Jump to content

Pearl Jam


Thule

Recommended Posts

meni rIoT aCT niKako nije LEgao..da,Ok,nije totaLni proMAsaH,ali ne ,ne moguU da se NAdjemM u njeMU..

ovaJ alBUm je ,kako kazE coUnciL,bOlji...bar MenI...

 

 

@autor...nemam tu uzivo verziju sonic reducera,ja sam je dobila ne nekom disku gde se nalazi unplugged i jos par nekih pesmicaA..peSma je SjaJNA,jos JednOM..mada kad sam cula deAD bOyse,zapitaLA sam se KOja mi Je bOlja Verzija:))

mada,koliko sam slusaLa deAd boYse,cini mi se da Im je sOnic rEduCer jednA od BoljIh stVari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sublimirajući hipi ikonografiju i punk idelogiju, apostoli grunge pokreta su u svom nihilističkom buntu u vreme kada je njihov Bog kretao ka Vasksnuću stajali pred dilemom: prava pobuna ili samo skandal, razobličavanje u ime makar nagoveštenih vrednosti ili samo rušilački spektakl radi spektakla.

 

I jedno i drugo rešenje značilo je kraj r-evolucije, i ona je zato i bila kratkog veka. Ali, za sobom je ostavila jedan karakterističan stav i ogroman repetetivni potencijal.

 

Ipak, grešno bi bilo ne prećutati kako je grunge uticaj u modernom popu prečesto i tendenciozno pominjan: od objašnjenja fenomena Eminem do činjenice da se i tadašnji papa počeo zanimati za muziku mladih.

 

 

Pearl Jam od tada, prokleti Cobainovom odbacivanjem kao “korporacijskog benda”, pokušavaju nemoguće: da upravo od tih krhotina sastave novo javanđelje, da uspostave novu geografiju novog sveta koji ne bi bio kopija. Od Kurtovog samoubistva - kojim su, ni krivi ni dužni, uveliko profitirali, baš kao što se i njihov debi album Ten krajem ’91. ka vrhovima top lista vinuo na histeriji oko Neverminda – PJ lutaju po pustinji u kojoj divlji mtv-geffen vetrovi raznose nekadašnje blistave kulise velike teen-spirit utopije i to u jednom problematičnom postapokaliptičkom dobu bez orjentira i ideje.

 

Jer, čini se, nije problem u tome da Pearl Jamu na novom albumu ponestaje daha kada je u pitanju globalna strategija i koncept - ideološki ili bilo kakav drugi - koji bi se nametnuo: militantnost, kao ključna tema ploče, je toliko jaka konstanta da joj ništa drugo skoro neće dostići ni pete, a kamoli je primirisati. Ali, naša suštinska nemoć u borbi sa establišmentom tu borbu ne čini manje vrednom, naprotiv!

 

Rifovska pesme odličnog naziva Life Wasted ili hitoidni singl World Wide Suicide, himnična Unemployable i punkerska Camatose su, svaka za sebe, male ode radničkoj klasi, moralnom i socijalnom posrnuću, američkoj samoizolaciji, licemerju i surovošću društva koje ispod spoljnog sjaja krije potresne priče o armiju gubitnika i prezrenih. I o tome kako čovek zaslepljen tom snenom borbom ne vidi sitne emocije i radosti svakodnevnog života. Pa postaje tragični junak osuđen na gubitništvo, dok mu šareni likovi sa ekrana, kao u filmu Rekvijem za snove, viču: "Ti si pobednik!".

 

Pearl Jam se, da poentiramo, na ovom još-jednom-u-nizu-izdanja zaista bave gorkom svakodnevicom, ali tek na nivou konstatacije. Ne daju joj nijednu nijansu ili odgovor više, i tako povremeno dolaze do groteske i apsurda. Eddie Vedder je detaljista gesta, ponekad stilski i tematski nedovršen, a isntrumentalna pratnja mu je počesto dosadna. Jeff Ament, Stone Gossard, Dave Kruger, Mike McCready i Vedder su divovi američkog stadionskog rocka, i nije ih prijatno slušati u maršuti „korak napred - dva nazad“. Nekadašnja dubina je ustupila mesto rutinskom ispitivanju tradicije smeštene između The Who i Neila Younga.

