Jump to content

Omoti / coveri domaćih metal albuma


Speed_Dead

Recommended Posts

Omoti/coveri za albume na domacoj metal sceni

Zanima me kvalitet,ko ih pravi?rucno ili photoshop i sl,dal se placaju itd

zamolio bih bendove da prloze omote svojih albuma/demoa da ih ljudi prokomentarisu...

opet molim bez spamova ..

evo ja prilaze par omota mog benda...

 

1.ovaj sam ja radio

 

kukacacopy.jpg

 

 

2,ovaj je radio neki lik iz kanade

 

final.jpg

 

3.ovaj je radio nas bubnjar

 

dagger1kk6.jpg

 

 

4.ovaj je radio Satanche

 

aaaa.jpg

 

5.ovaj je radio neki meksikanac

 

Xcopy-2.jpg

 

6.a ovaj neka ortakinja

 

dagger2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa za zato sam i otvarao temu(ne zato sto si hoper-cuper lazo vec,)da vidim sta ljudi misle o izradi omota na nasoj sceni.

 

1.uglavnom se svi rade u photoshopy(sto nevolim) al jbg to je najbrzi nacin da se dodje do omota koji moze da bude ok a obicno ispadne ko i svima ostalima:P

 

omote koje sam video kod nasih bendova a da su crtani mogu da opisem kao neozbiljne da nekazem saljive...

 

 

primera radi evo nekog naseg starijeg omota koji smo crtali Nesa i ja,...recimo mozemo super da ga nacrtamo i obojimo al treba zivaca i vremena..uhhh

 

 

 

omot za demo daggerspawna iz 2005/06 koji je crtan i - nezavrsen( verovatno nikad i neci ni biti)

 

1copy.jpg

Edited by Speed_Dead

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da biste bili u stanju sami da pravite omote za albume, morate znati neka graficka pravila, koja vam ja sad ovde ne bih objasnjavao. Dosta puta se desi da "amaterska" resenja moraju da se prepravljaju sto je mnogo teze, nego raditi omot iz pocetka.

 

Druga stvar, cak i ako sami nacrtate (ili vam neko drugi nacrta) omot, PhotoShop je neizbezan jer taj crtez mora i da se obradi.

 

Ono protiv cega sam ja, jeste budzenje efekata u PhotoShopu kako bi se dobio neki omot. Omot bi trebao da bude konceptualan i da ima veze sa samim albumom.

 

Trece, logo i tekstualni deo NIKAKO ne raditi u PhotoShopu, jer ce slova biti "krzava" (testeraste ivice). Logo i tekst bi trebali da budu vektorski, ne rasterski.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj omot sam uradio za Downstroy. Postavio sam i front i back.

DownstroyFront.jpg

 

DownstroyBack.jpg

 

Obicno radim u Photoshopu, a ako radim logo onda koristim Corel Draw.

 

Inace u potpunosti se slazem sa tim sta je "Sisus" rekao u prethodnom postu.

 

Pozdrav :pivopije:

 

Ps: ako nekom bendu treba omot moze da mi se obrati preko PM.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa znam ,ma mozemo ja i Nesa cudo da nacrtamo..ono je bila skica koju smo prestali da radimo i bilo je ..aj nek bude za demo...al gledam dal se isplati kad svi rade ultra omote a mi crtamo:P

 

+kad su u pitanju split izdanja radimo u photoshopu a kad budemo radili za nas album crtamo i bojimo rucno...

 

111

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Speed_Dead

 

Pohvalno je što se svi u bendu trudite da osmislite što je moguće bolje pakovanje za vaš album, mnogi bendovi ovo ofušere i tu puno pogreše. Omot i disk su jedna od stvari koje ljudi dobiju kada kupe vaš album (suprotno skidanju s interneta) i logično je da i očekuju da to pakovanje pleni i zavređuje njihovu pažnju kada uđu u radnji ili gde god ga vide i da se osećaju kao da zaista poseduju nešto što je na kraju krajeva i vrednost za sebe, a ne samo neophodna koža vaše muzike.

 

Uputstva koja vam je dao Sisus su dosta dobra. Recimo da je to jedna norma likovne kulture koju morate ispuniti. Takođe, lepo bi bilo da imate i jasnu ideju šta vaša muzika predstavlja i na koji način bi ste je mogli grafički prezentovati, ali to je na vama. Nekako mi se čini da je to najviše izostalo u vašim rešenjima, i da ima puno straha od neispunjenosti i praznog prostora, ili dosadnog izgleda, pre nego neke afirmativne ideje.

