Jump to content

Drugačija vrsta umetnosti (Art of Death)


Ed Gein

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

Seko :) ,to što ti govoriš liči mi na ignorisanje realnosti.

 

Zar nije Napoleon bio energija,svjetski duh na konju za neke ljude?Inspirisao umjetnike?

Ne možemo prosto reći da njegov život nije bio umjetnost.

 

 

Je li ovo umjetnost?

 

richierlorage.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seko :) ,to što ti govoriš liči mi na ignorisanje realnosti.

:) У праву си, али чини ми се да си сад прешао на хепенинг помало? Не разумем те баш сасвим, сори.

Zar nije Napoleon bio energija,svjetski duh na konju za neke ljude?Inspirisao umjetnike?

Ne možemo prosto reći da njegov život nije bio umjetnost.

Je li ovo umjetnost?

Мислим да његов живот није био уметност, али оно што су стварали ти уметници свакако јесте, ако нису били шарлатани, и ту имаш право. Чини ми се да је наше кључно разилажење у томе што ти сматраш да реалност може бити уметност а ја не, ја сматрам дистанцу неопходном.

Исправи ме ако грешим.

А за скулптуре - не могу сада наравно да видим лепо па можда и грешим, али је начин виђења човека и

Рекла бих да јест ;) Уметник је пропустио статуу човека кроз своју призму, поиграо се са материјалом и дао му неке нове карактеристике. (бар се мени тако чини)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Мислим да његов живот није био уметност, али оно што су стварали ти уметници свакако јесте, ако нису били шарлатани, и ту имаш право. Чини ми се да је наше кључно разилажење у томе што ти сматраш да реалност може бити уметност а ја не, ја сматрам дистанцу неопходном.

 

Šta je cilj umjetnosti?L'art pour art?To je prosto snobovska pozicija.

 

Umjetnost nije nastala da bi bila sama sebi cilj.

 

А за скулптуре - не могу сада наравно да видим лепо па можда и грешим, али је начин виђења човека и

Рекла бих да јест Уметник је пропустио статуу човека кроз своју призму, поиграо се са материјалом и дао му неке нове карактеристике. (бар се мени тако чини)

 

sušta suprotnost Davidu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je cilj umjetnosti?L'art pour art?To je prosto snobovska pozicija.

Umjetnost nije nastala da bi bila sama sebi cilj.

Ако је ларпурлатизам снобовска позиција, онда са задовољством прихватам да будем сноб.

За мене пећински цртежи нису уметност због своје првобитне сврхе, већ могу да се подведу под њу јер нам дају једну поглед у нешто што ми нисмо видели, одсликавају читав један свет древног човека.

Циљ уметности је (по мом мишљењу) стварање лепоте и оплемењивање душе на неки начин.

Ово не мора значити да све што се представља мора бити лепо.

Чак иако је представљен ружан објекат, он естетски може бити леп (ах, Среле, како се ту слажемо). :)

Ако ме дело тера да мислим, да се запитам о свету, да заузмем критички став, такође ме оплемењује. Не причам о дидактичкој књижевности, да не буде забуне. Причам, рецимо, о Бредберијевом Фаренхајту и другим антиутопијама. Причам о поп-арту, рецимо, као идеји. Наглашавам, као идеји. Као ставу, дистанци.

 

sušta suprotnost Davidu.

Мајеутику овде не можеш применити, јер и једно и друго има своју вредност. ;)

Edited by neću-džem-u-palačinke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
За мене пећински цртежи нису уметност због своје првобитне сврхе, већ могу да се подведу под њу јер нам дају једну поглед у нешто што ми нисмо видели, одсликавају читав један свет древног човека.

 

Циљ уметности је (по мом мишљењу) стварање лепоте и оплемењивање душе на неки начин.
ž

 

Po drugoj definiciji:David nije umjetnost.David ima svrhu van sebe.

