Jump to content

American History X (1998)


Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Film jeste propaganda, tu nema spora... ali je proganda u nivou "Pusenje je stetno po zdravlje" bilborda... pricati kako je to lose je samo propagiranje druge strane u ovom filmu

Mislim da nije fer postaviti stvari u nivo "ako nisi s nama, protiv nas si".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, ti to vidiš na taj način. Ja u ovom slučaju ovakvu propagandu posmatram kao nešto jako loše. Nema tu šta više da se kaže.

 

U suštini, Norton - još jedna odlična uloga, Furlong mi djeluje manje više isto u većini filmova, pa ga ne bih ni hvalio, ni kudio. Da ne ispadne da pričamo samo o "ideološkoj" strani filma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edvard Norton je opak glumac, odlicno je ovde odradio posao. A sto se tice skinsa, oni svakako predstavljaju problem u jako mnogo zemalja. Negde su marginalna pojava dok su u Americi nesto dosta vece. Ali skinsi nisu u Americi ni blizu toliko velika opasnost kao sto su to crnci i Latino emigranti. 95% crnaca ce se uvek umesto skole odluciti za drogu, ulicu, kriminal. Za vreme Aparthejda su prikazani kao ''jadni, ugnjeteni i bespomocni''. Imali smo posle Martina Lutera Kinga i vremenom su izjednaceni sa belcima u skoro svim pravima (citaj svim, jer jos jedino nemaju pravo na predsednicki mandat, ali izgleda da ce i to da se menja) ali oni ipak biraju put kriminala. Jednostavno nece da se poprave, isto kao sto ce kod nas cigani uvek da se opredele za prosenje, za zlostavljanje svoje rodjenje dece, za klosarenje i ne znam ni ja vec sta, iako im drzava obezbedjuje sva prava i sve uslove za normalan zivot. Ako bi se drzava ozbiljnije pozabavila ovim problemom skinsa ne bi ni bilo, a i ako bi ih bilo njihova pretnja mirnim gradjanima bi bila svedena na najnizi moguci nivo. Mislim da bi ameri trebalo da umesto policije angazuju vojsku da kontrolise geta, a mi bi trebalo da uvedemo geta jer bi na taj nacin odvojili pristojne gradjane od cigana. Onaj ciganin koji hoce da se integrira u drustvo, da zivi posteno i da uci skolu, vrlo lako ce izaci iz geta, ako to stvarno zeli. Ostali treba da budu zatvoreni.

 

I jos jednom, nemam nameru da branim skinse, apsolutno sam protiv njih i smatram ih takodje jako opasnom pojavom. Ne lozim se na fasizam vec razmisljam realno. Koren problema skinsa lezi u problemu drugih rasa koje ne zele da se emancipuju. Ne zele zbog njihovog primitivnog mentaliteta i tradicije. Dakle mi ne mozemo njih da prevaspitavamo lepim, jer od toga nema vajde. Moramo odlucno, brzo i efikasno da se pozabavimo tim problemom.

Edited by Hell on Earth

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Edvard Norton je opak glumac, odlicno je ovde odradio posao. A sto se tice skinsa, oni svakako predstavljaju problem u jako mnogo zemalja. Negde su marginalna pojava dok su u Americi nesto dosta vece. Ali skinsi nisu u Americi ni blizu toliko velika opasnost kao sto su to crnci i Latino emigranti. 95% crnaca ce se uvek umesto skole odluciti za drogu, ulicu, kriminal. Za vreme Aparthejda su prikazani kao ''jadni, ugnjeteni i bespomocni''. Imali smo posle Martina Lutera Kinga i vremenom su izjednaceni sa belcima u skoro svim pravima (citaj svim, jer jos jedino nemaju pravo na predsednicki mandat, ali izgleda da ce i to da se menja) ali oni ipak biraju put kriminala. Jednostavno nece da se poprave, isto kao sto ce kod nas cigani uvek da se opredele za prosenje, za zlostavljanje svoje rodjenje dece, za klosarenje i ne znam ni ja vec sta, iako im drzava obezbedjuje sva prava i sve uslove za normalan zivot. Ako bi se drzava ozbiljnije pozabavila ovim problemom skinsa ne bi ni bilo, a i ako bi ih bilo njihova pretnja mirnim gradjanima bi bila svedena na najnizi moguci nivo. Mislim da bi ameri trebalo da umesto policije angazuju vojsku da kontrolise geta, a mi bi trebalo da uvedemo geta jer bi na taj nacin odvojili pristojne gradjane od cigana. Onaj ciganin koji hoce da se integrira u drustvo, da zivi posteno i da uci skolu, vrlo lako ce izaci iz geta, ako to stvarno zeli. Ostali treba da budu zatvoreni.

 

I jos jednom, nemam nameru da branim skinse, apsolutno sam protiv njih i smatram ih takodje jako opasnom pojavom. Ne lozim se na fasizam vec razmisljam realno. Koren problema skinsa lezi u problemu drugih rasa koje ne zele da se emancipuju. Ne zele zbog njihovog primitivnog mentaliteta i tradicije. Dakle mi ne mozemo njih da prevaspitavamo lepim, jer od toga nema vajde. Moramo odlucno, brzo i efikasno da se pozabavimo tim problemom.

