Jump to content

2007 - Retrospektiva


Telcontar

Recommended Posts

Znam da je ostalo josh 2 meseca do kraja godine, ali mozda je vreme da malo prodiskutujemo o ovogodishnjim izdanjima.

Dakle, za pocetak, ja imam jednu teoriju. Za moj muzicki ukus, retko koja godina je bila tako dobra za metal, kao 2007. Stvarno ne pamtim da je skoro bila tolika kolicina kvalitetnih metal albuma za jednu godinu. Mozda se to meni samo cini, ili je opet u pitanju licno misljenje, ipak je to dosta stvar ukusa ali eto, ja ne pamtim ovoliko dobrih albuma za jednu godinu.. Probacu pre svega da se drzim zanra (ProgPower) ali mozda bude par manjih izleta...

 

Za pocetak, iako je vecina nas te albume nabavila krajem proshle godine, pocetak su obelezili za mene fantasticna Therionova "Gothic Kabbalah", ali i zanimljiv GraveDiggerov "Liberty or Death". GraveDigger kao i uvek, ne odstupaju od svog fazona, ali za mene ovo im je makar bio jedan od jacih albuma u karijeri. O Therionu necu da troshim rechi. Meni mozda i najbolji album godine je Epica - The Divine Conspiracy, ali necu previse smarati sa njima posto ipak nisu za ovaj deo foruma. Album koji je totalno premashio moja ocekivanja, mozda zato sto su promenili pevacha, pa sam bio pomalo skeptican prema novom izdanju je Bloodboundov "Book of the Dead", koji je mozda i prebacio kvalitet prvog albuma svedskih.. Powerasha (meni su ipak oni mnogo blizi Power nego Heavy zvuku ). Iako su se mnogi razocarali, Kamelotova "Ghost Opera" je za mene opravdao sva ocekivanja, mozda nije nadmashio Epicu, Karmu ili Black Halo, ali album na vrhunskom nivou, a Khan je dokazao da je majstor. Takodje rame uz rame sa njima, Symphony Xov "Izgubljeni Raj", uz meni odlicnu istoimenu baladu, i fantasticne Domination, Serpent's Kiss i Set the World on Fire (koja mi je postala jedna od top pesama SyXa svih vremena ). Danska Manticora je izdala nastavak "Black Circusa", i iako mi je prvi deo bolji, mislim da bend i album zasluzuju znatno vishe paznje nego sto su ih dobili u metal svetu. Verovatno najkotraverznija izdanja godine su bila, i verujem da ce i ostati Nightwishow "Dark Passion Play" i "Unia" Sonata Arctice.. Meni licno NW mozda pomalo i razocarenje, dok Unia, iako najslabiji album Sonate, ipak opravdava ime, i pored znacajne promene u stilu, meni ostaje kao jedan od naj albuma (i naravno must have u originalnom pakovanju). Takodje bi pohvalio novi Helloween sa "Gambling with the Devil". Sto se tice albuma koji su mi zapali za oko, tu su svakako i novi Ensiferum, Adagio, Dark Moore, At Vance, Masterplan, Astral Doors, After Forever, Korpiklaani, Battlelore, Firwind, Amorphis, Turisas, Dark Tranquillity, Black Majesty...[ne pricam toliko o njima posto ipak vecina njih nije ProgPower ali sam morao da ih spomenem ] Ako ste ljubitelj 'melodic metal/rock' zvuka obavezno nabavite "In10sity" fantastican album Pink Cream 69-a. Za one HardCore fanove progressive zvuka ostavio sam 2 poslastice za kraj... Thresholdov "Dead Reckoning" i Riversidov "Rapid Eye Movement" ... U da zamalo da zaboravim, Circus Maximus i Isolate, jedan od top Progressive albuma godine svakako. I da iako je izashao 2006, ja sam ga tek ove godine nabavio, te probajte sa fantasticnim Leverageom i albumom "Tides". Ufff da i kako da ne spomenem Pain of Salvationovo remek delo Scarsick ???

