Jump to content

Drugačija vrsta umetnosti (Art of Death)


Ed Gein

Recommended Posts

Ja ponavljam da to nije razmišljanje o ubici,nego o samom sebi i opasnostima kojima je tvoja i svaka druga porodica izložena.Ako ćeš razmišljati o ubici,zaboravi žrtve.

Pa sta ako to nije razmisljanje o ubici? Nisam ni rekao da jeste. Nije to razmisljanje o samom sebi, nego o zastiti nas zdravih od njih poremecenih.

Ti izgleda i ne računaš na to da uhvatiš ubicu,nego kako da cmizdriš ako ti ubiju sestru.To je glupost.Treba spriječiti ubistvo sestre.To nećeš uraditi ako se bakćeš ''žrtvama''.Jer žrtve ne ubijaju same sebe.

Sta si ti, neki detektiv? O ovome uopste nisam pricao. Pricao sam o nihovim delima, a ne o sprecavanju istih.

Pa to sam i ja rekao,ne znam čemu ponavljanje.

Zato sto sam se slozio sa tobom.

Koga briga šta ti misliš,da izvineš?Da bi shvatio um ubice,moraš da razmišljaš kao on,ne kao ti.

Ko si TI?TI si nevažan u razmišljanju o ubici.Žrtve su nevažne.

I sta si se ti koji kurac zakacio mojih postova? Ako te ne zanima sta ja mislim, lepo ih preskoci. Imas i opciju ignore user, pa ih neces ni videti. Razmisljanje o ubici, pa razmisljanje o ubici. Ja nisam govorio o razmisljanju o ubici, niti zelim da shvatim njihov um. I, iako tako ne mislis, njihove zrtve su itekako vazne u celokupnoj prici.

Ako vec toliko volis ubice, vodi ih kuci pa ih mazi i pazi i nemoj razmisljati o njihovim zrtvama kad su ti vec nevazne.

Sta mene boli kurac kako jedan poremeceni manijak razmislja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Ed Gein - U zatvorskoj kantini tesko da si mogao da upoznas i spoznas "cari" tih desavanja. Ljubis pogresnu stranu medalje.

Mislim da nisi nimalo kompetentan da govoris o ovoj tematici. A pored toga mislim da je lose da vrsis propagandu u korist afirmacije zlocinaca a samim time obezvredjujes sam zlocin i zrtvu. Ako nista drugo gde je postovanje prema pokojniku???

Nisam vrsio nikakvu propagandu, cak naprotiv osudio sam serijske ubice, ali onaj nesretnik iz Jabukovca nije nikako serijski ubica (to bi barem ti trebala da znas) nego bolestan covek koji nije pravovremeno lecen pa je pukao, i zato sam pisao o njemu, isto tako sam pisao samo o toj jednoj devojci koja je bila saucensnik u ubistvu jedne osobe, tako da ni to nije slucaj serijskog ubistva...i zato sam stao na njihovu stranu ako vec tako mora da se izrazim...

 

A ne vidim kako sam to iskazao neposhtovanje prema pokojniku, pa to se podrazumeva pobogu, o tome se pishe u svim novinama i gleda na svim televizjiama vec danima, zar ti ne bi malo bilo bezveze da sam i ja sad otvorio ovde temu medju milion istih po internetu gde bi zalili za pokojnicima, pa jbte to je najnormalnije i to se podrazumeva, zato sam i pokrenuo ovaj topik da bi ljudi malo chuli i drugu stranu priche a ne samo ovu crno belu shto je plasiraju po licemernim medijima...

Ja sam naime ocekivao da ces me barem ti razumeti ako vec ne mogu ovi ljudi koji ne znaju kakve su to bolesti i zasto ti ljudi ubijaju...ali OK...opusteno - ziveli !!! :pivopije:

 

 

E ljudi aj malo odmorite vishe sa prozivkama i pokusajte argumentovano da komunicirate ako vec imate zelju, jer se ovaj topik kolko vidim pretvorio u neshto shto mu nije bio cilj...imajte razumevanja jbga - hvala unapred svima koji su pisali i koji ce tek pisati !!! :wink2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Samo ne treba nagomilavati nove ubice nego se malo više pozabaviti ovim što je već postavljeno.

 

 

Pa sta ako to nije razmisljanje o ubici? Nisam ni rekao da jeste. Nije to razmisljanje o samom sebi, nego o zastiti nas zdravih od njih poremecenih.

 

Kako da ''nas'' zaštitih od ''njih'',kad ne znaš ni ko su ''oni''?

 

Sta si ti, neki detektiv? O ovome uopste nisam pricao. Pricao sam o nihovim delima, a ne o sprecavanju istih.