 

A oplemenjivanje duše nije suprotstavljeno prvoj definiciji.

 

Мајеутику овде не можеш применити, јер и једно и друго има своју вредност.

 

Kakve to ima veze sa majeutikom?

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
A oplemenjivanje duše nije suprotstavljeno prvoj definiciji.

 

A ni ljepota,zaboravih.

 

Dakle,prva definicija je :Ovo je zeleno.Zeleno je plavo i žuto.

 

Druga definicija je:Ovo je žuto.To je snobizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po drugoj definiciji:David nije umjetnost.David ima svrhu van sebe.

A oplemenjivanje duše nije suprotstavljeno prvoj definiciji.

Kakve to ima veze sa majeutikom?

Ниси ме разумео.

Хтео си да ме наведеш да сама себи скочим у уста, али то је било немогуће јер ја те две ствари не супротстављам :)

A ni ljepota,zaboravih.

Dakle,prva definicija je :Ovo je zeleno.Zeleno je plavo i žuto.

Druga definicija je:Ovo je žuto.To je snobizam.

Слажем се. Ко каже да се ту ишта супротставља? Нисам то рекла.

Ларпурлатизам је увек био везиван за интелектуалну елиту и био слабо прихваћен у ширим круговима. Условно, јесте мало снобовски, ту се слажем.

Сасвим је у реду да се нађе и одређена количина плаве у зеленој. То је САСВИМ у реду.

Жуто спада у зелену боју, такође.

Оно што ја хоћу да кажем: проблем настаје када неко љубичасто жели да представи као зелено, или део зеленог.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si baš...ono...perverzna

 

Kakve ti to romane čitaš

Kuš :razz: . Reče mi čovek koji je raspravljao sa mnom o opravdanosti silovanja :). Inače, u pitanju je jedan od najboljih romana istočne književnosti. Izgleda a bit awkward ovako, izvučeno iz konteksta. Nekima izgleda čudno sve vreme :). Razbija, razbija obrasce.

 

Ноу офенс, али претера га, дете.

Надам се да разумеш да је мало тешко уживети се у такви психичку призму, али ти обећавам, ако икад побијем своје вољене, да ћу се трудити да оставим што бољи уметнички дојам. Прво ћу, уствари, да сврнем овде да поделим с тобом свој уметнички дојам

:) Pa ako poznaješ nekog kriminalca, verovatno znaš da mogu da budu vanredno pažljivi i mili (prema onima koje ne ubiju :) ).

 

Baš je svrha umetnosti u tome – mi možemo pomoću nje da osetimo nešto što nismo iskusili. Nikad ne bih ubila nekog (namerno), ali mi niko ne brani da se poistovetim s junakom neke knjige koji pre ručka, umesto da opere ruke, ubije nekog. Igranje igrica je u neku ruku zadovoljavanje ubilačkih poriva. Katarza. I kroz pisanje mi možemo da postanemo ubice. Napominjem da kod nedovoljno... inteligentnih ljudi može da dođe do preteranog (površnog) oduševljavanja ubistvom (zapravo, neshvatanje knjige koju su pročitali), te da vremenom pređu na praksu. Verovatno bi takva literatura trebalo da se kontrolisano distribuira.

 

A mislim da je najomamljujuća osobina umetnosti što može da nam dočara novu sliku, da nam udahne osećanje koje nismo iskusili.

 

Ma ok je Sreten kad govori o kulturi, ali nije baš za estetiku. Mislim. Čovek treba da bude ili neuporedivo lep ili vanredno ružan da bi mogao da govori o lepoti :smajli koji se prose...deo:

 

Spomenula si Davida (ah! :wub: ). Inače, kad je u pitanju klasična grčka skulptura, ono što je čini tako 'prijajućom' ljudskom oku jeste preteranost. Izgleda nam prirodno, ali zapravo ne odgovara realnim ljudskim razmerama, te ljudsko telo u tom položaju koji prikazuje skulptura ne može da stoji, ne aktiviraju se isti mišići kao na skulpturi. Privlači nas što su ona toliko slična našim telima, ali ne jednaka, već savršena (ispunjenje forme).

