Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

Nema na čemu. :pivopije:

 

Ta opcija preko Stokholma samo da te upozorim može da bude dosta zahebana pošto je prevoz od aerodroma Arlanda skup kao oči. Ako se i odlučiš za to, dobro iščitaj forume i isplaniraj dalji prevoz pažljivo

 

Wizzair leti do Skavste, ne do Arlande. Skavsta je tehnički u Nićepingu, na sat i po vremena od Stokholma, na sajtu www.flygbussarna.se možete videti cene za aerodromske autobuse (ili kako se već to zvalo na srpskom). Tamo možete i kupiti i karte. NE PRIHVATAJU KEŠ U BUSU, samo kartice. A i izađe jeftinije preko neta. Ako putujete unutar Švedske ili od Švedske do Norveške ili Danske, preporučujem www.swebus.se, prejeftini su, ali se isto kartu kupuju preko neta karticom. (Eventualno Go by bus/Bus for you, isto imaju ok cene) Karte se moraju unapred kupiti.

 

Inače je za mlade/studente/sl. karta od Arlande do Stokholma oko 9€, a za ostale 11€ što je skroz normalna cena.

Do Skavste je više, jer je udaljeniji, logično, pa je 13€ normalna, a za mlade 11€.

 

E, da, jedan lik je pominjao kako postoji neki fazon da za manje para prođete - hvatate neki prevoz do najbliže železničke stanice, a tamo regularan gradski voz, koji je 5x jeftiniji, moraću da se raspitam malo bolje. Idem krajem juna u Stokholm, ali wizzom do Skavste, tako da mi svakako ne treba ovog puta.

 

 

Ne vidim zašto je to preskupo, npr. od Gardermoena u Oslu do Osla je oko 20€ busom, vozom manje, znam da me je izašlo oko 10€ STUDENTSKA. (a stigne 3x brže :ph34r: )

 

 

 

Inače, kartu do Stockholma sam preko Wizzaira platila 33€ UKUPNO (sama karta je 11€, ostatak ode na rezervaciju i prtljag)

 

 

Isto jedan savet - ako ikome padne na pamet da nekad ide u Norvešku - obavezno wizzairom do Geteborga, pa onda do Osla busom/vozom, direktno se može ići samo Norwegianom do Osla koji dere kad je sezone, ispod 100€ ništa u jednom pravcu, a do Geteborga se uzme povratna za 80-90€ dok je povratna Oslo-Geteborg busom oko 35€.

Naravno, Wizzair se ne može porediti sa Norwegianom, koji su maksimalno profesionalni i uvek stiđu PRE predviđenog vremena, nisam čula da se iko ikada žalio, dok Wizz zna da zeza. Kad sam se vraćala iz Geteborga, avion je SLETEO pola sata nakon što je trebalo da krene za Beograd. Umesto u predviđenih 20:55, mislim da je tek posle 22h krenuo... A taj manji aerodrom u Geteborgu je katastrofa, premalen je i putnici svih letova prolaze kroz jednu pasošku kontrolu (čekala sam sat vremena red da mi lupe pečat).

 

Ali ono - koliko para toliko i muzike :P Mada, realno, lakše je izdržati par sati i uštedeti jedno 100€ xD

 

 

 

 

E, da, Helsinki - drug je išao vozom do Budimpešte i odatle išao avionom do Helsinkija, ukupno ga je izašlo oko 200€

 

Valute: norveška kruna, danska kruna, švedska kruna, islandska kruna... Samo Finci koriste evre.

