Jump to content

Astrologija


Recommended Posts

  • 1 month later...

of course,pogadjanja u novinama ne mogu da se uzimaju za ozbiljno zbog nachina pogadjanja;svaki znak dobija isto tumachenje,a jedino shto je zajednichko za osobe u istom znaku je polozaj sunca u tren. rodjenja....a astrologiju,bar onu osnovnu,chine josh 8 planete i mesec...

 

astrologiju sam pocheo pomalo da izuchavam iz jedne knjige(ne secam se ko je pisac),ali u njoj nije mnogo teorije,vishe koji je znak kakav(a kao shto rekoh,to je samo mali deo astrologije). Kasnije sam chitao ODAVDE i josh neshto na stranim sajtovima....pogledam ponekad trenutno stanje planeta,ili nekome kartu,ali amaterski sve to,da se zna...nesam profi :smile:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

"Bog je svaku zivotinju opremio sredstvom za prezivljavanje. Astronomima je za tu svrhu namenio astrologiju." - Johannes Kepler

 

Strasna cinjenica: u Evropi 96% ljudi zna u kom znaku je rodjeno, a samo 34% zna svoju krvnu grupu.

 

"Navedite bilo koju godinu u istoriji i na nebu ce se naci zvezda cija ce vam

svetlost omoguciti pogled na nesto sto se dogodilo bas te godine. Ma kada

da ste rodjeni, na nocnom nebu mozete da pronadjete vasu zvezdu, koju vidite

u vreme vaseg rodjenja (ili vise njih, jer je broj proporcionalan trecem

stepenu vase dobi). Ta svetlost ce vas vratiti u proslost i vi cete videti termonuklearni

plamen koji oglasava vase rodjenje. Prijatna vest, i to je sve;

ta zvezda vaseg rodjenja nece izvoleti da vam kaze nista o vasoj licnosti, buducnosti

ili o ljubavnom zivotu. Zvezde imaju opsiran dnevni red, ali u

njemu nema mesta za ljudske preokupacije i slabosti.

Zvezda vaseg rodjenja je, naravno, vasa samo tokom ove godine. Sledece

godine moracete da pronadjete novu zvezdanu lepezu, koja je udaljenija za

jednu svetlosnu godinu. Razmisljajte o ovom rastucem mehuru kao o radijusu

dobre vesti, vesti o vasem rodjenju, koja se sve dalje oglasava svemirom." - Richard Dawkins

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astrologija je imala smisla dok se smatralo da je Zemlja ravna i da su zvezde, ne znam, neka visa bica koja imaju uticaja na sudbinu pojedinca.

Danas ima smisla samo kad treba naplatiti racun za natalnu kartu i popuniti stranu u dnevnim novinama.

Inace jos uvek postoje individue koje mesaju pojmove astrologija i astronomija.

 

U Japanu su napravili mnogo bolji biznis sa proricanjem sudbine na osnovu krvne grupe. Bar ima vise smisla i manje vredja inteligenciju. :mrgreen:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astrologija je imala smisla dok se smatralo da je Zemlja ravna i da su zvezde, ne znam, neka visa bica koja imaju uticaja na sudbinu pojedinca.

Danas ima smisla samo kad treba naplatiti racun za natalnu kartu i popuniti stranu u dnevnim novinama.

Inace jos uvek postoje individue koje mesaju pojmove astrologija i astronomija.

 

U Japanu su napravili mnogo bolji biznis sa proricanjem sudbine na osnovu krvne grupe. Bar ima vise smisla i manje vredja inteligenciju. :mrgreen:

 

Konacno jedan pravi, smislen komentar! :bigblue:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je smatrao da je Zemlja ravna?

 

Daj mi dokaz da zvezde nisu visa bica i nemaju uticaj na pojedince, poput meseca? Definisi vise bice.

 

Opisi mi smisao zivota, definisi natalnu kartu.

 

Kazi ko je covek i njegov smisao, izuci istoriju astrologiije, ignorisi dnevne novine.

  • Upvote 1
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da, mozda zvezde i drvece imaju nerazumljivu inteligenciju nama obicnim smrtnicima. ko zna x)

nego, astrologija se previse oslanja na slicnosti medju ljudima. i tako ljudi koji veruju u tacnost svega toga pripisuju osobine nekom znaku ne razmisljajuci o tome da je sve to prisutno kod manje-vise svih ljudi, samo sto se ne ispoljava u svakom trenutku. msm nismo toliko posebni k'o sto mislimo. A pre nego sto se okrenemo zvezdama za shvatanje bilo cega u zivotu prvo treba da pogledamo malo oko sebe, da razmislimo o onome sto se desavalo i o tome kako se slicne stvari desavaju velikoj vecini ljudi, te da u svom tom tumacenju ima mesta i za ljudski ego koji okrece izreceno u svoju korist. jbg, svako voli da slusa o sebi :bigblue:

Edited by NećuDisplejNejm
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je smatrao da je Zemlja ravna?

 

Daj mi dokaz da zvezde nisu visa bica i nemaju uticaj na pojedince, poput meseca? Definisi vise bice.

 

Opisi mi smisao zivota, definisi natalnu kartu.

 

Kazi ko je covek i njegov smisao, izuci istoriju astrologiije, ignorisi dnevne novine.

 

WTF??? Pa kao prvo: DA, LJUDI JESU SMATRALI DA JE ZEMLJA RAVNA, samo zato sto su tad bili na izuzetno malom stepenu razvijenosti sto se tice poimanja sveta i percipiranja stvarnosti... Covek pogleda na nebo i vidi kako sunce "izlazi i zalazi" kao i mesec, pa je normalno da je mislio da se sve okrece oko nas, a to se vremenom ispostavilo kao netacno, kao sto i sam(a) znas.

 

Dokaz da "zvezde nisu visa bica i da nemaju uticaj na pojedince" ti ne mogu dati, ali to ne znaci da se to treba odma' PRIHVATITI kao ISTINITO. Matematicki zakon: NE MOZES DOKAZATI ONO STO NE POSTOJI. Nauka (pogotovo razni oblici astronomije i fizike) je pokazala i objasnila sta su zvezde, da ne prepisujem definicije iz strucnih literatura, i ne postoji ni jedna sila koja deluje na SUDBINU ljudi, to je besmislica. Vise bice? Sta je vise bice? Sta mislis pod "visim bicem"? Da li postoji vise bice?... E na to odgovori!

 

Smisao zivota je nesto sto svaki pojedinac smatra drugacije. Postavlja se pitanje: da li postoji SMISAO zivota? Ako postoji sta je to? To ne moze NIKO definisati posto nije sigurno, stavise ocigledno je da ni NEMA smisla... Na to ne treba gubiti vreme. Natalna karta je obican trik kroz jeftine matematicke formule, ona nema nikakvog dubljeg smisla osim dobre zajebancije (u boljem slucaju) ili uzimanja love pacenicima (u gorem slucaju)...

 

Dnevne novine? Tu mislis na rubriku "horoskop" je li? E pa i tu gresis kada kazes da treba izuciti "istoriju astrologije" posto ja je jesam proucavao i ne mogu da verujem da ljudi prave razlike izmedju "astrologije" i "horoskopa"... pa nema tu razlike, oba poimanja su obicna praznoverja, bez dokaza i bez dobrih argumenata. Najzalosnije mi je bilo kada sam cuo da u BG-u postoji fakultet za astrologiju... To je prebolesno i razocaravajuce...

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako su smatrali naivni i glupi, bez obzira na stepen ravijenosti a inicirani su oduvek znali istinu. Prava istina je bila i bice poznata iniciranima u svim vremenima. Postoje mnoge mitoloske predstave uiverzuma koje obicnim ljudima izgledaju glupo i fantasticno, i tako i treba da bude jer samo oni koji su spremni mogu da prihvate istinu. Postoje spisi stari hiljade godina (pre svega u Indiji) koji govore o stvarima koje se tek danas ravojem nauke upoznavaju i dokazuju.

 

Stari Grci su znali da Zemlja nije centar sveta, nesto o cemu su naivci pricali hiljadu godina kasnije - dakle pravo znanje nema veze sa stepenom ravoja (mada ja ne znam sta to znaci, smatram da covecanstvo se krece spiralnom putanjom i da nema linearnog razvoja na bolje vec periodicnog razvoja i opadanja, a da danas zivimo u totalnom mracnom dobu sto se tice duhovnog znanja).

 

''Ne mozes dokazati ono sto ne postoji.''

 

Ja ne dokazujem nista, ja verujem u nesto sto neki ne mogu da prihvate jer ne mogu da dokazu da TO postoji jer sami sebe ogranicavaju materijalizmom, naukom koja treba suve materijalne dokaze a koji su nedostupni jer su iznad naseg culnog poimanja, dakle, dokazite vi meni da ne postoji nesto sto je vise bice. Ja nemam nista da dokazujem.

Covek nema pojma i dalje ko je i sta je, nije svestan koliko je mali i nebitan u celom ovom univerzumu, nije istrazio ni spostvenu planetu kako treba a govori o nekim visim stvarima, poreklu zivota, sudbini itd itd? Taj egocentrican stav mnogo zaslepljuje i nikako da naucimo na spotvenim greskama. To sto umemo da posmatramo zvezde i analiziramo njihov hemijski sastav ne znaci da znamo sve o toj zvezdi.

Ja znam da postoji vise bice. I svako ko je spreman na to, moze saznati.

 

Ne moramo pricati o tako velikim stvarima kao sto je smisao zivota. Ocigledno da nismo ni spremni na to. Hajde samo da dokazemo ko smo i sta smo, odakle dolazimo i kuda se krecemo?

 

Sto se tice astrologijie i kako se to danas poima u drustvu, procitaj reci Hermesa Trismegistosa i sta je rekao pre hiljade godina, kako ce ljudi jednoga dana gledati na sve to sa nipodostavanjem. Ljudi pricaju o stvarima o kojima i ne znaju. Drze se nauke, materijalnih dokaza i saznanja koje se drze granice onog sto mi znamo i misle da su najpametniji a isti su kao mravi koji se drze svog sveta i nisu ni svesni da ih neko odozgo posmatra i kontrolise (vise bice?). :)

 

To sta je religija radila tokom ljudske istorije, to sto su religijski fundamentalisti radili, upropastili i unazadili covecanstvo za hiljadu godina je krivica ljudske gluposti i ogranicenosti. To je dokaz koliko smo glupi i slepi, a ne da smo najpametniji i jedini.