 

 

Elem svaka cast onome ko ima zivaca da ovo procita. Znam da je dosta ljudi odavde preslusalo sve ovo, ili makar vecinu, ali eto zeleo sam da mozda nekoga ko nije navedem na pomisao da mozda preslusha neke od ovih albuma, a i da cujem vashe misljenje o njima, kao i generalno o albumima iz ove godine koji su vam se najvishe dopali. Izvinjavam se na duzini posta, ali verujem da cu imati o cemu da pricam, ima ovde dovoljno iskusnih Progreisvaca i Powerasha. Verujem da dosta ljudi ovde iscekuje albume zakazane za kraj ove, ili pocetak sledece godine (Stratovarius, Evergrey, Wintersun... )

 

A da a sto se tice razocarenja ove godine.. Za mene svakako Twilightningov Swinelords, ni prineti genijalnosti prvog (Delirium Veil). Nova Tristania takodje nije ostavila neki jak utisak na mene. I svakako novi Dream Theater, koji mi se uopshte ne svidja.

 

Evo i za kraj spisak nekih od ovogodisnjih izdanja, uglavnom sam ovo pokupio sa metalstorm.ee

 

Adagio - Archangels In Black

After Forever - After Forever

Allen Lande - The Revenge

Amorphis - Silent Waters

Apocalyptica - Worlds Collide

Arch Enemy - Rise Of The Tyrant

Astral Doors - New Revelation

At Vance - VII

Avantasia - Lost In Space Part I & II

Battlelore - Evernight

Bloodbound - Book of the Dead

Black Majesty - Tomorrowland

Candlemass - King Of The Grey Islands

Circus Maximus - Isolate

Dark Moor - Tarot

Dark Tranquillity - Fiction

Deadsoul Tribe - A Lullaby For The Devil

Devin Townsend - Ziltoid The Omniscient

Dimmu Borgir - In Sorte Diaboli

Dream Theater - Systematic Chaos

Elvenking - The Scythe

Ensiferum - Victory Songs

Epica - The Divine Conspiracy

Evergrey - ???

Finntroll - Un Jordens Djup

Firewind - Allegiance

Gamma Ray - Land Of The Free II

Grave Digger - Liberty or Death

Haggard - Tales Of Ithiria

Helloween - Gambling With The Devil

Iced Earth - Framing Armageddon (Something Wicked - Part 1)

Judas Priest - Nostradamus

Kamelot - Ghost Opera

Korpiklaani - Tervaskanto

Kotpielto - Serenity

King Diamond - Give Me Your Soul... Please

Lake of Tears - Moons and Mushrooms

Labyrinth - 6 Days To Nowhere

Machine Men - Circus of Fools

Manticora - The Black Circus pt.2

Masterplan - Mk II

Megadeth - United Abominations

Mnemic - Passenger

Moonsorrow - V- Havitetty

Morgana LeFay - Aberrations Of The Mind

Negative - Fading Yourself

Nightwish - Dark Passion Play

Novembers Doom - The Novella Reservoir

Pain of Salvation - Scarsick

Paradise Lost - In Requiem

Pink Cream 69 - In10sity

Queensrÿche - Bridge

Redemption - The Origin of Ruin

Rhapsody Of Fire - Visions From The Enchanted Lands

Riverside - Rapid Eye Movement

Sabaton - Metalizer

Sieges Even - Paramount

Sirenia - Nine Destinies and a Downfall

Soilwork - Sworn To A Great Divide

Stratovarius - R_______ R______

Sonata Arctica - Unia

Symphony X - Paradise Lost

To-Mera - ???

Therion - Gothic Kabbalah

Threshold - Dead Reckoning

Thunderstone - Evolution 4.0

Tristania - Illumination

Turisas - The Varangian Way

Twilightning - Swinelords

Vintersorg - Solens Roetter

Within Temptation - The Heart of Everything

Whitesnake - Good To Be Bad

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dominici - 03 A Trilogy [Part II]

Ovo je album godine, bez obzira na metal podzanr.

 

@ Telcontar - procitah tvoj prvi post gore, i neverovatno je to koliko nam se ukusi u stvari razlikuju :meshuggah:

Necu sad u detalje, ali meni je 2007 losa, mnogo metala, to stoji, ali sterilnog, jednolicnog, vec vidjenog, ni jedan od albuma starijih faca nije bolji od albuma pre novih (ne racunajuci Therion recimo), ovi novi su OK za nekoliko slusanja, za pola godine necu znati ni da su postojali, pa i taj Circus Maximus koji jeste dobar album, svakako ima ogranicen rok trajanja (a i prethodni je bolji).

