Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

besmisleno je govoriti o "zastupljenosti linuxa u odnosu na ostale *nix sisteme" - jer govorimo o konceptima koji su se pokazali kao potpuno nezanimljivi "masi ljudi". kad kazes "masa ljudi" ciljas na desktop trziste gde linux ima MANJE OD 0.67% UDELA?

 

porediti BSD koji (kako sam kazes) nije pisan da bude desktop masovni sistemi - i linux, nema poentu sa aspekta zasupljenosti. pa, naravno da ce da bude zastupljeniji linux kad mu je ciljna grupa veca. poredis babe i zabe, samo da bi napisao kako je linux "naj-nesto"

 

Pa nece biti bas da BSD(a narocito FreeBSD kao njegov najpopularniji flavor) ne cilja na desktop iako na tom polju nije bas toliko dobar kao linux

 

Cemu onda sluzi ovih cirka 18000 i kusur portova od koji dobar deo spada na upravo desktop aplikacije?

 

http://www.freshports.org/

 

Calculated hourly:
Port count     18636

 

Da bi se sys admini igrali u momentima dosade :) ili zato sto neko hoce da namesti FreeBSD kao jeftini desktop ili radnu stanicu pod uslovom da mu je hardver podrzan?

 

A tek da ne pominjem PCBSD ili DesktopBSD(ime ovog drugog govori sve za sebe)

 

...ne mogu da se otmem utisku da ti posto-poto zelis da nalepis linuxu neku etketu "NAJ" pa makar za bilo sta.

 

Nije naj ali je kao *nix desktop definitivno bolje resenje nego bilo koji drugi *nix koji postoji ako ne racunamo Mac OS-fakat

 

da li hoces da kazes da je u kernelu zapakovana podrska za sirok spektar hardvera? na primer, instaliram linux a ono u samom kernelu "vegetira" podrska i za hardver koji ja nemam instaliran? a onda ceo taj kernel ucitam u RAM?

 

Da

Medjutim to "sto se sve to ucita u RAM" nimalo ne smeta da bilo koji linux distro radi savrseno dobro i sa 256 RAM-a

Pitam se kako radi Vista sa tolikom kolicinom rama :)

 

...sta cemo sa tim sto u monolitnom kernelu, svi moduli nalepljeni u njega dele isti adresni prostor (kernel space) - pa je sistem u tom slucaju mnogo osetljiviji na bagove u drajverima? koncept monolitnog kernela daje drajveru slobodan pristup delovima celog kernela, sto je "disaster waiting to happen"

 

Ovde treba da pomenemo jedan Windows specijalitet-naime,dovoljno je da i jedan drajvercic bude musicav pa da te isti casti sa BSOD-om a moze da se desi i kucanje sistema posle koga ne gine format

Kroz svoje iskustvo sam se i previse puta uverio u to-USB obex drajveri za mobilne gadgete,Sky Star drajveri(just for the record doticna kartica na linux-u radi perfektno ;) ),USB drajveri za modem i TV karte i masa jos toga

Toliko o prednosti hibridnog Win kernela

I onda na kraju komentari korisnici krivi "za nestrucno rukovanje Windowsom" a ljudi nisu uradili nista drugo do instalirali drajver ca cd-a koji su dobili uz hardver :)

Ono-siroti MS je napravio savrsen OS koga unistise 3hd party vendori

Ono...tipicna MS propaganda :mhihi:

 

...pa kad to shvatim, onda se odlucim da kompajliram kernel sa onim sto mi treba, da izbacim visak. vidim da se medju korisnicima linuxa smatra "elitnom radnjom" kad neko kompajlira kernel.kakav sjajan primer usability-ja - to kompajliranje kernela je bas ono sto "treba masi".

 

A koji to distro zahteva kompajliranje kernela?

Fedora?SUSE?Ubuntu?PCLOS? :)

Cekaj,lazem tu je Gentoo-mada tesko da je Gentoo distro za mase-naprotiv u pitanju meta/source distribucija za napredne korisnike koji se ne plase konzole i koji hoce da se upoznaju sa radom "ispod haube"

BTW cak i sa svim tim "viskom" u kernelu svaki linux distro radi odlicno ;)

Ja sam imao prilike da teram SUSE 10.2 sa 256 mega obicnog sdram-a i sve je radilo super-i to SUSE koji je zahtevniji u startu sto se tice resursa zbog velikog broja ukljucenih servisa i stvari koje se ukompajlirane/patchovane/dodate u samom kernelu

I ne bi bas rekao da je kompajliranje kernela bezazlena radnja iako mi se,koliko vidim,prisiva da sam je ja nazivao elitnom :rolleyes: -u pitanju je radnja za koju je potrebno ipak nadprosecno znanje i prilicno dobro poznavanje hardvera

Tj radnja za koju prosecan/low linux korisnik ne mora ni da zna sem ako sam to sam nece-tako da dzaba ovaj "primer usability-ja" :)

 

:) kakve sad veze imaju ant movie katalog (freeware program jednog coveka) sa microsoftom, i zasto bi na MS sajtu stajala propaganda koja ima veze sa ant movie katalogom?

 

Zato sto je tipican MS manir da se prica da nesto ne postoji iako postoji i deo je linux svakodnevnice ;)

 

inace, naravno da tellico ne moze da se poredi sa ant movie katalogom kad je u pitanju usability. u tom svetlu, citiracu deo iz users manula tellico-a:

 

8.1.

How do I start the program?

 

After downloading and unpacking Tellico, run configure --disable-debug --enable-final to configure everything. You may need to modify some of the command line options. After that, running make will compile Tellico. Then, as root, run make install to install everything. Being root is only necessary if you install somewhere where you don't have write permissions. The command line to start Tellico is tellico. If you install one of the pre-packaged binaries, a menu item will be inserted for Tellico.

 

"mislim, sta reci?" da bismo startovali program treba da kucamo neku kobasicu

run configure --disable-debug --enable-final

pa onda da "kompajliramo tellico", mislim katastrofa od usabilityja. ko ce to da koristi...

