Jump to content

Када духом мојим промину сенке...


Millennium

Recommended Posts

Када духом мојим промину сенке наших предака, помислим: постоји ли збиља време које разара

 

 

 

... „закон, неумитни закон", корачало је сећање дугим исцртаним пругама гласа. Закон је падао у руке, закон је силазио са неба, закон се смејао као владар из утробе материне. И звезде, и копља, и, закорачио сам напред, и попео се на стубове времена - али, опет ми земља не пушта узде, ни земља, ни њени сетни обриси.

 

Тада свет није постојао, само дуге руке исукане из сребра, и трептаји гудала. Кроз одјеке крваве пратио сам уморне трагове, изројане, нестајуће, и поглед ме отера у висине - орао и уморни пастир, нокат заривен у оца. За огрев, ватру и воду и пут од камена, испресецаних зуба и хитрих зечева. Од конвоја старих Словена, краљева, мајки, врачева, бајки; далеко је рој пчела да прати небесне чари, далеко, далеко су и воденице старе, негде далеко. И камен би преселили, они, боси, неумивени, што дахћу неспокојно кроз мрак - вукови гладни. Тужно сам их гледао како лове са шиљатим српом, са луком и стрелом, како лове у магли сребрних шума. Јадиковка, и ми гледамо љубичасти свод и светлу кулису, што се издиже усправно - замак ноћи, и сећамо се мајке и топлих загрљаја.

 

Храбро вођен звездама, ја, човек, прелио сам вечне каруце живота и смрти. И, ја, сад гледам у њихове снажне мишице које носе убоге секире, и њихов поглед је наш поглед, и њихов пут је наш - - у недоглед. И за јунака, и за тежака живот је вечан је и стално промиче кроз сивило јесењег лишћа.

 

 

април/мај 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komentari čoveka koji je odabrao naziv 'Srbija Srbima' sigurno imaju težinu atletskog kladiva :uhoh: (čekam da mi padne na glavu)

 

Moj komentar:

 

Teško je biti mlad.

Teško je biti mlad u Srbiji.

Teško je biti mlad u Srbiji, u ovom veku.

 

Ali 'snagu reči' na yumetalu, i ceo yumetal, treba zabraniti. Zarad nas, koji smo još mladi.

Neiskvareni svetskim cinizmom.

 

Ti si ovaj nivo u svom razvoju već prevazišao-prevazišla. Ne bi inače stajao datum ispod ovog pasusa. To već dovoljno govori: ti imaš kritičku distancu. Konkretan mladi gospodin komentator 'Srbija Srbima' oskudeva, izgleda, u razumevanju nekih procesa, pa, ili je dobacio kladivo izvan našeg domena, ili olovkom rije gnojavu oranicu negde u dubini centralne Srbije. I seje krompir. Koji je, inače, nemački proizvod. Kao i Jevreji. I evro. :uhoh:

 

Zapis je kitnjast, sladunjav, nategnut, ali je DIVNO INTUITIVAN. I MENI JE DIRLJIV. I POTPUNO SE SLAŽEM SA KOLEGINICOM GROFICOM DE AZIZAM.

 

(TO, AZIZAM! :rockdevil: )

 

Uostalom, setimo se kako ovdemnogoputapominjani i voljeni Herr Friedrich Nietzsche piše svoju prvu knjigu: 'Rođenje tragedije iz duha muzike' i kakvu ON kritičku distancu ima prema svom pisanju iz svoje DVADESET I OSME GODINE.

 

Toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Namerno sam postavio zapis iz 2004. godine jer sam hteo da proverim kako će ga ljudi koji posećuju yumetal prokomentarisati. U to vreme, u vreme kada sam bio gimnazijalac, pisanje kao proces, nisam mogao odvojiti (nisam bio zaražen "svetskim cinizmom") od bilo kog drugog procesa - slušanja muzike, spavanja, disanja, trčanja, učenja. U pitanju je bio jedan modus vivendi. Naravno, sada shvatam činjenicu koliko je takvo poimanje bilo naivno. Ali, upravo taj važan momenat su prepoznali Azizam i Yggdrasil. Bio je to moj prvi susret sa Velesovom knjigom, Rastkom Petrovićem i Veselinom Čajkanovićem. Azizam mi je poručila da sačuvam spis i da ga pogledam za neku godinu. Ja sam do tog interesantnog zaključka već došao, to i datum pokazuje kao što je to Yggdrasil primetila. Jer, da nisam izveo taj zaključak, i da nisam izvukao ovaj tekst iz naftalina ne bih ga podelio sa ljudima koji dolaze na forum.

 

Podelio sam ga i iz jednog drugog razloga. Pošto su moje pesme, koje sam pisao u proteklih godinu dana (Soba, Hamlet...), ostavile ljude ravnodušnim. Tj. nisam uspeo da ih navedem da progovore o njima, pomislio sam da je možda bolje da postavim nešto što sam pisao davno,iz nekog srećnijeg vremena kada sam i metal percipirao na jedan sasvim drugačiji način. Pomislio sam, možda ti radovi pokrenu raspravu o smislu pisanja, pa i o smislu postojanja ovog podforuma

Ali 'snagu reči' na yumetalu, i ceo yumetal, treba zabraniti. Zarad nas, koji smo još mladi.

Neiskvareni svetskim cinizmom.