 

I sad sam se zajebala pa nisam razmenila pare ovde i nikad više. U Norveškoj ti svaki put uzmu 6€ provizije. (Bila sam toliko pametno da prvi put sam htela da promenim samo 100€ pa kad potrošim ostatak, tako da su mi 2x uzeli po 6€ -.-)

 

 

 

 

 

I da, couch surfing - probala ja, super je, u hotele/hostele nikad više! ;) Em imaš nekoga ko je iz tog grada, pa će te uputiti u sve živo, em naučiš dosta o kulturi i svemu, a pokušaš da nađeš nekog skroz ludooog hosta sa viškog slobodnog vremena koji će i izlaziti sa tobom i sl. Sve u svemu, skroz pozitivno iskustvo, ne znam nikoga ko se pokajao. Samo gledaj na to da ti host ima dosta preporuka i iščitaj ih dobro, kao i profil. Uglavnom napišu gde žive, pa malo izgugluj koliko je to udaljeno od centra, da se ne desi da ti treba sat vremena. :lol: Ako si početnik, mnogi će biti skeptični dok ne dođeš do nekog broja preporuka, jer ni oni baš ne primili svakoga u svoj dom. Skandinavci su prilično kul po tom pitanju, nađe se dosta njih koji su u fazonu "jebeš preporuke, dođi da se družimo" xD

Edited by Brynhildr
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

@ Brynhildr

 

a do Geteborga se uzme povratna za 80-90€

 

Koliko ja znam to je cena u jednom pravcu, a u oba je oko 180-200 evra. Bio sam prosle godine u oktobru u platio oko 160 evra i to iz Budimpeste i plus karta za minibus.

 

Sada sam video na Wizzair-ovom sajtu da je karta u jednom pravcu 8990 dinara, a na primer za povratak 26. juna 13.000 dinara ili koliko vec evra. Ni ti jeftini letovi vise nisu jeftini. U julu je na primer 200 evra samo u jednom pravcu. Digli su cene do neba ove sezone tako da cu razmisliti o putovanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Brynhildr

 

a do Geteborga se uzme povratna za 80-90€

 

Koliko ja znam to je cena u jednom pravcu, a u oba je oko 180-200 evra. Bio sam prosle godine u oktobru u platio oko 160 evra i to iz Budimpeste i plus karta za minibus.

 

Sada sam video na Wizzair-ovom sajtu da je karta u jednom pravcu 8990 dinara, a na primer za povratak 26. juna 13.000 dinara ili koliko vec evra. Ni ti jeftini letovi vise nisu jeftini. U julu je na primer 200 evra samo u jednom pravcu. Digli su cene do neba ove sezone tako da cu razmisliti o putovanju.

Errrr,

Fora sa low-costom ,da bi upshte bio low cost je da ga bukiras 3-6 meseci unapred. Sto je vise mesta popunjeno na letu i sto je blizi datum poletanja to su skuplji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Errrr,

Fora sa low-costom ,da bi upshte bio low cost je da ga bukiras 3-6 meseci unapred. Sto je vise mesta popunjeno na letu i sto je blizi datum poletanja to su skuplji...

Low cost je savrsen za onu vrstu ljudi koja zna sta ce raditi u narednih pola godine ili vise.To je onaj tip ljudi koji ima isplaniran i odlazak u wc.

 

Hvala bogu pa nam tek vracaju vize u septembru ili oktobru,leto je free for all!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Low cost je savrsen za onu vrstu ljudi koja zna sta ce raditi u narednih pola godine ili vise.To je onaj tip ljudi koji ima isplaniran i odlazak u wc.

Ili drugim recima ljudi koji imaju stalan posao?

 

Citav taj koncept je nastao sa Northwestern Erlajnzom 70ih godina u Americi, ali kapiram da je tamosnja svrha bila poslovna.

U Evropi, low cost air-fares su i obicnim smrtnicima tj. nizhoj srednjoj klasi omogucili da putovanja avionom po starom kontinentu ne budu dogadjaj dekade nego relativno uobicajena stvar.

 

Ono sto im omogucava da budu jeftni su:

1. Karta se kupuje iskljucivo preko neta (iskljucuju se posrednici)

2. Papreno se naplati prtljag preko 20 kila

3. Ne idu sa glavnih aerodroma (te su samim tim nize i takse) a ti se cesi za prevoz iz Lisicjeg potoka ;)

4. Nema rezervacija mesta (de sednes to ti je)

5. Klopu placas u avionu (ako oces)

6. I naravno putuju na kratkim relacijama. Nema low cost preko Atlantika bato.

 

Narvno cena zavisi i najvise od toga koliko unapred bukiras i koliko je mesta ostalo.