 

nadam se da je sada jasnije zasto linux ne moze da se probije na desktop trziste u nekom znacajnijem procentu (vecem od 0.67%).

 

:)

 

Medjutim,daleko od toga da Tellico mora ovako da se instalira

Paket postoji u binarnom obliku za sve popularne distribucije i nalazi se u njihovim repozitorijumima

Sto ce reci-instalira se na dva klika preko Synaptica ili Yast-a naravno sve preko GUI-ja-dovoljno je kucati ime programa

A ovo sto nam je imaginos servirao je kompajliranje iz source-a tj izvornog koda koje apsolutno nije potrebno u ovom slucaju(mozda ako se koristi LSF koji je jos jedan linux za mase :))niti se programi za linux instaliraju svakodnevno na ovakav nacin-ono deluje mi kao pokusaj da se neupucenim ljudima zamazu oci ili da ponestaje argumenata :)

 

Kad vec pominjes babe i zabe-mogu ti reci da to itekako vazi za tebe

Ono odluci se-ili se pricati kao mudonja ili ces mesati usability sa kompajliranjem kernela :) i instaliranjem paketa iz izvornog koda i iz konzole pored zivih i zdravih binarnih koji su dostupni na klikete klik

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...dok sa instalacijama linuxa nikad nisi nacisto na razlicitim distribucijama, jer nikad ne znas sta je vec instalirano od dependenciesa na nekoj masini. cak i sa krekom je usability bolji jer mozes lakse da instaliras programe ako nemas internet - jer korisnici windowsa uopste ne moraju da znaju sta je to "dependency", dok se korisnici linuxa jako brzo upoznaju sa tim terminom.

 

Ja opet ne vidim sto bi neko morao da zna sta je dependancy i "da nikad nisi nacisto sa raznim distroima" kada se o svemu tome brine package manager-a na korisniku je da instalira ono sto mu treba iz nekog GUI frontenda sto nude skoro svi distroi

Vidim da Tellico volis da instaliras iz source-a :) ali je to danas zaista retko potrebno sa toliko gotovih paketa za sve popularnije distribucije-ako je nesto potrebno kompajlirati to je uglavnom neki drajver(modul) koji ne postoji u samom kernelu

 

....opet pokazujes da si povrsno upoznat sa tematikom o kojoj pricas: PT radi i sa "nespecijalizovanim" hardverom. na primer, kupis zvucnu karticu m-audio i mozes da koristis protools bez troskova za dodatni hardver.

 

Ne bave se svi korisnici kompjutera muzikom niti ogromna vecina njih koristi PT ili Premiere koji si pominjao gore

Bas naprotiv ogroman profil Win korisnika se svodi na muziku,filmove,IE i mail te pasijans i igre kojih doduse na linux-u nema

Tacnije nije da ih nema(sto je jos jedna neistina koja se plasira )nego ne rade sve preko Wine-a ;)

 

istina je da zapravo velika vecina ljudi ZNA da postoji linux, i znaju da je linux tezi za upotrebu. oni koji se odvaze da ga probaju - u to se i uvere.

 

A gde to?

Na ETF-u ili PMF?-u :)

Fakat je da gro ljudi nikad u zivotu nije culo za linux niti bilo sta sto nije Win-pogotovu oni korisnici tipa sto vole samo da igraju pasijans koje pominjem gore

 

...svojoj devojci sam instalirao kubuntu da bih "na zivom subjektu" testirao kolika je upotrebljivost linuxa za obicne korisnike u kucnoj

 

Da si testirao jos na 100 ljudi a ne na jednoj osobi pa da bude merodavno

Ali ovako na osnovu jednog primera donositi generalnu sliku-ne moze ni pod stavku razno ;)

 

Hoce msn, skype, gtalk, winamp, picasu, kmplayer

 

-MSN sasvim lepo funkcionise preko Kopete-a koji sa Kubuntuom dolazi u paketu

Radi i voice i video chat podrzava custom emotikone i dovoljno je saren da u potpunosti zameni MSN

Pravljenje naloga se svodi na ukucavanje username-a i sifre ;)

 

-Skype postoji za linux ako nisi znao :) i radi savrseno-cak stavise,verzija za linux je dosta elegantnija jer za razliku od verzije za Windoze nema onih sarenih banera i crapova vec tu samo cist interfejs

 

-Audacious kao odlican player je vise nego dostojna zamena za Winamp

 

-Picasa postoji i za linux ;)

 

-KMplayer-zaboga pa ne koristi svako KMplayer :) a tu je i VLC

 

hoce da instalira igrice koje donese na USB disku, hoce da gleda diviks, dvd, slusa mp3, bez da istalira neke dodatne "biblioteke"

 

Mini igre za linux kojih ima lep broj i kojih zaista ima sjajnih imas dostupne preko Adepta(i lepo pise Package Manager)koji se kod Kubuntua nalazi u glavnom meniju

Paketi su uredno sortirani u kategorije i dovoljno je otici na sekciju Games i gledati

To sto su Win korisnici navikli na USB stickove i kliktanje na svaki exe pojedinacno do besvesti umesto da u linux-u na dva klika instalira gomilu paketa govori samo za sebe :)

 

Sto se kodeka tice-njih je potrebno dodavati i na Windows-u

WMP moze da pusta samo MS avi,mp3,wma i neke dvd-ove tako da svlacenje kodeka na gine

I dok je korisnik u Windwos-u primoran da sve to instalira ponaosob(vec vidim da se pominje Klite :) )kod linux-a se sav softver instalira sa jednog mesta,centralizovano preko package manager-a ;)

 

prekipelo joj je kad sam joj jednom prilikom na njeno pitanje zapoceo odgovor "izadji u konzolu i kucaj "sudo aptitude @#$%$#^@#". tu je bio kraj linuxa na njenoj masini i pala je reinstalacija windowsa.

 

Pa kada si je terao da radi iz konzole umesto da koristi Synaptic ili Adpet :)

 

...ja mislim da je reklamiranje liunxa mnogo vece od windowsovog reklamiranja - jer kad si video da ekipa windows "fanova" ide okolo po netu i prica kako je linux sranje? :) ja to nisam video, dok je interent pun linux trolova (koji mu cine samo medvedju uslugu).