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prava istina je bila i bice poznata iniciranima u svim vremenima-

 

Stari Grci su znali da Zemlja nije centar sveta, nesto o cemu su naivci pricali hiljadu godina kasnije - dakle pravo znanje nema veze sa stepenom ravoja

 

Na koji način su to Grci bili inicirani a ostatak sveta ne, pa im je bila poznata ta velika Istina? Analnim seksom?

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na koji način su to Grci bili inicirani a ostatak sveta ne, pa im je bila poznata ta velika Istina? Analnim seksom?

Pa ja sam tako, shvatio Novalisa. To pravo znanje se zapravo ne odredjuje stepenom razvoja već "ulaženja", i onda ti sve ravno...

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti isti stari Grci su veliku paznju pridavali logici. Kazes da su oni imali drugi pogled na svet, ako sam dobro razumeo? Ja bih pre rekao da je danasnja civilizacija dobrim delom zasnovana na toj istoj grckoj misli, a to sto danas preovladjuje sveopsti nihilizam, je neka druga stvar. Postojalo je doba kada se smatralo da visa bica direktno uticu na sudbinu pojedinaca i naroda, i da tu logika nema nikakvog uticaja. Taj period se zvao srednji vek. Sto se tice dokazivanja ovoga i onoga, to je cista zamena teza dostojna Vojislava Seselja, i takvo pitanje nisam ocekivao, osim ako ne trolujes. Uostalom solipsizam je odavno prevazidjen, npr. postojanje Plutona je prvo dokazano matematicki, pa tek onda i posmatranjem. Medjutim ako neko trazi dokaze o nekim visim istinama kroz stvari kao sto je astrologija, onda dobro. Ali tesko da ce ih tamo naci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako su smatrali naivni i glupi, bez obzira na stepen ravijenosti a inicirani su oduvek znali istinu. Prava istina je bila i bice poznata iniciranima u svim vremenima. Postoje mnoge mitoloske predstave uiverzuma koje obicnim ljudima izgledaju glupo i fantasticno, i tako i treba da bude jer samo oni koji su spremni mogu da prihvate istinu. Postoje spisi stari hiljade godina (pre svega u Indiji) koji govore o stvarima koje se tek danas ravojem nauke upoznavaju i dokazuju.

 

Prvenstveno, nemas pravo nikog da nazivas "naivnim i glupim", pogotovo ako su u pitanju ljudi od pre mnogo vekova. Oni nisu znali mnogo zato sto NAUKA jos nije bila toliko razvijena da se neke stvari pokazu u pravom svetlu. E sad, nesto ne razumem. Sta je po tebi "prava istina"? Osecam paradoks u tvojim recenicama. " Postoje mnoge mitoloske predstave uiverzuma koje obicnim ljudima izgledaju glupo i fantasticno, i tako i treba da bude jer samo oni koji su spremni mogu da prihvate istinu." - Tebi mitoloske predstave predstavljaju Istinu (sa veliko I)? A pre toga pricas o "naivnim i glupim" ljudima, zaboravljajuci da su upravo takvi ljudi i jos "naivniji i gluplji" smisljali te mitove i bajke posto nisu mogli drugacije interpretirati svet i zivot, i opet se ponavljam: ZATO STO NISU IMALI TOLIKO DOKAZA I TACNIH INFORMACIJA DA BI POIMALI DRUGACIJE, TJ. PRAVILNIJE. Kazes da postoje stari spisi iz Indije koji "govore o stvarima koje se tek danas ravojem nauke upoznavaju i dokazuju" - za to cu dodati sledece: nauka nikad ne odbacuje pretpostavku, NAUKU CINE HIPOTEZE, pa ako se dokazu kao istiniti kroz stroge eksperimente i proveravanja, tek onda se stvore DOKAZANE TVRDNJE I TEORIJE. Pa sta ako su se neke misli iz Indije ispostavile kao tacne? Sta to treba da znaci? Samo to da su neki ljudi bili uspesniji i racionalniji u to doba, i to je cela filozofija...

 

Stari Grci su znali da Zemlja nije centar sveta, nesto o cemu su naivci pricali hiljadu godina kasnije - dakle pravo znanje nema veze sa stepenom ravoja (mada ja ne znam sta to znaci, smatram da covecanstvo se krece spiralnom putanjom i da nema linearnog razvoja na bolje vec periodicnog razvoja i opadanja, a da danas zivimo u totalnom mracnom dobu sto se tice duhovnog znanja).

 

Da da, tu se slazem. Ali kakve veze imaju stari Grci sa ASTROLOGIJOM? :) Pa oni su prvi bili zastupnici nauke i racionalnog umovanja. Svi njihovi najveci filozofi i mudraci su potajno odbacivali "tajne sile", njihove kosmoloske i antropoloske pretpostavke se vise priblizavaju modernoj nauci bas zbog tih stvari. A oni "hiljadu godina kasnije" su oglupljeni teoloskim glupostima i masovnim manipulacijama u sklopu hriscanstva...

 

''Ne mozes dokazati ono sto ne postoji.''

 

Ja ne dokazujem nista, ja verujem u nesto sto neki ne mogu da prihvate jer ne mogu da dokazu da TO postoji jer sami sebe ogranicavaju materijalizmom, naukom koja treba suve materijalne dokaze a koji su nedostupni jer su iznad naseg culnog poimanja, dakle, dokazite vi meni da ne postoji nesto sto je vise bice. Ja nemam nista da dokazujem.

Covek nema pojma i dalje ko je i sta je, nije svestan koliko je mali i nebitan u celom ovom univerzumu, nije istrazio ni spostvenu planetu kako treba a govori o nekim visim stvarima, poreklu zivota, sudbini itd itd? Taj egocentrican stav mnogo zaslepljuje i nikako da naucimo na spotvenim greskama. To sto umemo da posmatramo zvezde i analiziramo njihov hemijski sastav ne znaci da znamo sve o toj zvezdi.

Ja znam da postoji vise bice. I svako ko je spreman na to, moze saznati.

 

Dobro si rekao/la: "Ja ne dokazujem nista, ja verujem..." - Prihvatas subjektivne privide bez kritickog razmisljanja... Dogma jos uvek vlada, izgleda...

"sami sebe ogranicavaju materijalizmom, naukom koja treba suve materijalne dokaze a koji su nedostupni jer su iznad naseg culnog poimanja" - To nije tacno. Nauka sto je dokazala to stvarno stoji kao validno. Interesantno je kako ljudi pljuju nauku a koriste se naukom svaki dan i prihvataju i zive sa naucnim dostignucima. Nauka nije savrsena JOS, ali uvek napreduje, uvek se siri podrucje znanja, uvek preispituje svoje rezultate, ZATO STO HOCE DA SPOZNA ISTINU, nauka se ne bavi misticizmom, nauka razotkriva misterije RACIONALNIM i KRITICKIM metodama...

"dokazite vi meni da ne postoji nesto sto je vise bice" - Eto ti iznad: ''Ne mozes dokazati ono sto ne postoji.''

"Covek nema pojma i dalje ko je i sta je, nije svestan koliko je mali i nebitan u celom ovom univerzumu, nije istrazio ni spostvenu planetu kako treba a govori o nekim visim stvarima, poreklu zivota, sudbini itd itd" - A je li? Pa to upravo astrologija radi, i to naravno bez ijednog dobrog argumenta ili dokaza... :D

"Ja znam da postoji vise bice. I svako ko je spreman na to, moze saznati" - Evo, ja sam spreman, dokazi mi ga!

 

Ne moramo pricati o tako velikim stvarima kao sto je smisao zivota. Ocigledno da nismo ni spremni na to. Hajde samo da dokazemo ko smo i sta smo, odakle dolazimo i kuda se krecemo?

 

Verujem u teoriju evolucije i u sve na sta je Darvin obratio paznju: prirodna selekcija, nasledje... Moja uverenja se vezuju za DOKAZE a tvoja za MISTIKU, to je ta kljucna razlika.

 

Sto se tice astrologijie i kako se to danas poima u drustvu, procitaj reci Hermesa Trismegistosa i sta je rekao pre hiljade godina, kako ce ljudi jednoga dana gledati na sve to sa nipodostavanjem. Ljudi pricaju o stvarima o kojima i ne znaju. Drze se nauke, materijalnih dokaza i saznanja koje se drze granice onog sto mi znamo i misle da su najpametniji a isti su kao mravi koji se drze svog sveta i nisu ni svesni da ih neko odozgo posmatra i kontrolise (vise bice?). :)

 

To sta je religija radila tokom ljudske istorije, to sto su religijski fundamentalisti radili, upropastili i unazadili covecanstvo za hiljadu godina je krivica ljudske gluposti i ogranicenosti. To je dokaz koliko smo glupi i slepi, a ne da smo najpametniji i jedini.

 

Hermes Trismegistos je neko bozanstvo zar ne? Procitaj ti Ciceronovu kritiku astrologije, on je bar bio ziv i mudriji od mnogih u njegovo doba.

"Ljudi pricaju o stvarima o kojima i ne znaju. Drze se nauke, materijalnih dokaza i saznanja koje se drze granice onog sto mi znamo i misle da su najpametniji a isti su kao mravi koji se drze svog sveta i nisu ni svesni da ih neko odozgo posmatra i kontrolise (vise bice?)" - Totalno WRONG! Naucnici NIKAD ne pricaju o stvarima o kojima ne znaju, oni eventualno pricaju o pretpostavkama, i onda pokusavaju da ih dokazu. Ne misle da su najpametniji, ali ZNAJU da je to sto su dokazali STVARNO TAKO! Opet ti pricas o "visem bicu"? Mora da ti je jako stalo do njega LOL. Dokazi mi ga i skidam ti kapu. Ja ne odbacujem ISTINU, i niko ne bi trebao da je odbacuje, ali DOKAZI je! Ne mozes? Pa sto onda verujes u to tako cvrsto?

O religiji ne zelim da pricam, prvenstveno nije tema za ovde, a pod religijom se skriva obicna politika, nista vise.