 

Bend tako borhesovski pokušava da u bukvalno virtuelnom svetu izvede akciju koja će sve vezati za stvarnost i od paralelnog sveta načiniti drugi svet. Ali, novi život i nova geografija ne mogu dovesti do onog ključnog - nove istorije! Jer, bez pokreta, naravno, nema ni vremena, a time ni istorije.

 

Ako već predentuje na nju, Veddera bi mogao sa značajno više takta da preuzme svoju ulogu middle of the road zvezde. Dosadašnju estetsku rascepljenost PJ dobro ulustruje njihova strategija po kojoj ne žele da daju intervjue i drže srednju cenu koncertnih ulaznica, ali su zato u periodu 2000-2004 za Sony izdali preko 70 besmislenih koncertnih albuma - kako bi nadmudrili bootleggere!

 

To Eddie Veddera naravno, smešta u pretinac istorije. Ali ga, s obzirom na njegov očigledan kompleks boga i ulogu globalnog dobrotvora i pomiritelja, i opasno približava Bonu i još nekolicini art-lešinara."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo off topic ali opet tu smo negde...

jel citao neko knjigu 'nevermind nirvana'-mark lindkvist...

pitanje koje se provlaci kroz ovu simpaticnu knjigu je koga vise volite pearl jam ili nirvanu?ali naravno obrazlozenje uz to... biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo off topic ali opet tu smo negde...

jel citao neko knjigu 'nevermind nirvana'-mark lindkvist...

pitanje koje se provlaci kroz ovu simpaticnu knjigu je koga vise volite pearl jam ili nirvanu?ali naravno obrazlozenje uz to... biggrin.gif

Ja nikako da je nadjem. no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ona Pearl jam recenzija je sa Popboksa gde sve vrvi od kvazi kriticara....

Prosto mi se gadi sama pomisao da neko iznosi neke bljuvotine a da pritom nema pojma niti je informisan o samom delovanju benda,te sve stvari posmatra povrsno i sa predrasudama na kojima se i temelji danasnja kritika..uporedjivati Veddera sa Bonom i nazivajuci ga art lesinarom je zaista smesno...paradox....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam zasto je svima Bono kao pevac koji se politicki angazovao TRN u OKU.... Moja prva muzicka ljubav (pre PJ) je bio U2 i skroz mi je kul to sto se neko iz showbiza okrenuo visim ciljevima...Eddie ima malo uzi krug delovanja (US) a Bono pikira na ceo svet. To je skroz ok i ne kapiram zasto bi poredjenje sa Bonom delovalo kao blacenje Veddera....

 

Bilo bi bolje kada bi postojalo vise ljudi kao sto su oni...ustvari i postoje ali ljudi obicno ZANEMARUJU tu cinjenicu i uzivaju samo u muzici kao izlazu iz SUROVE REALNOSTI

 

JEDINO STO OBOJICI ZAMERAM JE POMAGANJE MUSLIMANIMA U BOSNI (BONO) I PJ KONCERT ZA KOSOVSKE IZBEGLICE, OD KOGA SU PARE POSLE OTISLE SIPTARIMA...a mi Srbi smo ga ispusili kao i obicno...

Edited by Paklena Riba

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Mislim da nisi ukapirao moju poentu, al dobro sad...kad porastes kazace ti se samo...ili mozda nece!!! Ako ti nesto znace stvari kao sto su Rio de Zaneiro 1992, agenda 21, human developement, odrzivi razvoj SHAVATICES O CEMU PRICAM....