 

A ja mislim da ti mnogo lupas

Jer hoces izgleda da poredis MS propagandnu masineriju u koju su ulozeni milioni sa pljuckanjem linux wanna be gurua i hakera po forumima-ono jos koliko sutra ce se potresti sami temelji MS imperije-mislim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zapravo svojevremeno sam ja otvorio ovu temu bas sa ciljem da ne bude VS ali cim je dosao koder od milion dolara :) i jos neki ovde se potegla milion puta prezvakana diskusija

 

A tema OS Wars se nalazi samo malo ispod

 

http://www.yumetal.net/forum/index.php?showtopic=34252

 

I umesto da ovde pricamo o onome sto obicnog korisnika najvise interesuje-da li postoji program za ovo ili ono i da li radi ovo parce hardvera i tome sl mi smo dosli do uporedjivanja kernela,te sta uvazeni inzenjeri misle o tome,te portovanje .NET-a na *nix,te pisanje aplikacija u ovom i onom,te onaj IDE te trt pa mrt

 

izvinjavam se sagovornicima na pauzi, potpuno sam zaboravio na ovu temu, a vidim da dugujem neke odgovore. uskoro

 

Pretvorio sam se u uvo

Mada...

Posle mesec i kusur dana camljenja ove teme nesto se premisljam uopste da li da trosim reci na likove koji ocigledno hoce da njihova bude zadnja cak i ako nisu uvek u pravu ;)

Ono stigli mi neki linux distori pa bi da ih isprobam u Virtual Box-to je definitivno pametnije utroseno vreme :razz:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I umesto da ovde pricamo o onome sto obicnog korisnika najvise interesuje-da li postoji program za ovo ili ono i da li radi ovo parce hardvera i tome sl

ah, ti pravedni viteze...

- ti, koji zelis da pomognes Malom Korisniku da pronadje program njegov nasusni (pogledaj ko je otvorio temu Softver:preporuke ;-)), i koji samo zelis da ucinis mrvicu dobrog dela za male i nejake ljude koji ne znaju mnogo o racunarima...

- ti, koji si obasjan svetloscu lampe TFT monitora na kome linux biva i KDE sija:

pogledaj unazad na ovoj temi ko je u pocetku pominjao "kompajliranje kernela":

mi smo dosli do uporedjivanja kernela,
i vidi

 

(19.05.2008):

http://www.yumetal.net/forum/index.php?s=&...t&p=1672062

Vidis USB modemi na linux-u rade out-of-the-box ako postuju atm specifikaciju sto moze da sazna svako ko je kompaljlirao kernel

pa to si ti - Onaj Koji Kompajlira Kernel! :)

 

 

---

 

dobro, dosta zezanja, sad ozbiljno:

- izgleda da te je ova prica potresla vise nego sto bi trebalo da te potrese bilo kakav razgovor na temu racunara/automobila/sporta/itd... jel ti kapiras da si vec ozbiljno poceo da pljujes i rugas se ljudima sa kojima razgovaras na temi? ako si pozeleo da se razgovor ovde nastavi u duhu medjusobne pljuvacina i napada na licnost sagovornika (a ne na teze koje zastupamo) - nasao si pogresnog coveka za pricu. takva kafanska pljuvacina mi je dosadna i beskorisna. ja se drzim tehnickog dela price (to mi je zanimljivo).

 

poenta je, ako nisi za razgovor na ove teme i ako te toliko pogadja - a ti brate batali. lepo je vreme napolju, sevaju bataci na ulicama, nose se sorcevi - posetaj malo, ako nista bar da "paris oci", posle ce ti ova tema biti mnogo opustenija. pored toga, naucno je dokazano (u casopisima CKM i FHM) da 10 minuta gledanja u zenske grudi blagotvorno deluje na muskarce, pa eto jos jedne ideje za tebe. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ubuntu sije winxp koji sam do sada koristio, po efikasnosti i vizuelnom aspektu,+ ne trazi doinstaliranje drajvera,+tone i tone softvera na izvolte...

Jbg, van gejminga koji je moda koja prolazi, koj kurac trazi win. Da im čekam windowsfs još 5 godina? :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah, ti pravedni viteze...

- ti, koji zelis da pomognes Malom Korisniku da pronadje program njegov nasusni (pogledaj ko je otvorio temu Softver:preporuke ;-)), i koji samo zelis da ucinis mrvicu dobrog dela za male i nejake ljude koji ne znaju mnogo o racunarima...

 

Naravno da zelim

To je ono sto ipak interesuje vecinu ljudi ovde

 

- ti, koji si obasjan svetloscu lampe TFT monitora na kome linux biva i KDE sija:

pogledaj unazad na ovoj temi ko je u pocetku pominjao "kompajliranje kernela":

i vidi

 

Nemam jos uvek TFT monitor :razz:

Treba doduse da ga uzmem ovih dana-jer mi verni Sony Trinitron Multiscan 17" polako otkazuje poslusnost

 

pa to si ti - Onaj Koji Kompajlira Kernel! :)

 

To sam pomenuo onako,uzgred

Sto su neki izgleda jedva docekli i odmah iskoristili da se presaltaju na teren koji njima odgovara ;)

 

poenta je, ako nisi za razgovor na ove teme i ako te toliko pogadja - a ti brate batali. lepo je vreme napolju, sevaju bataci na ulicama, nose se sorcevi - posetaj malo, ako nista bar da "paris oci", posle ce ti ova tema biti mnogo opustenija. pored toga, naucno je dokazano (u casopisima CKM i FHM) da 10 minuta gledanja u zenske grudi blagotvorno deluje na muskarce, pa eto jos jedne ideje za tebe. ;-)

 

A poenta je da ti meni na zadje postove nisi dao odgovor

Treba da mi objasnis kako moze na linux-u da ti nedostaje Skype i Picassa koje ja regularno koristim svaki dan na tom istom linux-u i kako si dosao do onakve instalacije Tellica koji se btw na svakom distrou instalira na par klikova?