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je moguće. Neke stvari su samo manje verovatnije od ostalih, ali sve je moguće. Planete sa kojima delimo naš solarni sistem su možda samo beživotne gomile materije koje se bez ikakvog posebnog razloga vrte zajedno sa nama oko našeg davaoca života ili su možda manifestacije sila koje utiču na naše živote, ili nešto petnaesto, ko zna, sve je moguće, ja eto volim da verujem da su tu sa nekim smislom, kao što verujem da smo i mi tu sa nekim smislom i zadatkom. Evo naprimer, Jupiter je tačno toliko velik i tačno toliko udaljen da njegova gravitaciona sila privlači ka njemu gomilu asteroida i drugih svemirskih tela, koji bi u suprotnom gotovo sasvim sigurno udarali u našu planetu i činili razvijen život kakav na njoj poznajemo nemoguć. Zemlja opet, se nalazi na tačno odredjenoj razdaljini od Sunca (takozvana Goldilock zona), i kada bi bila 500000km bliže ili dalje od istog, što je u kosmičkim razmerama užasno malo, života ne bi bilo, pošto bi bilo previše hladno ili vrelo za isti. Eto, i kada su stvari tako perfektno uredjene i sklopljene, samo da bi život bio podaren jednom malom kutku inače hladnog, nemog i mrtvog svemira, zar to nije nešto nad čime se treba diviti i biti prokleto zahvalan, šta god da je razlog i ko god da je autor te kreacije, a ne postavljati pitanja o tome ili se izrugivati istoj, jel ona će biti i jeste sve što svaki pojedinačan čovek misli i želi da je.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest c1k4_ml3kc3

KJO овде. Дођо' мало :D

 

Пре свега, Khargash се искакио валидно. Drop Rate + 308% . Обожавам људе који мисле да знају о чему причају уместо да заиста знају о чему причају (пишу).

 

Да ти разјасним пар стварчица.

 

- Не постоји било какав, ма какав, ма који, било који доказ против астрологије, односно доказ који налаже да је астрологија нетачна, нефункционална или обсолетна. Будеш ли нашао један, ја ћу ти лично поклонити мој монитор и паклу Sobranie

 

- Стари грци јесу изучавали астроогију, као и људи након, а богами и пре њих. Птоломеј је, заправио, први утврдио тетрабиблос. Да си читао пређашње постове увидео би која је била путања астрологије све до западних земаља. Људи "од науке" су изучавали астрологију све од старих грка па до средњег века када је наступила јака црквена догма. Само због јаке прокатоличке црквене догме је астрологија добила тежак ударац зато што су јавно астролози морали да се одричу астрологије, књиге су спаљиване, а изузетна количина информација изгубљена неповратно. То што си рекао (написао) алудирајући на то да стари грци нису изучавали астрологију је једна од највећих будалаштина које сам прочитао у овој теми.

 

-

"Natalna karta je obican trik kroz jeftine matematicke formule"
<- Ок, докажи да је натална карта само обичан трик кроз јефтине математичке формуле како твоје речи не би биле само речи. Tip : Почни од тога што ћеш прво адекватно и концизно научити шта је натална карта. Нећемо да лажеш друге, кад астрологију изучав'о ниси :da:

 

-

E pa i tu gresis kada kazes da treba izuciti "istoriju astrologije" posto ja je jesam proucavao i ne mogu da verujem da ljudi prave razlike izmedju "astrologije" i "horoskopa"... pa nema tu razlike

 

:haha::haha::haha: Ти ако си проучавао историју астрологије ја сам јео бурек с ексерима. Можеш другима да прдиш глупости, али људи који знају и посзнају астрологију ће ти се смејати. Да у општем смислу познајеш историју астрологије, знао би колико су стари грци имали везе с истом.

Разлика између астрологије и дневних хороскопа је као између математике и осмосмерке. С тим што је осмосмерка далеко боља него ли дневни хороскоп.

 

- факултет астрологије не постоји у Београду. Постоји школа (школе) астрологије, али и по питању астрологије изгледа да каснимо за светом. Већ су амери ставили своје кловнове испред других. На страну то што су наши и руски астролози најбољи у свету. Видим ја, много ти чујеш и мислиш, мало тога знаш.

 

-

Oni nisu znali mnogo zato sto NAUKA jos nije bila toliko razvijena da se neke stvari pokazu u pravom svetlu.
Заправо, стари грци су били паметнији од већине данашње популације. Уопшстено, антички народи су познавали математику, астрономију (која је уједно и астрологија у то време била) као и мноштво других ствари тако да степен њихових сазнања није био ништа мањи у односу на данашњи степен знања илити сазнања. Они су, једноставно, живели у свом добу с својим могућностима, али далеко од тога да су били неедуковани. И у данашње време ретко ко се бави науком веродостојно. Претежно у медицини (биохемија) као и астрофизици.

 

-

NAUKU CINE HIPOTEZE, pa ako se dokazu kao istiniti kroz stroge eksperimente i proveravanja, tek onda se stvore DOKAZANE TVRDNJE I TEORIJE.

Науку не чине хипотезе. Хипотезе су људска перспектива. Наука је знање илити скуп знања везаних за акцију и реакцију. Ипак, да би се астрологија могла изучити, потребно ју је прво разумети, а то се добија изучавањем исте. У научним експериментима не видиш да неко доказује психолошки поремећај математичком рачуницом. Све има своје методе и принципе, а астрологија није ништа другачија од тога. Физику и хемију је барем лако доказати. Чиниоци су свуда око нас и уврставају се под исте физичке својине (првенствено гравитацију) те у комбинацији с математиком добија се резултат. Астрологија је усмерена на живи свет, а не на објекте, те стоји астролошка потврда да је свака особа уникатна у односу на лични хороскоп. Ако би постојале две исте особе оне би стајале у истом месту у исто време што је немогуће имајући у виду данашња (тренутна) поимања просторно-временског континуума материје.

Сад, шта је истина је велико питање. Тренутна наука се обазире само на оно шта је опипљиво и достижно користећи се у већини случајева опште-прихваћеним теоријама, а не провереним знањем, односно чињеницама. Све што долази из људске перспективе може важити искључиво за људску перспективу. за некога је дугме важније и битније од грумена злата. Оно што је опште прихваћено од стране људи и остаје само као такво.

 

-

Pa to upravo astrologija radi, i to naravno bez ijednog dobrog argumenta ili dokaza...

 

Шта астрологија ради? Доказује судбину без доказа? Доказује смисао живота? Очигледно имаш свој вид тога шта астрологија ради и, хвала Богу, то остаје само твој вид. ;]

 

А ово што си написао да је религија уствари политика је толико дебилно да не могу ни да почињем о томе. Покушавај и даље и сретно ти било покушавање.

 

Naucnici NIKAD ne pricaju o stvarima o kojima ne znaju

 

Последња ствар - Carl Sagan, Bill Nye као и гомила домаћих научника... Сви они причају о томе колоико је астрологија погрешна, а уопште немају своје чињенице правилно! Дакле, обазиру се на ствари које нису астрологија и то је један од доказа који повезује СВЕ научнике ИКАД који тврде или су тврдили да је астрологија нетачна или неправилна. дакле, свако ко тврди да је астрологија нетачна зна о астрологији колико и мушица о склапању карбуратора.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ASTROLOGIJA IZ UGLA NAUKE?

 

''Ммилан'' је особа које је својевремено била врсно активна на одређеним форумима као и сајтовима који се тичу астрономије, односно астрологије. Његови напори се односе на потврђивање нелогичности поводом проблематике астрологије и својевољном одбијању ''веровања'' у астрологију обзиром да јој фали ''научна'' потпора. Његови текстови садрже и благи облик омаловажавања астролога као и астрологије сврставајући их у један тотално небитан и апсолутно занемарљив план што врсно изазива налете сујете код особа које изучавају ову делатност. Поготово када виде текст који изазива толико нелогичности као и додатне коментаре текстописца који не прихвата благонаклоњене савете особа које јесу изучавале астрологију и које далеко више знају од дотичног где и због чега греши представљајући његов тест, заправо, апсолутно занемарљивим. Ипак, потребно је размотрити текст обзиром да се ради о још једној од ''хајки на астрологију''. Овога пута не ради се о Јањи Тодоровић, за коју многи мисле да је била неки астролог (жалост) већ о, колико знам, особи која ужива врсно поштовање младих људи који се итересују око научних области - претежно астрономије и физике, однсоно математике.

 

Овде ћу евидентирати због чега је потребно стати на пут текстовима који говоре лоше о астрологији и због чега је текстописац требало да добро размисли пре оваквог брукања.

 

Svima je dobro poznato šta je to astrologija, šta je to horoskop. Ali, da li ste se ikada zapitali kako je nastala astrologija, kako se razvijala i što je najvažnije šta o astrologiji kaže nauka.

 

Нажалост, ''свима'' (којима то?) није добро познато шта је то астрологија. Да јесте познато - оваквих текстова у првом плану не би ни било на интернету. Овде Ммилан покушава да алудира на то да су људи упознати с астрологијом. Битан акценат остављамо на ''покушава''. :]

Сигурно је да су се људи који су иоле малчице упознати с астрологијом дошли на тренутак размишљања поводом тога ''када је настала астрологија''. Такође, особа покушава да представи себе као веродостојника ''науке'' те покушава да изјави стручан опис астрологије иако је напоменуо следеће. Молим, погледајте :

 

Mmilan.jpg

 

Било ко би овде већ завршио дискусију с дотичним, што и јесте пожељно јер текст не садржи веродостојне информације већ се обазире на непотврђене чиниоце ''исказа'' о томе ''шта астрологија сматра''. Ја ово пишем не због неке малициозности већ због принципа истине, којој сам немилосрдно склон.

 

Od osvita civilizacije ljudi su se želeli da saznaju šta donosi sutrašnji dan, šta donosi budućnost. Stari narodi su posmatrali svet oko sebe, uočavali i beležili promene prirode i pokušavali da predvide prirodu i utvrde neke zakonitosti. Primetili su da posle dana uvek dolazi noć, zatim opet dan, pa opet noć. Tokom noći primetili su da na nebu postoje sjajne bele tače. Ove tačke izgledale su kao da su raspoređene slučajno, ali pažljivim posmatranjem utvrdili su da se njihov raspored ne menja. Polako, ljudi su počeli da preslikavaju svoje mitove i istoriju na nebo. Nalazili su oblike u rasporedu ovih zvezda i davali im imena. Tako su nastala sazvežđa.

 

Недовољно информација и пар дезинформација. Мало коректне и логичне историје.

Чак и пре било какве цивилизације логично је да су људи увек посматрали небо и питали се ''шта је то тамо горе''. Тада је уједно настало интересовање за васиону. Заправо, настала је фузија астрологије и астрономије је једна те иста област све до средњег века.

Стари народи су били врсно упознати с чињеницом поводом кретања одређених ''звезда'' јер су посматрањем неба установили и промену годишњих доба. Први астролози су Калидеи, односно Калдеји, шт у слободном преводу значи ''деца звезда'' и настањивали су област код данашње Месопотамије. Опште позната чињеница јесте да су се свештенства разних народа обавезно бавила календарима. НА пример, Маје. Иако нису поседовали било какав телескоп, а ни веродостојан калкулатор успели су да тачно предвиде колико је Сунцу потребно година да обиђе Галаксију иако се у ''цивилизацији'' дуги низ година сматрало да је Земља равна захваљујући ''науци''. Чак су и Галилеја ''научени људи'' линчовали јер је тврдио да је Земља округла. Враћамо се народима. Вегетација. Људи су битно увидели да од Месеца вегетација зависи, жене су на конту Месеца установиле да менструални циклус траје двадесет и осам дана. То доводи до рационализације да се не ради само о директном већ и о читавом еволутивном процесу од најситнијих микроба до најкомплекснијих живих организама јер је тело жене, заправо, усклађено према Месецу, односно очито је да постоји повезаност. Такође, током операција када је пун Месец буде више крварења. Још једна потврђена чињеница. Такође је потврђена чињеница да се више убистава у Америци дешава током две фазе Месеца - млади Месец и пун Месец.

