Jump to content

Have Prog Lost Its Soul


Uruk

Recommended Posts

Evo jedna tema koja bi mozda biola interesantna za diskusiju. Da li mislite da danasnji prog bendovi vise obracaju paznju na tehnicki deo svirke a manje na kompozitorski, ili ne? I ako da koji i kolliko?

 

Ispod je istoimeni clanak jednog od clanova The flower kingsa na tu temu koji me je pored par drugih stvari naveo da porazmislim o ovim stvarima.

http://blog.myspace.com/index.cfm?fuseacti...logID=361601273

 

Have Prog lost it's Soul

 

 

 

Have Prog Lost it’s Soul ??

Current mood: blessed

Category: Writing and Poetry

 

I talked to a friend about modern prog music and the lack of "soul" in some of it and how quality of playing and production have developed,while the inner secrets of music

seems lost these days.

 

Here's some of my reasoning ,you might enjoy it or disagree, for what it's worth:

 

"Brian,when you say "my inner soul" I think you're on to something very important here.

In fact I probably hear (or don't hear) what you miss in modern prog,namely "soul",

I certainly agree that a lot of new prog from last 15 years claim to be expressive and hot,but I find myself going to other sources such as later Elvis Costello,Joni Mitchell,RTF,Weather Report,JimiHendrix,Derek Trucks,Deep Purple,Yes,Peter Gabriel,U 2,early King Crimson or older Motown classics if I crave that soul element.

Seeing Focus at Symforce 07 was also a soulful experience and they pulled it off with a very basic 4 piece setup,no virtuosos but wonderful players,no image,no spooky tattoo's,no angry faces,just pure music and musicality.

 

There is a zillion bands out there now claiming to be fabulous and all of them have a new dark "concept album" in the pipelines,

fabulous artwork or are "the new Pink Floyd" or "new Genesis"..........or have stunningly virtuoso players.

 

The wonderful affordable recording equipment makes every garage into a top notch prog studio and every band leader into a new Eddie Offord,

but unfortunately I tend to agree with Brian,very few of them new prog releases lift my pulse a few notches,most feels hollow.

 

The reason might be, now just IMHO,that the surface is alright, it might even be brilliant,playing and all but there is one element lacking in modern prog ..........SOUL !!, not like Motown soul but a feeling of urgency, life and death,of sincere deliverance in both the vocal and instrumental department and in writing of music and lyrics for that matter.

 

Is it that every progband have become so cleaver that they can mimic or copy the "surface" of the classic 70's prog bands,but they can't copy the soul

of it ,the inner core........there is a last ingredient they must add,something from within themselves .......a story to be told, or whatever you may call it.

That's what I've come to believe.

 

Roine."

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E o ovome pricam sa ljudima otkad sam nabavila net :D

Mislim da ce Baneta oduseviti tema, jer ce imati mnogo sta da kaze na nju, on je jedan od ljudi koji prog prate duuugi niz godina, pa je ove promene mogao da prati kako su nastajale.

Meni je npr lako da poredim bend iz sedamdesetih ili pocetka osamdesetih sa ovim sto se sada radi, jer je razlika ogromna u vecini slucajeva, ali kako je kada to pratis dok se desava...

 

Da rezimiram: definitivno vecini prog bendova koji sada rade fali dusa u muzici. Imaju odlicnu tehniku sviranja, preterano dobre uslove za snimanje, ali to jednostavno nije dovoljno, zar ne? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bila bas interesntntna tema jer ja i dva druga iz odeljenja vec par godina istrazujemo razne vrste mrtala/muzike pa smo se doticali ove teme.

 

Ima u onom broju Butcerian Vibea gde je Destruction na naslovnoj intervju sa Redemption i bas je tu rekao lik da ce za koju godinu svi manje vise dostici taj max sto se tice svirackog iskustva/tehnike, a da ce onda isplivati kvalitetni bendovi koji dobro komponuju,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ne treba generalizovati, kao i uvek. I mislim da prvo treba definisati pojam značenja "duše" u muzici. Meni je već sam naslov do pola kliše, bez duše. Mnogo se danas barata sa nekim stereotipima i klišeima ...