 

A kako se štitiš od ''njih'' nego sprečavanjem???

 

I sta si se ti koji kurac zakacio mojih postova? Ako te ne zanima sta ja mislim, lepo ih preskoci. Imas i opciju ignore user

 

A zašto bi to radio?Kad bi meni neko napomenuo da imam lošu perspektivu,ja bih razmislio o tome.Ne bih pričao ''Ako vec toliko volis ubice, vodi ih kuci pa ih mazi''.

Jer to ničemu ne vodi.

 

Sta mene boli kurac kako jedan poremeceni manijak razmislja?

 

U ovom trenutku,ti se štitiš od magle,pošto i ne znaš od čega trebaš da se štitiš.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Reći da moj odgovor nije povezan sa tvojim postom je najgluplji argument koji se ikada može pojaviti u nekoj raspravi.

 

Ako ti ne vidiš vezu,prvo provjeri da nije problem do tebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grofe, ovaj gospodin ''pametni'' hoce da kaze da si ti glup i da mu nisi ''ravnopravan sagovornik''. Isto misli i o svima nama ovde. Njemu nije cilj da vodi normalnu raspravu vec da nas svojim ''mudrim'' doskocicama napravi retardima ne bi li njegov ''superiorni intelekt'' dosao do izrazaja. Nema svrhe raspravljati se sa njim jer njemu njegov bolesni ego ne dozvoljava da iskulira. Sta god neko da mu kaze on ce da se nastavlja, ne bi li trijumfovao u svom sjaju svog ''blistavog uma''. A kad vise ne bude znao sta da kaze, prosipace neke filozofske zavrzlame koje ni on sam ne razume i na koje se niko naravno nece nadovezati i tako ce njegova rec uvek biti zadnja, sto mu i jeste cilj. Stoga apelujem da ga ignorisete svi, jer cete mu tako uskratiti zadovoljstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, jos jednom vas zamoljevam da se prekine sa prepucavanjima a posebno sa Sapiensom (nista lichno) jer je chovek ocigledno dosao ovde samo da bi se pravio pametan, e pa bogme na "mom" topiku to nece moci...znaci samo IGNORE i RASpushteno...a naravno druze Sapiens ako se unormalish i ako budes komunicirao bez tog EGO tripa dobrodosao si uvek, jer nije mi namera nikoga da oteram odavde, samo malo vishe argumenata a manje izdrkavanja i spushtanja !!! :pivopije:

 

 

Idemo mi dalje, zajebi ove prazne priche :

 

Ted Bundy

 

Ukratko

 

Theodore Robert "Ted" Bundy (24. novembar 1946. - 24. januar 1989.) je bio jedan od najozloglashenijih serijskih ubica. Pored toga shto je ubijao on je i silovao veliki broj mladih zena shirom Sjedinjenih Drzava u periodu od 1974. do 1978. godine. Konachan broj njegovih zrtava ostaje nepoznat do danashnjih dana. Posle vishe od dekade totalnog poricanja, Bundy je na kraju priznao preko 30 ubistava, mada neki od detektiva koji su radili na njegovom sluchaju veruju (zasnovano delom i na par izjava samog Bundy-a) da je pravi broj njegovih zrtava verovatno mnogo veci, predpostavlja se da brojka ide preko 100. Bundy se smatra za prototip pravog serijskog ubice.

 

Za Bundy-a se veruje da je bio sociopata. On se obichno opisuje kao vrlo edukovan, zgodan i sharmantan mlad chovek uprkos brutalnosti njegovih zlochina. Tipichno, on je silovao a zatim i ubijao mlade zene i devojke tako shto ih je tukao do smrti, a ponekad i davio.

 

119pxtedbundy2wj5.jpg

 

 

Prvi talas ubistava

 

Mnogi eksperti Bandijevog slucaja, ukljucujuci i bivseg King County detektiva Roberta D. Keppela, veruju da je Bundy poceo da ubija jos kao tinejdzer. Ann Marie Burr , osmogodisnja devojcica iz Takome, nestala je iz svog doma jedne letnje noci '61, kada je Bundy imao 15 godina.

 

burrannnj1.jpg

 

Kada je bio upitan za nestanak devojcice od strane Keppela par sati uoci same egzekucije, Bundy je poricao da ju je ubio. Tokom razgovora sa svojim advokatom dan pre pogubljenja, Bundy je tvrdio da je svoj prvi pokusaj da kidnapuje zenu izveo tek '69, i napomenuo da je svoje prvo pravo ubistvo pocinio negde u periodu izmedju '72 i '73. Njegovo prvo priznato i potvrdjeno ubistvo je izvrseno 1974. kada je imao 27 godina.