Како је време одмицало тако су и људи били свеснији ''звезда'' које се покрећу(планете, али то нису знали) и звезда које се не покрећу. Покретне ''звезде'' бејаху називане и ословљаване одређеним божанствима и у складу њиховог појављивања на небу почеле су и прве предикције поводом три основне ствари - фертилност жена, ратови, трговина и лопови. Посматрали су Сунце иМесец (звани су ''Два светла''), Венеру, Марс и Јупитер. О Меркуру се тек касније дознало јер је било врло тешко видети исти. Знали су да је Венера везана за жене, Марс везан за мушкарце и ратове, Јупитер везан за богатство и срећу, а Меркур за лопове и трговину. Знали су већ тада да Венера има утицаја на жене, да ће рат доћи из правца из којег долази Марс, да ће ако се појави Меркур бити више тровине али и више лопова као и да ће ако се Јупитер пронаће близу Месеца дешавати незгоде старешинама, односно вођама илити краљевима. Прецизни подаци о астролошким и метереолошким симболима бејаху поседство краља асурбанипала који је пронашао око 4.000 исклесаних плочица на обали реке Ниниве. Њихово порекло је непознато, а сматра се да потичу између 10.000 - 7.000 година П.Н.Е.

 

Proteklo je mnogo vedrih noći posmatranja dok ljudi nisu primetili da se sazvežđa periodično smenjuju, a sa promenom sazvežđa na noćnom nebu smenjivali su se i uslovi na zemlji, smenjivala su se godišnja doba. Ljudi su primetili da postoji i 5 belih tačkica koje su kvarile priču. One su stalno lutale, nije ih držalo mesto, nikako nisu htele da se smire u jednom sazvežđu. Grci ih nazvaše planete.

 

Нису их сви грци ословљавали планетама. Грци су их ословљавали божанствима, но то је било тајно знање свештенства и филозофа који бејаху упућени у те ствари и који знадаху како да се баве простом астрологијом (иако јој то није био назив). Пре Грка ту је била Персија која је учинила највећи и најбољи превод свих знања и сазнања о астрологији. Након њих ту је био Рим који начинише копију божанстава грчке митологије узимајући све описе планета кроз ''достојност богова'' и сваки Бог је имао ''нешто своје''. Због тога данас многи мисле да је астрологија своје корене нашла у Римској митологији, но то није истина.

 

Bez mnogo znanja, u vreme kada su jedino mogli da posmatraju i razmišljaju ljudi su olako povezali pojave na nebu sa dešavanjima u njihovim životima. U gotovo svim narodima utemeljilo se verovanje da su planete i zvezde simboli bogova ili drugih natprirodnih sila koje kontrolišu njihove živote. Za ove njih posmatranje neba nije bila zabava, nije bila neka apstraktna nauka, za njih je to bio život. Smatrali su da im zvezde govore o tome kako će živeti sutra, prekosutra ili naredne godine. U ovom periodu, periodu pre nastanka nauke, sve je pripisivano volji bogova. Svakodnevni događaji, bolesti, prirodne nepogode, pojavljivanja kometa ili pomračenja… sve su to bili simboli kojima su bogovi najavljivali, upozoravali i pretili.

 

То бејаше златно доба истраживања али исто тако златно доба окултности и скривања знања. Људи нису фаталистички приступали божанствима, заправо, сматрали су да су они само креација божанстава али да нема везе да ли се понашају ''добро'' или ''лоше'' те нису веровали у то да их Богови контролишу већ само да су они за Богове једна велика забава. То је обичан народ мислио, а познаваоци су знали да посматрају одређена небеска тела како би добили одређена тумачења следа догађаја. Чешће за метереологију него ли нешто друго.

 

 

Kao što to u životu najčešće biva, glavni krivac postane onaj ko je najupadljiviji. Tako je i ovde bilo, a niko nije uočljiviji od Sunca, Meseca i pet golim okom vidljivih planeta. Gotovo da nema civilizacije u kojoj planete, Mesec i Sunce nisu nosili imena bogova. Kretanje ovih tela redovno je praćeno i beleženo, njihov položaj i raspored povezivan je sa događajima u životu pojedinaca, porodica, gradova i država. Bio je ovo početak astrologije. Smatra se da je astrologija nastala pre oko tri hiljade godina, u Vavilonu. Oni su verovali da planete i njihovo kretanje jačaju moć kraljeva i nacije, i

koristili su znanja iz astrologije da bi svojim kraljevima pomagali u vladanju i tumačili im buduće događaje. Kada su Stari Grci pokorili Vavilonsko carstvo, preuzeli su i astrološke ideje, a zatim se astrološki način razmišljanja raširio na zapad.

 

Сунце је с разлогом ''главно'' јер је управо и највеће као и податак да је извор живота. Људи су знали да усеви неће успети без Сунчеве светлости, знали су да нема ни топлоте. Стога је истом приписиван значај ''врховног'', а исто због тога је и злато добило на својој вредности јер се пресијавало попут Сунца на сунцу. Почетак астрологије се догодио много пре вавилона. Постоје подаци да је и пре античког Египта, а то нас доводи у период када се о историји зна колико и о добитној комбинацији седмице на лотоу. Дакле, Калдеји. Први који су установили кретање планета у складу с календарима. Сматра се да су они и први астролози. Данас у игрици Warcraft о вилењацима стоји да су се њихови антички народи називали Kalidei (што, поново, значи деца звезда).

 

Do II veka pre nove ere smatralo se da planete igraju ulogu samo u određivanju sudbine vladara i države, ali tada su Stari Grci počeli da veruju da planete određuju sudbinu svakog pojedinca. U stvari, oni su verovali da raspored Sunca, Meseca i pet planeta u trenutku rođenja osobe određuje njegovu ličnost i njegovu sudbinu. Ova doktrina naziva se prirodna astrologija. Prirodna astrologija dostigla je svoj vrhunac u doba Ptolomeja, oko 400 godina kasnije. Poznat kako po svojim astronomskim tako i po astrološkim učenjima Ptolomej je objavio Tetrabiblos, delo koje je obuhvatalo četiri knjige u kojima je dao osnovne astrološke principe. Ovo delo postalo je “biblija” astrologije, koju koriste i današnji astrolozi.

 

Заправо, Тетрабиблос илити Ефемериде су дотадашњи најбољи скуп свих евидентираних сазвежђа, звезда и планета. Потребно је напоменути да је Птоломеј био утемитељ основа, али развој и коректне информације о астрологији су далеко изнад истраживања Птоломејевог.

 

Колико сам увидео и разматрајући гомилу текстова ово је све што је исписано. Ммилан је покушавао да дочара настанак астрологије вођен фактором људског сујеверја и приказивањем дозе фаталистички опредељеног менталитета ''неуких'' људи. Такође, изоставио је било какав доказ поводом тога да је ''наука дала одговор на астрологију'', односно да није. Текст само отвара нова питања и заправо више може натерати људе на то да се детаљније распитају о астрологији јер увек је потребно пронаћи корен, а не описивати лист који гусеница прождире. Метафорички писано.

 

 

Поздрав Ммилане. Ваши текстови су бескрајно занимљиви, свакако за октаву више него ли читање дневних хороскопа. :]

 

Такође, ваши текстови упућени на дискредитацију астрологије је врло лако оспорити обзиром да нисте упознати с материјом. Заправо ви мислите да јесте. Но, једно је мислити, али сасвим друго знати.

 

---

 

Part 2

 

Astrologija danas – naučni ili društveni problem[

Lako je razumeti razloge nastanka astrologije, lako je shvatiti potrebu čoveka da veruje u znake koje upućuje priroda, da veruje u sudbinu, ali prošlo je više hiljada godina a neki još uvek veruju u iste stvari kako i najstarije civilizacije ljudi.

 

Заправо, јако је тешко веровати у знаке, готово је немогуће разумети разлог настанка астрологије обзиром да није ни забележено када ова делатност, прецизно, настаје али је апсолутно сигурно да је сваком човеку потребна доза сигурности. Да не улазим у филозофију астролошког тумачења, овде Ммилан покушава да прикаже како је многим људима астрологија, заправо, ''нужно зло'' дајући, иначе, себи за право да тврди како разуме настанак ''веровања у астрологију'' говорећи о истој кроз домен сујеверја. То је изузетно смело као и смешно. Такође, веровање у астрологију пореди с веровањима прастарих цивилизација и, како се чини, у датом тексту ће највероватније алудирати на то да је народ ''глуп'' или заостао и да су кривци томе астролози који ''и даље обмањују народ''. Очигледно није упућен у астрологију на прави начин.

 

Astrologija je globalni a ne lokalni fenomen. Srećom, malo je država savremenog sveta koje su se prema astrologiji ponašale ili ponašaju kao naša u poslednjoj deceniji XX veka, a slična praksa nastavlja se i na početku XXI veka.

 

Астрологија феномен? Откад то? Зато што сте ви то тако написали? Једно је мишљење, а друго су чињенице. Астрологија је, пре свега, делатност базрана на одређеним филозофијама о егзистенцији али је своју најбољу примену пронашла око фактора хронолошке манифестације илити предикције јер то је оно што окупира радозналост многих. ''Слична пракса''. Заиста је занимљиво читати колико је ''знања'' убачено у текст од стране особе која је изјавила, како стоји на почетку теме ''Да ништа не зна о астрологији'' као и да ''не жели да зна''. Такође, ово је обична генерализација и као таква апсолутно је занемарљива. Астрологија нема било какву државну потпору, а инклинација к томе да је Србија ''лоша'' јер се овде задржала астрологија је велика увреда за наш људски менталитет. Заправо, требало би да свима буде драго што се наши људи интересују за гране које свипредрасудно одбаце и изузетно ми је драго због тога што има све више младих особа које, захваљујући доброј вољи осталих око себе, врло брзо проналазе начин да својин интелектом (који није занемарљив) апсолутно знају како да ускладе одређености око својих хороскопа иако, наравно, не воде свој живот ''под конац астрологијом'. разлог за то је индивидуалан но представљало би трошак времена на анализирање. Ова реченица је апсолутно небитна и тотално увредљива.