 

Jebiga ja sam za drustveno angazovanje svih pojedinaca u drustvu (ali bez politike) i podrzavam ih cak i ako ponekad pogrese...a njihov glas se cuje mnogo vise od nasih pa zasto ga onda ne bi iskoristili u vise svrhe...vidim danas na yahoo ima neka akcija "dajte predlog Bonu kako da smanjimo siromastvo"...

 

izvinite na digresiji,odoh sad negde gde se prica o tome

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

rio de zhaneiro 1992.

druga konferencija UN o zhivotnoj sredini - prvi samit zamlje takozvani. usvojena agenda21 kao uputstvo za primenu i sprovodjenja koncepta odrzhivog razvoja bla bla bla uchio iz ekologije njak njak njak. jebiga nisam bash tako mali shvatio sam ja tebe dobro icon_smile.gif

 

al ti nisi ochito shvatila Bonovu kvazi eko humanu furku, jer da je on stvarno tako pazhljiv prema ljudima a ne nafurana budala ko shto jeste malo bi pazio na situaciju i mozhda bi i skopchao da nisu svi muslimani zhrtve kao shto u ratu nikad nema crno na belo i pazio bi kome daje pare i shta pricha, gde cje da svira a gde necje (u srbiji kao necje nikad jer smo mi ovde svi ljudozhderi).... shta mu to treba, za lichnu promociju, zbog mode, ja ne znam i ne zanima me.

 

no nebitno za temu, Eddie sve i da hocje nikad necje biti ko Bono Voks tako da nema opasnosti za njega icon_smile.gif

Edited by :Andrey:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Paklena Riba

 

Pa Bono bas radi suprotno od onoga sto si ti navela...iz muzike koja se zapostavila se okrenuo skroz globalnom showbiznis-u te uziva glamur nekakvog isusa,svetskog mesije...ljudi vole da skrecu paznju na sebe,a kapiram da ovaj uziva sto mu lupaju razne etikete..Sve to njegovo zalaganje mi deluje malo ljigavo i povrsno...onako kako bi video i svaki prosecan amerikanac ochima CNN-a...

Sto se tice Pearl Jam-a....Mislim da se Eddie i ekipa ne trude da izigravaju nekakve svetske hipi dobrocinitelje...pre ce biti da su se vodili onim stavom "Think global,Act Local"....Oni su svoje politicko delovanje najpre usmerili na svoje podnevlje koje kako okrenete opet ima i globalni uticaj...

a sto se tice tog pomaganja muslimanima..nisu bili nikakvi koncerti u pitanju vec kompilacijski cd koliko ja znam...i to je delo ruku Sony-a verovatnoo...a i opet kapiram da i oni sami nisu ni znali koga i sta tacno pomazu dok su neki to radili svesno putem koncerata...mnogo je to sve dublje nego sto drugi vide i misle....ajde da kazemo da je to neki mali minus

Share this post


Link to post
Share on other sites

pearl jam nije pomogao muslimanima nego shiptarima, i to ja mislim prodajom singla last kiss.

a greshka je shto kao prvo nisu samo shiptari zhrtve, chak mozhda i naprotiv... a dati njima pare... pa, ne bih da iznosim gde su one otishle. zato humanitarstvom neka se bave ljudi koji su upucjeniji u te stvari. ne ljutim se ja na PJ zbog te gluposti, oni su tamo u USA chuli srbi ljudozhderi, albanci nevine zhrtve, pa reshili da daju pare. al bolje da se to ne radi. isto ko kad dash pare prosjaku a ne znash da 90% tih prosjaka radi za ko zna koga pa te pare odu nekim mafijozama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pa slazem se sa vama...necu da vas sporim...ali bojim se da tu postoji jedan kulturoloski problem sto svaki narod iz svog udle gleda na svet i misli da je to najispravnije...Bono ima nekog ortaka muslinmana iz bosne (koji je kod nas ozloglasen) pa kapiram da je po toj liniji stao na njihovu stranu...ali ono sto vecina njih gresi je sto UVEK TREBA SASLUSATI OBE STRANE PA DONETI SOPSTVENI SUD!!! Treba mnogo vise od dobre volje i para da bi se upustio u te stvari, treba puno znanja...

