Jump to content

Dokumentarci


Ed Gein

Recommended Posts

Eleições (2019)
 
Javna škola u Sao Paulo, Brazilu, priprema glasanje za izbor studentskog upravnog tela unutar škole.
Klinci iz raznih klika prave svoje timove i rade na kampanji, po prvi put se susreću sa time.
Sve će se to zahuktati sa javnom debatom.
 
Verovatno je ljudima poznato da Brazil kao zemlja ima veliki problem sa korupcijom, pate i od velikog siromaštva, a ova javna škola je sjajan primer toga.
Na prvu loptu i nisam hteo da budem investiran u dokumentarac, i više sam ga skinuo jer me i dalje drži gas i utisak od fenomenalnog Bacurau iz 2019, međutim, što se više klupko odmotavalo,
ovi silni klinci iz raznih podgrupa ti nekako prirastu za srce i vidiš da ovo što rade za veći boljitak čitavog kolektiva.
 
Interesantne su i te klike koje naprave četiri različite kampanje, jedna je sastavljena samo od devojaka, druga je pak od raznih manjina od gejeva, crnaca, trans rodnih osoba, i poslednje dve grupacije od kojih je jedna sastavljena od klasičnih blejača i dunstera i potencijalna grupacija koja deluje najozbiljnije i najviše podseća na klasičnu političku partiju koja "prodaje" da želi svima da pomogne.
 
Režiserka Alice Riff koja radi dokumentarne filmove, i čini se da su svi povezani sa politikom, moraću da poteram prethodna dva izdanja, ovde je uradila pametnu stvar i pustila sve te klince da otvoreno pričaju o problemima koje ih more, a i na taj način pospešila da se otvore i da misle svojom glavom, što je najbitnije. (ima jedan sjajan, ali stvarno sjajan momenat tokom glavne debate gde uprava škole pokaže da laže i maže i klinci ih argumentima dobiju, predivno je!)
Ako postoji dokumentarac koji je aktuelan i koji će možda pogurati vašu decu, da nauče da kada se svi udruže može da se postigne dosta i da ostave silne razlike po strani i da ih natera da misle svojom glavom, ovo je taj dokumentarac.

Od mene čista 8.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poprilično jak intervju, zbog kite u klipu ima restrikcija na godine.

Gost je Nandor Ljubanović Kiklop nekadašnji član underground grupe Napred U Prošlost i jedan od mnogih ljudi koji je pokrenuo fanzin priču kod nas.

Osim što imate izlišne informacije o NUP, nastanak, rastanak, i ostale vinjetice, dobićete informacije kako su se nekada pravili silni fanzini, pre interneta.

A mislim da me je najviše kupilo to što je intervjuisani, pre svega jedna divna individua čistoga uma, koja ne živi u boomer prošlosti i veliča je, već realistično gleda na sve to što se dešavalo i koliko je sve uznapredovalo sa dolaskom interneta, i osvežavajuće je da se vidi neko neiskvaren.

Intervju radi kultni Wostok. Bolje je od Agelasta. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instant Dream (2017) Nikada nisam imao polaroid fotoaparat i pravio slike. Evidentno je da kod fotografa i kod ljudi koji ga koriste postoji potreba da on i dalje ostane dostupan svima.
Ovaj film je postavljen kao autobiografija o kreatoru, i vinjetice iz života ljudi koji koriste polaroide, ili uporedo rade na formuli da bi mu produžili život, jer je tada navodno cela proizvodnja bila zatvorena.

Vizuelna rešenja i fotografija i montaža su zaista vrhunske i milina je videti kada neko ima oko za takve detalje, pa sa tog aspekta me je i najviše zadivio. Muzika i zvukovi su prijatana elektronska ambijentalna muzika, i dobro su ih inkorporirali u scene prelaza iz prošlosti u sadašnjost i scene snova kroz prizmu polaroida.

Ali ne mogu nekako da se uteknem utisku da je film napravljen samo za ljude koji to vole, i stavljaju na viši pijedestal, kao i sa mnogim pređašnjim tehnologijama koje zastarevaju, a možda i grešim...

6.