I nemoj nista da se sekiras-ja izlazim u grad svako vece i bataci sevaju odista-naravno ne moji,jer nisam bas toliko zgodan :)

Mada znas kako-od gledanja nema selameta ;)

Edited by voodoo84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije naj ali je kao *nix desktop definitivno bolje resenje nego bilo koji drugi *nix koji postoji ako ne racunamo Mac OS-fakat

na primer SUSE Enterprise Server je linux, pa definitivno nije najbolje reselje za desktop u svetu *nixa. u skupu linux distribucija, neke koje bi bile u konkurenciji za desktop su na primer: ubuntu, mint, mandriva, i za njih mogu da se slozim da su medju najboljim desktop *nix resenjima - ali pogresno je reci to globalno za sve linux distribucije.

 

medjutim, znacenje te odrednice "najbolji medju *nuxima za desktop" je jako poljuljano ako znamo da linux ima 0.67% udela u desktop trzistu. to je kao bi neko rekao "ja sam najbolji gitarista u mojoj zgradi". jaka stvar. uporedi se sa malmstinom. ;-)

 

Medjutim to "sto se sve to ucita u RAM" nimalo ne smeta da bilo koji linux distro radi savrseno dobro i sa 256 RAM-a

naravno da smeta - kao sto vama linuxasima "smeta" vistino zauzece rama - sad odjednom dvostruki arsini i "ipak nam ne smeta kad linux nepotrebno jede ram". probajte malo sopstvene kritike. ;-) svaka druga rec vam je "vista zauzima ram", a kad se ispostavi da i linux takodje zauzima nepotrebno ram, onda to odjednom "nimalo ne smeta". svasta.

 

nepotrebni moduli u monolitnom kernelu stoje u ramu i ne rade nista. ja to ne zelim, pogotovo zato sto ti moduli imaju pristup adresnom prostoru kernela. koncept monolitnog kernela ima smisla u nekim drugim okolnostima, da ne smaram sad, ali kao desktop nikako nema neku spektakularnu prednost niti je to neko jako bitno mudo.

 

Pitam se kako radi Vista sa tolikom kolicinom rama

po tvojoj logici ja mogu da postavim pitanje:

- "pitam se kako linux radi sa 640KB RAM-a? MSDOS radi savrseno na 286 masini, i zato je superioran u odnsu na linux koji ne moze da radi sa 640 kilobajta rama. vidis kako su veliki zahtevi tog linuxa i kako je taj linux lose napisan bloatware jer ne moze ni da se podigne sa 640KB rama. pa linux je bloatware! u-a monopolisticki linux, pri tome je nestabilan jer MSDOS ne pada".

 

totalno apsurdno. :) danas je hardver nikad jeftiniji i cela prica o tome kako nesto radi na starom hardveru je vise "akademska" nekog prakticna.

 

Ovde treba da pomenemo jedan Windows specijalitet-naime,dovoljno je da i jedan drajvercic bude musicav pa da te isti casti sa BSOD-om a moze da se desi i kucanje sistema posle koga ne gine format

1. znas li kad i zasto nastaje BSOD? BSOD je znak da je operativni sistem detektovao, zaustavio se na pokusaje drajvera da naprave sranje - i haltuje, izbacuje neku poruku. kod linuxa, toga nema - vec u slucaju losih drajvera sistem prosto zabode i tacka, ili sto je JOS GORE nastavlja rad i ako se greska desila sve do definitvnog kraha. da ne govorimo o tome da losi drajveri u linuxu mogu da naprave katastrofalne stvari, od unistavanja podataka korisnika, do jos gorih posledica - zato sto drajveri u monolitnom kernelu mogu da rade sta hoce PO ADRESNOM PROSTORU KERNELA (!). to je los koncept na trzistu desktopa gde proizvodjaci hardvera pisu drajvere sumnjivog kvaliteta.

 

to drasticno suzava broj ljudi koji mogu da napisu pouzdane drajvere za takav operativni sistem. zbog toga je podrska generalno slabija i stize sporije nego u slucaju windowsa. testiranje je jako zajebano u tom slucaju, potrebno je vise vremena, podrska kasni, ceo proces vise kosta, itd..

 

primer: http://pcmcia-cs.sourceforge.net/ftp/doc/PCMCIA-HOWTO-2.html

It is nearly impossible to debug driver problems encountered when attempting to install Linux via a PCMCIA device. Even if you can identify the problem based on its symptoms, installation disks are difficult to modify, especially without access to a running Linux system. Customization of installation disks is completely dependent on the choice of Linux distribution, and is beyond the scope of this document.

 

2. ja sam BSOD poslednji put video na windowsu 98 kad su poceli bed sektori da mi se pojavljuju na hardu. na xp-u kojeg koristim od 2001 ni jednom do dana danasnjeg nisam video BSOD - osim kad su mi ploca i procesor BUKVALNO NAGORELI od neispravnog napajanja, pa se pojavio BSOD u momentu kad je zasmdrela plastika na konektoru od ploce. cak je i tada OS uspeo da se zaustavi i izbaci neku poruku (a ploca i procesor su bili osteceni i posle toga su baceni).

 

Ja opet ne vidim sto bi neko morao da zna sta je dependancy i "da nikad nisi nacisto sa raznim distroima" kada se o svemu tome brine package manager-a na korisniku je da instalira ono sto mu treba iz nekog GUI frontenda sto nude skoro svi distroi

hahaha!! :) pa sam si naveo primer "moj ortak koji nema internet". i ja sam ti samo (na tvom primeru) predocio kako je linux neupotrebljiv ako nemas slobodan pristup internetu, a windows je cak i tada savrseno upotrebljiv (cak ga mnogi ljudi bez interneta sasvim lepo koriste). donese mu ortak gomilu softvera na cd-u i sve moze da se instalira. kod linuxa ces malo morgen da doneses nekome softver na CD-u prostim presnimavanjem, vec moras da gubis vreme na trazenje dependeciesa i pravljenje repozitorijuma. sve je to mnogo komplikovanije i podloznije ljudskim greskama nego u slucaju instalacije pod windowsom.