 

Tačno je da danas ima mnogo više toga da je manje ideje, a više tehnike, ali mislim isto tako da je to psoledica što dans prog svira mnogostruko više bendova nego ranije, tako da se statistički uzorak povećava.

 

Ali, generalno, to je slučaj i sa drugim žanrovima metala, muzike, umetnosti, filma, svega .... jer mnogo je toga već rečeno. A pore dtoga, postavljeni su i neku drugi standardi za ovaj žanr

 

Ipak, kao primer koji je u suprotonosti sa naslovom teme, navodim PoS i Threshold (hahahahha, sad će da isapdne da smo se svi primili zbog Legacy na njih, ali je stvarno tako) ... ima još bendova siguran sam koji imaju dosta duše u svemu tome ... npr i Ayreon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zorane ne radi se o inovaciji ovde (barem mislim). Moze neko da odsvira nesto sto si cuo vec dosta puta samo odsvirano na drugaciji nacin, ali kada se to upotrebi na pravi nacin, uklopi bas onako kako treba, i odsvira iz muda kako ja to volim da kazem to onda bude to, to je prog.

Jeste da je povecan br prog bendova lose uticao na kvalitet, i ja uvek preferiram kvalitet pre kvantiteta, ali ne opravdavam posvecivanje vise paznje tehnici nego emocijama.

Prog sam i zavolela zbog emotivnosti pre svega :D

A i nismo generalizovali, ja sam rekla vecina danasnjih bendova, ima ok bendova koji i dalje unose deo sebe u muziku.

 

I hajde da definisemo sada nekako taj pojam duse u progressivu, u muzici uopste zapravo, pa da onda nastavimo dalje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bas pomislio na PoS i Ayreon kada sam krenuo da otvoriim temu i poceo da se dvoumim.

Pa i to sa "dusom" kao sto kazes. Nekim ljudima npr. Spiral Architekt je bend koji nema dusu, a ja npr. uzivam u svim tim jazzy momentima. Ali zato sa sigurnoscu mogu reci da jedan Porcupine Tree ima vise duse od Spiral Architekta. Nekoga smara Malmstein a neko sa izgubi u njegovim soloima i virtuoznosti, sve je relativno... Bas i zbog tog nedefisanisanog pojma duse u muzici sam i pokrenuo temu jer me to mnogo vise zanima(od toga koliko je iste ostalo u danasnjoj muzici).

Jeste tema nedefinisana pomalo i ja nisam ni rekao da je ovo redovna stvar, kao sto pomenuh bas sam pomislio na Pos i Ayren kad sam pokretao temu, i razmisljao da lida je otvorim ali bolje da je otvorim nego da je ne otvorim, bar mozemo prodiskutovati.

 

EDIT: Pa mene je prog bas privukao zbog te svoje duse (Prog tipa DT) dok kad je tehnicka svirka u pitanju vise preferiram neke tech. death metal bendove(Atheist, Necrophagist,...)

 

Da i sta bi bila dusa u muzici. Pa to je ono u pesmi sto mi se svidi i sa cime se poistovetim, a ne uspem nikada do kraja da "shvatim" i definisem, ono sto me stalno tera da slusam nesto iznova i iznova, a da se pri tome osecam kao da to slusam prvi put. Dok npr. u technikalu nije tako. Ima te virtuoznosti, ali sve odmah na neki nacin "skopcam" nema te dubine,... Ali kao rekoh sve je relativno sta je za koga dusa u muzici,...

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo samo cu par stvari da kazem.