 

Poseban komentar svih rešenja koja si priložio: (žao mi je ako neki komentari zvuče pregrubo, želeo sam samo da budem kratak)

 

Prvi omot deluje prilično bez ideje i sadržine.

Drugi je preterano fragmentiran (valjda da izgleda kao da ima sadržinu) ali u stvari samo deluje pretrpano

Treći je nešto bolji od prva dva, ali opet deluje kao da je mnogo štošta na samom rešenju dodato više iz straha od neke praznine ili dosadnog izgleda, a da izostaje neka jasna ideja ili nešto privlačno, zanimljivo.

Četvrti omot izgleda kao za neku video igricu pre nego omot za album. Klišejnost same slike kakvu mogu predstavljati 3 zombe na coveru albuma extremnog metal benda ne pomaže. (takođe mislim da se piše Ferocity sem ako nije u pitanju nekakav štos)

Peti omot je prilično bezveze, a onaj dijagonalni natpis deluje kao da je s neba pao

Šesti je verovatno najbolji iz svih priloženih jer najmanje pati od problema nepotrebne ispune, tj. ukrasni elementi su veoma zatamnjeni i diskretni. Naravno i ovde nekako izostaje nekakva jasna poruka ili nešto što bi zaintrigiralo. Ali je najkulturnije rešenje.

 

 

Što se mog benda tiče: ovo je prednja strana omota za album "Ljubav" grupe Trigger koje je izradio Vladimir Petrović.

 

l_90ab349ec880fe313cf121f7b3f8a9e3.jpg

 

Da ne bih spamovao previše, koga zanima da vidi celokupno rešenje koje je neka vrsta digipacka nek ide na ovu stranu http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...4091&st=140 i pogleda.

Edited by Old Smuggler

Share this post


Link to post
Share on other sites

fin esej...nisi spamovao..to se zove kreativna sugestija...taj omot sa tri benda (crveni) je ustvari banner da nekazem nesto ko flajer:)

 

pa bas zato sto mi se nesvidjaju nasi omoti za splitove sam i stavio temu da vidim kako to drugi kod nas rade..

 

svi momoti koje sam do sad video su ..eehh `nako..:P

 

jedini koji je nesto bolji su azazel i sacramental blood(crtan-mada tuzno obojen i malo smesan sa neke crtacke strane ,al opet mogli su i oni da zakrvave u photoshopu itd)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Remedy Lane & Stormlord - Jesu vam to finalne verzije za stampu?

 

Da to je finalna varijanta, uradio sam i unutrasnje strane i booklet, sve u odgovarajucoj velicini. Inace ona praznina u donjem delu poledjine je namenjena logou izdavaca i barkodu. Nazalost momci nisu nasli izdavaca, tako da su odstancali svega stotinak diska samo sa prednjom i unutrasnjom stranom omota.

Omot je namerno u modernijem fazonu jer Downstroy svira moderniji metal.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da to je finalna varijanta, uradio sam i unutrasnje strane i booklet, sve u odgovarajucoj velicini. Inace ona praznina u donjem delu poledjine je namenjena logou izdavaca i barkodu. Nazalost momci nisu nasli izdavaca, tako da su odstancali svega stotinak diska samo sa prednjom i unutrasnjom stranom omota.

Omot je namerno u modernijem fazonu jer Downstroy svira moderniji metal.

 

 

Da samo sto je slika losijeg kvaliteta i boje su blede. Jbg nisam imao na kompu pa sam skinuo sa sajta jedne Japanske izdavacke kuce

Par saveta za obojicu, a i ostale koji prave omote.

Slika mora biti u tiff formatu, CMYK kolornom modelu i mora imati 300 tacaka (dpi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj bend, ja tu lupam bubnjeve...ja sam radio omot...trebao sam to odmah da naglasim, je l'?

 

da,

jer nemogu da procitam sta pise na omotu,tj nisam prepoznao logo i sl ,nisam cuo za bend , pa zato..

oki omot ali nazalost isi problem ko i svi nema neke ideje i kolaz je slika...

 

da nebude zabune ja i za nase omote kazem da su bzv zato i gledam kakve ideje imaju drugi..

nije da nemam ideju za omot al onda moram i da je nacrtam i obojim i obradim u PS a to je malo smor...jer traje dugo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...