 

a da ne govorimo sto postoje mnoge firme u kojima je pristup netu blokiran i saobracaj filterisan. i sad se ti zalis sto sam ti pomocu tvog licnog primera pokazao da je linux manje upotrebljiv od windowsa u tim slucajevima?

 

nije ovo prica: "da li je bolji linux ili windows". to je prica za retardirane ljude. ovde se govori o RAZLOZIMA zasto je linux privacen sa 0.67% a widnwos sa preko 90% na polju desktopa. ti neke od tih razloga pokusavas da negiras na totalno besmislen nacin tako sto zanemarujes cinjenice.

 

Ne bave se svi korisnici kompjutera muzikom niti ogromna vecina njih koristi PT ili Premiere koji si pominjao gore

1. jel si rekao da uz protools ide i poseban hardver (u sklopu price o ceni softvera)? jesi.

2. jesam li ti naveo primer, i pokazao da to nije tacno? jesam.

 

sta sad zelis?

 

Da si testirao jos na 100 ljudi a ne na jednoj osobi pa da bude merodavno

Ali ovako na osnovu jednog primera donositi generalnu sliku-ne moze ni pod stavku razno

1. primer moje devojke je veoma "biased" U KORIST LINUX-a, jer joj je pomoc bila dostupna u bilo kom trenutku - samo je trebalo da me okrene na mobilni i rekao bih joj sta da radi. drugi ljudi bi na njenom mestu odustali mnogo ranije. da ne govorim o tome sto nije morala da prolazi kroz katastrofalni proces instalacije i podesavanja dual boota u kubuntuu. dakle, budi zahvalan sto nisam uzeo neki drugi, objektivniji primer. sa druge strane, windows je mnogo laksi za instalaciju: next->next->next->... ubacis cd drajvera, pocne autorun. next->next->next->... za retardirane. a tako i treba da bude.

 

2. zakljucak o "teskoj upotrebljivosti" linuxa (koja se placa velikom kolicinom dragocenog vremena) nisam doneo na osnovu jednog primera. taj zakljucak sam doneo na osnovu cinjenice da linux koristi 0.67% desktop korisnika. primer koji sam naveo sluzi da pokaze jedan od razloga zasto je to tako. za sada nismo videli nikakve spektakularne socioloske, psiholoske, trzisno-monopolske, zlo-mikrosoftovske i slicne razloge za ovaj fakat. :)

 

MSN sasvim lepo funkcionise preko Kopete-a koji sa Kubuntuom dolazi u paketu

hahah :) sasvim lepo, jel? a jel mozes u kopeteu da primis i posaljes offline message? ne mozes. pa to je osnovna stvar i ne radi u kopeteu a savrseno radi u MSNu, dakle linux korisnici su ograniceni za jednu od osnovnih namenma instant messengera. :) sasvim u skladu sa procentom korisnika.

 

dakle, ovo je cuvena prica "ISTO TO ima na linuxu", a kad instaliras vidis da to bas i nije isto, zapravo stalno fale neke sitnice, momenti, nesto je "skoro pa isto" itd, itd. sve u svemu, linux okruzenje je manje u potrebljivo od windowsa sa aspekta prosecnog korisnika.

 

o poredjenju VLC-KMlayer necu ni da trosim reci. jos ces mi reci da je i to "isto" i da VLC moze isto sto i KMPlayer. :) dovoljno je da otvoris meni kmplayera i vlc-a pa da bude jasno da je razlika u mogucnostima (i lakoci koriscenja) drasticna u korist kmplayera. vlc ne moze ni iz daleka da zameni kmplayer. cuvena linux prica "isto to imas u linuxu" - a svako ko je ikad koristio linux je to shvatio. zato linuxovci u 99.9% slucajeva i drze windows na prvoj particiji.

 

 

Sto se kodeka tice-njih je potrebno dodavati i na Windows-u

nije tacno. mp3 i dvd rade odmah, bez instalacije bilo cega, i to pokriva najbitniji aspekt multimedije - najcesce korisceni formati. u mnogim distribucijama linuxa, to nije slucaj i ne mozes da gledas dvd i slusas mp3 nakon instalacije.

 

Jer hoces izgleda da poredis MS propagandnu masineriju u koju su ulozeni milioni sa pljuckanjem linux wanna be gurua i hakera po forumima-ono jos koliko sutra ce se potresti sami temelji MS imperije-mislim

ja nigde oko sebe ne vidim "milionsku propagandnu masineriju ms-a", a na svakom koraku interneta vidim linux trolove koji pricaju bajke za malu decu i sire "strah od windowsa", pricaju nebuloze o tome kako je windows "nestabilan", "nesiguran", kako se BSOD pojavljuje 65 puta na dan, virusi ovo, virusi ono, toboze windows "spijunira korisnike", zli monopolisti iz mikrosofta, i jos gomila besmislica koje ne mogu da sakriju cinjenicu da linux jednostavno nije dovoljan za mnoge primene, te zauzima 0.67% desktop trzista.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ako hoćeš da instaliraš samo Ubuntu na hard , instalacija je mnogo lakša nego za Windows. Pokušaj da namestiš dual boot ako na primer imaš neki drugi OS na kompu i oćeš da instaliraš i Windows kao drugi, ... prc!

 

Nigde ne vidiš "propagandnu mašineriju Mikrosofta" ? :lol: ...ni ja ne vidim na svakom ćošku propagandne mašinerije raznih kompanija, al ih vidim tamo gde treba da ih vidim.

 

Yakuza je spomenuo lošiju zamenu za MSN, ja preporučujem aMSN (s kojim može offline message da se šalje...)

 

Imaginose, sereš da bi srao ... pobrko si mene i Yakuzu u nekoliko delova tvoga posta :lol: . Pričaš o tome kako se neki ne odvajaju od kompa, a ti si taj koji piše kilometarske postove ;) SAmo oladi... ti si taj koji ovde treba da se smiri.

 

P.S Ja na svom laptopu imam samo Linux, što će reći da spadam u onih tvojih 0,01%, i bole me dupe...