 

4. januara 1974. odmah nakon ponoci, Bundy je usao u podrumsku spavacu sobu 18-ogodisnje devojke, plesacice i studentkinje Univerziteta u Washingtonu. Udario ju je u glavu sa metalnom shipkom koju je otkinuo sa kreveta dok je spavala a zatim je silovao sa istom tom shipkom. Devojku je sledeceg jutra nasla njena cimerka u komatoznom stanju u ogromnoj lokvi sopstvene krvi. Ona je prezivela napad, ali je pretrpela trajno ostecenje mozga tako da nije mogla da nastavi sa svojom plesnom karijerom.

 

Bundijeva sledeca zrtva je bila Lynda Ann Healy, jos jedna studentkinja Washingtonskog Univerziteta. U noci 13. januara 1974. Bundy je provalio u Healinu sobu, udarcem je onesvestio, obukao joj farmerke i majicu, umotao je u carsav i odneo sa sobom.

 

victimhealyte3.jpg

 

12. marta 1974. u Olimiji, Bundy je kidnapovao i ubio Donnu Gail Manson, 19-ogodishnju studentkinju The Evergreen State Collega. Poslednji put je bila vidjena kako odlazi ka prostoru gde se odrzavao jazz koncert u okviru studentskog kampusa.

bundyypz2.jpg

 

17. aprila Susan Rancourt je nestala iz kampusa Central Washington State Collega u Ellensburgu. Kasnije su se dve studentkinje odvojeno prisetile susreta sa covekom cija je ruka bila u zavojima (jedna ga je srela te noci a druga tri noci ranije) koji je od njih trazio da mu pomognu da spakuje poveci naramak knjiga u njegovu Volkswagenovu Bubu.

 

The Stranger beside me :

thestrangerbesideme2003vg9.th.jpg

 

Susan Rancourt :

bundyvictimsusanrancourgt2.jpg

 

Sledeca je bila Kathy Parks, poslednji put vidjena u kampusu Oregon State Univerziteta u Corvallisu 6. maja. (Oregon State je oko 250 milja udaljen od Washingtona gde su se desila prva ubistva, tako da detektivi neko vreme nisu bili sigurni dal da prikljuce i Parksovu ostalim slucajevima nestanaka.)

 

Brenda Ball nikad vise nije vidjena posle odlaska sa Flame Taverna u Burienu, drzava Washington 1. juna.

 

bundyvictimbrendaballld9.jpg

 

Bundy je potom ubio Georgeann Hawkins, studentkinju Washingtonskog Univerziteta i clanicu Kappa Alpha Theta sestrinstva. U ranim jutarnjim satima 11. juna 1974. ona se kretala od kuce njenog decka ka prostorijama K.A.T. sestrinstva. i nikad vise nije vidjena. Svedoci su kasnije potvrdili da su videli coveka sa gipsom na nozi kako se muci da ponese torbu u istom tom kraju te noci. Jedna studentkinja je potvrdila da ju je taj covek zamolio da mu pomogne da ponese torbu do njegovog Volkswagena.

 

hawkinsgeorgeann2qk1.jpg

 

Bundijeva serija ubistava po Washingtonu kulminirala je 14. jula otmicom Janice Ott i Denise Naslund iz Lake Sammamish State Parka u Issiaquah, u sred bela dana. Osam razlicitih svedoka su rekli policiji da su tog dana videli zgodnog mladog coveka sa levom rukom u zavoju koji je sebe nazivao "Ted". Pet njih su bile zene koje je "Ted" zamolio da mu pomognu da izvuce camac na naduvavanje iz njegove Bube.

Jedna od njih je cak otisla sa "Tedom" do kola, ali kada je videla da nema ni traga od camca odbila je da mu pomogne. Tri svedoka su potvrdila da su ga videli kako prilazi Janice Ott sa pricom o camcu, i kako zajedno odlaze sa plaze. Nikad vise nije vidjena ziva. Naslundova je nestala bez traga 4 sata kasnije.

 

bundyvictimjaniceotttt4.jpg6664420115294266860vy1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detektivi King County-a su uspeli da pribave opis i osumnjicenog i njegovog automobila. Neki svedoci su rekli istraziteljima da je "Ted" sa kojim su se susreli pricao kanadskim akcentom. Uskoro su se flajeri sa opisom pojavili po celom Seattle podrucju.

 

6policecompositesketchpw5.jpg

 

Posto su videle policijski crtez foto-robota i opis osumnjicenog u lokalnoj stampi i na televizijskim vestima, Bandijeva devojka Meg, inace njegova profesorka psihologije na Washintonskom Univerzitetu, i njegova bivsa saradnica Ann Rule prijavile su ga kao moguceg osumnjicenog. Policija koja je primala i po 200 dojava dnevno nije obratila posebnu paznju na ovu dojavu vezanu za Bandija zato jer je bio odlican student prava i nije se ukalapao u profil.

