Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

Ne znam gde to inace ides ali na svim vecim aerodromima im se zivo jebe da li kasnis na let. Na onim najvecim moze da ti se desi da ni za h vremena ne prodjes sve kontrole i ne mozes nista da uradis po tom pitanju. Kamoli da dobijes oprosten visak prtljaga (koji se ne retko placa na totalno suprotnom kraju aerodroma).

 

svuda letim tako. I nikad ne kasnim na let, nisi shvatila moju strategiju. ja DOĐEM na vreme na aerodrom, ali onda ako znam da imam više prtljaga čekiram se na sat vremena do što će reći 15 min pre zatvaranja check ina. I ne, neće te drkati u tom momentu čak ni za 2-3kg više, oprobano provereno.

 

Ako je gužva posle na kontrolama prolazim preko reda pogotovu ako već zovu. Kao što dobro znaš, čekiranog putnika avion mora da sačeka, inače im je procedura ultra zajebana da odu bez njega (u ovom slučaju, mene :D). To je cela mudros'

 

 

 

 

Evo čisto primera radi, JAT-ov direktan let do Londona je trenutno dobrih 30% jeftiniji od Wizz-a za julski period, dok je Lufthansa sa presedanjem u Minhenu nekih 10% jeftinija.

 

U tom slučaju moj bi izbor bio Wizz pošto Jat, njihove smrdljive avione sa kineskim sedištima i klimakterične nafrakane neljubazne stjuardese izbegavam u širokom luku

Nažalost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što sam ja utvrdio u poslednje vreme jeste da se cena low-costa sa svim dažbinama u odnosu na cenu neke redovne kompanije tipa Lufthanse često ne razlikuje više od 20-30€, a mnogo ću radije ići k'o gospodin čovek, nego da me razni RyanAir-ovi i EasyJet-ovi tretiraju kao stoku. Ono što me najviše tangira u celoj low-cost priči jeste koliko te kompanije boli kurac ako zakasne dva sata, a mene po pravilu gde god krenem napolje ili neko čeka već na aerodromu ili treba da ulančam sa nekim vozom ili slično. Ukratko, često se ne isplati utrošenih nerava, i ako već nema direktnog leta donekle, uvek sam mnogo skloniji da nađem ozbiljnu, veliku kompaniju na koju mogu da računam za connecting flight, nego da se brinem i razmišljam, makar platio to zadovoljstvo koju deseticu više.

 

Evo čisto primera radi, JAT-ov direktan let do Londona je trenutno dobrih 30% jeftiniji od Wizz-a za julski period, dok je Lufthansa sa presedanjem u Minhenu nekih 10% jeftinija.

 

 

 

Tačno.

 

Možeš "sa svim dažbinama" da prođeš za 100€ za povratnu, a kod redovnih kompanija nema šanse da naletiš na cenu u jednom pravcu manju od 100€. Po nekoj mojoj računici, isplati se. A imaju skroz ok cene u avionima, fine stjuardese i generalno nemam zamerki sem eto toga što se desilo da je kasnio u povratku.

A više ljudi koji su leteli JAT-om su imali poprilične neprijatnosti - kad je drugarica iz Milana trebalo da leti za Beograd (sat i po vremena putovanja), kad je trebalo da avion naveliko POLETI iz Milana, on je još uvek bio u Beogradu, čekajući da krene za Milano. Profesionalnost my ass.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da kazem koju za dnevnik, posto posle 40+ letova mislim da nesto i kapiram ...

 

Sto se tice letenja redovnim kompanijama, tako idem jedino na poslovna putovanja koje firma placa i za koje me iskreno nikada nije ni bilo briga za cenu karte.

Kada idem privatno, uvek koristim low cost iz ociglednih razloga.

 

Razlika u ceni nikako nije 20-30e, vec je to 100+ pa veoma cesto i 200+ evra... Ne secam se svih cifara ali nekoliko poslednjih su recimo Sofija - Varna 35e, Temisvar - Cirih 40e , Beograd - Bec 50e , Budimpesta - Dortmund 28e ... u pitanju su cene za povratne karte sa svim troskovima ukljucenim.Nikada nisam imao nikakvih neprijatnosti niti kasnjenja.

 

Jatom sa putovao samo 2 puta i nikada vise.Pored neljubaznosti ono sto najvise tangira je cena karte.

