Jump to content

Progressive Rock - opšta diskusija


Kamaitachi

Recommended Posts

Posto je interesovanje za ovu vrstu muzike na ovom forumu (a bojim se i u ovoj drzavi) malo mislim da nema smisla otvarati teme za svaki prog-rock bend posebno zato sto ce na njima postovati jako malo ljudi, odlucio sam da otvorim temu u koja obuhvata sve progressive rock bendove!

Ovu temu sam postavio na ovaj deo foruma, a ne na "Rock & Hard Rock" zato sto ovde dolazi vise progressive-oriented slusalaca!Nadam se da ce moderatori odobriti temu i da ce ista naici na dobar oziv!

 

 

Evo ja za pocetak preporucujem sledece albume (namerno cu izostaviti ikone zanra ;) )

 

 

A.C.T - Silence: Bend dolazi iz Svedske i nisam upoznat sa njihovim ostalim radovima, ali ovo je stvarno dobar album!Momci sviraju (i to fenomenalno) neku retro verziju prog-rocka, ali sa obiljem modernih elemenata (ma koliko to paradoksalno zvucalo) i cak pop elemenata !Zvuce kao neka kombinacija "The Flower Kings-a" i "Kaipa-e" a podsete i na "Spock's Beard"(pogotovo u pesmi "Useless Argument"), ovo ne znaci da bend nije orginalan(naprotiv), vec samo da su ucili od majstora :meshuggah:

Link: PT.1 PT.2

 

 

Pure Reason Revolution - The Dark Third: Debi album Engleskog benda!Neo-prog rock, sa fenomenalnom atmosferom i neverovatno zaraznim vokalima!Zarazno kao pticiji grip!

Linkovi: PT1 PT2 PT3

 

 

Kaipa - Nisam znao koji album da preporucim posto su ova 4 koja ja imam podjednakog kvaliteta (svi su odlicni)!Svedski bend iz 70-ih koji je napravio povecu pauzu pa od 2000-te opet poceo da pravi predivnu muziku!Bend predvodi osnivac Hans Ludin (klavijature) od ostalih clanova treba spomenuti i Jonas Reingold-a i bivseg gitaristu Roine Stolta (svirao u periodima 1974-1979 i 2000-2005)!

Linkovi

 

2002 - Notes From The Past PT1 PT2

2003 - Keyholder PT1 PT2

2005 - Mindrevolutions PT1 PT2

2007 - Angling Feelings PT1 PT2

 

pass: Phonograph

 

Toliko od mene za sada!

Let the discussion begin :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra ideja. :da:

 

Eto, ja sam veliki fan prog rocka a omiljeni bendovi su mi Transatlantic, Neal morse, The Flower Kings, Rush, Yes, i mnogi drugi, da ne nabrajam.

Neal Morse je osoba kojoj se veoma divim. mislim da je jedan od vodećih ljudi na sceni trenutno a sigurno je da je muzičar koji najviše radi..toliko je dobre muzike i epova stvorio proteklih godina da ne mogu da verujem. plus, kao osoba je neverovatno kul :) harizmatičan, pozitivan..izbija energija iz njega :)

Eto npr. dok sam bio na njegovom forumu video sam kako opušteno diskutuje sa fanovima, čak ih zove na ručak, večeru, kao da vide kako njegova žena dobro kuva hehe..i mene je čak zvao ali jbg, daleko je Amerika..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se sa Neal Morse-om prvi put susreo na Transatlantic-u i odusevio sam se!Njihov prvi album mi je jedan od najdrazih albuma, neponovljivo...dvojku nisam skoro ni slusao (ni sam ne znam zasto)...!Posle sam ga slusao na Spock's Beard albumima i tu je covek fenomenalno radio posao(mada i Nick D'Virgilio radi nije nista losiji (Octane mi je super album))!Od solo albuma sam slusao Cover To Cover (koji mi je malko dosadnjikav(osim pesme "I'm The Man" koja mi je neverovatno simpaticna))!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajna tema!