 

Bestseler Ann Rule :

strangeruleuh3.gif

 

 

Ostaci Janice Ott i Denise Naslund su pronadjeni tek 7. septembra, samo jednu milju od parka. Zajedno sa ostacima devojaka nadjeno je i par kostiju viska, za koje je Bandi neposredno pred egzekuciju potvrdio da pripadaju Georgeann Hawkins. Izmedju 1. i 3. marta 1975. nadjene su lobanje Healyeve, Rancourtove, Parksove i Ballove (ostali delovi skeleta nikada nisu pronadjeni) na planini Taylor, istocno od Issaquaha.

Zato sto Ballova nije bila student i nije nestala iz kampusa nego iz kluba, istrazitelji u pocetku nisu bili uverenja da je i ona jedna od "Tedovih" zrtava. Kasnije su otkrili da je vidjena te noci kada je nestala kako plese u Flejmu sa covekom ciji opis se poklapao sa "Tedovim", ukljucujuci i zavoj na ruci. Godinama kasnije Bandi je tvrdio da je na istom mestu odbacio i telo Donne Manson, ali nikakav trag njenih ostataka nikada nije pronadjen.

 

Ostaci Janice Ott i Denise Naslund su nestali kada je vrseno preseljenje prostorija King County Medical Examinera. Njihove familije su tuzile King County i dobile po 122,000 dolara odstete.

Edited by Ed Gein

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugi talas ubistava

 

Bundy je izjavio da nije kriv smeshkajuci se pred kamerama tokom konferencije za shtampu odbacujuci navode optuznice za prvostepeno ubistvo. Te jeseni Bundy se preselio u Utah da se upishe u advokatsku shkolu u Salt Lake Citiju gde je i nastavio da ubija u oktobru. Nancy Wilcox je nestala iz Holladaya, u blizini Salt Lake Citija 2. oktobra.

 

sk1d67ny9.jpg

 

Wlicox je poslednji put vidjena kako se vozi u Bubi. 18. oktobra Bundy je ubio Melissu Smith, 17-ogodishnju cerku shefa policije u Midvale-u Louisa Smitha. Bundy ju je silovao i zadavio. Njeno telo je nadjeno 9 dana kasnije.

 

sk1d24mh0.jpg

 

Sledeca je bila Laura Aime, takjodje 17 godina, koja je nestala posto je napustila zurku povodom Halloweena u Lehi, drzava Utah, 31. oktobra 1974. Njene ostatke su nasli kamperi skoro mesec dana kasnije na Dan Zahvalnosti, na obali reke u American Fork Canyonu. Nadjena je gola, pretucena do neprepoznatljivosti, silovana i zadavljena svojom sopstvenom carapom.

 

lauraaimepe3.jpg

 

U Provou, drzava Utah, 8. novembra 1974. godine Carol DaRonch jedva je izvukla zivu glavu. Tvrdeci da je policajac Roseland iz Murray Police Departmenta, Bundy je prisao DaRonchovoj u trznom centru govorivsi joj kako je neko pokusao da joj obije kola, i zamolio je da podje sa njim do policijske stanice. Ushla je u njegova kola (ali odbovsi da izvrsi njegov zahtev da veze sigurnosni pojas) i tako su se vozili neko vreme dok je Bundy iznenada nije uhvatio za rame pokusavajuci da joj stavi lisice. U borbi Budy je greskom vezao obe lisice za istu ruku.

Onda je zamahnuo shtanglom ali je DaRonchova uspela da je uhvati u vazduhu pre nego shto joj je polomila lobanju. Onda je uspela nekako da otvori vrata i oteturala se na sred autoputa, na taj nacin izbegavshi skoro sigurnu smrt.

 

The stranger beside me :

thestrangerbesideme2003bz3.th.jpg

 

prezivela :

mordercybundyted17rh7.th.jpg

 

Oko sat vremena kasnije, covek cudnog izgleda se pojavio u Viewmont High School u Bountifilu (Utah) gde su ucenici imali dramsku sekciju. Prisao je profesoru glume a onda i ucenici, upitajuci ih oboje da krenu sa njim do parkinga da bi identifikovali neka kola. Oboje su odbili. Profesor glume ga je video ponovo neposredno pred kraj sekcije, ovog puta je tesko disao i imao zadignutu majicu. Jos jedna ucenica je videla coveka medju poslednjim sedishtima teatra. Debby Kent , 17 godina, napustila je ranije predstavu sa obrazlozenjem da mora da pokupi svog mladjeg brata i nikad vise nije vidjena. Kasnije istrazitelji su pronasli mali kljuc na parkingu ispred Viewmont Higha. Tim kljucem su skinute lisice sa ruke Carol DaRonch.

