Jump to content

Veliki prasak (Big Bang)


imaginos

Recommended Posts

ti bas volis da se frljas vulgarnim recnikom?da vidim dal bi imao petlju to da mi ponovis u lice a da budes siguran da ce ti ostati bar jedan zub u glavi posle toga.tako da gtfo

neki ljudi stvarno imaju vise srece nego pameti sto se vade na cinjenicu da ih kompjuteri razdvajaju,u praksi je obicno druga prica.no,kako sam ubedjen da bi te slomio kao cackalicu mislim da bi mi na kraju bilo zao da ubijem boga u tebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Теорија о великом праску ми се допада, а логично је касније добити и теорију о протоку времена.

 

Наиме, сматрам да се деси ма милион великих праскова и великих урушавања у току једне секунде (да упростим израз).

Сваки пут се Универзум прошири за ''мрвицу'' и поново врати - то је један тренутак. Сваки пут када се деси, надовезује се на бивши тренутак...

 

Исто као и с цртаним филмовима, на једном листу нацртамо једну скицу, на другом готово исту с малим променама, на трећем мало веће промене и све тако даље док се не добије цртаћ у моушну...

 

Такође, материја се може сврстати у најситнији могући део у ком има 99.99% густине - све што видимо око нас може се ''стрпати'' у ''једну тачку'' не већу од атома, принцип црних рупа.

 

А простор илити тамна материја се константно шире, самим тим шире универзум. Била би фора да постоји још неки универзум у ком не функционишу исти закони физике, у ком је...можда...тамна материја тежа од ''наше''. У сваком случају, претерана филозофија :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@-Рогозуб

 

Па, ти си засигурно то доказао у пракси?

 

Би ли би своје цењено Знање поделио с остатком форумске дружине или да сматрам како волиш да туђа мишљења (моје је, иначе, само теорија која се односи на просторно-материјално-временски континуум) сматраш лупетањем зато што се не слажеш или ти је једноставно досадно...?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nas mozak ne moze da zamisli cetvorodimenzionalni svet

Za sada. Vektorska geometrija se već odavno bavi teorijama višedimenzionalnog prostora i verovatno će jednog dana nekome četvoro-, peto-, pa čak i šestodimenzionalni svet izgledati savršeno normalno. To vreme je doduše veoma daleko pri ovoj brzini razvoja matematičke svesti ljudskog roda.

 

Setimo se samo da pre nekih 2500 godina ljudski mozak nije mogao da zamisli da postoji veza između dužine kateta i hipotenuze pravouglog trougla, a da ne pominjem da je sam trougao bio potpuno apstraktan pojam 1000 godina pre toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako te zanima visedimenzionalna geometrija

 

http://demonstrations.wolfram.com/RotatingAHypercube/

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypercube

 

A kako to nastaje.

0 ta dimenzija je tacka

1 dimenzija duz

normala na kraj te duzi daje 2gu dimenziju

normala na ove ve duzi daje 3cu

normala na ove 3 duzi 4tu ali to je nemoguce zamisliti, ali tako mozemo do u beskonacnost

 

Da rezimiramo na ivicu kvadrata normala i to je vec 3d prostor(mozete da zamislite to) a normala na to sranje je 4ta dimenzija.

 

Kad razvijemo kocku dobijemo krst, a kad razvijemo 4dkocku dobijemo ovo

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Dali_Cr...n_hypercube.jpg

 

znaci kao 3d krst koji u centru ima izbacenu jenu kocku naped i nazad

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd sad da i ja probam oko ovoga sa cetvrtom dimenzijom:

Mi znamo za tri dimenzije koje su nam po svojim definicijama logicne:duziva sirina i visina. Poenta je da cevrta dimenzija nije nesto materijalno, vec naprotiv to je vreme. Inace cuo sam negde da su naucnici za sada svemiru nadenuli 13 dimenzija, ispravite me ako gresim. Visedimenzioni prostori su jedan od osnovnih matematickih pojmova i njihovi clanovi ( iliti elementi ) tj. uredjene n-torke, su elementi Dekartovih proizvoda nekih skupova A1, A2, A3, ... takvih da ta n-torka ( a1, a2, ..., an ) pripada skupu A1xA2x ... xAn gde je a1 element iz A1, a2 element iz A2, itd , apri tom ovi skupovi mogu biti skupovi bilo cega. Poenta price je da vi nekim objektima i na Zemlji mozete da nadenete i 5 dimenzija gde ce npr. prve 3 biti pozicija u odnosu na centar planete a druge dve mogu biti , lupam, vreme i gustina materijala od koga je napravljen , mislim cisto da opisem primer ovo naravno niko normalan ne pise niti koristi. E sad to sto mi samo pisemo one tri dimenzije racunate u odnosu na nesto to je vec stvar navike i prirode u kojoj obitavamo, ali o tome ima da se drvi a sada je kasno plus tu upada i hiperbolicka geometrija itd. itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i ja da ae malo pravim pametan...

neko je spomenuo "šta je bilo pre velikog praska"

sama skupina reči (ono na sin...) "pre velikog praska" nema smisla, jer, prema relaciji neodredjenosti, ako je big bang nastao iz singulariteta, (delta)x teži nuli, što znači da (delta) t teži beskonačnosti, što znači da je vreme "pre velikog praska" i u trenutku velikog praska potpuno neodredjeno, odnosno, "pre velikog praska" ne postoji, jer ni sam vreme pre velikog praska nije postojalo :).

