Jump to content

American History X (1998)


Recommended Posts

His father taught him to hate. His friends taught him rage. His enemies gave him hope.

 

 

reditelj> Tony Kaye

scenario> David McKenna

 

drama iz 1998 godine,,,,

 

Bivshi skinhed (neonacista), koga igra Edvard Norton, pokusava da spreci mladjeg brata (by Edvard Furlong) da krene njegovim - pogresnim - putem.

 

detalji -> Podaci o filmu na IMDB

 

 

dakle... kakvo je vase misljenje o ovom filmu?

za mene je AHx jedan od najjacih filmova ikada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bila vec tema..i ogromna rasprava...davno to beshe

 

ja film jako volim i uvek me potrese

ima dobru poruku > nasilje radja nasilje

 

Bob Sweeney: You have to ask the right questions.

Derek Vinyard: Like what?

Bob Sweeney: Has anything you've done made your life better?

 

Danny Vinyard: So I guess this is where I tell you what I learned - my conclusion, right?

Well, my conclusion is: Hate is baggage. Life's too short to be pissed off all the time. It's just not worth it.

 

cujem da ima i neka produzena verzija koja je bas heavy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Film je smeće. Vrlo neubjedljiv.. Pretpostavljam da poruka može da leži iza direktne priče i nevezano za istu, ako imaš želju da prekopavaš po sopstvenoj interpretaciji filma, ali mi je film i dalje teško smeće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Film je smeće. Vrlo neubjedljiv.. Pretpostavljam da poruka može da leži iza direktne priče i nevezano za istu, ako imaš želju da prekopavaš po sopstvenoj interpretaciji filma, ali mi je film i dalje teško smeće.

 

Film je sjajan u svakom smislu. Fenomenalna rezija, jos bolja gluma, ne zna se ko je odradio bolju ulogu, Norton ili Furlong (salim se, zna se - Norton) i jednoznacna, izuzetno jasna poruka o besmislu koji stoji iza medjurasne mrznje i sukoba u kontekstu aktuelne drustveno-socijalne slike Americke srednje klase.

I nema tu vise sta da se tumaci i proserava, vec samo da se uziva ako covek ima oci i mozak u funkcionalnom stanju, a ako nema - sta ja da mu radim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isuvišne naivna i isforsirana priča, bez mnogo osnova u realnosti. Norton je bio genijalan, ali i dalje ne može da izvuče ovako loš film. U suštini, film je propaganda, propaganda sa jednim odličnim glumcem, osrednjom režijom i neubjedljivom pričom.

Ako mi se ne sviđa, ne znači da sam glup.

 

EDIT:

@Salvation

Ne mislim tako. Neko je otvorio temu o ovom filmu. Rekao sam da mi se film ne sviđa. To nije trollovanje. Trollovanje bi bilo kada bi rekao da su retardi oni kojima se film sviđa.

Edited by Thule

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlican je film, ali cemu tema.. :confused:

 

Стварно чему тема.? :rolleyes:

 

Тематика филма може да буде занимљива,врло.Као што неко рече Нортон је фаца.Ах,опет је то холивуд ба`теее.

 

али...

 

Ромпер-Стомпер је бољи. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isuvišne naivna i isforsirana priča, bez mnogo osnova u realnosti.

 

U suštini, film je propaganda, propaganda sa jednim odličnim glumcem, osrednjom režijom i neubjedljivom pričom.

ne znam sta je tu naivno..gledao sam par dokumentaraca o rasistima u Kaliforniji

izgledaju kao preslikani iz filma..i ponasanje, mimika, odeca, stavovi

 

meni je rezija jako dobra, najteze je rezirati filmove sa flashbackovima a da radnja ne gubi na jasnoci i dinamici

sto se tice glumacke postave - svi su na mestu, na mene je naj utisak ostavio Avery Brooks [kao i Ethan Suplee]

o Nortonu necu ni da pricam, nominacija za oskara je puno ako se uzme tema filma, budzet i prikazano nasilje

 

propaganda cega? tolerancije? ili mislis da promovishe mrznju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mislim da je potpuno suludo govoriti o tome da je film isforsiran. Jel si ti ziveo tamo pa znas kako to izgleda? Ili makar poznajes neke skinse u bg-u? (sto opet ne bi bilo isto, ali ajde). Film je naravno malo filmski nadrealan, ali to je neumitno... ne trudi se da bude dokumentarac. Za ono sto jeste, a to je, jelte.. umetnicka predstava jednog drustva i njegovih problema.. film je skroz na mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam sta je tu naivno..gledao sam par dokumentaraca o rasistima u Kaliforniji

izgledaju kao preslikani iz filma..i ponasanje, mimika, odeca, stavovi

 

meni je rezija jako dobra, najteze je rezirati filmove sa flashbackovima a da radnja ne gubi na jasnoci i dinamici

sto se tice glumacke postave - svi su na mestu, na mene je naj utisak ostavio Avery Brooks [kao i Ethan Suplee]

o Nortonu necu ni da pricam, nominacija za oskara je puno ako se uzme tema filma, budzet i prikazano nasilje

 

propaganda cega? tolerancije? ili mislis da promovishe mrznju?