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

I još jedna stvar koja se tiče propagande i nestabilnosti.

 

Moj ortak inače ceo život ima komp kući, za razliku od mene koji sam prvi dobio komp kad sam imao 17 godina, njega sam video na fotki za tatinim kompom sa tri godinice. Kupio je laptop za 60000 dinara na koji je mogao da instalira samo VISTU zbog drajvera koji nisu postojali za XP. To je sad pojava da na primer 90% novih HP laptopova nisu uopšte XP kompatibilni. Ne govori li to dovoljno o nekim stvarima. Ne mogu dovoljno rečima da opišem njegovu frustraciju Vistom. Jbg. nije hteo da pukne keš i nabacio je krekovanu Vistu, jer mu u paketu sa Vistinim laptopom nije dostavljena i Vista. Mogu li reći kolko je puta samo reinstalirao sistem? Pojavi mu se upozorenje pri paljenju laptopa da ne može da koristi Windows, jer nije original.. i tako milion puta sa raznim programima za zaobilaženje ovog problema.

 

Ovaj deo mi je najsmešniji. Hteo sam da isprobam njegov laptop i Mint liveCD, dakle bez instalacije, samo da vidim kako izgleda. A on :" Ne dolazi u obzir,ne smem da rizikujem, može da mi padne sistem , a u sred sam važnog projekta"... dečko koji studira mašinac i ceo život koristi komp :icon_neutral:

Share this post


Link to post
Share on other sites

na primer SUSE Enterprise Server je linux, pa definitivno nije najbolje reselje za desktop u svetu *nixa.

 

Kakve veze ima enterprise sa desktopom?

Ako hocemo da pricamo o SUSE linux-u na desktopu onda u pricu treba da se ubaci OpenSUSE a ne komercijalna enterprise edicija-mislim zamisli ima Server u nazivu i nije najpogodnija za dekstop-mos misliti :)

Sta si ovim hteo da kazes,to samo ti znas ;)

 

u skupu linux distribucija, neke koje bi bile u konkurenciji za desktop su na primer: ubuntu, mint, mandriva, i za njih mogu da se slozim da su medju najboljim desktop *nix resenjima - ali pogresno je reci to globalno za sve linux distribucije

 

A gde sam ja rekao da je svaki linux dobar za desktop?

Uostalom veci deo linux korisnika prefeira sasvim logicno distroe kao sto je npr SUSE tako da ne vidim kakav je to minus linux-a sto svaki distro nije za dekstop jer je naprednih korisnika takvih distroa ipak dosta manje

Cak stavise u tome tome je lepota linux-a kao i sloboda izbora-svako moze da izabere distro koji zadovoljava njegove potrebe-bio to SUSE ili Gentoo ;)

 

medjutim, znacenje te odrednice "najbolji medju *nuxima za desktop" je jako poljuljano ako znamo da linux ima 0.67% udela u desktop trzistu. to je kao bi neko rekao "ja sam najbolji gitarista u mojoj zgradi". jaka stvar. uporedi se sa malmstinom. ;-)

 

A Windows je Malmstin? :razz:

 

naravno da smeta - kao sto vama linuxasima "smeta" vistino zauzece rama - sad odjednom dvostruki arsini i "ipak nam ne smeta kad linux nepotrebno jede ram". probajte malo sopstvene kritike. ;-) svaka druga rec vam je "vista zauzima ram", a kad se ispostavi da i linux takodje zauzima nepotrebno ram, onda to odjednom "nimalo ne smeta". svasta.

 

Koliko sam ja video "to nepotrebno zauzece RAM-a na linux-u" tesko da je vise od 50MB max 100 ako je u pitanju kernel u kome je ukljuceno sve i svasta

A koliko Vista uzima resursa-5 ili 10 puta vise? :)

 

nepotrebni moduli u monolitnom kernelu stoje u ramu i ne rade nista. ja to ne zelim, pogotovo zato sto ti moduli imaju pristup adresnom prostoru kernela.

 

To da li ti zelis nesto ili ne za ovu raspravu uopste nije bitno-90% linux korisnika danas nema uopste potrebu da se sa time bakce

Uostalom ako je u pitanju neki linux za desktop logicno je da ce vise servisa i kernel modula biti ukljuceno jer mora da bude pokrivena sira lepeza hardvera,razlicite konfiguracije i kombinacije i sl

Uostalom ni na Windwos-u nije bitno drugacije jer su i kod XP-a i kod Viste u startu ukjuceni skoro svi servisi od kojih mnogi nepotrebno zderu RAM pa cekaj sada da upotrebim tvoje reci "ja to ne zelim" ;)

 

koncept monolitnog kernela ima smisla u nekim drugim okolnostima, da ne smaram sad, ali kao desktop nikako nema neku spektakularnu prednost niti je to neko jako bitno mudo.

 

Ne vredi tebi pricati,ti samo teras po svome

Rekao sam da linux kernel ima najbolju podrsku za hardver od svih *nix kernela tj ima module koji omogucavaju da veci deo popularnog hardvera radi-stoga i jeste napopularniji unixoid trenutno

 

po tvojoj logici ja mogu da postavim pitanje:

- "pitam se kako linux radi sa 640KB RAM-a? MSDOS radi savrseno na 286 masini, i zato je superioran u odnsu na linux koji ne moze da radi sa 640 kilobajta rama. vidis kako su veliki zahtevi tog linuxa i kako je taj linux lose napisan bloatware jer ne moze ni da se podigne sa 640KB rama. pa linux je bloatware! u-a monopolisticki linux, pri tome je nestabilan jer MSDOS ne pada".

 

Konstataciju da "MSDOS nikada ne pada" cu samo da uzmem kako dobar vic :)

Uostalom ne prilici da se poredi jedan moderan OS kao sto je Linux ili Windows sa opskuritetom kao sto je MSDOS

Linux treba uporedjivati sa Windows-om npr(a moderan linux trosi kudikamo manje resursa od moderne Windoze-sto fakat)tako da mi ovo deluje kao najobicnije zamzivanje ociju

BTW MSDOS koji koliko ja znam takodje ima monolitni kernel ;)

 

totalno apsurdno. :)

 

Zaista to u potpunosti vazi i za tebe

Porediti MSDOS i linux je kao kada bi poredio neki BMW iz 1987. godine sa nekom novom meckom iz 2000-te ;)

 

znas li kad i zasto nastaje BSOD?