 

debbykentjs9.jpg

 

'75 dok je jos pohadjao advokatsku skolu na Univerzitetu u Utah, Bundy je preselio svoje akcije u Colorado. 12. januara Caryn Campell je nestala iz Wildwood Inn hotela u Snowmassu (drzava Colorado) gde je bila na odmoru sa svojim verenikom i njegovom decom. Nestala je negde na potezu od 15-ak metara izmedju vrata lifta i njene sobe. Telo je nadjeno 17. februara.

 

caryncampbellhg6.jpg

 

Sledeca je nestala 15. marta instruktorka skijanja iz Vaila Julie Cunningham, a zatim i Denise Oliverson 6. aprila. Kasnije u zatvoru, Bundy je priznao istraziteljima iz Kolorada da je koristio shtake da bi prisao Cunninghamovoj sa pricom da mu pomogne da ponese skije do njegovih kola. U kolima Bundy ju je onesvestio shipkom i vezao lisicama, i kasnije je zadavio na slichan nacin kao i Georgeann Hawkins.

 

imagedb8.th.jpg

 

Lynett Culver je nestala u Pocatello-u (Idaho) 6. maja sa igralishta pored njene srednje shkole. Dok je cekao na izvreshenje smrtne kazne, Bundy je priznao je priznao da je kidnapovao Culverovu i da ju je odveo u sobu koju je iznajmio u blizini Holiday Inn-a. Poshto ju je silovao odvukao je u kupatlilo u kadu, i kasnije se oslobodio njenog tela bacivsi je u reku. Po njegovom povratka u Utah, Susan Curtis je nestala 28. juna. Bundy je priznao njeno ubistvo samo par sekundi pre same egzekucije.Tela Cunninghamove, Culverove, Curtis i Oliverson nikada nisu nadjena.

 

U medjuvremenu, u Washingtonu, istrazitelji su pokushavali da suze svoju predugacku listu osumnjichenih. Primenom tada inovativne tehnologije za 1975. upotrebili su kompijutere da uporede sve razlichite liste osumnjichenih (skolske prijatelje Linde Healy, one koji su posedovali Volkswagene, etc.) jedne sa drugima, i tako uspeli da sachine listu osumnjichenih koji bi se pojavili na minimum dve odvojene liste. "Theodor Robert Bundy" je bio jedan od 25 ljudi chije se ime pojavilo na cak cetiri odvojene liste, i njegov sluchaj je bio drugi na listi prioriteta za daljnju istragu kada je iz Utah stigao telefonski poziv da je izvrseno jedno hapsenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema nasih, gde si chuo za nase leba ti ? pa jedva sam skupio podatke i ovom VOB-u, to i ako postoji kod nas o tome se mudro cuti...

A samo je Dahmer faca imao muda da ubija mushkarce mada i oni su bili gay svi :mrgreen:

A ako te zanimaju ovi likovi imas na wikipediji pa chitaj na engleskom, sigurno ces naci dosta razno-raznih... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grofe, ovaj gospodin ''pametni'' hoce da kaze da si ti glup i da mu nisi ''ravnopravan sagovornik''. Isto misli i o svima nama ovde. Njemu nije cilj da vodi normalnu raspravu vec da nas svojim ''mudrim'' doskocicama napravi retardima ne bi li njegov ''superiorni intelekt'' dosao do izrazaja. Nema svrhe raspravljati se sa njim jer njemu njegov bolesni ego ne dozvoljava da iskulira. Sta god neko da mu kaze on ce da se nastavlja, ne bi li trijumfovao u svom sjaju svog ''blistavog uma''. A kad vise ne bude znao sta da kaze, prosipace neke filozofske zavrzlame koje ni on sam ne razume i na koje se niko naravno nece nadovezati i tako ce njegova rec uvek biti zadnja, sto mu i jeste cilj. Stoga apelujem da ga ignorisete svi, jer cete mu tako uskratiti zadovoljstvo.

Ma kontam. Prvi put da se ti i ja slozimo. :):pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

našla krpa zakrpu.

 

 

--------------------------------

 

Ed Gein,pa naši su mi zanimljiviji.Voba ni ne posmatram kao ludaka,čovjeka zajebao najbolji prijatelj,ja ne znam šta bi radio u takvom trenutku.Jest da nisam diler drogom,ali ipak...