The Other Side (2015) Polu igrani doumentarni film koji se dešava u zabitima Luizijane. Imamo priliku da ispratimo dve priče, o narkomanu koji pravi meth i živi sa svojom porodicom na najbedniji mogući način. Videćete sve što nikada niste hteli, fiksanje krekom, jebanje sa polu krezavom seljankom, i neprijatne scene gde da bi izdržao neprijatnosti mora da se ufiksa.
Taj prvi segment mi je bio upečatljivi i držao mi pažnju ali sam se u par navrata uhvatio u razmišljanje, šta je zaista bilo stvarno, a šta iscenirano jer ima baš par jakih scena za koje nema šanse da bi cenzori dali da idu bilo gde u etar u današnje vreme.

Drugi narativ se vrti u vezi marinaca koji su se vratili sa ratišta u rodnu grudu, gde bukvalno oforme vrstu militarističog kulta, boje se od sopstvene države jer su shvatili da sve što su radili u zemljama gde su ratovali (!) prave haos i naređuju drugima kako da žive život, i da to više ne žele, ali da ih i vlada steže i ne daje im da iskažu svoju slobodu sa opremanjem masovnim oružjem i pravljenjem tih grupacija.

Ovde me je film izgubio, malo mi je bilo neverovatno da neko prođe to ratovanje i da pokaže i prizna da je pogrešio što je uopšte učestvovao u tome, ali posle opet kreće to kultašenje sa pričom o porodoci i oružju i kako ne treba dati svoju slobodu i zemlju.

Čini mi se da sam bio baš nahajpovan u vezi dokumentarca jer volim te premise gde se prikazuje dno kace, ali mi um sve vreme prenosi da je dosta od ovih scena i narativa bilo namešteno.

Stoga 5, verovatno bih mu dao više da znam da je sve realistično, ali to je isto i problem sa dokumentarcima kao sa bilo kojim drugim medijumom i oni uspevaju dobro da obmanu gledaoce pogotovo ako autori imaju skrivene namere.

Horror Noire (2019) Od ovog dokumentarca sam dosta očekivao takođe, bavio se škakljivom temom prikaza Afro Amerikanaca u horor filmovima. Lepo su prešli najbitnije filmove hronološki, ima dosta pikanterija koje sam propustio, a recimo volim blackexploitation podžanr filmova. Sagovornici su glumci, scenaristi i režiseri koji ukratko daju utiske i uvid kako se sve to razvijalo sa socijalnim promena u Americi tokom decenijama. Dosta filmova zaslužuju mnogo više posvećenosti i vremena jer su teme koje su obuhvaćene u njima zaista interesantne, pa ponekada čak i progresivne za vreme u kojem su bili napravljeni. Najviše su posvetili vremena Get Out koji je vazda zasigurno i najviše učinio za njih kao narod, validiranje je i dobijanje Oskara za scenario.
Sve je ovo moglo biti upakovano u kakvu mini seriju od po 45 minuta i nekih 5 do 6 epizoda i onda bi bilo još detaljnije prikazano.
Dopada mi se što su sve aktere stavili u bioskop.

Jedna lepa 6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kopao sam po bespućima interneta i naišao na ova dva kratka, ali slatka dokumentarca.

Prvi je iz 6 delova i režirao ga je pokojni fotograf Zoran R Vujović koji je uspeo da uhvati duh počivšeg kluba Akademija, imate priče sa osnivačima, pa onda raznim gradskim facama i naravno muzičarima. Voleo bih da postoji način da se nekako remasterizuje snimak jer ima dosta pikanterija poput nastupa Satana Panonskog, i dobre muzike koju je odabrao Miomir Grujić Fleka.
Ako želite malo da vratite film, i ako ste nekada bili u toj famoznoj Akademiji (bogami ja jesam, ali ne u i u to vreme!) biće vam simpatično.

 

Studentski završni dokumentarac o Žikici Simiću. Super je priča sa upoznavanjem Simića sa Grant Hartom, i da Simić ne zna da bekne ni reč engleskog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
On 12/16/2020 at 7:20 AM, Talvi said:

e inače najzad sam odgledao ovo i sjajno je, puna preporuka

samo 4 epizode, oko 200 minuta pa se lako sašije, a jako je zabavno i dinamično, maltene kao da baš film gledaš kako je cela priča dobra i ispričana na najbolji način. plus su ti detektivi veliki carevi, kao da su sa filma ispali kakav su partnerski kombo :haha:

nećete se zajebati sa ovim, super je

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...