 

Bg-Prag-Bg oktobar 2005, 260e povratna JAT-om.Ista tura,isti termin,samo sa CSA 184e.Paradoks je sto je CSA iznajmljivao avione JAT-a za tu liniju...

 

Bg-Tunis-Monaster-Bg - Jul 2004, recimo da je cena Tunisaira bila nekih 30ak evra samo jeftinija ali...veliko ali...

 

Kasnjenje u polasku 20 minuta Jatom,naravno i u dolasku u Tunis isto toliko...a onda agonija od Tunisa do Monastera,bleja na aerodromu u Tunisu od 3,5 sata zbog " tehnickog kvara" !!! Da stvar bude malko jasnija, tog kvara verovatno nije ni bilo jer se cela prica ponovila i tri nedelje kasnije prilikom povratka od Monastera do Tunisa...

 

Sve u svemu i dalje cu se "muciti" low costom i ignorisati JAT kada god to mogu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ja sam sa glupim JAT-om kasnila sat i kusur vremena do Crne Gore :haha: Šta reći više. A to nije bio jedini put... Imam priča u vezi s JAT-om, nažalost, koliko 'oćeš. Montenegro Airlines je malo bolji po tom pitanju.

 

Nekada možeš proći i za manje od 100e za povratnu sa svim taksama i check-in-ovima, samo treba na vrijeme tražiti/kupiti kartu.

 

edit: Elldamar je upravo objasnio stvar :D

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da ne grešim dušu i da kažem kada me JAT jedan jedini put nije izneverio.

 

 

 

Vraćala sam se kući sa arbajta, 24.decembar ili tako neki datum, ludnica za putovanje. Vejavica kao poručena, hvatala sam konekciju ne sećam se više gde ali znam da smo čekali 30 minuta da onaj slon samo priđe do nas koliko aviona je čekalo na red za antifriz. JATov let, onaj mučeni nesrećni jedini preostali ATR u raspadu, najnervoznija stjuardesa IKADA i prolivanje soka u krilo čoveku do mene. Od pomorandže. Sa full šećerom unutra, mejd in Srbija.

 

 

Poletesmo konačno, nakrcani onim kesama sa bombonjerama i pafremima sa rasprodaje, što odozgore počeše da padaju iz razjebanih kaseta kad nas uhvati turbulencija pred izlazak na čisto. Saznajem za vreme leta da ovi što imaju konekciju za dalje mora da čekaju do sutra, jer u Beogradu nema sletanja zbog, opet i tamo, vejavice i snažnog vetra.

 

Međutim naš ATR sleteo iz prve. To je jedini avion koji je sleteo. Ostali su preusmereni uglavnom za Sofiju, jer na Tivat (u to vreme, ne znam kako je sad i jesu li Đetići konačno pazarili svjetla za noćno slijetanje) nije moglo da se sleti posle obdanice... Sećam se da sam kroz pustu pasošku kontrolu prošla trčećim korakom koliko nikog nije bilo na dolascima :haha:

 

 

Fala JATu što se nisam motala po Sofiji pred NG, i slava im. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš "sa svim dažbinama" da prođeš za 100€ za povratnu, a kod redovnih kompanija nema šanse da naletiš na cenu u jednom pravcu manju od 100€. Po nekoj mojoj računici, isplati se. A imaju skroz ok cene u avionima, fine stjuardese i generalno nemam zamerki sem eto toga što se desilo da je kasnio u povratku.

 

Potpuno se slažem sa svim ovim, pod uslovom da je let direktan. Ali bukvalno jedan od tri puta se low-cost sjebe kad treba da računaš na TAČNOST, naročito kada presedaš. Ja to sebi često ne mogu da dopustim, to je sva problematika.

 

Što se cena tiče, low-cost je gotovo uvek u prednosti, naravno, ali isto tako se mogu naći i vrlo povoljne rute redovnim kompanijama, to je sve na šta pokušavam da skrenem pažnju. Evo pre neki dan sam drugarici bukirao AirFrance prevoz Beograd-Pariz-Monpelje i nazad, sve zajedno ju je koštalo 220€. Četiri leta. Fenomenalna cena, doduše 6 meseci unapred.