 

Treba imati u vidu da umetničko delo ne mora i ne treba uvek da nam se svidi. Mi možemo da budemo zgroženi, ali je ono ipak delovalo na nas. Čime? To je ono. Eterično. Neuhvatljivo. Zato je i lepo :wub: .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
проблем настаје када неко љубичасто жели да представи као зелено, или део зеленог.

 

Šta je ljubičasto u slikanju bizona na zidu pećine i odlasku da se ubije pravi bizon?

 

Od početka,umjetnost ima magijski i destruktivni karakter.

 

 

Snobovski je reći da je umjetnost nastala zbog potrebe za lijepim i uzdizanjem duše,kad to nije tačno.Nastala je zbog lične i društvene koristi,prvo slikajući bizone kasnije gradeći hramove i kipove bogova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od početka,umjetnost ima magijski i destruktivni karakter.

Да, то је почетак уметности. Али она није уметност због свог магијског и деструктивног карактера.

Snobovski je reći da je umjetnost nastala zbog potrebe za lijepim i uzdizanjem duše,kad to nije tačno.Nastala je zbog lične i društvene koristi,prvo slikajući bizone kasnije gradeći hramove i kipove bogova.

Ко је ТО рекао? :)

Опет се нисмо разумели.

Šta je ljubičasto u slikanju bizona na zidu pećine i odlasku da se ubije pravi bizon?

То није љубичасто, то је зелено. Имаш Материју (плаво) и Дух (жуто). Жута никад не постоји као чиста, јер и симфонија мора да се одсвира на неким инструментима који су материјални, књига мора да се одштампа, итд.

Љубичасто би било убиство, на пример.

 

BTW, LEP POTPIS. :) :) :) :)

Edited by neću-džem-u-palačinke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 Нестална:

Слажем се са свим тим, само ниси сасвим објаснила зашто би убиство могло да буде уметност?

Покушај то да срочиш у једној реченици, и рећи ћу ти или "ок", или "не слажем се"(и објаснити зашто), или "не знам", уколико не будем била сигурна ко је у праву.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Да, то је почетак уметности. Али она није уметност због свог магијског и деструктивног карактера.

 

Nego zbog čega?

Umjetno-vještačko stvaranje

vještačka manipulacija životom-magija

Antiprirodno

Ubistvo bizona-destrukcija

 

Опет се нисмо разумели.

 

pa ti objasni ponovo brate,ovaj seko.Šta da ja radim sa rečenicom:nismo se razumjeli?

Meni to što si ti napisala tako zvuči.AKo se ne slažeš,ti obrazloži konkretnije.

 

Љубичасто би било убиство, на пример.

 

Ubistvo bizona,za početak.

 

Svaki umjetnik slika svog bizona.

Za Hemingveja je to riba ili more,za Kamija kuga,za Trboseka prostitucija.....

 

I dalje imamo magijski karakter-napiši pa će se desiti,ili još češće-napiši pa se neće desiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 Нестална:

Слажем се са свим тим, само ниси сасвим објаснила зашто би убиство могло да буде уметност?

Покушај то да срочиш у једној реченици, и рећи ћу ти или "ок", или "не слажем се"(и објаснити зашто), или "не знам", уколико не будем била сигурна ко је у праву.

Zaboravi slaganje, seti se pravila br. 6 :)

 

Ubistvo može da bude umetnički izvršeno (onaj pasus iz romana što sam ga citirala trebalo je da nas navede da *osetimo* kako patologija može začas da pređe u lepotu), i to kada (prefinjeni) ubica ima izrazitu potrebu za kreativnim stvaranjem ili oblikovanjem stvarnosti, a ne ume drugačije da je iskaže do kroz kasapljenje i rasuta creva. Neko koristi boje, ubica koristi krv. Serijske ubice često imaju potpis, baš kao i slikarska platna. To je potreba za prepoznatljivošću njihovog dela (načina ubijanja).

