Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

Hahahaha, što ne mogu da ti dam plus sada. XD

 

Zbog toga sto nepismeni ljudi ne razlikuju plus od slova.

 

Doduše za tebe pivo ispred prodavnice i jeste vrhunsko kulturno dostignuće pa si mi možda zato uzeo za zlo.

 

Bolje pivo ispred prodavnice,nego golotinja po snegom zavijenim vukojebinama.

Edited by lemmy sixx
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio po Evrope sa jos 4 drugara, nas trojica vozom (Interrail), a dva heroja stopom. Preko 4000km obidjosmo, a oni nas pratili iz dana u dan, sreca pratila dakle...Vreme ne bas, ali samo iskustvo sve u svemu...neprejebivo i nezaboravno.

 

Anyway, put izgledao nesto ovako. Gradovi u kojima smo se zadrzavali su Bratislava, Bec, Prag, Berlin, Amsterdam, Keln, Milan, Zagreb. Ostali pola sata do dva, zavisi kada ide sledeci voz :haha:

 

I ovo je jedna komemoracija sta sve probasmo na putu:

 

kolazpiva.th.jpg

 

I sto je najgore, fale jos 4-5 piva...svejedno 60+ piva isprobano, moracu malo da odmorim od istog :]

 

Idi bre, ala ti zavidim...joj što nismo bili na belom šengenu kad sam studiralallalaa...

 

Svaka čaast, diiirektoru :):da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratih se iz Italije i ne znam... meni ono najlepša zemlja na svetu. Mada nisam bio baš u mnogim :haha:

 

Где си био, који град(ови)? Како си путовао до тамо?

 

Планирам крајем септембра да се одважим на пут ка северу Италије колима, па су ми све информације драгоцене. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam uspeo da odem na put u Arkanzas, gde sam planirao da kampujem nekoliko dana, usled nedostatka vremena, ali sam zato imao fenomenalan road trip po severnom Teksasu, i potpuno sam odusevljen.

 

Obisao sam fenomenalan gradic Grapevine, zaista prelepo mesto puno istorijskih lokaliteta poput ovog

 

ilgcabin2.jpg

 

Centar je prepun zanimljivih, starih zgrada i kuca, antikvarnica i restorana sa dobrom hranom.

 

 

A hotel Great Wolf Lodge me je skroz iznenadio jer nisam ocekivao ovako nesto u Teksasu.

 

 

186878mainfull.jpg

 

Pice i hrana su malo skuplji nego uobicajeno, ali zabave ima na pretek. Ima puno radnji sa suvenirima, i sve je uglavnom u obliku vuka. Enterijer je uradjen fenomenalno, izgleda kao da si u sumi.

 

 

A ovde sam jeo burgere sa mesom bizona, jelena i vepra. :haha:

 

cabelasstorefront.jpg

 

Cabella je ogroman market i pravi raj za sve ljubitelje lova, ribolova i kampovanja. Mozes provesti ceo dan u obilasku jer ima bukvalno svega i svacega. U prodavnici oruzja koja se nalazi unutra je i muzej sa revolverima i puskama starim preko 100 godina.

 

U Dentonu sam takodje proveo odlicno vreme. Centar je fenomenalan, nesto potpouno drugacije u odnosu na Evropu. Jeo sam u nekom restoranu u samom centru gde sluze odlicne hamburgere a osoblje je bilo neverovatno ljubazno. Bukvalno su me pretrpali hranom i jeo sam odlican pomfrit koliko god sam hteo, konobarica je bila u fazonu sam se posluzi i jedi koliko god hoces. :haha:

Jedna stvar je sigurna - u Teksasu ne mozes ostati gladan.

 

I tako dok sam vozio, vidim jednoj zeni policajac zamenjuje gumu pored puta, sto me bas iznenadilo. Retko su policajci ljubazni ovde, tako sam bar cuo. A u Teksasu je posebno zastupljen road rage, ljudi voze nenormalno, zalepe se iza tebe ili jure ko ludaci. :haha:

 

Posto sam hteo da vidim kako je njihov seoski zivot, gledao sam da pronadjem ranceve, male gradice koji su skoro poput onih iz kaubojskih filmova, rednek naselja i sl. I nisam morao uopste puno da se trudim, nagledao sam se ranceva, prelepih viktorijanskih kuca sa ogromnnim dvoristima i dosta konja. Jedno imanje cak ima malo jezero u dvoristu. Vidi se da ljudi zive srecno tamo, mbgo srecnije nego oni koji zive u buci i gradskoj guzvi. I ljudi su zaista ljubazni, svi ti masu, pozdravljaju, pitaju kako si, posebno u radnjama, za tili cas si se sprijateljio sa prodavacicom. Jedina stvar u vezi redneka i seoskih ljudi ovde je sto ne vole toliko azijate i crnce.