 

Ubice koji su ubijali muškarce

 

dennis-nilsen.jpg

 

Name: Dennis Andrew Nilsen

a.k.a: Kindly Killer

Date of birth: November 23, 1945

Date of death: He's still alive in prison

Cause of death:

Killings: 15+

Location: London, UK

Killing spree: December 30, 1978 - February 9, 1983

 

 

carl_panzram_2.jpg

 

Name: Carl Panzram

a.k.a: Jefferson Rhoades - Jeff Davis - Jeff Baldwin

Date of birth: June 28, 1891

Date of death: September 5, 1930

Cause of death: He was hung

Killings: 21+

Location: USA, Africa and Europe

Killing spree: 1910-1929

 

 

Samo to sam našao o njima,mada nisam puno ni tražio.

 

 

P.S.Znaš li ?

The band "Slayer" has written a song about Ed Gein called "Dead Skin Mask". The song can be found on the "Seasons In The Abyss" CD.

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto vise ne zivimo u istoj drzavi sa Slovencima, ne mozemo ga nazvati ''nasim'', ali Metod Trobec je svakako najpoznatiji serijski ubica sa ovim prostora. Evo ovde cu da pastujem tekst koji sam nasao na internetu.

 

 

Trobecove Krusne Peci

 

Povodom koncerta grupe "Trobetzove krušne peći " (neobičan naziv grupe, zar ne?), a da bi ljudi razumjeli otkud im to ime, prenosim text iz lista "Patriot" koji je u nekoliko nastavaka dao dobar pregled najlegendarnijih jugoslavenskih serijskih ubojica.

 

Ide članak......

 

Feljton – Najzagonetnije jugoslovenske ubice

 

Monstrum iz Doljenja Vas

 

Po načinu na koji je likvidirao svoje ljubavnice i poznanice, Metod Trobec je sigurno najzloglasniji jugoslovenski ubica. Novine su pisale da je ovaj slovenački vozač viljuškara spalio šest žena. Nazivale su ga monstrumom, demonom, seksualnim manijakom, čovekom-zveri

 

piše: Marko Lopušina

 

Ko je bio Metod Trobec? Teško je odgovoriti na ovo pitanje. Poslužićemo se zato Frojdom, koji je rekao: "Detinjstvo je otac čoveka!"

Rođen je 6. juna 1948. godine u Planini pri Horjulu, kao vanbračni blizanac iz treće, neželjene, trudnoće svoje majke, udove Marije Trobec. Otac mu je bio stariji i oženjeni čovek, Andrej Malovrh iz sela Rovta. Bojeći se seoskih ogovaranja i bruke, jer je već imala dvoje vanbračne dece, Marija je nameravala da skrije od sveta Metoda i njegovu sestru Cirilu. Njihov otac to nije dozvolio. Deca su rasla u jednoj nesređenoj porodici. Metod je kao dečačić kasnio u razvoju za svojom sestrom. Progovorio je tek u četvrtoj, a prohodao u petoj godini. Njegova učiteljica tvrdila je da kod kuće ništa nije učio i da ga je majka loše odgajala. Bio je zatvoren, sebičan, ćudljiv, usamljen, bez prijatelja i drugara, previše vezan baš za majku. Ona ga je mnogo volela, jer joj je pomagao u njivi i u šumi. On bi ponekad ubijao zalutale pse i bolesne mačke, mada njegov polubrat Rajko tvrdi da se Metod užasavao klanja živine i krvi.

Seljaci iz Rovta pamte da su Trobecovi živeli skromno. Kada je Metod napunio četrnaestu, jedan komšija ga je okrivio za paljenje sena. Dečak je zbog toga bio priveden u miliciju, što ga je teško pogodilo.

Četiri godine kasnije, međutim, Metod Trobec je u Medvodama "pozajmio" moped. Tako je sa osamnaest godina i zvanično došao u sukob sa zakonom i bio kažnjen uslovno na trideset dana zatvora. Godine 1968. Metod je već momak od dvadeset godina, kratkih jakih nogu, širokih pleća, stamenog vrata, guste crne kose, jednom rečju – lepuškast regrut. Vojni rok je služio u Kraljevu i Leskovcu "bez problema". Po povratku iz JNA živeo je šest meseci kod majke, a onda se zaposlio na ljubljanskoj železničkoj stanici i otišao od kuće.

Opsesija – starije žene

Nezadovoljan malom platom, Trobec je početkom sedamdesetih krenuo u svet trbuhom za kruhom. Pune četiri godine radio je u štutgardskoj fabrici automobila "Porše". Tu, u SR Nemačkoj, izučio je auto-limarski zanat, ali i sazreo kao muškarac. Neko vreme se zabavljao sa jednom raspuštenicom, pet godina starijom od sebe.

