Jump to content

Neil Gaiman


Recommended Posts

nova sam ovde, pokusah da nadjem ali ne vidim da li postoji tema o Gejmenu na forumu? cudno mi da nema, tako da verovatno postoji ali je ja nisam pronasla... :redface:

 

elem, u slucaju da ipak nema, evo jedne sad!

dakle, volite li Gejmena, sta ste njegovo citali, koja su vam omiljena ostvarenja...?

meni je najdraze njegovo delo Nikadodjija, i to cak ne ni sam roman vec graficka novela na koju sam nedavno nabasala. jako je dobro odradjena, preporucujem je svakome za citanje. sto se stripa tice, moj avatar govori dovoljno :wub: The Endless specijali su po meni u neku ruku kvalitetniji od samog Sandman serijala, mada ne svi, iskreno...

 

od romana preporucujem Americke Bogove (Anansi Bojse jos nisam citala, samo sam slusala radio dramu i nije lose...) a Dobra Predskazanja, u saradnji sa Pratchettom mi je nekako meh... nit je Gejmen nit je Pratchett... sa izuzetkom dvojice glavnih likova, oni su ql! :mhihi:

 

e sad ako vec postoji ova tema, dzabe se raspisah... :icon_sigh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volela bih da imam sve Sandman-e ali je skupo... pogotovo domaca izdanja. Nisam ni nacisto sa sobom da li bih vise volela originale (ipak gledam da citam na jeziku pisca kad god mogu) ili ove srpske. Ne znam da li je to tako samo kod nas da stripovi kostaju toliko da za minimalnu platu mozes 2 komada da kupis :uhoh:

 

Prvo sam citala Americke bogove i treba me se odreci sto mi je trebalo 3 pokusaja i jedno 2 i po godine (ne mogu da se posvetim stvarima) ali je vredelo. Uh kako je vredelo.

Imam Sandmane u elektronskom formatu, procitala sam Stardust pre par godina, skinula Nikadodjijinu ekranizaciju (jos nisam pogledala)...

 

 

Bas ga gotivim :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo ga gotivim. Neverwhere me je prilichno raspasuljio. Jel' neko gledao seriju s BBCa o istoj? I jel' valja ichemu?

A. Bogovi su u rekordnom roku postali klasika a bogami i sve ostalo shto je radio sam iili sa drugima. Chak sam chitao i priche koje je pisao za decu (Koralina, Dan

kada sam Trampio tatu za zlatnu ribicu ili kakosevechzvashe i sl....)

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzivam u njegovim knjigama, stripovima, filmovima.

 

Prvi put sam dosao u kontakt sa doticnim kada sam kao klinac gledao Neverwhere seriju (posle je Gejmen odlucio da izbaci novelu u kojoj je malko izmenio neke stvari, i kao strip 2005 godine u adaptaciji Mike Carey (Lucifer)) na BK ako me secanje ne vara, znam da sam bio prestravljen jer je tematika a i sama serija imala mracne likove i pricu.

 

I tako posle nekog vremena kada je jedan moj dobar ortak uveo net, nabavio je ceo Sandman serijal koji me je potpuno ocarao kao ni jedan strip do sada, meni je cak i diskutabilno da li je to strip (graficka novela).

Gejmen je uspesno ukomponovao vec neke postojece mitove sa njegovim originalnim likovima i rezultat je veoma zanimljiv, jedinu zamerku sam pronalazaio tada u crtezu jer je svaki deo price imao razlicitog crtaca.

Zao mi je sto je prica o Sandman-u gotova ali se sve nesto nadam da ce jednog Nil nastaviti, mada vidim da to ne sprecava razne crtace i pisce da prave spin off dela o raznim likovima iz Sandman univerzuma.

 

Vreme je prolazilo kod nas su poceli da prevode njegove knjige, prva je bila Neverwhere, pa su uskoro dosla Dobra Predskazanja (Good Omens) koju je uradio sa Terijem Pracetom, dopala mi se knjiga ali nekako mi se cini da vecina price vuce na Pracetov stil pisanja nego na Gejmenov...