 

Astrologija je svuda oko nas. Koje god novine da otvorite, koju god televiziju da pogledate, neko proriče sudbinu, pravi horoskope, gleda u kristalne kugle i tome slično. Ako spadate u onu, na žalost, malobrojnu grupu ljudi koji znaju bar malo o istoriji astrologije i njenim ciljevima teško je ne zapitati se zašto se ovakvo ponašanje medija toleriše. Razlog za ovo sigurno ne ležu i naučnim činjenicama, videli smo da astrologija ne priznaje matematiku, fiziku, hemiju, biologiju, nije ni verski – pravoslavlje i astrologija ne idu zajedno. Razlog je vrlo jednostavan – naše društvo zaraženo je astrološkim virusom. Ljudi obožavaju sve što je okultno, moć racionalnog razmišljanja i rasuđivanja većine ljudi nije na mnogo višem nivou od stanovnika Vavilona, drevnog Egipta i Grčke, i nekih još starijih naroda.

=---=

Астрологија је, сигурно, у новинама, кристалним куглама, на ТВ-у и томе слично. Хахахахахахаха! Па Госн. Ммилане, какви су ово испади? Не знам шта вам је ово требало. Ово је жалосно, изгубио сам вољу да било шта пишем након оваквих небулоза. Истина, спадам у ону малобројну групу људи који врло добро познају шта је астрологија и због чега је ово што сте написали једна велика небулоза, глупост и изнад осталог најбитније од свега - велико незнање. Сад, циљеви астрологије би били - шта прецизно? Владање светом? Ахахаха.

:cheers:

 

Разлика између астрологије и ''хороскопа с медија'' је енормна и свако иоле упућенији у материју ће знати да разликује. Они који не знају ће остати у незнању. Такође, имамо и астролошки вирус.

Људи воле окултно но разочарају се када увиде да у астрологији нема ничег окултног. Многи мисле да се везује за пасуљ, читање тарота, нумерологију, магију, ћирибу-ћириба, икам.бокам, хокус покус сл (па и ви то мислите, ахахахаха) али нема ту ништа од тога. Једноставно - заборавите.

Такође, још се вређа менталитет нашег народа. Интересантно је што дотични сматра да познаје менталитет људи Вавилона. Очигледно живи помоћу антиејџ пилула. :karate:

Ово је већи бисер него ли Јања Тодоровић.

У сваком случају моћ рационалног размишљања многих људи је на довољно великом нивоу да су у стању да разумеју астрологију упркос њеној енормној структури изучавања.

=---=

"Bežanje od realnosti u neki izmišljeni svet, bežanje od racionalnog i potraga za istinom u iracionalnom, osnovna je karakteristika društava na nižem stepenu razvoja. To je odraz straha od istine, odraz neznanja, nedostatak hrabrosti, želje ili mogućnosti za upoznavanjem ili razumevanjem nečeg novog, na izgled tajanstvenog. Ljudi više vole lepe i razumljive priče, priče ispričane jezikom naroda, a astrologija im daje upravo to. Logično je zapitati se zašto je astrologija, kao virus, zahvatila poznate novine, časopise i vodeće televizije. Odgovor je vrlo jednostavan a krije se u strukturi publike. Broj ljudi, koji poznaju, ili žele da upoznaju, činjenice i koji mogu da se suprotstave ovoj astrološkoj imperiji vrlo je mali, oni su gotovo neprimetni u moru sujevernih pristalica ove drevne “magije”. Ljudi koji vode naše medije dobro znaju da veliki broj čitalaca/gledalaca spada u grupu sujevernih i slabo obrazovanih i onda mediji nude ono što publika želi, na taj način povećavaju gledanost i tiraž, a sa tim raste i zarada. Interesovanje ljudi za astrologijom možda najbolje pokazuje činjenica da je najtraženija reč u 2006. godini na domaćem internetu (posle reči “oglasi”) reč “horoskop”. Na drugoj strani su malobrojni protivnici, ali njihov broj je toliko mali tako mediji nemaju šta da izgube a dobijaju (zarađuju) mnogo. Naravno, veliki broj ljudi ne spada u ove dve kategorije – oni su posmatrači, oni povremeno pročitaju horoskop, zabeve se, ponekada nasmeju ponekda poveruju i idu dalje."

=---=

Чика говори о астрологији обазирући се на древну магију и дневне хороскопе. :]

Чињенице против астрологије не постоје. Једноставно не постоје. Број људи који су у стању да верују у ''дневни хороскоп'' је мизеран. Очито је да је људима само потребан малени облик забаве. Нису то присталице астрологије, већину људи ова делатност не интересује. Поготово када врло брзо одустану након изучавања исте јер након одређеног времена схвате да ће бити тотално погубљени у мору информација и потребног знања за најпростију радњу или евиденцију коректности. Зато је увек најбље поћи од компарације особа с одликама њиховог знака. Потребно је проналазити сличности. Тако се и почиње. Иначе, сами астролози су велики противници дневних хороскопа.

=---=

"Kao šlag na tortu dolazi jedna žalosna činjenica – gotovo da nema astronoma koga nekada nisu nazvali astrologom i pitali ga za pravljenje horoskopa."

=---=

Хаха. Ето одакле долазе силне фрустрације. Није то жалосно већ комично. Враћа се све малтретирање, паљење астролошких књига као и злобности које су астролози претрпели током средњег века од стране ''научника'' и ''цркве''. Иначе, чисто сумњам да би неко тражио хороскоп од астронома. Колики ретард мораш бити за тако нешто? :] Ово је чисто нагађање, а не чињеница. К'о када бих ја рекао да готово нема пензионера ког нису помешали с поштаром... глупост.

=---=

Reakcije su različite, ali zajedničko je to da se svako ko astronomiju shvata ozbiljnu, kao nauku oseća uvređeno! Nazvati astonoma astrologom isto je kao hemičaru reći da je alhemičar ili reći pravniku da je inkvizitor (i uputiti ga na literaturu o spaljivanju veštica i isterivanju đavola). Hteli to ljudi da priznaju ili ne, astrologiji je mesto tamo gde je završila alhemija i inkvizicija.

=---=

Ахахахахахахаха. Личност која је напомнула да не зна шта је астрологија нити је интересује да открије сматра да јој је место близу инквизиције и алхемије. Очито сматра Нострадамуса вееееликим астрологом, можда!? Поново жалосно.

=---=

"Jasno definisana granica između astrologije i astronomije, tj. nauke, verovatno je glavni razlog za opstanak i popularnost ove drevne “veštine”. Nauka nas uči da živimo u nepredvidljivom svetu, u svetu gde se ne zna šta donosi sledeća godina, sledeći dan, čak ni sledeća sekunda. Jezik nauke je komplikovan, potrebno je mnogo napora, učenja i znanja da bi razumeli šta nauka kaže."

=---=

Не постоји језик науке. Наука је проста. Акција и реакција. Не видим разлог због чега се иста толико ''диже у небо'' али очито је да дотичном фали самопоуздања, а ароганција на основу тога што се интересује астрономијом до те мере да је у стању да вређа оно што не разуме је одлика сваког младог адолесцента који брани свој омиљени бенд или силиконске долине неке певачице на естради. Без обзира шта дотични сматрао, астрологија је ту. Сада, захваљујући интернету и слободној размени информација, људи су у стању да открију шта ЈЕСТЕ, а шта НИЈЕ астрологија.

 

Мало историје - Тихо Брахе бејаше последњи сведок интегритета Астрологије и астрономије која бејаше једно те исто. Чак су и доктори вршили своја истраживања на конту астрологије. Но, обзиром на цркву која бејаше главни прогонитељ било чега што јој може уздрмати црквену догму долази до прогона астрологије из домена науке, а астрономија је остала јер се бави искључиво обзервацијом небеских тела али не и изучавањем њиховог утицаја на живи свет осим у глобалним размерама искључиво преко астрофизике.

=---=

"Astrolozi koriste druge metode, oni govore o tome kako je sve već određeno, kako će sve biti dobro, sve ima srećan kraj. Astrolozi najčešće govore o lepoj budućnosti i uspešnom rešavanju problema (osim ako ne naljutite nekog astrologa). Njihov jezik je jezik običnog čoveka, jednostavan i naizgled razumljiv svima, ali za razliku od jednoznačnog jezika nauke, jezik astrologije je dvosmislen. U nauci uvek postoji jedna, i samo jedna, istina a reči astrologa uvek mogu da se tumače na različite načine. Većina astrologa nikad neće da kaže kad i gde će se nešto dogoditi, već samo kažu da će se dogoditi. Ako se dogodi danas, sutra, za mesec dana – astrolog postaje slavan, ako se ne desi – nema veze, ima vremena dogodiće se ili jednostavno biće zaboravljeno."

=---=

Асторлози не говоре о томе како је све лепо, срећно и фино. Ово је гомила измета. И ово ме је заиста наљутило јер дотични себи даје за право да прича о стварима у које није упућен додајући један тотално негативан контекст у читаву причу. Такђе, дотични није упућен у то да се астрологија заснива на тумачењу одређених симбола, односно симболистике и да као таква представља готово језичку форму. Искрено не знам због чега се дотични труди да прикаже како астрологија није наука када је астрологија, на свим основама, изнад науке. Стоге се и назива ''Мајком свих наука''. Али то смета само оним људима који су пуни себе и свог знања, а овамо ни ''а'' од ''астрологија'' не умеју да разумеју. Такође, астролог не може прецизно дати одговор на неко питање јер постоји гомила варијација као и чиниоца који не зависе само од једног хороскопа већ од више. Зато они могу да кажу ДА ће се догодити али не и да прецизно опишу тренутак догађаја, односно след дешавања. Наравно, постоје и случајеви када се прецизност захтева и онда се ради врло мукотрпна процедура анализирања. То није проблем до астролога већ до чињенице да је тек скоро астрологија почела да се изучава на великој скали захваљујући обиљу података и приступу истом.