Sada mi još ostaje da iz tog eksperimenta izvučem neki zaključak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do ovog zapisa sam dosla primetivsi da je poslednji komentar na temi ostavila Azizam, koja mi je poznata sa drugog foruma (u potrazi za smislenim komentarima koji su, poodavno, postali ugrozena vrsta; danas su na rubu ekstinkcije; sutra ce im drzati opelo na oskudno posecenoj sahrani neznanog junaka).

 

Mislim da je jasno zasto su prethodni tekstovi ostali neprocitani/neshvaceni/lose tumaceni. Nekada se, oko 2003/2004. ovde moglo naci i stogod kvalitetno, i duhovito, i duboko, i stilski ujednaceno. A onda je dosla horda poludelih hrvatskih/istarskih vampirica i gothica, podrzana domacim izdajnikom :bigblue: (ovo, naravno, shvatiti uslovno - ne konkretno ti, nego neko...ko bi se mogao slucajno pogodjenim osetiti, jadan) i sve je nekako otislo...nizvodno. Ljudi koji su kvalitetno ovde pisali, digli su ruke, i yumetal, kada posete, cini mi se, posete kao akrobatski boks, tv stanicu na kojoj Isidora Bjelica strika, grand paradu koju gledas u akutnom napadu dijareje, itd.

 

Toliko o eksperimentu, mislim.

 

Ovo me je podstaklo da pogledam i druge tvoje zapise.

 

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio je to moj prvi susret sa Velesovom knjigom, Rastkom Petrovićem i Veselinom Čajkanovićem.

 

Ali i prvi susret sa bendovima kao što su Enslaved, Ulver, Tenhi, Empyrium

 

I, DA NE ZABORAVIM KAMFAR:

 

Ask vet jeg reise seg

Yggdrasil kalt

Kvit aur uses over treet

Derfra kommer dogg

Som i daler faller

Staar evig grunnover urd kjelda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

ta tema je izgleda redovna u školskim programima, pošto i u rumskim srednjim školama je bila data za pismeni nedavno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajoj! :)

 

Nista lose. :mrgreen: Samo, ja ovo ne bih dozivela kao pohvalu, imajuci na umu Majski Rezultat...The Stone bi mozda pre magle i prosao. :opusteno:

 

Moguce,veoma moguce.Znas nisam ti ja neki fan slavonic/revival/troo/necro/demonic/satanic/dickjob/blowjob black metala,ali zato bato tekstovi,ko god ih pise je reinkarnacija Njegosa.Ovi momci jos nisu prevazisli Otomansku imperiju

i samo cekam da izbace tekst tipa "Posrase se jata crna na Muratove sede brade",ali zato ovaj decko stvarno ima ispade ka dramatici i njegov tekst mi se do jaja svidja.Cim sam cuo ruke od srebra,gudala itd...kupujem sator i knjigu Ishrana u prirodi i selim se na Frusku Goru.Sto se The Stone-a tice ti moras da shvatis da nije lako nijednom black metal muzicaru sa kamenom u bubregu.

 

Steve,listens to the Stone and realizes their lyrics were written by a militant feminist terrorist organization from Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U,jebote moram da pocnem ja to da slusam,ako garantujes ovakve rezultate.

 

Naravno da garantujem, ali moraš precizno da se držiš recepta: buđenje u osam ujutru, jedna monaška čorba (kakva se služi u ,,znaku pitanja''), nekoliko albuma Enslaveda, pa čitanje Njegoša, Vuka Stefanovića Karadžića i Dositeja Obradovića naizemnično. Potom skokneš do obližnje šume nasečeš deset drva (ni manje, ali ni više), i ponovo slušaš Enslaved, ali ovaj put možeš da mešaš sa Kamfarom i Hadesom. Ručak se preskače. Užina: crevca na žaru i pohovani sir. Nakon toga duga šetnja, šumom, naravno. Večera: pržene bobice i vučije šape. Pred spavanje molitva Perunu, Stribogu i Mokoši, ali obavezno na engleskom jer su stara slovenska božanstva, naravno, razgovarala na tom milozvučnom jeziku. Posle molitve preko mp3 playera (cd player ne dolazi u obzir) slušaš nekoliko sati Ulver, Tenhi i Therion (Deggial) i čitaš Mira Vuksanovića (Semolj zemlja). Primenjuješ ovaj recept 5 meseci i 7 dana.

 

Javi mi da li si uspeo

 

Za taj transkript sam dobila komentar da je nepravilno napisan, inace.

 

Nije važno... shvatio sam suštinu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vazi,zapisao,analizirao...anulirao.Samo reci mi na koje pesme od Enslaveda da obratim paznju i jer moraju crevca,jer sam vegeterijanac.Moze luk,paradajz i raso+imam iPOD,jer da ga bacim u vatru i kupim mp3 player?Jer mora bas Perunu,on je nezgodan tip ,a i dugujem mu lovu.Molim te odgovori,sto pre.

 

P.S Stvarno mislim da imas talenta.Your fan,Steve.

Edited by Steve Jobs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moraju crevca, kakav si ti to varvarin ako ne jedeš crevca :)

 

Nemoj crevca majke ti,ubi ce me Zen guru,prosli put kada sam se iskrao iz Maxi-a sa 300 grama praske popio sam bambusov stap po ledjima.

 

Steve,looks at the cover of Into Glory Ride by Manowar realizes he is a wimp and wishes he was as muscular as Red Sonja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...