 

Bizoni nisu bili umetnost, umetnost nastaje kad mi odlučimo da neki akt okarakterišemo kao umetnički. Bizon na zidu može da se shvati i kao obična mapa koju je pećinac našljepao da mu služi kao podsetnik. Ona za njega *nije* bila umetnost. I ovo što sam rekla se odnosi na širi pojam umetnosti. U užem smislu, druga priča.

 

Ubistvo može biti shvaćeno kao umetnost dokle god nema neku naročitu svrhu van samog ubistva, dok sadrži makar minimalni estetski apel, i dok postoje oni koji će ubicu posmatrati kao umetnika. To, uostalom, važi i za Marinka Rokvića i njegovu ćelu :lol: .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo hocete li odjebati vise na kafu i ispricati se, a ne spamovati temu danima...

Је л ти тата купио форум? :)

Ово није спем ;)

Zaboravi slaganje, seti se pravila br. 6 :)

:) :) :)

Ubistvo može da bude umetnički izvršeno (onaj pasus iz romana što sam ga citirala trebalo je da nas navede da *osetimo* kako patologija može začas da pređe u lepotu), i to kada (prefinjeni) ubica ima izrazitu potrebu za kreativnim stvaranjem ili oblikovanjem stvarnosti, a ne ume drugačije da je iskaže do kroz kasapljenje i rasuta creva.

Интересантно гледиште, али не желим да коментаришем даље... просто нисам у стању да се носим са том врстом аргументације.

Bizoni nisu bili umetnost, umetnost nastaje kad mi odlučimo da neki akt okarakterišemo kao umetnički. Bizon na zidu može da se shvati i kao obična mapa koju je pećinac našljepao da mu služi kao podsetnik. Ona za njega *nije* bila umetnost.

За њега није, за нас може да буде. Али оно што је важно није толико Да ли јесте, већ Зашто јесте, ако јесте. Око тог зашто се Пјер и ја крвимо већ на неколико страна.

Ubistvo može biti shvaćeno kao umetnost dokle god nema neku naročitu svrhu van samog ubistva, dok sadrži makar minimalni estetski apel, i dok postoje oni koji će ubicu posmatrati kao umetnika.

Хммм... може да прође... некако.

pa ti objasni ponovo brate,ovaj seko.Šta da ja radim sa rečenicom:nismo se razumjeli?

Meni to što si ti napisala tako zvuči.AKo se ne slažeš,ti obrazloži konkretnije.

Била сам потпуно јасна: НИСАМ рекла да је уметност НАСТАЛА из потребе за лепим и уздизањем душе.

То се тек везује за прва теоријска промишљања уметности.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ај прекини да банализујеш, радиш то од почетка дискусије... тако се не може разговарати о уметности. Мало претерујеш и видим да се у сваком посту служиш све баналнијом аргументацијом. Читај мало себе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ja ipak mislim da sam sve komplikovaniji.

 

Banalizovati--braniti otrcanu larpurlartističku definiciju umjetnosti

 

ovo čak piše u Vujakliji :)

 

dobro ajde ne piše....al' piše-otrcano.

 

 

Dakle,umjetnost nastade kao ljudska potreba za najnižim(najnižim u onom snobovskom smislu) porivima-hrana,seks....i onda se pojavio neki filozof umjetnosti(pravi snob) i sklepao neki pojam umjetnosti koji naravno nema nikakve veze sa početkom umjetnosti,tipa neka ljepota,oplemenjivanje duše blablatruć.

Oni vole da kažu da su ''apstrahovali'' ljepotu iz ''primitivne'' umjetnosti.