 

A sto se tice PJ akcije, koncert je bio u Parizu (cini mi se 2000.) znam da su skupili tacno 6,2 miliona dolara od majci i cd. Istrazivala sam malo taj slucaj ali nigde se ne zna kako su te pare utrosene...sto i jeste kljucna stvar kod svih humanitarnih akcija...

 

Hvala vam na interesovanju...obicno ljudi ignorisu moje postove

 

A mislim da bi i mi trebali da da postupamo po onoj Think global act local

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem ne mislim da jevreji drze svet ali da cine sranja to stoji ali ce uvek kada neko pokusa da stavi do znanja da cine lose dela,oni ce se uhvatiti za anti-semitizam,fasizam itd.

Politicari se bave kradjom,lopovlukom i obmanjivanjem mase u 90% slucajeva...demokratijom se bavimo mi smrtnici,ajde da kazem obicni ljudi koji trpe posledice svega i svacega.Mi imamo mogucnost da komuniciramo i prenesemo ideje i poruke putem muzike,filma i raznih vidova umetnosti...Mislim da svi treba da se bave politikom u smislu da prave osvrt na okruzenje oko sebe i kako to pojedine stvari uticu na njihov zivot...Ako se ti ne bavis politikom ona ce se baviti tobom i to od strane dupeta uvaljenih u fotelju...

Ok..muzicari treba da se bave muzikom ali ona je nesto vise od toga...Ja sam je licno uvek dozivljavao kao bunt a verujem i jos mnogo drugih ljudi..

I drago mi je da postoje danas bendovi i da su se odrzali poput Pearl Jam,REM itd. koji jasno i glasno isticu svoje nezadovoljstvo...elem ne znam da li iko prati official Pearl Jam forum ali tamo je trenutno buktinja medju fanovima koji su jednim delom Republikanci i onih drugih,nazovi Demokrata...Pristalice politike G.Busha okrivljuju Pearl Jam i mahom Veddera kako on ne bi trebao da se bavi levicharskom politikom vec da svira,kako im se Pearl jam zbog toga ogadio,kako nece ici vise na koncerte i slicno..a sve je poteklo nedavno od emisije na VH1 u kojoj su Pearl jam gostovali i gde su javno i direktno kritikovali politiku svoje zemlje...

Oni iz godine u godinu gube jako puno fanova zbog toga ali stichu i nove...

Treba imati muda za tako nesto..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jAo bre,u stA se pretVOri ova Temaa..

 

mene iskreNo malo Zamara to EdijevO proPAgirAnje razNIh licNih neGodovanja u vezi politickog ziVota u sveTu ,na njihovim KOnceRtima..

prVenstVEno zboG toGa sto JA pEARL JAm ne DOziVljaVam kaO taKav bEnd..

 

ok mi je bilo ono za Pro-CHoise,odnosno, izbor za abortus...

ok je to da se on zaniMa za Politiku, i da ljudima zeli da ukaze na nepravilnsti(opEt,ko MOze Reci da je NJegovo ili bilo cije drUgo misljEnjE isprAvNoo),to sve Moze da se radi u nekom drUGom koNtekstu,u organizaciJama koje se Bave tim pOslom..kapirAm da je mnOgo Veci odJek na koNcertIma,ali Ipak,beZZveze je otici u neKu zEmljU,sa namerOm prvenSTveno da se sVIra a onda poCeti sA reCima o poLitici Te zEmlje,Ma kAkva oNA biLA...stA zNAM..meNi je To maLO bljAkiii...