 

A.C.T. sam slusao prije godinu dana i to njihov Last Epic-2003 album sadrzi sve sto bi trebalo da ima jedan Progressive ROCK album....album je simpatichan i muzicki mnogo slozen i "veseo" da se tako izrazim.. :bigblue: Vokal igra posebnu ulogu koji je karakteristichan za progRock bendove znachi Prijatni su za slusanje sa sjajnim osjecajem za Emocije....

Moracu da nabavim i ostaLe albume ovog benda kad se ukaze prilika i vrijeme za to! ;)

 

Od ostalih ProgRock izdanja tu ima dosta bendova u mojoj arhivi ali one koje cesce slusam su recimo:

 

The Flower Kings,MariLLon,Kaipa,The Tangent,Yes,King Crimson itd. ...onda u sirem krugu ovog pravca se svrstava i jedinstveni Pink Floyd recimo i tako.... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto je interesovanje za ovu vrstu muzike na ovom forumu (a bojim se i u ovoj drzavi) malo mislim da nema smisla otvarati teme za svaki prog-rock bend posebno zato sto ce na njima postovati jako malo ljudi, odlucio sam da otvorim temu u koja obuhvata sve progressive rock bendove!

 

Haha, zanimljivo da sam sve albume i bendove koje si predlozio, recenzirao u Butcherianu u proteklom periodu :meshuggah: Novu Kaipu upravo danas recenzirao za novi broj, super album, iako je jedan od masterminda napustio bend.

 

Tema je cool, ja sam uvek bio za spajanje progressive muzike u jedan podforum, ali preglasali su me, tj. vecina je bila u fazonu da power i prog moraju ici zajedno, a onda velicine poput Saga, Asia, Rush itd. itd. moraju da se bacaju na neke desete podforume.

 

Ali jebes ga, vazno je da se kvalitet zna prepoznati :meshuggah::pivopije:

Edited by Apeiron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, zanimljivo da sam sve albume i bendove koje si predlozio, recenzirao u Butcherianu u proteklom periodu :meshuggah: Novu Kaipu upravo danas recenzirao za novi broj, super album, iako je jedan od masterminda napustio bend.

 

Tema je cool, ja sam uvek bio za spajanje progressive muzike u jedan podforum, ali preglasali su me, tj. vecina je bila u fazonu da power i prog moraju ici zajedno, a onda velicine poput Saga, Asia, Rush itd. itd. moraju da se bacaju na neke desete podforume.

 

Ali jebes ga, vazno je da se kvalitet zna prepoznati :meshuggah::pivopije:

 

 

Nisi Pure Reason Revolution - The Dark Third :razz:

Ali A.C.T. sam i skinuo zbog tvoje recenzije i odusevio se! :pivopije:

 

Mislis na Angling Feelings ili je izasao neki novi album?

Edited by Kamaitachi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi Pure Reason Revolution - The Dark Third :razz:

Khm...

 

Iz proslog broja BVa, pa ti vidi ;) :

 

PURE REASON REVOLUTION

The Dark Third

Inside Out

Prog Rock

 

Upravo ovakvi albumi pozitivan su deo ovog recenzentskog posla, jer sprecavaju prelazak u mehanicki mod, i razbijanje glave u cilju pronalaska razlicitih izraza za "iste" bendove. Nista vezano za ovaj projekat nije isto, niti svakidasnje. Stoga, asocijacije sa zvukom koji neguju Porcupine Tree, Rush, i nesto raniji Pink Floyd (u stvari, mnogi ih prozivaju da kopiraju upravo ovaj bend, a to bih ostavio vama na procenu) shvatite vise kao pokazatelj u kojem pravcu bend razvija sopstvenu kreativnost. Za prvi album, ovo je i vise nego ozbiljan rad. Pre bih rekao da je u pitanju projekat nekih prekaljenih prog muzicara, koji su odlucili da posredstvom vec stecenih veza u Inside Out-u izbace na trziste album koji nece dobiti nikakve negativne kritike, jer zvuci zrelo i iskusno (i retro i moderno istovremeno) od prve do poslednje stotinke. Muski i zenski glas se konstantno preplicu, a ni horska viseglasja nisu retkost, i ti delovi su udarna pesnica ovog albuma. Primetio sam da su misljenja o ovom albumu razlicita medju prog populacijom na pojedinim forumima, ali opet, treba imati u vidu da pricamo o prvom albumu, na kojem ipak sve funkcionise kako treba.

