Jump to content

Zoran Živković


Ayreonaut

Recommended Posts

Nisam nasao da je otvorena tema samo o Zivkovicu, mada je zasluzio da se nesto vise kaze i o njegovom radu.

 

Cetvrti krug - fenomenalno! Najbolji momenti domaceg SF-a!

 

Sta kazete na njegova ostala dela, iz domena nadrealnog: Nemoguce price 1 & 2, Citateljka, Skrivena kamera, Biblioteka...? Toliko obrta, neverovatnih stvari... Nepredvidiv je. Nas najbolji pisac SF-a.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno jedan od zanimljivijih srpskih pisaca. Čitala sam samo par njegovih knjiga, čini mi se da je Četvrti krug ostavio najjači utisak dosada na mene od svih u kojima sam dosada imala prilike da uživam...

Poslednja koju sam čitala je Knjiga - Pisac. Oduševila me je totalno. I sada kada vidim prodavce knjiga na ulici ili bilo kakav nemar prema knjigama pomislim odmah na njega. :D

Odličan je pisac po mom mišljenju :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, Živković je legenda, bez njega ne bi bilo prave sf baze na srpskom govornom podrucju. Ali, kad su njegovi romani u pitanju.. Ne znam. Mislim da mu mnogo vise leze kratke forme.. Previse je iskonstruisan, primecujem napor u tecnosti izlaganja. No, price su mu uglavnom odlicne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Ayreonaut: GREAT AVATAR!

 

Inače, sećam se teme o Živkoviću od pre par meseci, ali nevermind.

 

Jedan od mojih omiljenijih pisaca, čitao sam skoro sve njegove knjige (osim "Čitateljke", dugo je nije bilo u knjižarama, nisam išao skoro da proverim ima li negde). Za razliku od Councila, ja ipak više volim njegove romane od kraćih formi, obožavam te sumanute zaplete koji se na kraju raspliću u smeru koji ne možeš ni da naslutiš, dok mi u kraćoj formi pomalo smeta što kulminacija dolazi suviše brzo.

 

Jedino sam čitajući "Skrivenu Kameru" uspeo da naslutim kako će se završiti. Čitajući "Poslednju Knjigu" (ne daj Bože da je poslednja :) ) sve vreme sam govorio u sebi "ovo je tako obično za Živkovića" da bi me kraj totalno razvalio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

bash sam skoro uzela Amarkord i prochitala par prichica..shto se mene tiche , ovo uopshte ne mora da bude SF vecj jednostavno skup zanimljivih pricha o secjanju..kontam da cje na kraju sve kockice da se sloze ali ipak mi je Chetvrti krug ostavio lepši utisak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bash sam skoro uzela Amarkord i prochitala par prichica..shto se mene tiche , ovo uopshte ne mora da bude SF vecj jednostavno skup zanimljivih pricha o secjanju..kontam da cje na kraju sve kockice da se sloze ali ipak mi je Chetvrti krug ostavio lepši utisak...

"Amarkord" je malo čudna knjiga, čak i za Živkovića, najviše po tome što se na kraju nikakve kockice ne slože, nego kao rezime ide drugi deo knjige koji nema blage veze sa prvim.

 

Btw, pre par nedelja sam (konačno) nabavio "Čitateljku" i knjiga mi se mnogo dopala. Po stilu nešto između "12 zbirki" i "Amarkorda", ali po utisku (bar meni) daleko jače.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nakon sto sam procitala nemoguce price,pomislila sam da zaista bolje od ovoga nema....a onda sam procitala nemoguce price 2....

Da... Druga zbirka je mnogo bolja, daleko mastovitija. Vagon, pa Cajdzinica, a i ostale dve... Fenomenalno!

"Citateljka" ima neku toplu atmosferu, tek sa naznakama napetosti, koja je stalno tu negde, u pozadini, vreba...

 

Vreme je da potrazim "Poslednju knjigu".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Black Gruja

Roman "Polednja Knjiga" je po meni pisan bas za siroke narodne mase i do kraja nisi siguran da li je on sf ili ne. Zivkovic je napisao, a bogami i preveo mnogo bolje knjige od ove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam fan bilo cega sto ima veze sa SF, pa ni o pomenutom ne znam mnogo, ali moguce da cu imati dodirnih tacaka sa njim za neki intervju, pa..imate li nekih pitanja pametnih?

Ау, па ти си много мала, не сећаш се култне емисије о СФ филмовима коју је он водио на ТВ-у. Сећам се да ме је као клинца много смарало његово типично филмско читање и приче о жанровима (тад нисам имао појма шта је то жанр), али су имали ултра кул шпицу и одличне инсерте из филмова.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roman "Polednja Knjiga" je po meni pisan bas za siroke narodne mase i do kraja nisi siguran da li je on sf ili ne. Zivkovic je napisao, a bogami i preveo mnogo bolje knjige od ove.

Nije tačno da je to roman za široke narodne mase. Uopšte ne igra na prvu loptu i daleko je uvrnutiji nego što na prvo čitanje izgleda. Isto tako možeš da kažeš da je "Skrivena Kamera" roman za široku publiku, jer ova dva romana funkcionišu na vrlo sličan način. Jedina razlika je što je "Poslednja Knjiga" puna dijaloga, pa deluje tečnije.

 

Slažem se da je napisao bolje knjige od "Poslednje Knjige", ali ne mnogo toga, a što se tiče prevoda... Treba li stvarmo naglašavati da su Artur Klark, Isak Asimov, Frederik Pol, Ursula Legvin i ostali napisali bolje knjige od Živkovića?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
Bila danas tribina u nasoj skoli, Zoran Zivkovic, bas simpatican cikica, i pustali su nam dve ekranizacije prica i ne dopadaju mi se ekranizacije, mislim da nema ptorebe za tim, a i da ima moglo je bolje biti uradjeno, hm, zanimljiv u svakom slucaju.

 

Eto šta se danas radi u školi.... :rolleyes: Zbog ovakvih stvari bih se vratio u školu! :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 6 months later...

Elem, zahvaljujući mojoj dragoj devojci, pročitah nedavno "Pisac u najam", poslednje Živkovićevo umotvorenije. Zanimljiv, mnogostran pristup temi iz naslova. Tipičan "živkovićevski" obrt na kraju. Ljubitelji i vlasnici mačaka će biti posebno obradovani ovom knjigom, pošto je bezmalo pola knjige posvećeno namćorastom i trapavom piščevom mačoru.

 

Imam cast da idem na njegova predavanja na faksu. Izborni predmet: Kreativno pisanje

 

Kakav je kao predavač?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam cast da idem na njegova predavanja na faksu. Izborni predmet: Kreativno pisanje :)

Eh blago tebi. Bas sam pricala sa drugarem da bi rado isli na ta predavanja iako nismo na tom faxu :D Cisto da mozemo da slusamo covu :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...