`70 ih godina proslog veka muzika se pravila za zvucnike i snimala na LP(analogija mama)

pojavom punka i ostalih zanrova,a pogotovo MTV-a("video killed the radio star"1979) stvari su se drasticno pogorsale.....Video klip nam je j...kevu.

obnovljeni prog rock+`80 metal riff tj. nas omiljeni Progressive metal su krenuli ohrabrujuce...i dali brdo genijalnih albuma

`90 se pojavila vecina nasih omiljenih bendova ali i net("internet killed the video star" haha)....zahvaljujuci kome ne bi culi vecinu bendova...jbg

trenutno je jako lako snimiti album(digitalija RuleZ) sto je i dobro i lose...za dusu bas i ne sjajno.

90% bendova nema u glavi ono sto su nasi praocevi progeri `70 kapirali....dosta se konfekcije uvuklo u prog...

NAjgore je sto i ne pokusavaju tako da zvuce...podseticu vas da je njihova ideja da postignu sofisticiranost i kompleksnog dzeza i klasicne muzike,nikako komercijalizacija albuma.

Svaki bend kome je stalo da u svoj album ubaci analogijuj(stare hammond-e,bubanj koji nije nakucan) sa tehnicke strane pomaze bendu da se iskrenije izrazi...E kad vec neki bend tome tezi,paralelno sa tim ide i njegova zrelost(sto se ogleda i u kompozicijama,tekstovima i svemu ostalom)..

Ideja vise nema kao nekad ali na zalost ni truda....

Dace bog ,da kao sto kazes, neko novo vreme donosi bendove okrenute kompoziciji i vecem kvalitetu ! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dodam par stvari. Ja mislim da je jezik muzike emocija. Zasto? Jer (kako mi neki psihici rekose) muzika najvise razvija apstraktno misljenje jer je sama oblik apstrakcije(imamo zvuk, ali taj zvuk nije imitacija prirode i zivota na nacin na koji je to neka slika, film, predstava,...).

Sad malo skrecem sa teme: Jedno delo(umenicko) ima u sebi dva elementa da ih nazovem sustina(ideja) i materija. U ranijoj umetnosti(Grcka i renesansa) postojao je balans, tj. ta materija slike nam je bila izuzetno pristupacna(npr ljudsko telo) kao i forma sustina koja se krije iza te materje(neko simbolicno prenosno znacenje). Dakle bile su izjednacene i podjednak znacaj proisticao je iz obe tj materija nije bila samo otelotvornje forme vec je i forma bila apstrakcija date materije(ovo je vazno, bajagi)

U kasnijoj umetnosti(npr. 20og veka) ideja dobija prevlast nad materijom sve vise se naginje ka apstrakciji(Hegel je svojevremeno to nazivao krajem umetnosti, pretakanje culnog u ideju) i dobijamo slike koje(vecini) ne lice ni na sta :) i ciji je potpun naglasak na toj apstrahovanoj ideji, sustini te slike i cime ona(umetnost) gubi na kvalitetu, i zalazi u jedan corsokak, bar po mom misljenju. Podjednako lose bi bilo da se zanemari ideja, i da svi likovni umetnici postanu samo dobri crtaci.

 

Kakve ovo veze ima sa muzikom? Pa po mom misljenu i muzika ima dva dela taj tehnicki, virtuozni(i slikarstvu nacin i kvalitet crtanja) i ideju stim sto u muzici ta ideja nije nikakav koncept(tipa ljudi su ovakvi, onakvi, umetnik je hteo to da kaze...) vec je ideja emocija. A u muzici se desava suprotno daje se veci naglasak virtuoznosti umesto ideji(emociji, sustini).

 

A dusa je upravo balans izmedju ovo dvoje, mesto gde se preplicu. Jer kao sto rekoh neko bas uziva u virtuoznosti i za nekoga je to dusa(po mom misljenj wrong!) a neko se opet posveti isuvise emocijama(i onda dobijemo sve one bljutave balade, bljak).

A bas kombinovanjem ovo dvoje dobija se ta dusa u muzici, bar je ja tako dozivljavam. I zato mi je i prog bas i pravac sa najvise duse.