 

nas mozak ne moze da zamisli cetvorodimenzionalni svet

dao je, mislim DCL, dobru foru kako možemo to nekako da prevedemo da "malom Perici", što kaže jedan moj profesor, bude jasno.

zamisliš neka dvodimenionalna bića, koja teraju po nekom balonu koji se naduvava. njima izgleda kao da sve "beži od Čak Norisa", oni se kreću po površini tog balona, imaju neke svoje x i z koordinate, koje su u stvari, gledano iz 3D sveta, e da ga jebem sad, nešto što zavisi od r, fi i teta koordinata, a balon se širi po r koordinati, za koju oni ne znaju, kao što mi ne znamo za tu našu četvrtu, vremensku...

e, gde se desio veliki prasak? u "centru balona", što zanči, da da bi došli do mesta gde se desio veliki prasak, morali bi da se vratimo jedno 13 milijardi i kusur godina u nazad :)

Edited by krchulj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima tu jako interesantniih pitanja oko Big Bang-a. Jedno od njih je, kako to da ne vidimo iza horizonta koji obelezava epicentar Big Bang-a, kako se to svemir siri na onu tamo stranu i sve strane ravnopravno (kao jelda i svaka explozija). Model kosmosa, za vas ljubitelje kvantne mehanike, je u stvari trakast, dvodimenzionalan. Svemir se siri od explozije naovamo ( u nasa dva pozitivna kvadranta) po dubini (duzini) i sirini. Po visini ne, i 'visina' svemira je nezanemarljiva u odnosu na duzinu i sirinu. Svemi je prema nasim opservacijama kao list papira A4 formata, gde je medijana krace stranice centar explozije. Ne vidimo nikakve manifestacije levo, desno i iza (sa one strane) explozije. Sta cemo sad, braco i sestre?

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

@-Рогозуб

 

Па, ти си засигурно то доказао у пракси?

 

Би ли би своје цењено Знање поделио с остатком форумске дружине или да сматрам како волиш да туђа мишљења (моје је, иначе, само теорија која се односи на просторно-материјално-временски континуум) сматраш лупетањем зато што се не слажеш или ти је једноставно досадно...?

 

Jao nemoj kumasine,dovoljno je to radio svuda drugde!Nemoj,kumim te!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao nemoj kumasine,dovoljno je to radio svuda drugde!Nemoj,kumim te!

 

 

Па, приметио сам то. Засигурно нећу трпети трећеразредног металца да ми просипа како ја пишем о глупостима, а он је неко оличење знања. Може да пише шта жели, одмах се види детаљна искомплексираност... Но, ја да одг нећу :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аха, у том случају сматрам да је мој чин сасвим оправдан :]

 

Не волим људе који су нетолерантни и немају поштовања према мишљењу других особа око себе.

 

Елем, сматрам да је превелика филозофија писати о универзуму и настанку, тамној материји и тако даље и, упркос томе, волим о томе да размишљам али само уз одабрано друштво...онако када поседамо нас седморо, осморо, узмемо две-три гитаре и почнемо да причамо о свему...

Е, а онда дође неко и крене ''шта сте ви овде, неки филозофи, а?'' ...

 

Филозофија је мајка свих наука хихи

Share this post


Link to post
Share on other sites

matematikom.

malo verovatno?

 

трећеразредног металца

a ja sam metalac? :ninja:

 

Не волим људе који су нетолерантни и немају поштовања према мишљењу других особа око себе.

tolerancija, pozajmljenica, u srpskom jeziku znachenja- trpeljivost.

 

Засигурно нећу трпети

 

e piglane...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

matematikom.

malo verovatno?

 

трећеразредног металца

a ja sam metalac? :ninja:

 

Не волим људе који су нетолерантни и немају поштовања према мишљењу других особа око себе.

tolerancija, pozajmljenica, u srpskom jeziku znachenja- trpeljivost.

 

 

 

e piglane...

:)

 

 

Да... :confused:

Пази, разликуј розе од беле пилулице! То је много важно! Чике у белом не дозвољавају испаде! Не, не!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...