Ono jes' malo je autobuska atmosfera u avionu ali low cost letovi su ti zapravo najjeftinija varijanta putovanja (cak i da stopiras mora se hranish). Cime mislis da ona britanska studentarija dolazi na Exit, u krajnjem?

Ali bas zato sto dobar deo razvijenog sveta ono malo odmora sto ima planira i po 9 meseci unapred, kupovati low-cost kartu u letnjem periodu ne pravi neku narocitu ushtedu u odnosu na uobicajene avio kompanije.

 

 

U svakom slucaju sve je bolje od JATa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je bolje od JAT-a to sigurno, ali da doživim opet da me, zbog ruskog i što sam se smejala glasno koleginim šalama, brkati Turci ućutkavaju u Pegasusu, fala lepo.

Jebo im ja mater.

 

 

Za ostalo si sve ok napisao osim što (sam se i ja čudila?!?) je prtljag kod lowcostera uglavnom dozvoljen 30kg? To me obradovalo. Konačno se neko setio da pošteno sračuna kolko treba ženskoj osobi trica i kučina kad ide na 2-3 nedelje odmora, a da pritom ne ugura u ručni prtljag 17 kila đakonija koje posle muka smestiti u kabini.

 

Kad bolje razmislim, to zatim obavezuje putnike da uzmu povratnu preko iste kompanije i omogućava rigidnije planiranje, jer ako se vratiš alternativnim prevozom ima da se ispleziš debelo u EUR za svaki kg preko 20

 

Edit: uduplala se poruka

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Ryan-a je dozvoljena kilaža za čekirani prtljag 15 kg!!! Taj košta 20e. Ako je prtljag teži, veća i cijena. Ručni je i dalje 10kg. Putujem svakako samo sa ručnim na odmor do 10-ak dana. Kartu sam, recimo, od Rima do Feza platila 12e povratna. Sa taksama i online check-in-om ispadne 30e povratna. A kod Ryan-a je najbolje kupovati mjesec-dva prije leta, dok recimo Air Arabia ima potpuno drugačiju politiku. Kod njih je karta najpovoljnija kad se kupi uoči samog odlaska na željenu destinaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd` ako neko zna, koliko je neki standard za dimenzije torbe/kofera prilikom letenja ?

Mrzi me sada da guglam po netu a i kapiram da gomila njih ima razlicite arsine po pitanju toga.

Trebao bih ovih dana konacno kupiti neku krstenu torbu i mada sam prilicno siguran da proizvodjaci tipa Samsonite standardizuju to sa pravilima koje propisuju avio kompanije ipak ne bih da bacam pare i zajebem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pitas za rucni definitivno zavisi od kompanije, a i od aerodroma sa koga kreces. Ja sam iz Tandzera leteo sa Royal Air Marocom i kao rucni prtljag nosio putnu torbu i to povecih dimenzija a tezina je bila 15-16 kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd` ako neko zna, koliko je neki standard za dimenzije torbe/kofera prilikom letenja ?

Mrzi me sada da guglam po netu a i kapiram da gomila njih ima razlicite arsine po pitanju toga.

Trebao bih ovih dana konacno kupiti neku krstenu torbu i mada sam prilicno siguran da proizvodjaci tipa Samsonite standardizuju to sa pravilima koje propisuju avio kompanije ipak ne bih da bacam pare i zajebem se.

Ne samo Samsonite vec i mnogi drugi. Ja imam dosta veliki kofer i niko mi nikad nije pravio problem a sa njim sam obisao dosta zemalja. Jedina zamka na aerodromu jeste sama tezina kofera. U principu ta tezina bi trebalo da je univerzalna ali ocigledno da nije. Na aerodromu u Surcinu su mi pravili problem za ono sto su me u Frankfurtu ili Minhenu opusteno pustili i td.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pitas za rucni definitivno zavisi od kompanije, a i od aerodroma sa koga kreces. Ja sam iz Tandzera leteo sa Royal Air Marocom i kao rucni prtljag nosio putnu torbu i to povecih dimenzija a tezina je bila 15-16 kg.