=---=

"Ovakav pristup astrologiji obezbeđuje veliki broj pristalica. Pseudonaučni, iracionalni, mistični i drugi slični pogledi na svet uvek nalaze veći broj pristalica među običnim ljudima, među ljudima koji ne mogu, ne žele ili jednostavno nemaju vremena za napor neophodan za razumevanje naučne istine. Koliko god se astronomi, naučnici i zakonodavci trudili da zaustave širenje astrološkog virusa i spreče prevaru i pljačku lakovernih ljudi, astrologiji je teško stati na put. Ona će uvek nalaziti najviše pristalica među ljudima sa najviše problema, među siromašnima koji se nadaju boljem sutra, među bolesnima koji se nadaju brzom ozdravljenju ili kod neobrazovanih i sujevernih. Nekada davno, oko 500. godine pre nove ere Heraklit iz Efesa rekao je “Magarci će pre izabrati slamu nego zlato” i stvarno, teško je magarcu objasniti vrednost zlata, koliko je teško saznati gde je zlato, naučiti kako da zlato iskopate, kako da zlato upotrebite. Koliko god zlata da date magarcu on ga neće ni pogledati, njemu neće značiti ništa, on će tražiti svoju slamu. Magarac se nikada, koliko se god vi trudili, neće razumeti vrednost zlata, nikada neće znati da za mali grumen zlata može da dobije dovoljno slame za ceo život. Ali ne treba mu zameriti, on je samo magarac."

=---=

Људи мрзе када им докажете да нешто не знају па се обично бране изразима ''мене то не занима, ја знам шта знам и то ми је довољно'' :] Људи врло добро разумеју физику, хемију, биохемијске процесе као и гомилу осталих фактора но битно је да дотични није ''обичан људ'' већ је необичан и упућен у тајну астрологије те дели своје знање на интернету сматрајући како је исказао невероватно знање. Жали само што има присталица његових текстова који држе исте испред себе као што СПЦ држи текст Јање Тодоровић попут реликвије против астрологије.

Злато нема вредност. Слама има. Слама је магарцу храна, злато није. Исто као што је вода човеку у пустињи потребнија од злата. Долазимо до закључка да је злато управо то које је обмана о правим потребама и правој истини и оно поседује вредност само зато што је човек наденуо исту.

Такође, човек је покушао да прикаже људе који верују у астрологију ''магарцима'' но није му успела метафора пошто је више увредљивог него ли симболичког приказивања.

 

Овај текст је бољи од претходног. Надам се да можете увидети чега је потребно чувати се, а то су људи који мисле да знају о чему пишу иако само лече сопствене фрустрације објављивањем својих текстова на гомили сајтова, форума као и сл томе. Делом због трагања за личном славом, а делом због потребе да се прикаже како је тешка ситуација астрономима у Србији јер, бог те маз'о, поред астролога су као риба на сувом.

Без обзира што је астрономија лепа за учење, ту нема 'леба. Када нема користи човек се не лепи за то. Нажалост, човек је од астрологије научио како да је искористи у личне сврхе те због тога постоје астролози али и ни се међусобно деле на оне који наплаћују као и на оне који једноставно изучавају захваљујући сопственом хобију.

Људи који су ишли код астролога, односно радили хороскоп, засигурно знају колико се истине прожима кроз одређености које им је астролог напоменуо/ла. Но, не може свако и бити астролог. Потребно је велико искуство. Стога су то, често, средовечне особе односно жене година између 26 - 45 - 60. Зависи како кад и како где. Код мушкараца је то мање присутно.

 

И. Тако. :]

 

Смешно, зар не?

 

Ево, још једном.

 

Mmilan.jpg

 

------------

 

Дакле, ко се не разуме боље да не пише.

Edited by c1k4_ml3kc3
  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ c1k4 ml3kc3

 

Imao sam strpljenja da procitam sve sto si napisao...

Kao prvo ZNAM o cemu pisem/pricam, zato sto se ne slazes sa mnom ne trebas odma' da ides na kojekakva vredjanja!

 

"- Не постоји било какав, ма какав, ма који, било који доказ против астрологије, односно доказ који налаже да је астрологија нетачна, нефункционална или обсолетна. Будеш ли нашао један, ја ћу ти лично поклонити мој монитор и паклу Sobranie" - Matori, vec se ponavljam milioniti put da ne mozes dokazati ono sto ne postoji! Tu nema nikakve mistike, to je cista matematicka trvdnja!

 

"- Стари грци јесу изучавали астроогију, као и људи након, а богами и пре њих. Птоломеј је, заправио, први утврдио тетрабиблос. Да си читао пређашње постове увидео би која је била путања астрологије све до западних земаља. Људи "од науке" су изучавали астрологију све од старих грка па до средњег века када је наступила јака црквена догма. Само због јаке прокатоличке црквене догме је астрологија добила тежак ударац зато што су јавно астролози морали да се одричу астрологије, књиге су спаљиване, а изузетна количина информација изгубљена неповратно. То што си рекао (написао) алудирајући на то да стари грци нису изучавали астрологију је једна од највећих будалаштина које сам прочитао у овој теми." - Ajde sad malo pazljivije: nisam rekao da NIKO od starih Grka nije proucavao astrologiju, ALI najveci filozofi koji su doprineli razvoju racionalnog umovanja nisu posebnu paznju pridavali tome, a ako su se neki bavili razmatranjem astrologije to je normalna pojava, ipak astrologija postoji od pre 3000 godina, a neki tvrde da i jos ranije, a Grci su preuzeli astrologiju od Vavilonaca u 4. veku p.n.e., pa onda od njih Rimljani i tako dalje... I astrologija je BILA PREDMET NA EVROPSKIM UNIVERZITETIMA sve do 17. veka kada je nauka pocela da "dozivljava" uspon. Opste interesovanje za astrologiju pocinje ponovo tek od 1930. godine kada je jedan Britanac (Naylor) stavio "horoskop" u neke dnevne novine...

 

Hahaha, imas bre milion programa na internetu gde sam mozes napraviti sebi natalnu kartu... Totalno gubljenje vremena... A ti STRUCNJACE za astrologiju pokori mi tvrdnju, objasni i dokazi ti da je natalna karta validna i prihvatljiva!

 

" Ти ако си проучавао историју астрологије ја сам јео бурек с ексерима. Можеш другима да прдиш глупости, али људи који знају и посзнају астрологију ће ти се смејати. Да у општем смислу познајеш историју астрологије, знао би колико су стари грци имали везе с истом.

Разлика између астрологије и дневних хороскопа је као између математике и осмосмерке. С тим што је осмосмерка далеко боља него ли дневни хороскоп. " - Ljudi koji znaju i poznaju astrologiju su uglavnom fanovi tih besmislica, i uopste me ne tangira ko mi se smeje. :D Rekao sam da nema razlike izmedju astrologije i horoskopa iz jednog prostog razloga: astrologija je mnogo opsirnija dok je horoskop samo "interesantna" rubrika u novinama, ali princip je isti, nema argumenata, nema dokaza i nema validnih tvrdnji!

 

"- факултет астрологије не постоји у Београду. Постоји школа (школе) астрологије, али и по питању астрологије изгледа да каснимо за светом. Већ су амери ставили своје кловнове испред других. На страну то што су наши и руски астролози најбољи у свету. Видим ја, много ти чујеш и мислиш, мало тога знаш." - Jujuju, izvini sto ne znam tacno kako se zove "institucija" gde se predaju takva "znanja" :D I koja je razlika izmedju nase i Americke astrologije? Jel je nasa masta jaca? :D

 

"Тренутна наука се обазире само на оно шта је опипљиво и достижно користећи се у већини случајева опште-прихваћеним теоријама, а не провереним знањем, односно чињеницама." - E tu gresis neverovatno! Nauku najvise cine METODI kojima se ona sluzi, a ti metodi su sledeci: opstost, objektivnost, kriticnost, sistematicnost, preciznost i na kraju PROVERLJIVOST. Bez ovih postulata nema naucne prihvacenosti!

 

"Очигледно имаш свој вид тога шта астрологија ради и, хвала Богу, то остаје само твој вид." - Aha, posto je tvoj vid opsteprihvacen u svetu jel? :D E da, astrologija i Bog (i to sa velikim B B)??? Aj pricaj mi malo o tom spoju, svakako me iznenadjujes. :D

 

"Последња ствар - Carl Sagan, Bill Nye као и гомила домаћих научника... Сви они причају о томе колоико је астрологија погрешна, а уопште немају своје чињенице правилно! Дакле, обазиру се на ствари које нису астрологија и то је један од доказа који повезује СВЕ научнике ИКАД који тврде или су тврдили да је астрологија нетачна или неправилна. дакле, свако ко тврди да је астрологија нетачна зна о астрологији колико и мушица о склапању карбуратора. " - Prijatelju moj, evo ti jedne istinite price koju direktno kopiram iz knjige "Da li postoje stvari koje ne postoje", pa da se uverimo ko je stvarno u pravu...

 

Clanovi Komiteta za skepticka istrazivanja iz Kanzas Sitija dosli su na ideju

kako da podvrgnu proveri tvrdnju da astrologija “radi". Jedan od clanova

komiteta posetio je nekoliko najvidjenijih i najskupljih lokalnih astrologa, sa

zahtevom da mu pomognu oko izbora zanimanja jer mu je bio ponudjen posao

u kome ima dosta rada sa decom. Trik je bio u tome sto je on, umesto svog

datuma, vremena i mesta rodjenja, dao podatke Dzona Gejsija (John Gacy),

koji je tada u celiji smrti u Cikagu cekao izvrsenje smrtne kazne za vise svirepih

ubistava.

Da bi se bolje razumela licnost Dzona Gejsija, treba znati detalje

o zlocinima za koje je osudjen na 12 smrtnih kazni i 21 dozivotnu robiju.

On je ubio 33 decaka (uglavnom tinejdzera) tako sto ih je namamio u svoju

kucu, vezivao ih, silovao i ubijao. Za to je koristio poseban postupak: posto

je na prevaru svakog od njih doveo u kucu, sebi je na ruke stavljao lisice da

bi pokazao kako moze sam da ih skine. Kad je ponudio gostu da izvede isti

trik, jednim pokretom prsta bi zakljucavao lisice i nesrecnom decaku vezivao

usta u koja bi mu pre toga stavio donji ves, kako ne bi vikao. Zatim ga je silovao

i potom ugusio tako sto bi mu duboko u grlo gurnuo isti taj ves.

Za ovaj test odabran je Dzon Gejsi jer bi profil licnosti sadistickog, seksualno

motivisanog masovnog ubice morao da bude jasno vidljiv pod ispravnim

indikatorom; ako su astrolozi zaista u stanju da “vide" licnost i sudbinu

neke osobe gledajuci natalnu kartu, onda ce sa Gejsijem imati lak posao.

Prvi na listi bio je medjunarodno priznati astrolog Nil Micelsen (Niel

Michelsen), ali od njega je zatrazeno samo da izradi natalnu kartu, jer je specijalizovan

za taj tehnicki posao i u njegovu strucnost niko ne sumnja. A onda

su ostali astrolozi dobili podatke o Gejsijevom rodjenju i natalnu kartu, pa

su se dali na posao. Evo sta mu je svaki

od njih savetovao.