Ne mislim da su skinheadsi u Kaliforniji, ili bilo gdje drugdje, prikazani onakvima kakvi nisu, nego da su svi ostali lažno prikazani. U tome se ogleda propaganda. Možeš da naružiš jedne samo ako druge prikažeš kao naivne i nevine žrtve. Ako su svi po malo loši, onda niko nije kriv, a to nije bio cilj filma.

Što se tiče režije, ne mislim da znatno odskače od većine drugih režija. Moj lični utisak, ništa više. Zato je i smatram osrednjom. Norton je, kao što sam već rekao, bio odličan, kao i u većini uloga koje odglumi.

 

Da, mislim da je potpuno suludo govoriti o tome da je film isforsiran. Jel si ti ziveo tamo pa znas kako to izgleda? Ili makar poznajes neke skinse u bg-u? (sto opet ne bi bilo isto, ali ajde). Film je naravno malo filmski nadrealan, ali to je neumitno... ne trudi se da bude dokumentarac. Za ono sto jeste, a to je, jelte.. umetnicka predstava jednog drustva i njegovih problema.. film je skroz na mestu.

Naravno da poznajem tematiku, kako bih drugačije pričao o tome. Misliš da mi tek tako smeta, ni iz kog vidljivog razloga? Misliš li i da je Triumf des Willens isto tako umjetnička predstava jednog društva? Misliš da nije propaganda?

 

E sad smo ga bas pritisnuli!

Svaka čast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mislim da su skinheadsi u Kaliforniji, ili bilo gdje drugdje, prikazani onakvima kakvi nisu, nego da su svi ostali lažno prikazani. U tome se ogleda propaganda. Možeš da naružiš jedne samo ako druge prikažeš kao naivne i nevine žrtve.

ne mislim da je to tako...oni crnci protiv kojih igra basket ne deluju ni naivno niti kao nevine zrtve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

film i jeste malograđansko smeće, ne znam šta se postiže tim drugorazrednim propagandnim materijalom, uopšte se ne razmišlja zašto segregacija, zašto aparthejd, zašto skinsi, nego imamo ''hate is baggage'' i ''love is cool'' bljuvotine....

Kao nacisti su neki neobrazovani šupljoglavci kojima manipuliše neki lik koji lično izbjegava direktno kršenje zakona i ostavlja drugima da odrade prljav posao na koji ih je nagovorio. Kao neki ideolog grupe.

 

Sa druge strane, svi dobri su obrazovani profesori i direktori škole, još ako su crnci tim bolje.... zaboravljajući samo jednu stvar- koncentracioni logor i škola funkcionišu po istim principima, s tim što je škola razvodnjena verzija koncentracionog logora.

 

 

Dobar film o rasizmu, barem meni, naravno daleko od savršenog- Believer, intelektualno ne ponižava nijednu stranu, a mislim da je to najvažnije radi uspostavljanja dobrog odnosa među sukobljenim stranama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne mislim da je to tako...oni crnci protiv kojih igra basket ne deluju ni naivno niti kao nevine zrtve

Sigurno se šališ ako misliš da je to dovoljan argument protiv teze da je film propaganda?

Židov tužnog i pomirljivog pogleda, dobroćudni crnac koji pokušava da bude najbolji ortak sa skinheadom u zatvoru, zli bijeli rasisti u istom tom zatvoru, još dobroćudniji profesor crnac koji pokušava da vrati malog, zalutalog skinsa na pravi put, put ljubavi, zatim onda način na koji je sve to prikazano i predstavljeno čine ovaj film modernim propagandnim materijalom... umjesto letka i brošure.

 

...plus ono što reče Thorn, aka Contre-feux...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravljajući samo jednu stvar- koncentracioni logor i škola funkcionišu po istim principima, s tim što je škola razvodnjena verzija koncentracionog logora.

icon_shit.gif

 

Sigurno se šališ ako misliš da je to dovoljan argument protiv teze da je film propaganda?

Film jeste propaganda, tu nema spora... ali je proganda u nivou "Pusenje je stetno po zdravlje" bilborda... pricati kako je to lose je samo propagiranje druge strane u ovom filmu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Bourdieu, Pierre- La Reproduction. Éléments pour une théorie du système d'enseignement

 

Michel Foucault- Discipline and Punish: The Birth of the Prison

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...