 

U suštini,ovaj filozof je ubica,bolje-kasapin,pošto od umjetnosti kao nečeg živog,kao bića,ostade samo glava,sve ostalo filozof otfikari i još nađe meni,koji još imam sve udove na broju,da objašnjava da sam ja sam samo glava.

 

Šta je ono Polanski filozofirao o odnosu glave i tijela u ''Stanaru''?To treba provjeriti.

Idem sad da nađem.

 

Trelkovsky: If you cut off my head, what would I say... Me and my head, or me and my body? What right has my head to call itself me?

 

L'art pour art?Pre će biti l'art pour kasap la vie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne boga mi,ja svoj nit farbam nit mu pravim kikice,nit mu stavljam mašnice.

Јбг, није свако рођен са уметничким даром. :) :) :)

 

U suštini,ovaj filozof je ubica,bolje-kasapin,pošto od umjetnosti kao nečeg živog,kao bića,ostade samo glava,sve ostalo filozof otfikari i još nađe meni,koji još imam sve udove na broju,da objašnjava da sam ja sam samo glava.

Ти си и глава и тело, али ти све време говориш као да си само тело.

Што се тиче твог образложења о настанку уметности, то је твоје мишљење (ок, поштујем), које је можда тачно али о томе се не може расправљати јер ни ти ни ја немамо доказа, и расправа ће почети да се темељи на укусу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Čuješ,nemam dokaze,pa jesu li postojale slike bizona u pećini i totemi falusa ili nisu,čemu su služili,tucanju oraha?

 

 

I ja jesam samo tijelo,jer glava je dio tijela,nije nešto posebno što bi trebalo da se izdvaja,to rade tvoji mesarski filozofi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Интересантно гледиште, али не желим да коментаришем даље... просто нисам у стању да се носим са том врстом аргументације.
:) Pa, lako je, samo treba da kažeš 'umetnosti nema u ubistvu, jer je ja ne vidim' :zeleni: . Inače, i umetnost je banalna. Najbanalnija stvar na svetu.

 

Prvo, shvatanje umetnosti se razlikuje od jedne osobe (ili klase) do druge. Drugo, u okviru različitih klasa, pojam umetnost se menjao tokom vremena. Danas, da biste bili proglašeni umetnikom, morate da: ili napravite nešto neviđeno 'dobro', ili nešto neviđeno imbecilno. Akcenat je na reči 'neviđeno'. Smisleno, jer neviđen rast populacije obezbeđuje i veliku količinu đubreta, ili umetnosti. Onda se iz korpusa uzgrednih proizvoda biraju oni sa najviše novog u sebi, te se, kako bi se opravdao zaključak, apstrahuju osećanja, ili stav, ili nešto treće, u zavisnosti od kritičke škole. Umetnost je samo snobovski način da se formira i ozvaniči kulturni milje (nismo pametni, al' smo zato prefinjeni i lepi, i imamo osećaj za lepo, blabla :rolleyes: ). Shvatanje lepote se rađa s početkom stvaranja više klase i slobodnog vremena. Primitivni doživljaj lepote se svodio na biološke datosti (tipa: sisata i kukata žena lakše se porađa i lakše hrani decu). Nije da smo mi nešto naročito odmakli :) .

 

A npr. kada zastupamo mišljenje da umetnost sme ili ne sme biti angažovana, mi branimo sopstvena *osećanja* prema delu (ne)angažovane umetnosti. Govorimo o sebi, ne o umetnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

Dje ode ova tema jebem ti. :haha:

Aj sada malo o ubici novijeg kova: Alexander Pichushkin iliti Chessboard killer.

Sudjeno mu je da je ubio 48 ljudi ali on tvrdi da ih ima izmedju 61-63. Njegov udarac cekicem i stavljanje vlase votke u glave zrtvi su postali njegov potpis. Uhvacen je u 2006. godini i sluzi dozivotnu robiju. Neka Ed Gein kaze malo detaljnije ako uopste posecuje ovu temu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...