Dzon Sendbak (John Sandbach),

autor sest knjiga iz oblasti astrologije,

dao mu je savet da “ne optuzuje sebe sto

nije pruzio vise od sebe u nekim ranijim

slucajevima, jer je preterano popustljiv i

nije pokazao dovoljno odlucnosti„. Savetovao

mu je da svakako radi sa mladim

ljudima zbog “sposobnosti da im pomogne

da ispolje svoje prave kvalitete„.

 

Lokalni astrolog Rendi Gudmen (Randy

Goodman), koji je 1985. godine pobudio paznju

medija time sto je istrazivao fenomen “tajanstvenih

letecih virsli„, rekao je za svog klijenta da

je “zaista rodjen za to da sluzi ljudima„. Njegov

rezime je bio: “Vase prisustvo ima blagotvoran

uticaj na ljude. U proslosti ste koristili svoju energiju

na veoma dobar nacin pa, prema tome, i u

ovom zivotu mozete dosta dobrog da ucinite. Sve u

svemu, moze da se kaze da je vas zivot vrlo, vrlo

pozitivan„.

 

Nasli su se tu jos neki astrolozi kao npr. Norma Najt (Norma Knight), Beverli Forel (Beverly Farrel), da ih ne citiram... I ova dva astrologa su dala slicne komentare. I sad zamisli da su ljudi ovima "podarili" verovanje, aj zapitaj se da li stvarno astrologija "radi" i nije samo primitivni vid stvarnosti... Jos jedan dobar citat iz americkog casopisa Humanist, koji su potpisali 186 vodecih svetskih naucnika (od njih cak 18 nobelovaca):

 

"Zasto verujemo u astrologiju? U ovim nemirnim vremenima mnogi ljudi

osecaju potrebu za sigurnoscu koju bi im pruzila necija pomoc u donosenju

odluka. Oni bi zeleli da veruju da je njihova sudbina predodredjena

astralnim silama koje su van njihovog uticaja. Ipak, mi moramo da se suocimo

sa svetom koji nas okruzuje i da shvatimo da nasa buducnost lezi u

nama, a ne u zvezdama."

 

Ajde polako zavrsavam raspravu, posto mi uopste nije namera da se "kacim" ili da vredjam (sto je u tvom slucaju poprilicno tako), hocu samo nesto da pridodam na ovo sto si napisao:

 

"Како је време одмицало тако су и људи били свеснији ''звезда'' које се покрећу(планете, али то нису знали) и звезда које се не покрећу. Покретне ''звезде'' бејаху називане и ословљаване одређеним божанствима и у складу њиховог појављивања на небу почеле су и прве предикције поводом три основне ствари - фертилност жена, ратови, трговина и лопови. Посматрали су Сунце иМесец (звани су ''Два светла''), Венеру, Марс и Јупитер. О Меркуру се тек касније дознало јер је било врло тешко видети исти. Знали су да је Венера везана за жене, Марс везан за мушкарце и ратове, Јупитер везан за богатство и срећу, а Меркур за лопове и трговину. Знали су већ тада да Венера има утицаја на жене, да ће рат доћи из правца из којег долази Марс, да ће ако се појави Меркур бити више тровине али и више лопова као и да ће ако се Јупитер пронаће близу Месеца дешавати незгоде старешинама, односно вођама илити краљевима. Прецизни подаци о астролошким и метереолошким симболима бејаху поседство краља асурбанипала који је пронашао око 4.000 исклесаних плочица на обали реке Ниниве. Њихово порекло је непознато, а сматра се да потичу између 10.000 - 7.000 година П.Н.Е." - Prvi astrolozi su bili vavilonski svestenici (sto je i logicno) koji su otkrivali nebeska tela i davali im imena po vavilonskim bogovima: Nergal, Ishtar, Marduk... Kasnije su se imena promenila u rimske bogove kao sto ih i danas koristimo: Mars, Venera, Jupiter... E sad, imena su davali slucajnim redosledom, po velicini i po redu otkrivanja istih, smatranja da te planete imaju neke jace uticaje na nasu sudbinu su nastala kasnije i posto su ljudi znali samo imena planeta i odmah su im dodavali i osobine zbog imena i "licnosti" bogova... Malo paradoksalno zar ne? I vi astrolozi verujete u sve ovo bez ikakvog kritickog razmatranja? Zivite u duhu nauke, sluzite se naukom, pa ga onda pljujete posto volite kojekakve mistike, a kad hocete nesto da dokazete "koristite" naucne tvdnje... Ma ej... zavrsio sam sa ovom temom, procitacu naravno tvoje odgovore, ali to je to od mene. Zelim ti dobre polozaje zvezda! :D

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karchi, matori ne znam zasto se uopste raspravljas. Ovo je yum, i niko ne odstupa od svog misljenja, ima da se raspravljate narednih 10 strana nekim kulometarskim postovima i opet necete doci ni do cega pametnog. Mani se ti toga, nemoj dzabe trositi vreme.

 

Da se razumemo, ja se slazem sa tobom, nisam detaljno citao postove, ali ovo o cemu pricas meni ima logike, ali svaki posao da ljude koje se bave astrologijom ubedis u to da nisu u pravu je uzaludan.

 

P.S. I da, mali podsetnik sa pocetka ove teme U suštini, dam ti hiljadu maraka ako mi pogodiš horoskopski znak.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi druze, ja sam izneo svoja razmatranja i onda dodje neki random gari i VREDJA! Ne trazim da se ljudi slazu sa mnom, ali matori, nemoj se praviti pametan na taj nacin sto druge ljude nazivas glupima, to je krajnje BEZOBRAZNO! OK, lik je izneo svoje misljenje (za koje smatra da je jedino tacno, i svi ljubitelji astrologije ce ga sigurno podrziti, LOL) i ja sam mu odgovorio, kratko i jasno, ali kao sto sam gore napomenuo, necu vise postavljati ovde nista posto umesto da se vodi neka normalna konverzacija (pod tim mislim da nismo svi istomisljenici ali treba da se postujemo) ljudi se non stop napadaju, davaju minuse (krajnje detinjasto po meni)... Sve u svemu, izvinjavam se svima koji su se osetili prozvanim u mojim recenicama, apsolutno mi nije bila namera da "spustam" bilo koga ili bilo sta slicno. Uzdravlje!

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi druze, ja sam izneo svoja razmatranja i onda dodje neki random gari i VREDJA! Ne trazim da se ljudi slazu sa mnom, ali matori, nemoj se praviti pametan na taj nacin sto druge ljude nazivas glupima, to je krajnje BEZOBRAZNO!

Pa kao sto rekoh, ovo je yum tako da mi je to sve skroz logicno, tj. navikao sam. Malo sutra bi smeo u lice da ti kaze to sto ti je napisao. ;)

 

Zato vise i ne zalazim na ovaj deo foruma, sve sami pametnjakovici i kompleksasi (cast retkim izuzetcima).

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest c1k4_ml3kc3

Пази, Кхаргаш, ако желиш да пишеш о астрологији требало би, пре свега, да се разумеш у исту, а не да продајеш глупе форе онога шта ТИ мислиш да је тачно. Ја се не бавим сопственим мишљењима по питању астрологије већ ти говорим ствари онакве какве јесу, а на теби је да ли ћеш да прихватиш то да не знаш нешто или и даље да тераш по своме. Мене апсолутно не интересује шта ћеш да одлучиш, али сваком лажи ћу стати на пут - у то те уверавам. ;]

 

Идем редом :

 

- "Kao prvo ZNAM o cemu pisem/pricam, zato sto se ne slazes sa mnom ne trebas odma' da ides na kojekakva vredjanja!"

 

Ти ниси изучавао астрологију нити си се представио као особа која разматра ствари објективно, концизно и адекватно у складу с историјским потврђеним чињеницама. На основу тога је врло лако донети закључак да НЕ ЗНАШ о чему причаш, а једна од потврда које томе доприносе јесте твоје сврставање хороскопа у вид медијске забаве, односно твог причања како је астрологија исто што и хороскоп.

Можеш то поновити колико год хоћеш пута, али то га неће начинити истином. Пре свега, необавештен си.

И да сумирам - ти МИСЛИШ да знаш о чему пишеш/причаш. Незнање ти није основа за мишљење.

 

 

- "Matori, vec se ponavljam milioniti put da ne mozes dokazati ono sto ne postoji! Tu nema nikakve mistike, to je cista matematicka trvdnja!"

 

И, ево због чега грешиш.

 

а.) ниси изучавао астрологију

б.) постоје евиденције о астролошким принципима као и методи рада, односно изучавања

ц.) астрологија је ту довољно дуго (миленијуми, синак) да је довољна да се адекватно истражи

д.) астрологија постоји

 

Због твоје необавештености и твоје неупућености нормално је да ћеш мислити да ту нема ничега када и не знаш шта ту свега има. Али, ти очигледно све знаш пошто си изучавао астрологију. Логика ти је на благој нули, а ја као неко ко је изучавао материју довољно дуги и апсолутно зна о чему се ту све ради ти то с сваким правом могу рећи. Сматраш ли да је нелогично то што ти говорим да не знаш упркос чињеници да си свестан тога да не знаш?

Дакле, ако желиш да докажеш да одређеност не постоји (а, астрологија постоји) мораћеш да се

 

а.) детаљно упознаш с облашћу

б.) емпиријским путем, односно дедукцијом доказати због чега метода астрологије не функционише

ц.) указати на фаталну грешку код механике астрологије

 

Да нећеш можда физиком да доказујеш како математика не постоји? Или хемијом да доказујеш како кување не функционише?

Поента је да - Не можеш доказивати да нешто или постоји или не постоји ако у општем смислу ни не знаш с чиме имаш посла.

 

- Ajde sad malo pazljivije: nisam rekao da NIKO od starih Grka nije proucavao astrologiju

 

Заправо, ово си написао (Ali kakve veze imaju stari Grci sa ASTROLOGIJOM?) и ту си већ потонуо дубоко. Ако ти не пазиш на то шта пишеш, ко ће? Немаш никакво право да се љутиш, а допушташ себи такве излете. Стари Грци су се бавили астрологијом, али свако на свој начин. Да ли су филозофи или сл користили астрологију - то не знамо. Знамо једино да су користили и да су допринели развоју исте. То је сасвим довољно за потврду обзиром да физичких доказа овде тренутно немамо.

 

- Hahaha, imas bre milion programa na internetu gde sam mozes napraviti sebi natalnu kartu... Totalno gubljenje vremena... A ti STRUCNJACE za astrologiju pokori mi tvrdnju, objasni i dokazi ti da je natalna karta validna i prihvatljiva!