 

 

o tO za JevreJe..mAAaa daaaj zoBmie,..ceMu ta GenerAlizAcijaa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravo govora i iznoselja misljenja treba svuda da postoji i u svakom trenutku a Pearl Jam su oduvek bili aktivni po ovom pitanju istichuci svoj stav.To je ono sto me i privlachi najvise kod njih i drzi me sve ove godine prikovanog uz njihov rad pa tek onda muzika dolazi,taj bunt pracen neverovatnom energijom i voljom clanova benda da ukazu na lose stvari kada god im se pruzi prilika za to mi je fascinirajuc.Da ne govorimo koliko su benefit koncerata odsvirali...

 

"ok mi je bilo ono za Pro-CHoise,odnosno, izbor za abortus...

ok je to da se on zaniMa za Politiku, i da ljudima zeli da ukaze na nepravilnsti(opEt,ko MOze Reci da je NJegovo ili bilo cije drUgo misljEnjE isprAvNoo),to sve Moze da se radi u nekom drUGom koNtekstu,u organizaciJama koje se Bave tim pOslom..kapirAm da je mnOgo Veci odJek na koNcertIma,ali Ipak,beZZveze je otici u neKu zEmljU,sa namerOm prvenSTveno da se sVIra a onda poCeti sA reCima o poLitici Te zEmlje,Ma kAkva oNA biLA...stA zNAM..meNi je To maLO bljAkiii..."

 

elem koja je pa razlika izmedju priche o pravu na abortus i govoru protiv mrznje i rata?! Radi se o generalno stvarima bitnim za ljudska prava,toleranciju itd...ne znam zasto bi pravili razliku koja ne postoji..

I da,ja mogu da kazem da je Vedderovo misljenje apsolutno ispravno kao i svakoga ko normalno razmislja i ima mozga u glavi...Neke stvari su isuvise jasne i ocigledne

Hoces da kazes da je npr. misljenje George Busha ispravno ili pak diskutabilno?! a gde su ostale stvari tek...

Ti odes u neku zemlju da sviras i to je ok ali isto tako i da izneses svoj stav koji je neraskidivi deo tvoje muzike,citaj lirike...kao da je pa bitno o kojoj zemlji je rech....Svuda ima govnara...Najvise mrzim taj stav prema nastupu benda "Cuti i sviraj"..prosto poludim...!

Sto se tiche jevreja nije nikakva moja generalizacija u pitanju vec ce svako ko je normalan da shvati to kao osvrt na drzavnu strukturu,politiku koju cini 99% kriminalaca i razih monguloida kao i u svakoj zemlji uglavnom pa i kod nas..

Svuda imas dobre i lose ljude...prosta stvar..

a kada god bi neko napao jevreje i kritikovao ih oni,kao sto rekoh bi se uhvatili za anti-semitizam i delove istorije..Na taj nacin se uvek ogradjuju i stavljaju u poziciju zrtve a ono sto npr. Izraelska vlast cini ljudima i deci u Palestini sve ove godine nije bitno...no dobro ovde nije mesto za raspravu o politici..

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jAo bre,u stA se pretVOri ova Temaa..

 

mene iskreNo malo Zamara to EdijevO proPAgirAnje razNIh licNih neGodovanja u vezi politickog ziVota u sveTu ,na njihovim KOnceRtima..

prVenstVEno zboG toGa sto JA pEARL JAm ne DOziVljaVam kaO taKav bEnd..

 

ok mi je bilo ono za Pro-CHoise,odnosno, izbor za abortus...

ok je to da se on zaniMa za Politiku, i da ljudima zeli da ukaze na nepravilnsti(opEt,ko MOze Reci da je NJegovo ili bilo cije drUgo misljEnjE isprAvNoo),to sve Moze da se radi u nekom drUGom koNtekstu,u organizaciJama koje se Bave tim pOslom..kapirAm da je mnOgo Veci odJek na koNcertIma,ali Ipak,beZZveze je otici u neKu zEmljU,sa namerOm prvenSTveno da se sVIra a onda poCeti sA reCima o poLitici Te zEmlje,Ma kAkva oNA biLA...stA zNAM..meNi je To maLO bljAkiii...