Cuo sam da postoji gradic na jugu Teksasa koji na ulazu ima natpis koji jasno stavlja na znanje da su crnci nepozeljni tamo. Toliko o slobodi u Americi. :haha:

 

Najjace mi je bilo kada se vozim u sumrak po autoputu i slusam u automobilu Near Dark soundtrack. Preko dana sam slusao uglavnom God is an Astronaut, Isis i Iron & Wine kada bih bio u ruralnijim predelima. Odlican osecaj. :haha:

Imao sam i bliski susret sa braonkastim povecim paukom za kojeg sam kasnije saznao da je jako opasan i da sam lako mogao da zavrsim u bolnici. To je jedna stvar na koju sam morao da se naviknem ovde - mnogo je opasnih zivuljki i insekata. Video sam skakavce koji izgledaju kao prokleti vanzemaljci i ptice sa repom u obliku makaza koje napadaju ljude. :haha:

Edited by Novaliis
  • Upvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Upravo se vratio sa okupa severnoamerickih urodjenika, pow wow, u blizini Odese, kod granice Teksasa sa novim meksikom. Bilo je fantasticno.

Pre svega, uzivao sam u prirodi. Nisam imao predstavu da u Teksasu postoje tako lepi krajolici. Od gustih suma do nepreglednih crvenih pustinja prekrivenih kaktusima i zbunjem. Urodjenici su veoma ljubazni i uzivanje je gledati ih. U stanju su da igraju i pevaju po ceo dan i noc. Upoznao sam, pre svega, dosta pripadnika apaci plemena, jer moja zena ima nesto apaci krvi sa majcine strane. Upoznao sam i poglavicu koji je sjajan covek, pravi vodja.

Ljudi i danas love lukom i strelom i trude se da zive sto je vise moguce poput njihovih predaka. U planu je da posetim rezervat koji je na nekih 3 sata voznje od mesta gde se odigrao pow wow. Ovo je definitivno bilo neverovatno iskustvo za mene, moje interesovanje za kulturu severnoamerickih urodjenika se znacajno povecalo.

Na zalost, nisam mogao dosta toga da uslikam jer je vecina plesova bilo zabranjeno slikati, smatraju se svetim. Imam nekoliko slika sa pripadnicima plemena, doduse.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala!

 

Slike koje imam sa urodjenicima ne bih da postujem iz postovanja prema njima, jer su bili obuceni u ratne nosnje (izvodili su ratnicki ples) a cela ta ceremonija je bila izuzetno sveta za njih i u principu ne vole da se slikaju (i sto je najcudnije, moja kamera nikako nije htela da radi tog vikenda, ekran je bio skroz crn i sve slike sam morao da radim na slepo). Kad budem posetio rezervat probacu da napravim vise obicnih fotografija. U novembru najverovatnije idem ponovo na jug na sledece okupljanje, vec sam pozvan na pow wow u Big Springs-u. Obecavam vise slika tada.

 

Evo jedne slike u hali u Odesi gde je odrzan javni deo, pred malobrojnom publikom. Slikao sam se sa damom koja je bila sa nama ceo vikend, a prati okupljanja od svoje cetrnaeste godine. I igra po ceo dan njihove plesove.

 

0321e.jpg

 

A pustinja je prepuna fire ants-ova koji su veoma opasni. Nista kao ovi nasi domaci. :haha: Ovog sam morao da uslikam dok sam bio na odmaralistu kraj autoputa. Preko 500 milja puta samo do Odese, ne racunajuci posle pustinju.

