Jump to content

Omoti / coveri domaćih metal albuma


Speed_Dead

Recommended Posts

Postoji jos jedna kategorija: profesionalni dizajneri koji zive od svog posla a dizajn za bendove koji su im prijatelji ili su im iz nekog razloga interesantni

rade iz ljubavi prema heavy metal muzici (isto to mogu definisati kao podrsku metal sceni).

 

Upravo to ja radim. :) I ne samo metal bendovima. Radio sam covere i za rap/hip-hop izvodjace i grupe samo zato sto su mi prijatelji i sto znam koja je muka danas izdati album. Zato i govorim da treba paziti sta se radi i da li je u pitanju copyright ili ne. I nije isto cd cover i album. Kada radis cd cover ne moras da das kintu za studio, reklamu, nemas putne troskove do studija (ako nije u istom gradu gde i bend) itd. Za cover ti teba komp/olovka/bojice, ideja i vreme. I ne znam ko to pravi cover nekoliko meseci? Sve se radi u saradnji sa bendom, tj. sta oni zele. Moze biti gotov i za nekoliko dana ako ti ljudi donesu materijal (fotke, neki njihov artwork i sl.) i tacno znaju sta hoce. Ti si tu ko ce to da uoblicis i eventualno das neku bolju ideju. Na kraju, zadovoljstvo klijenta je na prvom mestu, ne tvoje. Ali takodje ne treba da se radi krsh i djubre, jer ipak ti to potpisujes kao svoje delo.

 

Da, zaboravih za Bad Copy. Tacno, delili su svoje diskove za dz, to rade i mnogi drugi bendovi i danas (kada izdas album kod nekih izdavaca dobijes odredjeni kontigent diskova da prodas ili delis, u stvari radis sa njima sta hoces). Vecina njih koje poznajem dele te diskove ljudima, cak i oni koji su vise ili manje afirmisani. Znate pesmu Ajs Nigrutina "Spejs Nigrutin" gde ima stih "Podelio sam diskove od gazda-Valderame..." :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je najdebilnija stvar koja moze da bude...Kako se izdrati sestri?Kako zameriti drugaru koji radi 6 meseci a vama se ne svidja?Treba odvojiti posao je posao i uvek je bolje da se za njega plati ako znas sta ti treba...A i ti dizajneri sto rade za dzabe probali 10 tak niko za mesec dana nije uradio ni dva crteza ,dok kad platis covek je za 2 dana uradio 10 to je bitna razlika

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm, cini mi se da ste u jednom momentu malo odlutali zato sto ste se opet vratili na pricu o preuzimanju vec GOTOVIH - kompetnih idejnih dela (bilo poznatih ili nepoznatih autora), a to cemo se opet sloziti da je besmisleno (iz mnogobrojnih razloga vec navedenih)....

ona vrsta preuzimanja i potpisivanja zarad afirmacije se odnosila na stock fotografije i materijal. Zasto bi nekome smetalo da neko drugi preuzme takoreci sirov ili donekle obradjen materijal, da ga upotrebi ili promeni po svojoj zamisli i jos pride baci neku vrstu reklame spominjuci od koga je to uzeo?! Odnosno, ljudi kojima to IOLE smeta, i koji bi pored pismenog obavestenja da zavrnu i neki kesh ionako ne kace svoje stvari na sajtove / forume itd. vec na neke royalty varijante...

... sto ce reci, i sa jedne i sa druge strane, uvek ce biti vecina nekreativnih ljudi koji hoce da izvuku neku korist i STO JE NAJTUZNIJE - koji pritom sputavaju umetnicku slobodu i kreativnost kreativnih.

 

sve je to jedan veeelik zacaran krug, kao sistem zaposljavanja - firme hoce da zaposle mlade ljude, ali samo one koji imaju 2-3 godine radnog staza u struci koje oni ne mogu da steknu posto ne mogu da se zaposle jer nemaju radnog staza, koji ne mogu da steknu.... itd. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve je to jedan veeelik zacaran krug, kao sistem zaposljavanja - firme hoce da zaposle mlade ljude, ali samo one koji imaju 2-3 godine radnog staza u struci koje oni ne mogu da steknu posto ne mogu da se zaposle jer nemaju radnog staza, koji ne mogu da steknu.... itd. :D

 

Upravo tako, ja sam takodje zavrsio graficki dizajn, i kad god naidjem na neki oglas da je potreban graficki dizajner, oni traze da isti ima bar 2-3 godine staza u struci. A kako da dodjem do tog staza stvarno ne znam :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...