 

Takođe još neki primeri ako se uzima 3-4 meseca unapred:

 

JAT BG-Dizeldorf: 70€ jedan smer, 120€ povratna

JAT BG-London: 120€ jedan smer, 170€ povratna

Lufthansa BG-Frankfurt: 100€ povratna

Lufthansa BG-Minhen: 100€ povratna

 

Od low-costova mi je omiljeni Germanwings, za sada bar. Imaju onu srednju tarifu koja je polu-ljudska xD

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

За мене су авиони нужно зло. Наравно да је и поред свих досадних ствари као што су сигурносне мере, пут до/од аеродрома, укрцавање и сл. време пута неупоредиво краће, али изузетно досадно. Чак и у добром друштву. Ништа као воз. Често се и за брзе возове типа ICE/TGV могу наћи карте по повољној цени, а пут је знатно пријатнији, занимљивији и не много дужи. За дуга путовања регуларним возовима, спаваћа кола су пристојно решење, пошто неколико сати прође у сну. Квалитетном, за разлику од спавања у аутобусу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mnogo volim vozove. A oni su mi od svih mogućih prevoznih sredstava najdraži :D Iznenadila sam se koliko su dobri turski vozovi, naročito spavaća kola (frižider, umivaonik sa ogledalom, podešavanje osvjetljenja, klima, polica za lične stvari, ofingeri, utičnice...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Наш како је добро било кад смо ишли у Инђију, а воз стао у тунелу. Мркли мрак, буквално се не види ништа и крећу песма и скакање.

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nešto sad čeprkam o rekama i zaustavih se na Dunavu

Donau, Dunaj, Dunărea, Donava, Duna, Дунав, Tuna, Дунáй (Dunay)

 

O Dunavu - Wiki

 

 

 

The Danube flows through four capital cities, more than any river in the world.

 

 

 

Od ovoga:

Donaueschingen_Donauzusammenfluss_20080714.jpg

 

 

Do ovoga:

 

800px-Danube_in_Ritopek%2C_Serbia.jpg

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna od najmagicnijih reka, sasvim sigurno.

Pre nekoliko godina bilo je planova da odemo na pecanje na uscu Dunava u Crno More, steta sto nismo odradili, mozda jednog dana. Znao sam nekog lika sto je radio na brodu tamo, kaze da je ekstra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nešto sad čeprkam o rekama i zaustavih se na Dunavu

Donau, Dunaj, Dunărea, Donava, Duna, Дунав, Tuna, Дунáй (Dunay)

 

O Dunavu - Wiki

 

 

 

The Danube flows through four capital cities, more than any river in the world.

 

 

 

Do ovoga:

 

800px-Danube_in_Ritopek%2C_Serbia.jpg

bec je fenomenalno iskoristio to sto je na dunavu, a usput je resio njegovo izlivanje i pomogao i sebi i ostalim gradovima nizvodno. u ostalim gradovima potencijal reke nije ni priblizno iskoriscen. beograd necu ni da komentarisem. :icon_ne:

 

elem,

je l' bio neko u sloveniji skoro? zanima me kakve su cene osnovnih stvari. benzin, hrana, voda?:)

Edited by _emilly

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci, bacim sada pogled bzvz na Wizzairov sajt, trebalo bi novembra ici u Nemacku i ladno Bg- Memmingen 1690 dinara u jednom pravcu xD

 

Sve je to ok al Memigen je selendra, to je jedino za presedanje neko.Bolje je recimo do Diseldorfa, ima se sta i videti.

Edited by Schneider

Share this post


Link to post
Share on other sites

ŠTa te boli štikla

Edit: tj šta me boli štikla :haha:

 

Prag, fenomenalan grad, grad-muzej.

Zanimljivo je da vrlo sličan onaj astrološki sat postoji i u Bernu. Čudo jedno kako je Crkva negovala em mazila te okultne nauke tokom srednjeg veka... a sada nešto potpuno drugačije...

Edited by Ајлин
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

bec je fenomenalno iskoristio to sto je na dunavu, a usput je resio njegovo izlivanje i pomogao i sebi i ostalim gradovima nizvodno. u ostalim gradovima potencijal reke nije ni priblizno iskoriscen. beograd necu ni da komentarisem. :icon_ne:

 

 

Šta je Beč uradio sa Dunavom...?

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...