 

 

o tO za JevreJe..mAAaa daaaj zoBmie,..ceMu ta GenerAlizAcijaa...

emm... izvinjavam se... al' uzjebo ti se caps lock.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravo govora i iznoselja misljenja treba svuda da postoji i u svakom trenutku a Pearl Jam su oduvek bili aktivni po ovom pitanju istichuci svoj stav.

Ne bih se slozio sa ovim. Pogledajte album Ten. Uporedite prvi i poslednji album. Onaj bunt vs ovaj bunt. Skroz su se zarotirali. Ok, melodichni su, i ne smatram da su "matorci koji ochajnichki pokushavaju da budu ono shto su nekada bili", chak se mozda i slazem sa politikom koju oni podrzavaju, ali to nije Pearl Jam. To nije nash Ten-VS-Yield-etc Pearl Jam koji se bavio nekim lichim, unutrashnjim pitanjima i chiji su me lyrics uvek fascinirali, a sada je poput Maje Nikolic ili Zorice Brunclik, koje su svojevremeno pevale na nekim predizbornim kampanjama. icon_cry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ovde se bas zakuvava...svidja mi se...

 

Sta da kazem a da ne citiram Zombia "YOU're MY MAN!!!"

To sto su se tekstovi od Tena na ovamo menjali od unutrasnjih konflikta ka spoljasnjem svetu i drustvenoj svesti SAMO ZNACI DA SU SAZRELI!!! Kako to niko ne moze da ukapira?!?!?!? Na Tenu su imali 2, a sada 4 banke...PA NORMALNO DA IM SE PERSPEKTIVA POMERILA...ne mozes doveka biti tinejdzer i baviti se svojim unutrasnjim konfliktima....

 

Sto se tice tih americkih fanova republikanaca...ocigledno da nisu ni kapirali poentu PEARL JAMA kada sada odustaju od njih (doduse mozda bih i ja zamrzela PJ kada bi oni podrzavali Cedu ili nekog od nasih samozvanih demokrata)...Pearl Jam moze da drzi politicke govore na koncertima u Americi, ali bi bilo glupo kada bi dosli ovde i nama prosipali svoje probleme KAO DA IH MI NEMAMO DOVOLJNO!!! I ono sto bi bilo stvarno "bljakiii" od PJ je kada bi poceli da spominju imeena u pesmama, jer politicari se menjaju ali problemi ostaju i ponavljaju se...tako da treba zadrzati neku dozu uopstenosti...

 

A sto se tice Jesha...razmislite samo malo o kompleksu zrtve i svemu sto iz toga proizlazi, citava kultura koja se bazira na tome...i sve ce vam biti jasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ovo slucajno nadjoh na nadlanu.com

 

Pearl Jam planiraju da poklone 100.000 dolara različitim organizacijama za zaštitu životne sredine kako bi uspeli da kompenzuju količinu štetnih gasova koje je bend proizveo na svojoj turneji. Bend je pratio emisije štetnih gasova koje su stvarala njihova vozila na turneji kao i gasove koji su ispušteni u atmnosferu na koncertima i izračunali da su proizveli oko 5000 tona carbon-dioksida. Gitarista benda izjavio je da su ovim potezom mogli da dobiju prilično tačnu sliku zagadjenja tokom godine i da je to zaista prilično velika količina štetnih gasova. Bend će novac pokloniti raznim grupama koje se bave razvijanjem recikliranih izvora energije zbog brige o šteti koju su naneli na svojoj turneji globalnij klimi.

 

Ljudi su definitivno citali neke ekonomske knjige na temu ekoloskih troskova...a mogli su jednostavno da idu na turneju biciklom mhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...