Svala cast na postu. Skinsi u Americi su mala muda za crnce i Meksikance. Ja konkretno umalo nisam dobio takve batine zbog akcenta od skinera a dok sam cekao autobus jedan crnac mi je izleteo iz kola i pretio mi. Te price da su crnci nevini kurac palac. NE! Sve u picku materinu, naravno izuzeci su uvek tu.

Ja sam oduvek govorio da su crnci najveci rasisti. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

znao sam da ce ova tema brzo prerasti film tj da ce svi odmah preci na problem rasizama

mozda je to i normalno, ne znam, ali ja nemam vremena ni zelje da se u tu raspravu upustam

cinjenica je da kriminal nije rasna vec socijalna kategorija i da boja koze nema veze sa nekakvim preodredjenjem

koren problema skinsa je u tome sto za svoje probleme optuzuju druge umesto da rade na sebi samima

i na to se necu vracati i tudja misljenja postujem [ma koliko ih smatram pogresnim :) ]

 

sto se tice filma...propaganda sigurno nije...zasto?

to je mali film koji se davao u ogranicenom broju bioskopa, ima tesku temu, zabranjen je ispod 18 godina

a poenta filma nije u rasizmu , nego da kroz zivot ne smes biti noshen mrznjom - bilo kojom

propaganda je zastava amerike u krupnom planu u spidermanu 3...ovo sigurno ne

a lepo uzmite neki udzbenik iz medija i procitajte sta je propagada ( + steretipi i predrasude )

 

i to ti je to...

ja se na ovu temu necu vracati posto nista ne moze da me iznervira kao ljudska glupost a imam i pametnija posla

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Film je zesca propaganda i nije bas da se nije emitovao ili sto kaze covek otkud tu dva bas poznata glumca? Mogu samo da kazem da je lako ziveti u Srbiji gde smo vecinsko stanovnistvo i sto niko ne moze da nas maltretira a sami belci u Americi znaju sta dozivljavaju od crnackih gangova.Ajde njihova nacija i ne postoji pa i nekako da se razume da tamo ima dosta razlicitih kultura i da se sukobljavaju ali pogledajte kako prolaze Francuzi koji su zadnjih godina manjina u svojoj drzavi i moraju da pokleknu pred pretnjama terorista.Pariz je uvece jedan od najopasnijih gradova za izlaske zbog arapskih bandi.

U sustini sam hteo da kazem da ako se omladina medju belcima organizuje zarad odbrane svog identiteta i porodice to je odmah rasizam a bande po Harlemu i u Parizu nisu rasizam?

Pregledajte ponovo film American History X i scenu kada na rucku kod majke objasnjava neke stvari njenom ljubavniku...Ali pazljivo doslovce pa kazite ima li tu istine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako se omladina medju belcima organizuje zarad odbrane svog identiteta i porodice to je odmah rasizam a bande po Harlemu i u Parizu nisu rasizam

 

управо тако.... зло..... многи на овај филм и на лик Дерека Винјарда гледају као на екстремно негативан али, по мом мишљењу, има ту доста позитивних реченица...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Film je zesca propaganda i nije bas da se nije emitovao ili sto kaze covek otkud tu dva bas poznata glumca? Mogu samo da kazem da je lako ziveti u Srbiji gde smo vecinsko stanovnistvo i sto niko ne moze da nas maltretira a sami belci u Americi znaju sta dozivljavaju od crnackih gangova.Ajde njihova nacija i ne postoji pa i nekako da se razume da tamo ima dosta razlicitih kultura i da se sukobljavaju ali pogledajte kako prolaze Francuzi koji su zadnjih godina manjina u svojoj drzavi i moraju da pokleknu pred pretnjama terorista.Pariz je uvece jedan od najopasnijih gradova za izlaske zbog arapskih bandi.

U sustini sam hteo da kazem da ako se omladina medju belcima organizuje zarad odbrane svog identiteta i porodice to je odmah rasizam a bande po Harlemu i u Parizu nisu rasizam?

Pregledajte ponovo film American History X i scenu kada na rucku kod majke objasnjava neke stvari njenom ljubavniku...Ali pazljivo doslovce pa kazite ima li tu istine...

 

Mudro receno :pivopije:

 

Kod nas se cigani i siptari kote ko pacovi, za 20-30 godina ce Srbi biti manjina u sopstvenoj otadzbini...a stalno nam namecu neku toleranciju...a mi izumiremo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U sustini sam hteo da kazem da ako se omladina medju belcima organizuje zarad odbrane svog identiteta i porodice to je odmah rasizam a bande po Harlemu i u Parizu nisu rasizam?

 

Jesu te bande po Harlemu i Parizu rasizam, ali je onda celi argumenat da se valja ugledati na njih, ne?

 

Black power, white power, pink power, magenta power bande... Sve su to ista govna. Ima valjda ljudi i van toga...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...