Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

  • 11 months later...

Iz nekog razloga mi ta Španija (kao ni južna Evropa generalno) nikad nije posebno ležala. Doduše, bio sam samo u večno hajpovanoj Barseloni, koja mi je ostavila lep, ali opet relativno mlak utisak. Valjda mi više leže rezervisani severnjački gradovi gde svako gleda svoja posla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda mi više leže rezervisani severnjački gradovi gde svako gleda svoja posla.

 

Isto. Neuporedivo.

 

Ali ipak od svih tih južnijih evropskih država u kojim sam bio (tj. ako izuzmemo ex-yu, Italija, Španija & Grčka), Španija mi bez ikakve konkurencije daleko najviše prija.

Baš ima tu neku finu i opuštajuću atmosferu, bukvalno se nijednom nisam iznervirao oko bilo čega. Naravno, nisam je ni djelimično obišao, ali eto, bio sam u Barseloni, Taragoni, Gironi, Calleli i Salou i svuda mi je bilo lijepo i prijatno i osjećao sam se kao kod kuće..

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Barseloni sam u proseku jednom u dva meseca, uglavnom poslom na par dana jer firma gde radim ima tamo ofis veliki i svoj apartman, pa se setkam. Sve potvrdjujem gore sto ste rekli, isti osecaj imam, sve je super, ali je nekako, nije meni licno toliko fascinantan grad ... Na mene je najveci utisak ostavila Sevilla, ko moze da je obidje obavezno. Kasnije sam saznao da je i Malaga u tom fazonu isto, kultura, nasledje, istorija, nema previse turista, ludnice kao u Barseloni i da pazim na pijane engleze non stop ...

 

Vratih se iz Holandije sinoc (po drugi put), ovaj put obisli Tilburg, Eindhoven, Utrecht i Amsterdam (po drugi put). Prelepi gradovi, prelepi ljudi, sve ferca, sve milina. Arhitektura i sta se sve moze videti od prirode je vrhunski.

 

Sto se tice Evrope, voleo bih da posetim Italiju, jos uvek nisam. Mozda u decembru obidjem nekom turom sve Skandinavske zemlje (iako sam ih vecinu posetio vec X puta, zbog supruge koja nije). Sledeca stavka u aprilu sledece godine je Japan (Tokyo - Osaka - Nara 12 dana bez ikakvog plana jos uvek, samo bukirani smestaji i let).

Share this post


Link to post
Share on other sites

od holandije bi trebalo videti hag i leiden pored pomenutog. narocito leiden, to malo ljudi zna a grad ima lepse kanale od amsterdama.

hag ima po meni bolji red light district od amsterdama, ovako spolja gledano, nisam ulazio. :)))

 

slazem se sa gojkom, severnjacki gradovi mi se vise svidjaju. npr stokholm je super.

 

prosao sam italiju motorom nekoliko puta. sever je sjajan. na jugu ne bih ziveo ni da mi plate.

u stvari, motorom sam prosao: hrvatsku, bosnu, sloveniju, rumuniju, grcku, austriju, svajcarsku, lihtenstajn :) , italiju, jug francuske, korziku, jug nemacke, holandiju, dansku (na kratko), norvesku (od juga do narvika), svedsku i u usa deo kalifornje oko LA. ovog vikenda sam u feydinom komsiluku oko granice luxemburg-nemacka. :haha:

 

nista sto sam video ne moze da se meri sa norveskom provincijom u smislu pejsaza i prirode. druga planeta.

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad to pomenu, 2012. sam bio na severu Švedske i Norveške, na svega tri dana, ali na samom početku leta, odnosno za vreme ponoćnog sunca. Taj doživljaj se ne da rečima opisati. Potez Kiruna-Abisko-Narvik je kao druga planeta, ili bar ledeno doba na Zemlji, bez ijedne duše većinu vremena. Sećam se da sam se popeo žičarom na planinu Nuolja oko 23h, našao neku stenu pri vrhu planine i samo seo i posmatrao predeo ispred sebe. Sledeći put kad sam pogledao na sat, bilo je 00:45, a meni se činilo da je prošlo 10 minuta. Nadrealno iskustvo. Tome doprinosi i činjenica da je u podnožju bilo 14 stepeni, a na vrhu 4, iako je bio 1. jul :haha:

 

Slike ne mogu da dočaraju ono što vide ljudske oči, ali taj prizor izgleda otprilike ovako:

 

sweden-lapland-abisko-summer-istock.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

jos malo norveske.

 

na prvoj slici je geiranger fjord (tj mesto na njegovom kraju). u prodavnici suvenira tu radi devojka iz srbije (ako se dobro secam iz kragujevca).

 

na slici gde je motor pored kuce je oko 11 sati uvece.

 

 

(ni jedna fotka nema nikakvu obradu)

 

 

 

P7140436.jpg

 

GOPR0271.jpg

 

GOPR3123.jpg

 

IMG_20160713_160442.jpg

 

P7120150.jpg

 

P7130349.jpg

 

P7130365.jpg

 

P7130370.jpg

 

 

 

P7150554.jpg

 

P7160565.jpg

  • Upvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kad to pomenu, 2012. sam bio na severu Švedske i Norveške, na svega tri dana, ali na samom početku leta, odnosno za vreme ponoćnog sunca. Taj doživljaj se ne da rečima opisati. Potez Kiruna-Abisko-Narvik je kao druga planeta, ili bar ledeno doba na Zemlji, bez ijedne duše većinu vremena. Sećam se da sam se popeo žičarom na planinu Nuolja oko 23h, našao neku stenu pri vrhu planine i samo seo i posmatrao predeo ispred sebe. Sledeći put kad sam pogledao na sat, bilo je 00:45, a meni se činilo da je prošlo 10 minuta. Nadrealno iskustvo. Tome doprinosi i činjenica da je u podnožju bilo 14 stepeni, a na vrhu 4, iako je bio 1. jul :haha:

 

Slike ne mogu da dočaraju ono što vide ljudske oči, ali taj prizor izgleda otprilike ovako:

 

sweden-lapland-abisko-summer-istock.jpg

 

Sta kazu tamo za Abisko zimi? Sta se moze raditi? Imam zelju da vidim polarnu svetlost, zato zima. Nisam odlucila jos kuda tacno poci u tu poteru (Island, Norveska il Svedska il nesto peto...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

http://digitalnelandare.blogspot.rs ... Malo osveženja, dva meseca drugačijeg života :)

 

 

mislim da se autor ovog teksta [https://digitalnelan...og-post_9.html] previse zali na nepoznavanje jezika kod spanaca, na ljude itd. ono, umesto da bude motivisan da posetim spaniju, ispade motiv da ostanem kuci. ;-)

 

 

btw,

svakom ko planira da pise neki putopis preporucujem da naruci i procita ovu knjigu. procitao sam sigurno par stotina putopisa, i ovo je klasa za sebe. http://www.klubputni...vratak-u-afriku

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Može li pomoć prijatelja? Kako najpametnije da stignem iz dortmunda u dizeldorf?

 

ako postoji bolja opcija, radije ne bih da se klackam sbahnom sat i po :D (naravno, za neke razumne novce)

video sam da imaju i oni ICE vozovi, samo ne znam da li za njih mora da se kupi karta unapred ili može i na licu mesta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...