 

Ne znam i ne zanima me niti sam o tome pricao

Fakat je da Windozama popijas BSOD sa musicavim drajverima-znam jer pricam iz iskustva ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

primer: http://pcmcia-cs.sourceforge.net/ftp/doc/PCMCIA-HOWTO-2.html

It is nearly impossible to debug driver problems encountered when attempting to install Linux via a PCMCIA device. Even if you can identify the problem based on its symptoms, installation disks are difficult to modify, especially without access to a running Linux system. Customization of installation disks is completely dependent on the choice of Linux distribution, and is beyond the scope of this document.

 

Hahah-mos' misliti instaliranje preko PCMCIA kartice

Inace u dokumentu se pominje kernel 2.2.19(zamisli cak se pominje i 2.4 and later :mhihi: )i kompajliranje modula za njega nesto pa se pitam koliko li je star ovaj prilozeni clanak-ah evo vidim 5 godina :)

Dokumentacija za aktuleni kernel 2.6 je pak ovde uz objasnjenje "The Linux pcmcia-cs package is officially deprecated. It can only be used with 2.4 and older kernels. Current information on PCMCIA support for recent 2.6 kernels is available here"

Mislim ono :)

 

2. ja sam BSOD poslednji put video na windowsu 98 kad su poceli bed sektori da mi se pojavljuju na hardu. na xp-u kojeg koristim od 2001 ni jednom do dana danasnjeg nisam video BSOD - osim kad su mi ploca i procesor BUKVALNO NAGORELI od neispravnog napajanja, pa se pojavio BSOD u momentu kad je zasmdrela plastika na konektoru od ploce. cak je i tada OS uspeo da se zaustavi i izbaci neku poruku (a ploca i procesor su bili osteceni i posle toga su baceni).

 

Cak je i "tada uspeo da se zaustavi"

Ma sila je taj Windows :)

BTW to sto ja(da i ja) i ti nismo videli BSOD na svojim masinama ne znaci da je to tako generalno-posto sam imao prilike da kod dosta dosta drugara instaliram i sredjujem Win dosta cesto sam se druzio sa njim a razlog su opet dosta cesto bili musicavi drajveri i to oni koji dolaze na CD-u(bome jos i digitaly signed)uz hardver-ono odes na maticni sajt da unapredis drajvere kada ono ista verzija kao i na CD-u,pet godina stara al' bitno da je hardverska podrska za Win najbolja :)

Inace uzrok BSOD-u moze da bude i medjusobno nekompatiblan hardver tj narodski receno "ne voli se" pa se namece zakljucak i da za Win treba hardver malo pazljivije da se bira ;)

Cudno-ja sam mislio da to vazi samo za linux na kome just for the record VIA cipset npr radi savrseno za razliku od onih satrapa od drajvera za Windoze koji su cinili cudesa :mhihi:

A tek da ne pominjem krs jeftinih narodnih zvucnih kartica koji ili nemaju drajvere za Vistu ili su drajveri za XP iz 2002 pa kada krene kucanje-onda kuku lele dok na linux-u rade savrseno i out-of-the box ;)

 

E vidis to je ono sto zanima obicne ljude a ne adresni prostor kernela i misljenja uvazenih inzenjera koji se hvale velicinom svoje kite i koji svrsavaju cim krenes da im imponujes (ne,ne-mislim na tebe)

 

hahaha!!pa sam si naveo primer "moj ortak koji nema internet". i ja sam ti samo (na tvom primeru) predocio kako je linux neupotrebljiv ako nemas slobodan pristup internetu, a windows je cak i tada savrseno upotrebljiv (cak ga mnogi ljudi bez interneta sasvim lepo koriste).

 

Distro koji dolazi na DVD-u ili na 3DVD-a i 18000 pakete(Debian npr)ja ne bi bas nazvao neupotrebljivim ili sa malim brojem softvera

Cak i distroi na jedan cd kao sto je Ubuntu imaju u startu Open Office i mnoge druge aplikacije za desktop dok kod Windows-a imas cek da vidim Paintbrush i Notepad cija je upotrebljivost na nivou osnovne skole :)

Uh zaboravio sam nema kodeka-medjutim 20-30 mega downloada cak i sa dial-up-om nije neki preterani problem a dial-up je svuda prisutan pa da je ne znam koja banana drzava je u pitanju

 

donese mu ortak gomilu softvera na cd-u i sve moze da se instalira. kod linuxa ces malo morgen da doneses nekome softver na CD-u prostim presnimavanjem, vec moras da gubis vreme na trazenje dependeciesa i pravljenje repozitorijuma. sve je to mnogo komplikovanije i podloznije ljudskim greskama nego u slucaju instalacije pod windowsom.

 

Donese tebi ortak a ja kliknem dva puta u Synapticu :razz:

I dok se meni skida gomila paketa ti treba da klikces na svaki exe ponaosob pa jos 3x puta na next i u krug tako dok se ovde udobno zavalis u fotelju i cekas da ti Synaptic uradi sve

Mislim smesno-danas svaki kompjuter ima net makar bio to i dial-up a tek da ne pominjem normalne zemlje a ne Srbiju

 

a da ne govorimo sto postoje mnoge firme u kojima je pristup netu blokiran i saobracaj filterisan. i sad se ti zalis sto sam ti pomocu tvog licnog primera pokazao da je linux manje upotrebljiv od windowsa u tim slucajevima?