 

Jer dosta heavy/trash metalaca ce reci da prog nema dusu i da je smor, medjutim meni u tim pravcima bendovi na isti nacin izbacuju energiju(uz malo virtuoznosti kako koji) i bas u tim pravcima ovih dana najvise osecam nedostatak duse. Zato ce najbolji death metal bena za mene uvek biti Death.

 

Za kraj mislim da dusa u muzici najvise zavisi od kompozitora, on mora biti emocionalan i ISKREN imati zalju da se izrazi, biti i virtuoz i bas tada do izrazaja dolazi taj balans.

 

Malo sam skrenuo sa muzike, izvinjavam se...

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, možda se nisam dobro artikulisao ... ono što sam hteo da kažem je da mi se čini da je sve teže doći do ideje, do načina na koji da iskažeš šta osećaš. Mislim da je to sve više problem ne samo u umetnosti nego u svim sferama života, komunikacija je počela da gubi na kvalitetu, što znači da prenošenje ideja, osećanja i sličnog nije više common thing među ljudima. Nažalost je tako. Pomislte samo, kad ste poslednji put sa nekim pričali nešto duboko i "filozofski" što ljudi zanju da kažu ...

 

Ne znam šta je psoledica toga, te blokade u iskazivanju osećanja, ali je fakat da postoji. Znam po samom sebi ... postalo mi je užasno teško da se u muzici koju radim iskažem kao ličnost, već sam se koncentrisao mnogo više na riffove, aranžman, beat ... to nije opravdanje, daleko od toga, samo je možda jedna mogućnost, objašnjenje za ono o čemu se bavi tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da mnogi prog bendovi danas previše eksperimentišu. Pesme Pain of Salvation sa albuma Scarsick u kojima ima svega, od hip-hopa do disco muzike, a najmanje metala su najbolji primer toga. Pravi progressive metal je onaj koji je zadržao svoje heavy/power korene, inače može biti samo progressive, ali ne i metal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I hajde da definisemo sada nekako taj pojam duse u progressivu, u muzici uopste zapravo, pa da onda nastavimo dalje :)

Muzika je vrlo zanimljiv medijum po tome što osim zvuka (jelte) prenosi i emocije. Mada se ponekad dogodi da muzičar koji je stvorio delo i slušalac jednostavno nisu na istim talasnim dužinama pa zbog toga slušalac ne može da uhvati i oseti emociju, obično to nije slučaj i obično možemo da osetimo koliko je neko uneo sebe u muziku koju pravi. Albumi koji su odsvirani čisto da bi muzičari pokazali kako brzo i precizno sviraju, ili po nagovoru izdavačke kuće ili tek da bi se ispunio ugovor sa istom obično nemaju jednu finu crtu koja se obično naziva dušom. Savremena produkcija može sve (pa i da napravi pevačicu od Jelene Karleuše) ali ne može dodatno da oboji pesmu emocijom ako te emocije već nema u samoj pesmi, a na žalost sve je više muzičara koji ne vole muziku kojom se bave i sviraju samo zbog trenda, para ili samozadovoljavanja svog ega i upravo u njihovoj muzici duše jednostavno nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da mnogi prog bendovi danas previše eksperimentišu. Pesme Pain of Salvation sa albuma Scarsick u kojima ima svega, od hip-hopa do disco muzike, a najmanje metala su najbolji primer toga. Pravi progressive metal je onaj koji je zadržao svoje heavy/power korene, inače može biti samo progressive, ali ne i metal.

Postoji i powerprog gde eksperimentisanje skoro da i ne postoji.Svi znamo koji su to bendovi.U njemu je zastupljenija virtuozna svirka-najcesce i neoclassica i heavy.Vise je uniformisan i dosledniji metal-formi i Dok je cist prog sklon egzibicijama.Kao zadnji POS npr.Svidjao se on nekom ili ne..jbg snimili ljudi takav album.