 

0511f.jpg

 

Generalno, najveci utisak na mene je ostavio plesac (zaboravih koje je pleme) koji je potpuno bio obucen/kostimiran kao orao koji je ocigledno njegova zivotinja. Lik je jedan od najboljih plesaca na jugu, svaki pokret mu je neverovatan.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne bih da otvaram novu temu, pa reko' da pitam ovde :) Svoje školovanje gotovo sigurno nastavljam negde u inostranstvu, pa me je zanimalo, što se tiče troškova življenja (tu mislim na potrepštine, hranu + stanarinu za neki pristojan jednosoban stan/garsonjeru), da li mi je mudrije odabrati Nemačku ili Francusku? Trudim se da izbegnem najveće gradove, tako da će u Nemačkoj to biti recimo nekakav Lajpcig, a u Francuskoj Lil, eto, čisto da ne bude neki milionski grad u kome je skuplja kirija za stanče. Mislim da kao opciju imam i studentske domove pri univerzitetima, dobro bi došlo ako neko zna koliko to košta mesečno, onako otprilike. Imam poznanika u Poljskoj koji dom plaća 90E, ali kaže da je dom krš i mnogo gori od npr. novosadskih. Ako bude odgovora, molim da istaknete neke realne brojeve, ako ste imali prilike da vidite kako se živi u gradovima u te dve države koji imaju eto tako par stotina hiljada stanovnika. Hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Домови су свуда крш. Осим у Северној Европи. Мислим да не постоји велика разлика између Немачке и Француске када су трошкови живота у питању. Не знам конкретно колико су станови/домови у Француској, али цене хране, превоза и др. су сличне )осим ако нећеш у Париз :haha:). У Немачкој, у неком већем граду рачунај да ти треба око 600-700€ месечно. Градски превоз ти је углавном скуп, и може бити и до 70€ у Берлину или Минхену, и то студентска. Ручак у студентској мензи је од 2 до 4€, у зависности од тога шта узимаш и колико. Не брини, храна је лоша тако да ћеш ретко трошити више од 2,5€ :haha: Цене у великим супермаркетима су мање него овде, тако да остатак иде на пиво и излете викендом. Или већа путовања ако уграбиш слободан петак и/или понедељак. Препоручујем ти Лајпциг. Ако се добро сећам, ти рече да је то Ерасмус, а они дају 1000€, што ти је више него довољно. Ако ниси превише бахат, успећеш и да уштедиш :pivopije:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet

 

Posto vidim da si formulisao pitanje jasno FRA ili GER, ja ti mogu odgovoriti kratko-Francuska.

Znam da svabe deru skroz,sestra od tetke mi je sad u Minhenu na njihovom glavnom tehnickom univerzitetu jedva sastavlja kraj sa krajem ( nije da nema love,naprotiv nego je jednostavno skupo), da ne pominjem da je dom nista posebno, a udaljen je sat i po metroom.Dobro ajde to je duga prica;)

 

Nadam se da vladas nemackim/francuskim, samo mi nemoj reci da ides za znanjem eng.

 

Sto se tice UK tu znam nesto vise, domovi su im FENOMENALNI, bas sam nedavno procao sa nekim studentima tamo, kao i sa asistentom koga poznajem na FPN on je u Jorku. U fazonu domovi su odlicni, al su skuplji od hotela. Ono sto znam da oni rade jeste da zakupe kucu (daju 200-300e nemoj me drzati za rec, njih cetvorica znaci 1000e zakup otrpilike).To mi je rekao da je najpovoljinija opcija i najbolja.

 

Sa srecom u potrazi.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, nemački trenutno slabo znam, samo osnovne stvari, ali krećem na kurs sledeći mesec, pa valjda ću za godinu dana postići neki nivo s kojim ću moći u prodavnicu :D Pošto su studije na engleskom, ne treba mi baš neki napredan nivo nemačkog da bih boravio tamo :) Što se toga sa Minhenom tiče, baš zato ciljam da izbegnem velike gradove. Ironija je što bih npr. u Parizu mogao mooožda imati jako povoljan, ili čak besplatan smeštaj xD Isto važi za Darmštat u Nemačkoj, iz koga bih otprilike bez problema mogao da putujem u neke Frankfurte na faks :) Dobra mi je i fora što npr. za Lajpcig imam direktan bus, sa povratnom kartom od 140E, to je jedan fini plus. Još jedan prilično bitan faktor je što je Nemačka otprilike vodeća država u svetu na polju kemije :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...