 

Ne znam da li sam ja mozda malo previse kritican, zbog prirode posla kojim se bavim i recenziranja milijardu albuma za Butcherian Vibe, ali sve vise se okrecem nekim starijim i proverenim bendovima i albumima, ovi novi prave bolje covere/omote albuma nego sto im je muzika.

 

Iznenadjenje godine - JEFF WAYNE svakako.

 

Poz

:pivopije:

Edited by Apeiron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Dominicia totalno zaboravih...

 

Ma sto se spiska tice, naravno da nije kompletan, mrzelo me bash da toliko albuma ispisujem, sigurno sam zaboravio bar 20 stvari...

 

@ Apeiron - Pa ne znam mozda je zbog toga, ili jednostavno stvar ukusa. Meni ove godine ima bash gomila mnogo dobrih albuma, sad u nekim slucajevima su mi prethodnici i bolji, nekada i nisu, ali generalno, iznenadjen sam brojem albuma ove godine. Sve u svemu, makar za svakog poneshto ima da se nadje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekaj malo, ovo je power/prog podforum, a pominju se Therion, Epica, Grave Digger... Što tema nije otvorena na opštoj metal diskusiji? Ja nemam dileme oko top 10 najboljih izdanja, samo se još nisam odlučio za redosled. Definitivno je na prvom mestu King Diamond, a na drugom Saxon. Ostalih osam su: Grave Digger, Masterplan, Manowar, W.A.S.P., Primal Fear, Helloween, Nightwish, Gamma Ray.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu se sloziti da je 2007. godina fantasticna sto se tice power/prog bendova.

 

Ipak, moram izdvojiti novi Dreamscape - 5th Season (fantastican album),

Pagan's Mind - God's Equation ( u pravom smislu reci progressive!),

Canvas Solaris - Cortical Tectonics ( tehnicko ludilo ),

Overkill - Immortallis (stari thrasheri se vratili na originalan zvuk),

Redemption - Origins Of Ruin ( sta reci a ne zaplakati :) ),

i ... jos dosta toga, ali me mrzi da pisem :).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaoj nemojte na opstu metal, znam i napisao sam gore zasto spominjem i NE-ProgPower bendove, a nemrno sam temu otvorio ovde, posto na ovom delu foruma ima mnogo manje spamovanja, i .. pa normalnija ekipa zalazi ovde, da ne kazem ljudi koji bi da pricaju o muzici za promenu...

 

Ma dobro, ne morate bukvalno sada liste da pravite, ali ono, albumi koji su vam se dopali, ili vas razocarali, generalno misljenje o ovoj godini i izdanjima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaoj nemojte na opstu metal, znam i napisao sam gore zasto spominjem i NE-ProgPower bendove, a nemrno sam temu otvorio ovde, posto na ovom delu foruma ima mnogo manje spamovanja, i .. pa normalnija ekipa zalazi ovde, da ne kazem ljudi koji bi da pricaju o muzici za promenu...

Imas pravo za gore receno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče prog-metal izdanja, ove godine su me oduševili:

 

THRESHOLD - Dead Reckoning

SYMPHONYX - Paradise Lost

DOMINICI - A Trilogy (Part II)

SPHERIC UNIVERSE EXISTENCE - Anima

REDEMPTION - The Origin Of Ruins

SUN CAGED - Artemisia

 

Bilo je tu još nekih interesantnih izdanja, ali ovo sam izabrao kao hilight. Svakako, treba pomenuti i Queensryche - Take Cover (:):):))

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam koliko sam bitnih albuma iscekivao, pa ostao blago razocaran. Pre svega od SYX, posle 5 godina sam ocekivao vise od novog albuma ala Pantera. Naslovna odlicna, ostale tu i tamo... Nisu lose pesme, ali daleko od onoga koliko oni mogu. Od svih navedenih albuma na Telcontar-ovoj listi globalno najiscekivaniji je bio sigurno Nightwish. Sto se mene tice, pokazali su da nema sta iznenadjujuce da se vise ocekuje od njih. Jedino izbor pevacice. To me bas iznenadilo :) Toumas nam je porucio: "I sa sasvim prosecnom pevacicom bicemo najbolji". Tesko...

