Jump to content

29. Novembar


Cosmic Sailor

Recommended Posts

Sjecam se da sam bio bas mali, mozda prvi ili drugi razred. Sjecam se da je bio 29. novembar, nedjelja.

Uvijek mi je bilo cudno zasto je bas na taj datum na pijacu dolazilo mnogo kamiona ciji su, pored vozaca, jedini putnici bila uglavnom ugojena prasad. Bilo mi je cudno i zasto bi se bas na taj datum cio komsiluk sjatio na pijacu. Naslucivao sam da su isli tamo da da vide te zivotinje koje su se izuzev tog dana uzivo mogle vidjeti samo na televiziji.

Imao sam tu srecu da mi se kuca nalazi na svega dvjestotinjak metara od pijace tako da sam vrlo jasno mogao cuti zamor komsija ispresijecan glasnim svinjskim skicanjem.

Ne znam zasto ali tog 29. novembra sam odlucio da podjem na pijacu i pokusam da shvatim razlog zbog kojeg su komsije tako ushiceno i sa zadovoljnim smijeskom na licu odlazile na pijac. Iako sam osjecao izvjesnu nelagodu jer mi je slabasna djecija intuicija govorila da mi se prizor koji cu vidjeti nece svidjeti odlucno sam ze zaputio ka mjestu okupljanja.

Sa rukama u dzepovima sam lagano dosetao prateci zamor. Kad sam se priblizio na udaljenost sa koje sam mogao jasno da vidim desavanja na pijaci, spazio sam zastrasujuci prizor. Vidio sam kako neki bradati covjek sa zapaljenom cigarom u ustima pokusava iz kamiona izvuci prilicno ugojeno prase vukuci ga za usi. Poklopio sam usi rukama da ne bih slusao zapomaganje bespomocne zivotinje. Na trenutak sam zatvorio i oci. Sljedece sto sam vidio kad sam poslije savladanog gadjenja otvorio oci, bilo je to isto prase koje je pod prisilom tog bradatog covjeka svom tezinom tresnulo o beton ispavsi iz kamiona. Zatim su se toj zbunjenoj zivotinji odjednom priblizila dva covjeka sa zavrnutim rukavima kosulje, pocevsi da je pridrzavaju kao da pokusavaju da je sprijece da nekud pobjegne. Vazduhom je odjekivalo skicanje. Odjednom se iz razjarene gomile koja je bodreci okruzivala kamion pojavio Furlan, lokalni mesar, drzeci veliki sjajni noz u desnoj ruci. Iako sam stajao podalje mogao sam primijetiti sasusene mrlje od krvi na njegovoj kariranoj kosulji i farmerkama. Bio sam mali ali sam vrlo dobro znao sto ce se desiti ovoj zivotinji. Skicanje se odjednom pretvorilo i krkljanje i tada je potekao mlaz tamne krvi koja se pusila na hladnom novembarskom vazduhu.

Sjecam se da sam tada otrcao kuci i trudio se da ne razmisljam o dogadjaju koji sam vidio. Zvuci zamora i svinjskog skicanja su utihnuli tek sa prvim naznakama nadolazece veceri.

Sjutradan sam igrajuci se papirnim avionom ispred kuce naletio na debelog komsiju, vrsnjaka mog starijeg brata koji mi je uz isti onaj zadovoljni osmijeh koji je dan prije toga krasio lica njegovih roditelja, rekao da su juce zaklali prasicu a da ce danas praviti kobasice. Usput je kroz smijesak dodao kako je Furlan juce "ubio dva kamiona prasadi". On je onda odjurio, vjerovatno da gleda kako se spremaju kobasice, a moj papirni avion je upao u lokvu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

lepo ispricano...

sasvim normalna stvar kod nas Sremaca, nekako se vidi da nam je to u krvi :D

takav prizor, koliko god bio brutalan, me nije zgrazavao iz prostog saznanja da cu to prase onako slasno pojesti vrlo uskoro :bigblue:

 

a cisto sumnjam da si se bunio kad si prozdirao pecenu prasetinu :da:

 

moja kratka prica

-Baba, zasto kolju svinju?

-Svinja je predodredjena za klanje

 

TAKO JE!!! :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...