 

Pa ako ce da koriste linux sasvim sigurno ce da omoguce pristup mirror-u na kome se nalazi repo za distro koji koriste a nije nikakav problem da se u skladu sa tim podesi i firewall i sve ostalo

A guess what-moze da se napravi i lokalni repo koji ce opsluzivati sve kompjutere u mrezi i koji ce jedini imati pristup na net tj mirroru sa koga ce skidati pakete

Jako mudo i nikakav argument

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. primer moje devojke je veoma "biased" U KORIST LINUX-a, jer joj je pomoc bila dostupna u bilo kom trenutku - samo je trebalo da me okrene na mobilni i rekao bih joj sta da radi. drugi ljudi bi na njenom mestu odustali mnogo ranije. da ne govorim o tome sto nije morala da prolazi kroz katastrofalni proces instalacije i podesavanja dual boota u kubuntuu. dakle, budi zahvalan sto nisam uzeo neki drugi, objektivniji primer. sa druge strane, windows je mnogo laksi za instalaciju: next->next->next->... ubacis cd drajvera, pocne autorun. next->next->next->... za retardirane. a tako i treba da bude.

 

Haha brate Kubuntu i dual boot :)

Prilikom instalacije Kubuntu automatski stavlja Grub u MBR prvog hard diska tj master-a kao sigurnu soluciju i prilikom podizanja te docekuje meni u kome se nalazi i Windows i Kubuntu a korisnik ne treba da se pita nista

Koliko ja znam kod Kubuntua je instalacija na next,next,next sto me navodi na zakljucak da tvoja devojka ne poznaje ni Windows bas najbolje tj da se ne bi snasla i sa instalacijom istog tako da ti ovo takodje nije nikakav argument

 

hahah sasvim lepo, jel? a jel mozes u kopeteu da primis i posaljes offline message? ne mozes. pa to je osnovna stvar i ne radi u kopeteu a savrseno radi u MSNu, dakle linux korisnici su ograniceni za jednu od osnovnih namenma instant messengera. sasvim u skladu sa procentom korisnika.

 

E vidis ne moze

Ali imas Pidgin i aMSN koji mogu ;)

Uostalom ne koristi svako MSN :razz:

Dakle Kopete ne moze ali aMSN moze a ima takodje podrsku za custom emotikone i voice/video

Sta cemo sada?

 

dakle, ovo je cuvena prica "ISTO TO ima na linuxu", a kad instaliras vidis da to bas i nije isto, zapravo stalno fale neke sitnice, momenti, nesto je "skoro pa isto" itd, itd. sve u svemu, linux okruzenje je manje u potrebljivo od windowsa sa aspekta prosecnog korisnika.

 

Sve u svemu-lupetas

Kada predjes na novi program(e) savim je normalno da sledi period privikavanja-nista drugacije nije ni na Windozi kada krenes da koristis nesto novo ;)

 

o poredjenju VLC-KMlayer necu ni da trosim reci. jos ces mi reci da je i to "isto" i da VLC moze isto sto i KMPlayer. dovoljno je da otvoris meni kmplayera i vlc-a pa da bude jasno da je razlika u mogucnostima (i lakoci koriscenja) drasticna u korist kmplayera. vlc ne moze ni iz daleka da zameni kmplayer. cuvena linux prica "isto to imas u linuxu" - a svako ko je ikad koristio linux je to shvatio. zato linuxovci u 99.9% slucajeva i drze windows na prvoj particiji.

 

To sto za linux ne postoji KMplayer nije opet nikakav arhument a pogotovo onim ljudima koji ga ne koriste ;)

I nesto ne bi rekao da je broj podesavanja VLC-a mali-bas naprotiv broj opcija je ogroman kada se cekira advanced mode Mada opet ne vidim sto bi to trebalo nekome koji nije malo napredniji korisnik i koji hoce samo da pusti film i kome ce sasvim dovoljan da bude Mplayer ili Kaffeine

Isto tako za VLC postoje i skinovi pa se moze zameniti onaj defult :da:

 

nije tacno. mp3 i dvd rade odmah, bez instalacije bilo cega, i to pokriva najbitniji aspekt multimedije - najcesce korisceni formati. u mnogim distribucijama linuxa, to nije slucaj i ne mozes da gledas dvd i slusas mp3 nakon instalacije.

 

Tacno je,jer to sto si naveo vazi samo za WMP(i niti rade svaki divx i svaki dvd a nece ni ogg vorbis kao ni aac koji nije bas da nije zastupljen ;))

Sta cemo ako pozelis da gledas filmove i slusas muziku u necem drugome kao sto BTW po instalaciji preferira vecina Win korisnika(ko je rekao Winamp i BS Player :) )

A Quicktime a Real a Xvid kojih ima na svakom koraku?

 

ja nigde oko sebe ne vidim "milionsku propagandnu masineriju ms-a", a na svakom koraku interneta vidim linux trolove koji pricaju bajke za malu decu i sire "strah od windowsa", pricaju nebuloze o tome kako je windows "nestabilan", "nesiguran", kako se BSOD pojavljuje 65 puta na dan, virusi ovo, virusi ono, toboze windows "spijunira korisnike", zli monopolisti iz mikrosofta, i jos gomila besmislica koje ne mogu da sakriju cinjenicu da linux jednostavno nije dovoljan za mnoge primene, te zauzima 0.67% desktop trzista.

 

Pa drugu reklamu linux i nema

Nemaju community distribucije(ne komercijalne)odeljenje za marketing niti se kod njih softver naplacuje pa da novac od prodaje moze da se ulozi u reklamiranje ili marketing

A i vec sam rekao ko tako reklamira linux-na zvanicnom sajtu i forumima bilo kog distroa neces naci nista slicno vec postoji lepo i objektivno izlaganje zasto bi neko trebao da proba i eventulano koristi linux

I to da nigde ne vidis MS reklamiranje mozes da okacis macki o rep-jer gde god se okrenes bilo na TV-u ili nekoj IT emisji ili drugde svuda se trte Windows,MS,MS Sertified Partner trt pa mrt nedao bog da predstave neki linux distro ili softver pa sve do nalepnica Vista ready na konfiguracijama sa 512 mega rama i slicnih baljezgarija :)

 

P.S. Plus treba da mi odgovoris kako to na linux-u mogu da ti nedostaju Skype i Picassa i kako to da Tellico mora da se instalira onako?

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...