauza biti duža ali ne...Neal se ne umara :)

 

---

 

Lifeline is the forthcoming album from Neal Morse. Unlike many of his previous releases this will not be a concept album. The album features performances from Mike Portnoy (Dream Theater) on drums and Randy George (Ajalon) on bass as well as special guest appearances including Paul Bielatowicz on guitar and Paul Gilbert (Racer X and Mr. Big) who features on a bonus cut.

 

Neal and his band played the title track, Lifeline, live at at the Night of the Prog festival in Loreley, Germany. It was also played at a concert in Trondheim, Norway, with a local band.

 

Track listing

 

1- "Lifeline" - 13:28

 

2- "The Way Home" - 4:20

 

3- "Leviathan" - 6:04

 

4- "God's Love" - 5:28

 

5- "Children of the Chosen" - 4:55

 

6- "So Many Roads" - 28:43

 

I So Many Roads II Star for a Day III The Humdrum Life IV All the Way to the Grave V The Eyes of the Saviour VI So Many Roads Reprise

 

7- "Fly High" - 6:31

 

---

 

 

Bonus Disc

 

A special edition will be released including a CD of bonus material. This will include some covers of 'pretty cool songs by pretty uncool bands', two of which are known to be:

"Starless" - (King Crimson)

 

"Crazy Horses" - (The Osmonds)

 

There will also be two original songs that didn't make it onto the album:

-Set the Kingdom

-Sometimes

 

 

 

Band

Neal Morse - keyboards, guitars, vocals

Mike Portnoy - drums

Randy George - bass

 

 

Special Guests

Paul Gilbert - lead guitar on bonus cut

Paul Bielatowicz - lead guitar

Collin Leijenaar - drums on bonus cut

 

 

 

Edited by Egil Skallagrimsson

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

1e81819d3334f1a3aae8da8f288c5092.jpg

 

NEAL MORSE TO RELEASE NEW PROG CD, Lifeline OCTOBER 1ST, 2008

MIKE PORTNOY (DREAM THEATRE) AND RANDY GEORGE RETURN

 

---------------------------------------------------------------------

Neal Morse - Lifeline

---------------------------------------------------------------------

 

Artist...............: Neal Morse

Album................: Lifeline

Genre................: Progressive / Christian / Experimental

Source...............: CD

Year.................: 2008

Ripper...............: EAC (Secure mode) / LAME 3.92 & Asus CD-S520

Codec................: LAME 3.93

Version..............: MPEG 1 Layer III

Quality..............: CBR 192, (avg. bitrate: 192kbps)

Channels.............: Joint Stereo / 44100 hz

Tags.................: ID3 v1.1, ID3 v2.3

 

---------------------------------------------------------------------

Tracklisting

---------------------------------------------------------------------

 

1. (00:13:25) Neal Morse - 01 - Lifeline

2. (00:04:17) Neal Morse - 02 - The Way Home

3. (00:06:02) Neal Morse - 03 - Leviathan

4. (00:05:24) Neal Morse - 04 - God's Love

5. (00:04:54) Neal Morse - 05 - Children Of The Chosen

6. (00:28:41) Neal Morse - 06 - So Many Roads

7. (00:06:28) Neal Morse - 07 - Fly High

 

Playing Time.........: 01:09:11

Total Size...........: 96,14 M

 

http://rapidshare.com/files/148382557/NML08_www.MediaPortal.ru_.rar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preslušao sam ga dosad jedno sedam puta, i ne planiram da slušam bilo šta drugo. Inače u odnosu na "Sola Scriptura" je malo manje "konfuzan", ali je fenomenalan album. "Lifeline je perfektna" i naravno "So Many Roads". Čovek sa dugačkim pesmama ne može da omane. :) God bless you, Neal!

Edited by AstralliS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...