Interesovale su ga, izgleda, samo starije i iskusne žene. I kada je povremeno dolazio na godišnji odmor u Ljubljanu, Trobec se "družio" sa ženom koja je mogla da mu bude majka. Kada se 1974. vratio u domovinu, Metod Trobec se oženio ovom, dvadeset i dve godine starijom, ženom. Neko vreme živeli su zajedno u novoj kući Marije Trobec, na brdu usred Dolenja Vas. Majka ga je tada često korila što živi sa ženom koja ima dvoje odrasle dece. Metod je majčine prekore ćutke prihvatao. Zauzvrat, bio je grub prema svojoj supruzi. Više puta ju je tukao, a jednom je sa stola bacio na pod pred majčinim očima.

Pored grubosti, Metod je u to vreme sve češće pokazivao sklonost i prema tuđim stvarima. U jednom dvorištu ukrao je luster. Na ljubljanskom kolodvoru varao je i pljačkao starije žene. Pokušao je na prevaru da prisvoji i iznajmljeni auto iz SR Nemačke, ali ga je milicija otkrila. Zbog toga je bio osuđen na trinaest meseci zatvora. Tada mu je, po svemu sudeći, "pukao film".

Još dok je bio u pritvoru, Trobec je počeo da pokazuje znake psihičke nestabilnosti. Vršio je veliku i malu nuždu u krevetu. Lekari su utvrdili da pati od Ganserovog, tj. zatvoreničkog sindroma.

Od robijaškog kompleksa Metod Trobec je lečen 1974. godine u Psihijatrijskoj bolnici Polje. Primio je tri terapije elektrošokom. Brzo se oporavio, pa je pušten sa dijagnozom: psychopathia. Nesreća, kaže narod, nikad ne dolazi sama.

Na vest o Metodovoj bolesti njegova supruga je reagovala tužbom za razvod braka. Nepoverljiv prema ženama, Trobec se drugi put oženio tek četiri godine kasnije, i to mladom devojkom iz sela Dule, posle samo tri dana poznanstva. Nije se najbolje slagao sa svojom novom ženom. Svađao se i sa taštom, što mu je, kako sam kaže, poturila duševno bolesnu kćer. Tražio je od tašte da mu prepiše kuću i imanje, ali je jedino uspeo da joj izmami 60.000 dinara. Tim parama kupio je nov auto. Deset meseci kasnije i ovaj brak se ugasio.

Samoća je opet pritisla Metoda Trobeca. Živeo je kao pustinjak jedno vreme u Zgornjoj Beli kod Kranja. U stvari, u njegovom životu ništa se bitno nije menjalo. Sem neuspeha. Oni su se ređali jedan za drugim. I na radnom mestu vozača viljuškara, u skladištu ljubljanske "Metalke", bio je aljkav, nedisciplinovan, nemaran, grub. Često je odlazio na bolovanje. Još češće je krao robu iz magacina, zbog čega je prijavljen disciplinskoj komisiji. Postao je i pijanica bez mere. Pio je rakiju, vino i pivo, najčešće zajedno. Nasilje, krađe i pijanstvo bili su, izgleda, jedini način da Metod Trobec uspostavi kakav-takav kontakt sa ljudima. Bio je to sada njegov stil života, koji mu je došao glave. Sredinom 1979. Metod Trobec je napravio grubu grešku i otkrio svoje pravo demonsko lice.

Slovenački monstrum

Nemački turista, tridesetosmogodišnji Herman Lempenau došao je te godine u Ljubljanu da provede deo godišnjeg odmora. U gostionici "Cirman" upoznao se sa Metodom, koji mu je obećao da će ga prebaciti do Kranja i poveći Nemčev kofer stavio je u gepek. Posle pola sata, pod izgovorom da ide da telefonira sestri, Trobec je napustio kafanu i pobegao. Nemački turista je tada shvatio da je prevaren. Tri dana kasnije Lempenau je iznenada sreo Trobeca na autobuskoj stanici u Kranju i digao veliku galamu, pa mu je Metod obećao da će vratiti kofer. Naivni turista seo je u "stojadina", ali je u šumi kod Predvora ostao i bez novčanika i bez odeće. Trobec ga je pretukao i opljačkao. Kada je Pavle Arsenovski, službenik JNA, sasvim slučajno naišao na nesrećnog Nemca, ovaj je na prašnjavom drumu poluglasno izgovarao brojeve sa crvenog auta: Lj 144-021. Iste večeri saobraćajna milicija zaustavila je Metoda Trobeca i njegovu "zastavu 101", u kojoj je nađen Hermanov novčanik i nekoliko kapi njegove krvi. Tom prilikom Trobec ništa nije rekao. Milicionari su zato bili prinuđeni da dokaze o razbojništvu potraže u Metodovoj kući.