 

Ne,ne mislio sam na prtljag koji ide direktno u avion,ne rucni.

 

@Enclave - nije meni tezina problem,vec gabarit.Naisao ovde na par odlicnih kofera i torbi renomiranih firmi,ali su prilicno velike ( upravo onakve kakve meni trebaju ) pa sam malko sada u nedoumici nece li to praviti problem prilikom cekiranja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je sa WizzAir-ovog sajta:

 

Максималне димензије једног комада пртљага који мора да прође кроз врата пртљажника су:

 

Ширина: 1,499 м

Висина: 1,194 м

Дужина: 1,715 м

 

Због здравствених и безбедносних разлога, тежина било ког комада чекираног пртљага не сме бити већа од 32 килограма.

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Errrr,

Fora sa low-costom ,da bi upshte bio low cost je da ga bukiras 3-6 meseci unapred. Sto je vise mesta popunjeno na letu i sto je blizi datum poletanja to su skuplji...

 

Zavisi. Samo treba da ubodeš. Ja sam, eto, kupila povratnu do Švedske za 80€ (ukupno, sa sve prtljagom i sl) mesec i po dana pre datuma polaska ;)

 

eto, za Geteborg je pre 2 nedelje bilo oko 30€, a sad koliko već reče Hefest da je.

U aprilu sam se zajebala, baš tog dana su poskupele karte kad sam ih kupila, pa me je ukupno izašlo 130€. (povratna)

 

 

Norwegian je isto low cost zvanično, ali su cene nešto više ( u proseku oko 80€ u jednom pravcu), ali kod njih to pravilo o poskupljivanju uopšte ne važi. Jedne nedelje bude 80, sledeće nedelje se popne na 130€, one tamo padne na 65€! Znači, cene non-stop idu gore-dole, niko ti ne garantuje da karta neće biti 50€ jeftinija sledeće nedelje. Strašno. :lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S. Na taxi u Skandinaviji ZABORAVITE. Bukvalno uzimaju po 20€ za razdaljinu koja se može prepešačiti za 15 minuta.

A taxi od aerodroma je skup i u Beogradu, a kamoli negde na zapadu/severu. :lol:

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd` ako neko zna, koliko je neki standard za dimenzije torbe/kofera prilikom letenja ?

Mrzi me sada da guglam po netu a i kapiram da gomila njih ima razlicite arsine po pitanju toga.

Trebao bih ovih dana konacno kupiti neku krstenu torbu i mada sam prilicno siguran da proizvodjaci tipa Samsonite standardizuju to sa pravilima koje propisuju avio kompanije ipak ne bih da bacam pare i zajebem se.

 

 

Sa Samsoniteom - slobodno. Njihov Cabin Size je Cabin Size i tu nema greške. One kaveze za proveru veličine ručnog prtljaga po check-inovima slobodno zaboravite, to bre više niko ne gleda, kako su se pojavili rančevi na točkićima važan je samo neki načelni gabarit i kilaža ručnog prtljaga i to je to!

 

Ja npr u ručnom nosim ovo:

 

 

samsonite-xion-2-55cm-tp_1843555254095913420b.png

 

I na njemu još i ovo:

 

product-images--3697451c21a416a8f0938dfac8424336af0a75e7-8ec35f549003e0a8--jpg_sqthumb_med--luggageandbackpacks-knomo-serra-15-quot-rolling-laptop-tote-red.jpg

 

I niko me nikada nije zaustavio.

 

Turkish su jednog momenta pokušali na kvarnjaka da mi izmere težinu (kod njih je zvanično dopušteno 8kg.. koliko ja imam samo u crvenoj sa računarom...), pod izgovorom 'da Vam stavim oznaku za ručni prtljag'. 'Već imam' :P

Bez laptopa i punjača ručni prtljag bi trebalo da se uklapa u propisanu kilažu koja je tu od 8 do 13kg. Znači bukvalno izvučeš laptop i onda se sa njima prepireš :D

 

 

Najbolji recept koji ja primenjujem: dođem na vreme na checkin, sednem na kafu i onda 60 minuta pred let stanem u red. Tada više nikome ne pada na pamet da te smara oko 2kg prtljaga više!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ostalo si sve ok napisao osim što (sam se i ja čudila?!?) je prtljag kod lowcostera uglavnom dozvoljen 30kg?