Nebojsa Lakic 4.5

 

:mrgreen:

 

 

Mislis na Angling Feelings ili je izasao neki novi album?

Da, to je poslednji, 2007.

 

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro je da ste ubacili ovde temu.Ja sam takodje bio za varijantu da se otvori posebno Prog forum.Posto ima cistih power bendova koji nisu bliski sa ovim stvarima ali jbg.

Iako se navode I Symphonic Prog.Neo Prog, Psychedelic/Space Rock itd.Ne bi bilo lose da navedete sve bendove koje ste preslusali.

A.C.T je odlican prog(mada ima rock i metal elemenata)

Preporucujem Enchant.Evo sta navode za njih "DREAM THEATER, FATES WARNING, MARILLION, RUSH, SHADOW GALLERY, STYX & YES, and vocals in the style of KANSAS.Znaci opseg im je od Art Rock-a do Prog Metala.Svakako poslusajte..

PURE REASON REVOLUTION sam skoro nabavio odlican je bend.

Sve albume i radove Neal Morsa takodje preporucujem.

E da poslusajte i Jadis(Britanski Neo Progressive)..kao i IQ,Saga i jos jako puno toga...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Apeiron - Eto...moja greska :bigblue: !Ma poslednj BV koji sam kupio je onaj zimski dvobroj, moracu kad odem u Beograd da pokupujem ove nove!Ja se stvarno izvinjavam ;) !

 

 

 

@ Spastic Ink - Slusao sam Enchant, dosta dobar bend svidjaju mi "A Blueprint Of The World" i "Juggling 9 Or Dropping 10(ovaj je odlican)" albumi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Apeiron - Eto...moja greska :bigblue: !Ma poslednj BV koji sam kupio je onaj zimski dvobroj, moracu kad odem u Beograd da pokupujem ove nove!Ja se stvarno izvinjavam ;) !

@ Spastic Ink - Slusao sam Enchant, dosta dobar bend svidjaju mi "A Blueprint Of The World" i "Juggling 9 Or Dropping 10(ovaj je odlican)" albumi...

 

Nista, nista :mrgreen: Uzmi novije brojeve, recenzirao sam gomilu prog rocka u poslednjih par brojeva, Inside Outa na sve strane :mrgreen:

 

A sto se Enchanta tice, Break i Time Lost su domet albumi. My Enemy i Blind Sided naj pesme... mada svaki album vredi svake pare.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista, nista :mrgreen: Uzmi novije brojeve, recenzirao sam gomilu prog rocka u poslednjih par brojeva, Inside Outa na sve strane :mrgreen:

Koliko sam brojeva propustio?

 

 

 

 

@ Varg (i ostali zainteresovani ;) )

 

Nick 'n Neal live in Europe - Two Separate Gorillas PT1 PT2 PT3

Edited by Kamaitachi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Apeiron - Hvala na ponudi, ali ipak volim da imam ceo casopis ;)

 

 

 

@ Varg - Hm cudno, videcu da nadjem, a probaj ponovo da skines, meni ocitava da ima 100mb!Jel koristis FlashGet?

 

Ajd mi preporucite neki album od Marilliona, ja od njih imam samo jednu pesmu(kojom sam se jedno vreme drogirao) - Kayleigh :)

Edited by Kamaitachi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, skinuo sam tih 100mb i ništa, prazno. A za šta je taj FlashGet? Tako je bilo i prošli put ako se sećaš..

 

A od Marilliona upravo skidam Marillion.com..videću kakav je. Ima ukupno 8 albuma da skine sa nekog sajta..

 

Odavde

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...