Jump to content

Panteizam


Recommended Posts

nisam sigurna, ali po logici stvrai i u grckoj mitologiji( a ona je protopit filozofije) ljudi su cesto kaznjavani zbog toga sto su hteli/mislili das u ravni bogovima. mada je taj odnos tad bio mnogo humaniji nego doneklke sadisticki odnos u aktuelnim religijama

Share this post


Link to post
Share on other sites

poenta je da je u abrahamskom monoteizmu materija razlichita od boga, i ona je njegova tvorevina.

a u panteizmu i panenteizmu materija je oblik postojanja boga; i vatra, i zemlja, i vazduh, i voda, i dusha su napravljeni od jednog istog materijala, "od boga".

ne postoji "creatio ex nihilo", nego "creatio ex deo"

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Rogozub, slazhem se potpuno sa tobom.

Iskopao sam neshto. Mrzi me da prevodim... Ovde su razlozi zbog chega panteizam nije prihvacen u ortodoksnom hriscanstvu.

 

 

"Pantheism has been rejected by orthodox Christian theologians for three reasons. First, even though some forms of pantheism have been personal and anthropocentric in nature, most tend towards a very impersonal concept of God which is at odds with the Christian belief that God is a person with personal attributes.

 

Second, pantheism requires a rejection of the doctrine that God is transcendent to and creator of all existence. Christian theology has long had difficulty dealing with the dual doctrines of transcendence and immanence because taken to the logical extremes, each excludes the possibility of the other even though traditional Christian doctrine requires both be true. Although a resolution to this tension by eliminating one or the other might be appealing to some, Christianity has consistently rejected such a choice as heretical.

 

Thirdly, pantheism tends to exclude the possibilities of both human and divine freedom. The association of God with nature and with natural laws would suggest that God has no freedom to do other than what those laws predict - God cannot, for example, suddenly cause gravity to work backwards without ceasing to be Nature. At the same time, if all humans are incorporated within God and are part of God, then it is difficult to understand where and how we might have moral responsibility for our actions. Indeed, does it even make sense to abhor the presence of evil when that, too, is a part of God? " Uzeto sa - http://atheism.about.com/library/FAQs/religion/blrel_theism_pan.htm

 

 

Meni je najzanimljiviji treci razlog.

Mozhda li neko da dokazhe suprotno, tj. da zaista imamo slobodnu volju i da nije sve predodredjeno?

Postoji samo lanac uzrok-posledica. Jedna stvar uzrokuje drugu, i nishta se ne mozhe desiti bez razloga, samo zato shto je zhelelo da se tako desi po nekoj svojoj slobodnoj volji...

Nadam se da neko razume shta hocu da kazhem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najzanimljiviji treci razlog.

Mozhda li neko da dokazhe suprotno, tj. da zaista imamo slobodnu volju i da nije sve predodredjeno?

Postoji samo lanac uzrok-posledica. Jedna stvar uzrokuje drugu, i nishta se ne mozhe desiti bez razloga, samo zato shto je zhelelo da se tako desi po nekoj svojoj slobodnoj volji...

Nadam se da neko razume shta hocu da kazhem?

 

 

 

Imamo slobodnu volju da cinimo sta hocemo, bez obzira na posledicu, bili mi toga svesni (ako smo duhovno napredvali) ili ne.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shta god da uradish verujuci da radish to slobodnom voljom, kakav god potez napravish to je uzrokovano nechim. Svaka misao koju imash je nekako morala da nastane(pod uticajem nekog spoljnog faktora ili drugih misli). Svaka odluka koju donesesh jeste uzrokovana polozhajem u kome se nalazish, iskustvom koje imash i tvojom prirodom koja zavisi od genetike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bilo sta sto uradimo ce imati posledicu, ali to ne menja cinjenicu da imamo slobodnu volju. Slobodnu volju da cinimo sta zelimo, bilo to donelo dobro ili lose u buducnosti. Ja ne mogu govoriti u svacije ime, naravno. Neki ljudi nisu svesni zivota i svojih dela, naravno, i oni su slepi pored ociju. To je njihov problem, ali svaka ljudska osoba ima potencijal da postane svesna zivota, svojih dela i otrgne se uticaja zvezda svojim duhovnim napretkom. Bilo gde da se nalazimo, bilo kakav gen da imamo, bilo koji polozaj da imamo u drustvu, isto je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo gde da se nalazimo, bilo kakav gen da imamo, bilo koji polozaj da imamo u drustvu, isto je.

Ja ne vidim slobodnu volju u robovlasnicnokom drustvu, a ni njegovim metamorfozama u sadasnjosti. Mozda mislite na njen inicijalni i elementarni oblik... Nesto sto je po definiciji sovojstveno ljudima? Mislim da je njena egzistencija sigurna samo u okvirima teorije... prakse ne bas.