 

Muzika je vrlo zanimljiv medijum po tome što osim zvuka (jelte) prenosi i emocije. Mada se ponekad dogodi da muzičar koji je stvorio delo i slušalac jednostavno nisu na istim talasnim dužinama pa zbog toga slušalac ne može da uhvati i oseti emociju, obično to nije slučaj i obično možemo da osetimo koliko je neko uneo sebe u muziku koju pravi. Albumi koji su odsvirani čisto da bi muzičari pokazali kako brzo i precizno sviraju, ili po nagovoru izdavačke kuće ili tek da bi se ispunio ugovor sa istom obično nemaju jednu finu crtu koja se obično naziva dušom. Savremena produkcija može sve (pa i da napravi pevačicu od Jelene Karleuše) ali ne može dodatno da oboji pesmu emocijom ako te emocije već nema u samoj pesmi, a na žalost sve je više muzičara koji ne vole muziku kojom se bave i sviraju samo zbog trenda, para ili samozadovoljavanja svog ega i upravo u njihovoj muzici duše jednostavno nema.

 

Lepo receno i 100% tacno ! :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo samo cu par stvari da kazem.

`70 ih godina proslog veka muzika se pravila za zvucnike i snimala na LP(analogija mama)

pojavom punka i ostalih zanrova,a pogotovo MTV-a("video killed the radio star"1979) stvari su se drasticno pogorsale.....Video klip nam je j...kevu.

obnovljeni prog rock+`80 metal riff tj. nas omiljeni Progressive metal su krenuli ohrabrujuce...i dali brdo genijalnih albuma

`90 se pojavila vecina nasih omiljenih bendova ali i net("internet killed the video star" haha)....zahvaljujuci kome ne bi culi vecinu bendova...jbg

trenutno je jako lako snimiti album(digitalija RuleZ) sto je i dobro i lose...za dusu bas i ne sjajno.

90% bendova nema u glavi ono sto su nasi praocevi progeri `70 kapirali....dosta se konfekcije uvuklo u prog...

NAjgore je sto i ne pokusavaju tako da zvuce...podseticu vas da je njihova ideja da postignu sofisticiranost i kompleksnog dzeza i klasicne muzike,nikako komercijalizacija albuma.

Svaki bend kome je stalo da u svoj album ubaci analogijuj(stare hammond-e,bubanj koji nije nakucan) sa tehnicke strane pomaze bendu da se iskrenije izrazi...E kad vec neki bend tome tezi,paralelno sa tim ide i njegova zrelost(sto se ogleda i u kompozicijama,tekstovima i svemu ostalom)..

Ideja vise nema kao nekad ali na zalost ni truda....

Dace bog ,da kao sto kazes, neko novo vreme donosi bendove okrenute kompoziciji i vecem kvalitetu ! :pivopije:

 

Дјелимично се слажем са горе реченим. :pivopije:

 

Велики музичар Бетовен је музику дефинисао као "лирском паучином између мозга и срца".

 

Данас је већина метал музике остала без своје оригиналности јер има много подјела на ове и оне металце.

 

Прогресив је некада и сада дефиниција за креативност.

 

Данас главна тежња музичара је да својим текстовима пренесу одређену поруку на широке масе које то слушају.Прогрери су на том пољу врло креативни,јаки,некада и поетични за разлику од осталих метал жанрова попут класичног павера,традиционалног хевија,индустријала и жалосног одл-њу скул Блека.

 

Може ли се рећи данас : Кажи ми коју врсту музике слушаш и рећи чу ти ко си?Какав си?

 

Није битно шта се слуша,него како се слуша.

 

А сада ћу само искористити прилику да покажем како се то радило 1975 :da::bigblue:

 

19cceb044f0ff944ef8bfa69373edf49.jpg

 

http://allprogrock.nnm.ru/trace_birds_1975

 

:meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako se to isto radilo 1973:

 

camel-mirage.jpg

 

http://rapidshare.com/files/82702771/c.mirage.rar

 

Тада су и Cover-i на албумима били врло оригинални. :da:

 

Мираге је мастерпис,мада га нисам одавно слушао!Ево прилике! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...