Jump to content

Arhitektura


Hudini

Recommended Posts

Nisam video da postoji slična tema, a sreo sam dosta kolega ovde na forumu.

 

U stvari, ono što me je najviše podstaklo da otvorim temu jeste zanimljiva vest koju niko od naših medija nije preneo, ili bar ja to nisam video u medijima.

 

Oscar Niemeyer, čuveni brazilski arhitekta, jedan od projektanata Brazilije, juče (15. 12. 2007.) napunio je 100 godina! Dobro ste pročitali! Svoj stoti rođendan Niemeyer je proslavio otvarajući novi objekat, pozorište u brazilskom gradu Niteroi. Evo kako izgleda projekat ovog stogodišnjaka:

slika1.jpg

slika2.jpg

slika3.jpg

slika4.jpg

slika5.jpg

 

Mislim da bi diskusija o arhitekturi, kako remek delima, tako i o kućama koje viđamo svaki dan, bila podjednako zanimljiva i laicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laici su smrtni ljudi, arhitekte će živeti večno.

Koliko vidim, glavno dostignuće tog čoveka je što je doživeo duboku starost.

 

U svakom slučaju, uprkos svim pokušajima gradske vlade da razgrade grad, ustanovila sam da i dalje:

 

u Višnjićevoj ulici, na uglu sa Dušanovom, stoji kuća. Na fasadi niša. U niši, ženska kamena figura.

 

Žuta boja na Fizičkom fakultetu je postala manje žuta, te sada liči na sebe. Sviđa mi se što su sada vidljive njeni balkoni, kuća do nje, i heraldička obeležja kraljevine.

 

Ali:

 

''Zlatna moruna'' kao sportska kladionica?!

 

''Ruski car''?!

 

''Grčka kraljica'' kao ''Speak easy''?!

 

''Jadran'' kao ''Speak easy''?!

 

Rušenje dvospratne građanske kuće u Takovskoj, iz predratnog doba, da bi gradili bezlični poslovno-stambeni kompleks? I šta to rade u ulici Srpskih Vladara?

 

Nešto strepim da će napraviti sličnu pizdariju od bioskopa ''Balkan''. To je više nego dovoljan razlog za revoluciju, u narodu poznatu kao RIOT. :violent:

Edited by Yggdrasil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim, glavno dostignuće tog čoveka je što je doživeo duboku starost.

Ne... Glavno dostignuće tog čoveka je ipak Brazilija.

 

Za ostalo se apsolutno slažem.

 

Dodao bih još da se u jednoj od malih ulica koje izlaze na skver u Karađorđevoj, na kome su hotel "Bristol" i zgrada nekadašnje beogradske zadruge (inače po meni jedna od najlepših u Beogradu, a tako zapostavljena) nalazi i jedna od najstarijih kuća u Beogradu, na koju niko ne obraća pažnju i počela je još davno da se ruši.

 

Strašno je to što ljudi koji bi trebalo da se brinu o našem arhitektonskom nasleđu gotovo da ne znaju šta je to arhitektura. Kao što je mene pitala profesorka na ispitu "Istorija arhitekture i nasejavanja (tada još beše) u Srbiji i Crnoj Gori": "Kolega, odakle Vama ideja da u Vojvodini postoji barokna tradicija građenja crkava?" :udri: Strašno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

prosle godine su mnogi sa moje godine otisli u barsu, bilo je nesto jako jeftino a ja kako sam uvek neobavestena za to sam suvise kasno saznala ... :sad: ali sam zato otisla u prag i to nadoknadila ... o prelep li je, samo sto preko dana ima previse ljudi i nista ne moze lepo da se vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmakao se da vidi kako izgleda Sagrada Familia iz daljine i nije video tramvaj iza leđa.

 

Odakle si pokupio taj podatak?

 

Imam onu Taschenovu knjigu na srpskom i ne secam se da je tako nesto pomenuto. Ima onaj fazon da je bio ultra nacionalista i da je trazio prilikom izlaska pred sud, da mu se zvanicno prevodi sa kastiljskog spanskog na katalonski.

 

Snimio sam ove godine emisiju Gaudijeva Barselona sa Viasat History. Tu je pomenuto da je svaki dan pesacio 15 km do Crkve San Felipe Neri i nazad. 7. juna '26. ga je udario tramvaj prilikom prelaska Ulice Gran Via, na toj uobicajenoj dnevnoj putanji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odakle si pokupio taj podatak?

Ne mogu da se setim gde sam to pročitao (davno beše), ali sam isto čuo i u nekom dokumentarcu koji je relativno skoro bio na RTS, možda prošle godine.

 

Uglavnom Taschenove knjige i nisu baš najpouzdanije, po mom mišljenju. Taschen nema za ciljnu grupu samo stručnjake, već najširu moguću publiku, tako da im se često dešavaju neke omaške. Ja imam nekoliko njihovih knjiga, između ostalih i "New Forms: Architecture In The 1990s", u kojoj recimo nema ni pomena nekih imena vrlo značajnih za devedesete, kao što su npr. MVRDV, Santiago Calatrava ili David Chipperfield, Frank Gehry je tek pomenut kao marginalna ličnost, a veličaju se projekti Maria Botte i I.M. Peija koji su uglavnom rađeni osamdesetih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej ja danas na History chanal-u gledala emisiju o liku i delu Gaudija.