Kad citam listu za skoro svaki album mogu da kazem "prosek". Ipak, svideo mi se Threshold, rade ono sto znaju samo jos bolje i zanimljivije, Therion mi zanimljiv, sto mi odavno nije bio, a i znam da ce mi se svideti svaki novi album DT-a. Ljudi kao da prave muziku specijalno za mene. Povrh svega Epica, od njih nista nisam ocekivao, a izdali su odlican album.

Sve u svemu, od ovogodisnjih izdanja nisam cuo neko remek delo. Nisam znao da je Adagio izdao novi album....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADAGIO nije izdao novi album

Kako bre nije ? Pa shta je ono shto ja imam ???

 

 

Ne znam recimo, meni je novi Helloween sasvim dobar, iskreno bolji mi je od Keepera III pa i od Rabbit-a, ali naravno ni prineti Master of The Ringsu ili Keeperima I & II .... Sta znam, recimo da je album dosta bolji od onoga sto sam ocekivao. Mozda je to zato sto ja vecini novih albuma prilazim sa stavom da ne ocekujem previshe, da ne kazhem ne ocekujem da nadmashe prethodnike, pa mi se onda desi da dobijem dosta vishe od onoga sto sam ocekivao. Video sam da su mnogirecimo razocarani novim SyX, evo sad bash ponovo slusham album, i meni je, ma kako to cudno nekima zvucalo "Paradise Lost" u top3 albuma SyX-a... Mislim dobro naravno da je to donekle i pitanje ukusa, ne moze bash ni svima da se svidi sve ali eto..

 

Btw kakvi su vam utisci za novi Iced Earth ?

Edited by Telcontar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivni album godine po meni je King – zato sto je King. I Therion je sasvim sigurno u vrhu, ali da ne sirim pricu, lepo cemo otvoriti temu kad dodje vreme i dati svoj sud o naj metal albumima 2007. Za sad, da se drzim ovog podforuma...

Sto se mene tice, album godine za ovaj podforum je Threshold, a za vrat mu dise Helloween, koji ce mozda vremenom i zauzeti njegovo mesto, ko zna... Od dobrih izdanja tu su bili jos Symphony X, koji se i meni progurao u njihov top 3, Gamma Ray – uprkos shit nazivu super album, Redemtion, Dominici, Porcupine Tree, Masterplan, Pain of Salvation, Kamelot mi se iznenadjujuce dosta svideo, kao i Nightwish, uprkos modernizaciji.

Sto se tice razocarenja, Riverside me nije bas oborio s nogu kao sto sam ocekivao. Iced Earth je def njihovo najlosije izdanje, ali okayish album, Dream Theater u kolotecini jos uvek, Sonata mi je lame skroz.

U rubriku NE PONOVILO SE ide trojstvo abominacija u vidu tri uber lame gay kvazi moderna albuma – Primal Fear, Elvenking i Nocturnal Rites. Daleko bilo od mog harda i mene.

Za sledecu godinu vec vidim mnogo jaka izdanja – Ayreon, Evergrey, Rage, Rhapsody... Bice dobro.

Ako se setim jos cega, dodacu, sigurno sam nesto zaboravio.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad kad sam i Gamma Ray preslušao dovoljno puta, mogu da napravim listu top 10 najboljih albuma u 2007. bez obzira na pravac. Očekujem da ona bude i konačna, s obzirom da do kraja godine za mene neće biti zanimljivih izdanja:

 

1. King Diamond - Give Me Your Soul, Please

2. Saxon - The Inner Sanctum

3. Gamma Ray - Land of the Free 2

4. Helloween - Gambling With the Devil

5. Nightwish - Dark Passion Play

6. Grave Digger - Liberty or Death

7. Manowar - Gods of War

8. Primal Fear - New Religion

9. W.A.S.P. - Dominator

10. Masterplan - MK II

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...