 

Ја нисам дужан да теби било шта објашњавам или да те подучавам стварима око којих си необавештен. Имаш лепо књиге, гомилу бедних сајтова и програма за хороскоп па изволи и научи око чега то грешиш, односно ниси у праву. Ја обожавам људе као што си ти који чекају све на тацни да им други послуже.

Натална карта јесте валидна, а да ли је прихватљива зависи од тога шта је предуслов прихватања исте. Натална карта је дводимензионални нацрт и то је све. Шта ту има што је "неприхватљиво"? Дакле, прављење наталне карте поседује воју методу израчунавања и суштински то је све математика.

Оно шта тебе интересује јесте - тумачење наталне карте, а то је оно око чега немаш појма.

Не разумем само како може интелигентна особа да каже како је натална карта срање, а никада није научила да је тумачи :]

То ти је исто к'о да дете каже да је књига срање, а никад није научило да чита. Или као да неко каже да је кување срање, а никада није кувао/ла. Има још доста метафора, али ја бих да скратим ово што је могуће - краће.

 

 

- Ljudi koji znaju i poznaju astrologiju su uglavnom fanovi tih besmislica, i uopste me ne tangira ko mi se smeje. Rekao sam da nema razlike izmedju astrologije i horoskopa iz jednog prostog razloga: astrologija je mnogo opsirnija dok je horoskop samo "interesantna" rubrika u novinama, ali princip je isti, nema argumenata, nema dokaza i nema validnih tvrdnji!

 

Видиш, ти вређаш све људе који изучавају астрологију "бесмислице?" да би оправдао свој его који мисле да зна, а уствари појма нема о стварима о којим пише. Мене би било срамота да се уплићем и причам људима о стварима које не знам. Дакле, када не знаш - ћутиш. не лапрдаш другима како нешто не ради или не функционише упркос томе што не знаш како ради или функционише. Него се лепо, достојанствено потрудиш да научиш ако те интересује. Али, можеш и да говориш како су то бесмислице и сл, а ја ћу теби и даље да говорим да не знаш и да ти је логика на нули.

 

Ето ти ту још један доказ да немаш појма о астрологији. 'Ајде то што тражиш доказе на тацни али је најбоље од свега то што тражиш концептуалне доказе о нечему о чему немаш појма ни шта. Па чак и да добијеш доказе не би знао шта доказују када не знаш процедуру нити методику долажења до доказа, односно решења.

Као, дај ми доказ да је математика тачна

 

- Jujuju, izvini sto ne znam tacno kako se zove "institucija" gde se predaju takva "znanja" I koja je razlika izmedju nase i Americke astrologije? Jel je nasa masta jaca?

 

Онда не лапрдај о стварима о којим немаш појма па ће сви да буду мирни :pivopije: ако не знаш, едукуј се. Ако те не интересује, шта ког ђавола пишеш? Ако тебе заболе како се зове мене још више заболе да ти укажем. ;]

Разлика између наше и америчке астрологије? И ти очекујеш да ти се нико не смеје? :haha: 'Ај', што си поставио питање, ал' што не умеш да разликујеш астрологе од астрологије то ти посебно одајем почаст! Још си дао астрологији националност. :haha:

 

- E tu gresis neverovatno! Nauku najvise cine METODI kojima se ona sluzi, a ti metodi su sledeci: opstost, objektivnost, kriticnost, sistematicnost, preciznost i na kraju PROVERLJIVOST. Bez ovih postulata nema naucne prihvacenosti!

 

Синак, то је само тако у теорији и с експериментима који показују две варијације која могу имати слична својства. Не видим око чега грешим, наука се буквално заснива на концептима људи који су давали своје теорије. Такође, наука није област која је свемогућа већ је у развоју и искључиво зависи од људског знања и перцепције онога како су људи научили да размишљају и мисле.

Упркос томе, објективност, односно општост готово да не постоје (осим ако експеримент не указује на њихову потребу) зато што се сваки математички концепт базира на "акција-реакција" што је, иначе, природан фактор постојања. И то најосновнији који је могуће замислити нашом (људском) перцепцијом.

Науку не чине методи већ РЕЗУЛТАТИ, без обзира који се метод користи. Доказано много пута. Не лапрдај.

 

Компас су људи користили много пре него што су па и знали шта је магнетно поље.

 

Ignaz Semmelweis је форсирао прање руку много пре него што се уопште и знало за бациле.

 

Што се тиче научних концепата увек се полази од најосновнијег и најпрактичнијег могућег како би постојала потпора за следеће тестове. Овде не говоримо о једначинама нити факторима који су пропорционалних размера или слично - говоримо о људима који с собом носе неуморан број варијација. Сакупити довољан број учесника упркос томе што је свака особа уникатна (и у асторлогији је приказана уникатном, не постоје два иста хороскопа осим ако нису копија) би захтевало преко десет хиљада генерација астролога имајући у виду ток који се тренутно користи и који се показао најкоректнијим и најпрецизнијим могућим.

Немогуће је имати кондицију као што је иста планетарна позиција - планете се константно померају. дакле, астрологија је ту у једном активном процесу где се подаци мењају у зависности од тока планета.

обзиром да је ту у много чему умешана и психологија објективност је готово на нули обзиром да такви и слични текстови се готово увек ослањају на свесност, односно несвесност људске особе.

Што се статистике тиче она савршено ради у односу на физику или хемију зато што су чиниоци лако уочљиви и надовезују се један на другог, али у астрологији чиниоци зависе, а фактори који сачињавају чиниоце су уникатни и не надовезују се један на другог.

 

- Aha, posto je tvoj vid opsteprihvacen u svetu jel? E da, astrologija i Bog (i to sa velikim B ??? Aj pricaj mi malo o tom spoju, svakako me iznenadjujes.

 

Ја сам православне вере. Бог се пише великим словом. Такође пишем ћирилицом. Именице пишем великим словом. :haha:

Не постоји ''мој вид'', нити овде било ко разматра видове :haha: постоји знање или незнање. У мом случају, знање - у твом случају - незнање. нема шта ко ту да свеопште прихвати, многи мисле да је астрологија везана за дневне хороскопе, тарот и тако даље но једно је мислити, али сасвим друго знати :cool:

Дакле, твој вид астрологије се базира на твојој перцепцији астрологије, односно ономе шта мислиш да јесте астрологија пошто за боље и не знаш, односно ниси обавештен. Твој концепт се заснива на ВЕРОВАЊУ, док мој концепт обилује знањем. То је цела прича овде између нас двоје. :cool:

 

- Prijatelju moj, evo ti jedne istinite price koju direktno kopiram iz knjige "Da li postoje stvari koje ne postoje", pa da se uverimo ko je stvarno u pravu...

 

Прича је урбани мит. :haha::haha::haha: Толико о твом знању и обавештености. Чудо не даде далеко боље и правилније тестове (логичније) попут оног с бебама у В.Британији или тестова с једнојајчаним близанцима. Ти даде, ни мање, ни више него С.А.Д. :udri: ментоле који благе везе немају ни с астрологијом, а ни животом. :icon_ne:

Могао си и да нађеш Јању Тодоровић

 

Такође, дати "астролози" су они који пишу дневне хороскопе :mhihi: а не професионално едуковани људи који знају чиме баратају

 

Није да ми је драго да те покопавам, него ми је криво због тога колико си ти, заправо, сигуран у своје знање. Ето, исто тако гомила "научника" оцењује астрологију - РЕКЛА-КАЗАЛА. А било какво дубље проучавање стоји на нули. Доста им то што су ти људи "астролози" :haha:

Ти ми кажи када да ти се смејем, да не буде да сам некултуран.

 

- Prvi astrolozi su bili vavilonski svestenici (sto je i logicno)

 

Не, синак. Поново си набеђен, а не знаш. :mhihi: Они су само први установили систем, али астрологија постоји и пре вавилона, односно Сумера

 

- Kasnije su se imena promenila u rimske bogove kao sto ih i danas koristimo: Mars, Venera, Jupiter... E sad, imena su davali slucajnim redosledom, po velicini i po redu otkrivanja istih, smatranja da te planete imaju neke jace uticaje na nasu sudbinu su nastala kasnije i posto su ljudi znali samo imena planeta i odmah su im dodavali i osobine zbog imena i "licnosti" bogova... Malo paradoksalno zar ne?

 

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА

 

АХАХАХАХАХАХАХАХА !!!!!

:lol:

 

Гледај, нема парадокса. Да ли је могуће да ти тако лако промиче чињеница да су божанства, заправо, планете? Па писао сам о томе и раније, а и у томе где је текст.

Види, још од античких народа постојали су мудраци који су астрологију преводили као сопствена божанства. Да ли су они стварно веровали у божанства или само обмањивали масу - то не знамо. :]

Даље - исти концепт се појављује касније првенствено КОД ГРКА, које тако ноншалантно заобилазиш :haha: , па иде у Персију и онда долази у Рим.

Сада, погледај мало -

Бог Рата - Арес, Марс.

Богиња љубави - Афродита, Венера.

Свевишњи Бог (највећи) - Зевс, Јупитер

Бог Трговине, гласник - Хермес, Меркур

 

Дакле, то су све сумеријански концепти који се односе на дигнитет планета, односно њихове енергије, а народ је тај који је живео под буквалним видом религија, Богова и тако даље. Дакле, то је ОДУВЕК била астрологија :haha: само су се божанства мењала у зависности од националности. А ти кажеш да је то почело тек када су људи открили планете па због имена божанстава ХАХАХАХАХА. Геније си. :mhihi:

 

Дакле, историју астрологије да адекватно научиш. Логику да поправиш. Тек онда можемо нормално да разговарамо 'Ај', поз.

 

И, да, ја ти нисам неки Рандом гари, Гери или слично. ја сам особа која је отворила тему и која астрологију довољно дуго изучава да омгу да ти одржим буквицу о истој када год пожелим. Ако је ико БЕЗОБРАЗАН, то ћеш бити ти зато што уместо да се едукујеш о материји о којој износиш мишљења, твоја мишљења немају АСТРОЛОШКУ ОСНОВУ да би у општем могао да нешто паметно кажеш. и још се љутиш што ти неко објасни да грешиш иако знаш да не знаш. Свака ти дала.

 

Едит : Урук Хаи : "Malo sutra bi smeo u lice da ti kaze to sto ti je napisao"

Знаш ти када би се ја трудио да некоме оволико причам уживо? Заболе ме много :haha:

Edited by c1k4_ml3kc3
  • Upvote 2
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest c1k4_ml3kc3

P.S. ја не дајем минусиће. Ал' морају људи нечим да се занимају, Мада, то је више нетрпељивост него ли нешто десето.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...