 

kod Wizzair-a je 32kg ;)

 

Ajd` ako neko zna, koliko je neki standard za dimenzije torbe/kofera prilikom letenja ?

Mrzi me sada da guglam po netu a i kapiram da gomila njih ima razlicite arsine po pitanju toga.

 

WizzAir, RyanAir (a verujem i ostali low costeri): 55x40x20cm i ne veći od 10kg ;)

 

 

@Havoc Preseli se :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wizarde, ne pratis. Pita za kofer ne rucni prtljag. Koliko se secam fora je bila da najveca dimenzija ne sme da predje ? cm, mogu da proverim. Kod rucnog je bio ogranicen zbir dimenzija.

 

Najbolji recept koji ja primenjujem: dođem na vreme na checkin, sednem na kafu i onda 60 minuta pred let stanem u red. Tada više nikome ne pada na pamet da te smara oko 2kg prtljaga više!

Ne znam gde to inace ides ali na svim vecim aerodromima im se zivo jebe da li kasnis na let. Na onim najvecim moze da ti se desi da ni za h vremena ne prodjes sve kontrole i ne mozes nista da uradis po tom pitanju. Kamoli da dobijes oprosten visak prtljaga (koji se ne retko placa na totalno suprotnom kraju aerodroma).

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brynh

Pa jos jednom pogledaj - sto je manje mesta na letu ostalo to je skuplja. Ergo skupoca na popularnim odmoristima u vreme letnjih kanjikula.

@wizard

To je maksimalna tezhina prtljaga koju ce ti dopustiti da chekirash - sve preko toga ti iz bezbednosnih razloga ne pustaju u avion. A naplatice ti sve preko 20 kila.

 

Ruku na srce ja sam low costere intenzivno eksploatisao pre dobrih 6-7 godina i to ponajvishe EasyJet, tako da nisam preterano upucen u modus operandi ovih dana.

Danas je kod vecine njih potrebno citati stvari u sitna crevca jer gledaju da te zajebu na svakom koraku. Poslednji put (valjda 2009) sam morao na frku da uzmem RyanAir iz Budimpeste i djubrad su vrlo malim slovcima, gotovo neupadljivim pored silnih obojenih reklama, napravili klauzulu po kojoj do 6 sati pre pocetka leta moras odstampas bar kod da bi dobio bording kartu. U protivnom ti istu na licu mesta naplate 50 jura. Naravno kurs na aerodromu je kriminalan tako da zavrshih doplacujuci jos 60 jura tako da SVE CITAJTE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što sam ja utvrdio u poslednje vreme jeste da se cena low-costa sa svim dažbinama u odnosu na cenu neke redovne kompanije tipa Lufthanse često ne razlikuje više od 20-30€, a mnogo ću radije ići k'o gospodin čovek, nego da me razni RyanAir-ovi i EasyJet-ovi tretiraju kao stoku. Ono što me najviše tangira u celoj low-cost priči jeste koliko te kompanije boli kurac ako zakasne dva sata, a mene po pravilu gde god krenem napolje ili neko čeka već na aerodromu ili treba da ulančam sa nekim vozom ili slično. Ukratko, često se ne isplati utrošenih nerava, i ako već nema direktnog leta donekle, uvek sam mnogo skloniji da nađem ozbiljnu, veliku kompaniju na koju mogu da računam za connecting flight, nego da se brinem i razmišljam, makar platio to zadovoljstvo koju deseticu više.

 

Evo čisto primera radi, JAT-ov direktan let do Londona je trenutno dobrih 30% jeftiniji od Wizz-a za julski period, dok je Lufthansa sa presedanjem u Minhenu nekih 10% jeftinija.

 

@wizard

To je maksimalna tezhina prtljaga koju ce ti dopustiti da chekirash - sve preko toga ti iz bezbednosnih razloga ne pustaju u avion. A naplatice ti sve preko 20 kila.

 

Tačno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...