 

Americki Bogovi su fantasticna knjiga, secam se kada ju je izbacio 2001, da je imao i genijalnu reklamu u vezi nje, da svako ko ne bude zadovoljan citanjem iste moze da je vrati i uzme novac natrag, mislim da nije bilo puno ljudi koji su ostali ravnodusni na citanje ovog epskog dela modernog barda danasnjice.

Jedina zamerka mi je u vezi knjige sto me mnogo podseca na Sandmen-a, jer neki likovi koji su se pojavljivali u doticnom su ovde, samo je pitanje da li Gejmen to racuna kao isti univerzum ili neki drugi, hm...

 

Od ostalih knjiga sto sam nabavio, a da su prevedene kod nas su Koralina (Coraline) (koja me je naprosto raspametila, mogu mladi i stari da je citaju, i jedva cekam filmsku adaptaciju), Anansijevi Momci (Anansi Boys) (hm, nesto sam usporio sa citanjem, dobra je knjiga ali mi nije toliko fascinantna kao Americki Bogovi recimo), i naravno Zvezdana Prasina (Stardust) dosta bajkovita, film jos nisam gledao, izbegavam ga da se ne bi razocarao...

 

Znam da su preveli jos neku njegovu deciju knjigu sa ilustracijama Dave McKean ali nisam se jos odvazio da je pazarim (a mogao bih u skorije vreme).

 

Apropo filmova, preporucujem svima da odgledate MirrorMask, kolaboracija Nila i Mckean, audio vizeulni ugodjaj, mada ne ocekujte neki sada spektakl sa prenabudzenim efektima jer je izasao davne 2005.

 

I mogao bih sada da pisem jos svasta o radovima doticnog gospodina, ali bolje da ostavim za neki drugi put...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece te razocarati film :da: naravno ja sam prvo krenula da vicem "jao sto ste isekli ovo, pa ovo jao ala je zbrzano" ali onda sam odlucila da pogledam film neuvisno od knjige i bas mi se dopao. Ona sto igra Zvezdu i Michelle su odigrale sjajno, braca su krajnje komicna, bas je mnogo dobar film.

Savetujem da nabavis HDTV pa da gledas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

preporucujem Stardust film, ali koliko je moguce, zaboravi sve sto si u knjizi procitao, kreni da ga gledas bez prevelikih predrasuda :da: jeste, dosta se razlikuje od knjige, ali iskreno, meni su neki delovi, npr kraj i razresenje lika vestice, mnogo ubedljiviji u filmu nego u knjizi. nekako, stekla sam utisak na kraju knjige: puj, pike, ne vazi, sad smo svi dobri i svima nam je lepo...

 

***kahmkahmbullshit***

 

preporucujem njegove knjige za decu, Dan kada sam trampio tatu... i Vukovi u zidu, ili kako se vec zove, a takodje i kratke price... Troll Bridge mi je jedna od najomiljenijih, u kombinaciji sa istoimenovom Prathettovom pricicom... heh, ma nema sumnje, ta dvojica su a perfect match ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Ја га у сваком случају волим.. :) ... Нисам све прочитала од њега, трудим се да нађем времена... (:no:)

Али ево овде можете погледати све филмове, стрипове, књиге које су урађене и издате..и које су у припреми. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

čitala sam ,,američke bogove'', ,,koralinu'', ,,zvezdanu prašinu'', ali su mi se najviše dopala ,,dobra predskazanja'', pračet i gejmen se tu baš dobro dopunjuju. interesantan pisac, u svakom slučaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello! Evo mene opet nakon duuugo godina :D

 

Mislim da sam procitala ili pogledala sve sto je ispalo iz Gaimanove radionice, i svakako preporucam njegovu novu knjigu- The Graveyard Book, koju mozete i u audio formatu slusati/gledati na Gaimanovoj stranici: http://www.mousecircus.com/videotour.aspx

 

Najvise su me se doduse dojmile njegove kratke price u zbirci Fragile Things.

Toplo preporucam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Inače kaže Gaiman, da je na svadbi tek prvi put video neku Sandman tetovažu uživo. Inače pravi se serija Američki bogovi, stvarno nisam siguran kako će to da isapdne, ali nadamo se najboljem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...