I da rekli su da ga je udario tramvaj tako sto se zamislio bio dok je hodao, a inace u svom zivotu ako nesto nije voleo to su bili tramvaji, koja ironija :)

Inace posto je izgledao neugledno, mislili su da je prosjak, pa kada su ga odveli u bolnicu, nazvali ga Antonio da bi posle tri dana preminuo, posto je bio preterano religiozan, mislili su cak i da ga postave za sveca, ali avaj. eh volim history chanel uvek ima da se cuje nesto pametno.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na sličan način je završilo telo još jednog velikog arhitekte, Louisa I. Kahna.

 

On je umro od srčanog udara u toaletu na autobuskoj stanici, a pošto je prethodno prežvrljao ime i adresu u dokumentima koje je imao kod sebe (niko ne zna zašto), nisu mogli da ga identifikuju nekoliko dana. Identifikovan je tak kad je porodica prijavila njegov nestanak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko ja znam nije u toaletu nego na hodniku stanice ...

a bio je specifican jer je uporedo ziveo s tri zene (sa svakom imao dete), a zene se nikad nisu upoznale ... bio je poprilicno cudan i nesrecan covek, a pretpostavlja se da je prezvrljao adresu i ime jer nije osecao da igde pripada, da igde moze za stalno da ostane ...

ali ... covek jako neprijatan, izrazito ruzan, nestalan ... a neverovatno koliko ljudi ga je volelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Sagrada Familia je neverovatna gradjevina, ko god ima priliku neka ode da pogleda. Jedino je ulaz u katedralu jako skup a red je ogroman pa ko ima vremena i para-nek izvoli...

A sto se tice famoznog tramvaja...i dalje postoje! I jako su simpaticni, imala sam negde sliku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name=Buba :)' date='01 januar 2008 - 06:24 ' timestamp='1199204698' post='1562740]

koliko ja znam nije u toaletu nego na hodniku stanice ...

a bio je specifican jer je uporedo ziveo s tri zene (sa svakom imao dete), a zene se nikad nisu upoznale ... bio je poprilicno cudan i nesrecan covek, a pretpostavlja se da je prezvrljao adresu i ime jer nije osecao da igde pripada, da igde moze za stalno da ostane ...

ali ... covek jako neprijatan, izrazito ruzan, nestalan ... a neverovatno koliko ljudi ga je volelo.

 

neverovatno je i to koliko je njegova arhitektura ruzna. brutalizam je sam po sebi glupost, a on je tu glupost podigo na jos veci nivo. naravno, ovde mislim na estetsku stranu njegove arhitekture. sa tehnicke strane je covek stvarno pravio cuda, ali zato na prvi pogled njegova dela izgledaju kao da je na silu hteo nesto da stvori. to je moj subjektivni dozivljaj njegove arhitekture.

s' druge strane, od arhitekata iz tog doba izdvojio bih frank lloyd wright, le corbusier i mies van der rohe kao vaznije licnosti. f. l. wrightova dela su ne samo u tehnickom, nego i estetskom pogledu prava cuda (guggenheim muzej u nju jorku recimo). da ne zaboravimo i le corbusiera koji je izmislio modulor. imao sam prilike da posetim neke od njegovih gradjevina (unité d'habitation à briey, kapelu u ronchampu itd.) i mogu reci da sam bio impresioniran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Guest predsednik Tadić

  I multikulturalna sredina poput, usudio bih se reći Szabadke, se ima čime podičiti. Zgrada biblioteke po projektu čuvenog Šandora Šipoša , biser neobarokne moderne na raskršću implementiranog nadklasicizma, prožet uticajnim elementima Budimske mastrukturne škole.

 

800px-Library_in_Subotica.jpg

Edited by predsednik Tadić

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bejah u Berlinu jesenas i odusevljena! Postavicu ovde par fotki, nisam neki fotograf, ali bitna je sustina.

 

Berlinska katedrala po mom misljenju fenomenalna, ali mnoge arhitekte je ocenjuju jako kicastom i ruznom :haha:

berliner dom tj berlinska katedrala danju:

 

My link

 

a ovako uvece...

My link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikada mi se nije svidjala arhitektura pravoslavnih crkava (jest' da ne treba biti nesto veliko da bi vredelo i da bi iskazivali divljenje) jer je uglavnom vecina gradjena na slican fazon ali zato krst kada stave, vidi se iz . . . (da se ne izrazavam sad)...

Nego, evo vam crkva Sv. Gerharda u Vrscu pa se divite delu goticke arhitekture (da napomenem da se tu nalaze orgulje koje su jos uvek u funkciji, i svake godine se odrzavaju koncerti.)

 

VOJ-crkva.jpg

 

Crkva_Sv.Gerharda_DSCN2995.jpg

 

32014707.jpg

 

P.S Ako zelite da vidite detalje, slobodno svratite u Vrsac, imate sta da vidite hehe...

Cheers...

  • Like 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...