Jump to content

Cveće u kući i bašti


Zen

Recommended Posts

Mi ozbiljno planiramo da gajimo aloju koja je izuzetno lekovita. Verovatno cu u basti imati poseban deo samo za tu biljku.

 

Inace u kuci volim brsljen (ivy). Sto vise to bolje. :haha: Takodje imam drvo zivota, zaboravih pravi naziv, bonsai i jedno drvo za koje tek treba da saznam kako se zove (slicno je bonsai drvetu, samo cudnijeg izgleda) i planiram da nabavim Dracaena cinnabari (dragons blood) drvo koje potice sa Sokotra arhipelaga, jako egzoticno izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapravo, ne mora bit' basbas minijaturan... Velicine variraju, od neka 3cm minimalno pa do 1.5m maksimalno... Ima mnooooogo stilova, tehnika, oblika, nacina izlaganja, cak i kojekakvih side umetnosti... Mnogo faktora tu ima, bas mnogo.. Tako da je velika zabluda da kad kazes bonsai, svi znaju na sta mislis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... Hoces da kazes da su ova tri bonsaia ista?

 

Nisam to rekao, rekao sam da kada kazes bonsai drvo, da vecina zna o cemu je rec, a tu mislim na najosnovnije karakteristike - malo, ukrasno drvo neobicnog oblika itd itd. A sad koje je drvo u pitanju, to ne znam.

 

Jbt. sto je SiS podforum postao prebivaliste hladnih zlih racionalista, majku mu..

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

One more thing, nije poenta u neobicnom obliku, poenta je da izgleda sto prirodnije... Kao sto bi veliko drvo izgledalo u prirodi, tako i ovo treba da izgleda u saksiji.

(Ja sam malo zaludjenik, hope you don't mind)

Uglavnom, ta prirodnost je ono na cemu potencira japanski stil, evropski je vise... Inovativan i... Pa, avangardan :D

Recimo, u japanskom stilu ti je deadwood (cak nemaju ni ime za to) greh i skrnavljenje drveta, dok je u evropskom, pogotovo poslednjih godina, zestoko zastupljen.. To ti je ovo na Pinus Mugu, sve ti je to mrtvo drvo obradjeno sumporomi sandolinom :D

Sto se mene tice, daleko je lepsi japanski stil.

 

 

EDIT:

Jbt. sto je SiS podforum postao prebivaliste hladnih zlih racionalista, majku mu..

 

And DAAAAAMN, shvatio si me pogresno :(

Edited by ~HaVoC~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema frke :) Saksija velicine 2/3 krosnje, sa velikom rupom o'zdo, imas posude za bonsai da kupis bas... Zaliva se tako sto je potopis u vodu. Doduse, sada im je poceo period mirovanja, tako da bi vrv bilo ok da sacekas do proleca sa svim tim... Presadis tamo negde u martu... Do tad bi trebalo da miruje i da ne divlja mnogo... Also, korenje bi moralo da se dotera, al' o tom, potom... :)

Jos jednom, izvini ako sam te uvredila... Nije mi bila namera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, ma nisam se uvredio. To za hladne racionaliste je stara fora na ovom forumu, vise je sala. :haha:

 

Takodje, slabo poznajem sve to oko biljaka i drveca a hocu da naucim sto vise jer planiram da imam vrt jednog dana, sa dosta razlicitih drveca i biljaka (to mi je zelja jos od malena). Ovih dana pocinjem vise da proucavam svet biljaka, posecujem rasadnike itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice Sveta biljaka, odlican je to forum, mada ni izbliza dobar kao sto je ranije bio... Videces, uostalom, ako se upustis dublje u pricu... Ljudi su... Pa, dosta sebicni i svojeglavi i skrti na recima... Ako se secas sta je bilo na temi fotografija, e, tako se tamo cesto desava... Uglavnom, ima i dvadesetak ljudi od kojih mozes stvarno mnogo da naucis.. Imaju, videh sad, i neku kao enciklopediju... Ali ako te nesto od biljaka zanima, lepo uzmes slobodan dan i iscitas temu (vecinom su na latinskom, to bi mog'o da ti bude manji problem), uglavnom je po topicima dato najvise najboljih informacija.... Ja sam odande ucila :)

Uglavnom, puno srece u oformljavanju vrta, ako ti zatreba neki savet nekad... Znas gde sam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

planiram da imam vrt jednog dana, sa dosta razlicitih drveca i biljaka (to mi je zelja jos od malena).

 

Daaaaaaa +1

obozavam javorove :wub:, nadjoh rasadnik nekog patuljastog japanskog javora (koji navodno raste 1.5-2m) pa kontam da pazarim ovecu glinenu zardinjeru za terasu na krovu i da na prolece dobavim jedan.

jel neko ima iskustva sa tako mini drvecem u saksijama (maksi bonsai :haha: :haha:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti je ok resenje ako nemas dvoriste, saksija+terasa... Al' moras dobro da razmislis sta ces sa tim drvetom zimi. I da, odustani ako je to bas krovkrov, nece uspeti na letnjem suncu, njemu treba i malc'ce hlada u toku dana... I dobro se raspitaj oko tog "navodnog" rasta, da ne ispadne posle svasta... Mada, uvek mozes da ga utegnes i da napravis bonsai. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na terasi je hlad kasniej popodne jer ima krovna kosina koja zaklanaj sunce, tako da ce mu biti ok. za ziu, rekli su mi u rasadniku da stavim stiropor na saksiju i da ga ne zelivam sem ako kisa sama padne, kao i da zasitim stablo, i da ga ne mrdam sa terase.

 

Ovako nesto? :haha:

 

rainbow+tree+sweater.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ako te nesto od biljaka zanima, lepo uzmes slobodan dan i iscitas temu (vecinom su na latinskom, to bi mog'o da ti bude manji problem)

Ma koji crni problem, ja i kuvar samo na latinskom čitam, osećam se kao papa, svu sam moć popio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste da sam ucio latinski ali ne verujem da znam dovoljno da bih citao citave stranice. :haha:

 

Mislim da cu zaobici taj forum, nije mi do petljanja sa arogantnim likovima, dosta mi je toga za ceo zivot. Ucicu sa raznoraznih strana onoliko koliko mi treba, na kraju krajeva, moji roditelji znaju dosta o tome jer i oni imaju bastu. Nije to problem.

 

Sto se tice stabala i krecenja, to je za zastitu od raznih stetocina i mislim da sam cuo da je takodje dobro za zastitu od jakog sunca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...