Ono što su milicionari i inspektori SUP-a iz Kranja našli u Zgornjoj Beli 10, nije moglo da stane u auto već u kamion. Sve sobe ove kuće bile su natrpane ukradenom robom. Osim kofera nemačkog turiste tu su bili kišobran i dokumenta na ime Zorke Nikolić. Za policiju to je bilo ime zvanično nestale osobe. Čim su islednici čuli da je Metod Trobec nekada živeo i u Dolenja Vas broj 22 kod Polhovega Gradeca, otišli su u ovu staru i napuštenu kuću. Gotovo na svakom koraku u dvorištu, kod đubrišta i u samoj zgradi istražitelji su našli ugljenisane ostatke ljudskih tela, delove odeće, dugmad, kopče od brushaltera. U pepelu zidane peći za hleb pronađeni su ostaci lobanja "najmanje pet osoba", kako su utvrdili medicinski veštaci. Andrej Polak, tužilac iz Kranja, krajem aprila 1980. godine, napisao je jasno u optužnici da je Metod Trobec okrivljen za smrt pet žena: Vide Marković, Marijane Cankar, Urške Brečko, Ane Plevnik i Zorke Nikolić. Dokazi protiv Trobeca bili su kosti i pepeo umrlih. Optužen za ubistvo pet žena, Metod Trobec je priznao pet zločina.

Ko su bile ove žene i kako su dospele u užarenu grobnicu?

Vida Marković je bila vanbračno dete jedne osuđenice. Rođena je u Gornjoj Brezovici, ali je odrasla kod bake, tetke i vaspitača u ljubljanskom Domu za napuštenu decu. Trobec je njeno beživotno telo spalio, ali je zaboravio da uništi narandžasti prsluk i belu bluzu. I penzionerka Marijana Cankar živela je sama, kao podstanar na Dolgovom mostu u Ljubljani. Da bi mogla pristojno da živi, radila je kao spremačica po kućama i kao čistačica u zanatskoj zadruzi "Galteks". Marijana Cankar doživela je samo pedeset i tri leta.

Urška Brečko je imala samo dvadeset jednu godinu kada je 20. marta 1978. u ljubljanskom bifeu "Istra" srela svog ubicu. Tog dana ova nesrećna devojka, koja je dva puta bila silovana, vraćala se iz svog sela Okrožnica kod Zidanog mosta kući u Črnavac.

I udovica Ana Plevnik, bogata i usamljena Ljubljančanka, nabasala je pijana na Trobeca, ali u bifeu "Daj-dam".

Četiri svoje ljubavnice demon iz Dolenja Vas udavio je u proleće. Zorka Nikolić je stradala u jesen, 17. novembra 1978. godine. Imala je trideset dve godine. Bila je rodom iz Gradačca, ali je četiri godine provela u Turskoj. Bila je zaposlena i u "Metalki", a poslednji put u Zavodu za statistiku SR Slovenije. Imala je poverenja u Trobeca, kao i svaka usamljena i priprosta žena.

Sve ove žene bile su nesrećna i odbačena bića. Kada su nestale, niko ih nije tražio; kada se čulo da su ubijene, niko za njima nije zaplakao.

Osnovni sud u Kranju poslao je 24. septembra 1982. jugoslovenskog davitelja pred streljački vod. Godinu dana kasnije Vrhovni sud Slovenije "spasao" je Metoda Trobeca smrti i poslao ga na robiju od dvadeset godina. Ni dan-danas nije otkrivena monstruozna tajna kuće broj 22. Metod Trobec je na sudu priznao samo ubistva za koja su postajali dokazi. Koliko je ljubavnica zadavio i spalio, to izgleda samo on zna. U proleće 2002. Trobec je pušten na slobodu, pa je Sloveniju uhvatila panika – niko nije znao gde će ovaj monstrum da živi i da li će opet nekog da udavi i spali?

 

 

Inace ovaj poslednji podatak nije tacan. Trobec je trebalo da izadje 2002, ali mu je kazna produzena zbog ubistva u zatvoru, tako da se 2006 tamo obesio.

Edited by Hell on Earth

Share this post


Link to post
Share on other sites

isti nam je rodjendan :)

 

Sva ta ubistva su mogla tako da prodju zbog lose forenzicarske tehnike, danas se kladim da bi 90% istih bilo veoma brzo pohvatano.. danas doduse ubice imaju to na umu, pa vode vise racuna da prikriju tragove, ali tesko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

The band "Slayer" has written a song about Ed Gein called "Dead Skin Mask". The song can be found on the "Seasons In The Abyss" CD.

 

Nista novo,to vec znamo.

Araya dosta cesto najavljuje tu pesmu : "This is the song about the man who's name is Ed.He like to sleep and dance with the dead." Poslusaj najavu na "Decade Of Aggression".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...