Smatram da se za nju treba boriti, a koren te borbe lezi u potrebi za istom koja se kod nekog javlja u vecoj a kod nekoga u zanemarljivo maloj meri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Novalis - Govorish o duhovnom budjenju. Slobodna volja na koju ti mislish mozhda podrazumeva to da radish u skladu sa svojom prirodom, u skladu sa svojim mislima a ne tudjim? Ono shto ja hocu da kazhem to je da i te tvoje misli u skladu sa kojima mislish da radish, zapravo nisu tvoje...

 

Od uticaja zvezda se nema gde pobeci.

Sve ima posledicu, koju trenutno mozhda ne mozhemo videti ni predodrediti,zato imamo iluziju da se stvari deshavaju sluchajno ili ponekad nashom voljom. Ali sve je zapisano... :)

Edited by Zazidar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od uticaja zvezda se ima itekako pobeci. Ti kosmicki uticaji vode coveka u njegovim ranim stadijumima, dok nije potpuno svestan svojih mogucnosti a ja verujem da je covek u svojoj punoj moci iznad zvezda i karme. Ako verujete suprotno, onda zbog cega ziveti? Sve religije govore o tome, pa i Budizam. Konkretno, krug Samsare i Nirvana. Prekidanje karme, prosvetljenost. Sve misli koje ja imam su moje i nicije druge, one nisu posledica stanja i drustva u kome se nalazim. Jesu u pocetnim stadijumima ali ucenjem i razumevanjem one postaju moje jer ih procesuiram sopstvenim znanjem koje stice istrazivanjem, razumevanjem i iskustvom. Treba poceti od nekud, bilo to negativno ili pozitivno iskustvo.

 

Robovlasnicko drustvo je imalo svoje korene i razloge svog postojanja, kao i sve drugo na ovome svetu. To je samo jedan delic velikog organizma, ili sistema, kako zelite. Pa cak i ove metarmofoze u sadasnjosti, sve to ima svoje korene, razloge i posledice. Ali pojedinac uvek ima slobodnu volju, a to ne znaci uvek ziveti odvojeno od sistema, monaskim zivotom u sumi ili pustinji. To moze znaciti i prihvatanje sistema, razumevanje istog sa viseg stanja svesti. Biti deo istog i tragati, napredovati svojom Stazom uz pomoc volje i snage.

 

Negde daleko, svi smo delovi jedne univerzalne svesti. Dostici to stanje, rameti ga i ziveti u njemu znaci ici lagano i postepeno stazom duhovnog napretka. Kada se dostigne jedan odredjeni nivo, nista vise nije vazno. Ko smo i sta smo, uopste nije vazno. To je bilo osnovno ucenje Bude.

 

Mi danas zivimo u Kali Yuga i naravno da gubimo svest o nasem bicu, razlogu naseg postojanja. To je normalan tok. Pitamo se sta je zivot, ko smo mi? Ima li slobodne volje? Gusimo se suvoparnom analitickom filozofijom. Suvoparnom logikom materijalistickog uma jer takav nas svet okruzuje.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robovlasnicko drustvo je imalo svoje korene i razloge svog postojanja, kao i sve drugo na ovome svetu. To je samo jedan delic velikog organizma, ili sistema, kako zelite. Pa cak i ove metarmofoze u sadasnjosti, sve to ima svoje korene, razloge i posledice. Ali pojedinac uvek ima slobodnu volju, a to ne znaci uvek ziveti odvojeno od sistema, monaskim zivotom u sumi ili pustinji. To moze znaciti i prihvatanje sistema, razumevanje istog sa viseg stanja svesti. Biti deo istog i tragati, napredovati svojom Stazom uz pomoc volje i snage.

 

Ovo mi se cini pomalo kontardiktorno. Jedna stvar se mora sublimirati i potisnuti. U nekim slucajevima je to modifikacija slobodne volje radi uklapanja u sistem u drugom slucaju je potenciranje volje i dobijanje raznih epiteta i premestanje na marginu. Hocu da kazem da se slobodna volja pojedinca i te kako cenzurise i supsumira pod volju zajednice i sistema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Negde daleko, svi smo delovi jedne univerzalne svesti. Dostici to stanje, rameti ga i ziveti u njemu znaci ici lagano i postepeno stazom duhovnog napretka."

 

E sa ovim se apsolutno slazhem :).

Delici te svesti. Delici mozhda "univerzalne volje". Ali ne mozhemo biti izvan nje, i imati svoju lichnu jer sve je izmedju sebe povezano i pod medjusobnim uticajem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...