Jump to content

Laptop


Axeanosilas

Recommended Posts

Значи, ко мало дете сам :), узео га наравно и одушевљен сам. Ово иначе још с десктопа пишем, пошто малог још нисам качио на нет, тек му инсталирао win (по први пут 7-цу и баш ми се свиђа). Чак је и ишо Убунту уз њега, иако то није било наведено, има и блутут, и то нисам знао. Углавном, надам се да ће бити добар, за сад обећава :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

@Demonic_Alliance: citam sad da imas acer aspire D150. kako si zadovoljan do sad? na itsvet komentarima i na gigatronovom sajtu pise da je baterija 3-cell i da nema integrisan bluetooth, a ti si u svom postu napisao suprotno sto se slaze sa svim recenzijama koje sam procitao na netu. o cemu se radi? trenutna cena mu je 19900 u gigatronu, nagovaram caleta da uzme za sebe, jer ima neki raspali desktop od pre bukvalno 12 godina.

Edited by Supergalactic Lover

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon godinu dana kako posedujem Acer Aspire One, zadovoljan sam kupovinom, ali kontam da su, i pored svoje prakticnosti, 10" netbookovi ipak malo premali.

Duze kucanje na tastaturi poprilicno zamara ruke, a i ekran, sto zbog dimenzija, sto zbog rezolucije, ogranicava vreme koje mozete provesti pred njim (a i neke igre nece da rade na toj rezoluciji :D )

 

Dakle, moje vidjenje je da je buducnost u 12" modelima, jer, najcesce sama dimenzija (dokle god nije velik poput standardnih 15.4" laptopa) nije toliki problem, koliko je to tezina, i donekle debljina. Cim ne moz' da stane u dzep od vijetnamke (a nije da nisam pokusao!), znaci da mora u ranac, a tu vam koji inc tamo-vamo ne pravi problem, dokle god nije tezak, i ima mesta za jos stvari u rancu (zato pominjem debljinu).

 

Ispada, na kraju, da je Apple uradio pravu stvar sa Mac Air-om, barem sto se tice koncepta. E pa posto su se sad i drugi pri'vatili tog koncepta, nedavno mi je paznju zaokupio ASUS UL30VT.

 

Jeste malo skuplji, ali spram onog sto nudi, cena je sasvim odgovarajuca.

 

Test:

 

http://www.expertlaptopreview.com/?p=386

 

13.3", tezak kilu i po, baterija koja drzi 8 sati (ili do 12, zavisi od modela, mada ovo sto se moze naci kod nas je sa slabijom varijantom baterije), core2duo procesor (istina, na niskom taktu, ali ima opciju 'legalnog' overklokovanja po potrebi, hibridna grafika, HDMI izlaz...

 

Znaci masina dovoljno jaka za igranje i gledanje HD filmova, sa ogromnom baterijom, a pri tome ultraportabilna i lagana, sa kvalitetnom tastaturom. +izgleda jebasticno.

 

Jedini problem je cena - oko 620 evra. Mada, za te pare dobijate sve sto nude veci laptopi, i mnogo vise od toga, uz sve prednosti netbooka (a i za klasu masina sa gejmerskom grafikom, to je normalna cena)

 

Pa eto, ako se neko dvoumi a pri tom je spreman da da te pare, ovo zvuci kao idealna stvar. Verovatno cu je i ja uzeti u nekoj buducnosti, i zavaljati Aspire One, mada trenutno nema za sta ker da me ujede, pa ce to da popriceka.

 

au nista. ovo su komentari za D250, koji je malo noviji, ali izgleda da ide sa 3-cell baterijom..

 

...sad sam tek video tvoj post meni

 

Pa kao sto rekoh, ja sam zadovoljan. Baterija drzi 6 sati kao sto je i obecano (i dalje) (sto pada na malo jace od 4 sata kad gledas filmove, ali to je normalno). Sve ostalo je ok, i da, ima BT, 6-cell bateriju.

Imam utisak da je taj D250 sakatiji od ovog (jer ima i Atom N270, a ovaj moj ima N280). JEdino sto valjda ima multi-touch pad a ovaj D150 nema.

 

JA sam puk'o 35000 na njega, tako da je 20000 realno je super cena za ovo, ako mozes da prezivis to sto baterija drzi oko 3 sata. Bluetooth realno nisam koristio nikad.

 

Sto se tice onog sto sam rekao za tastaturu, upotrebljiva je, ali zbog neprirodnog polozaja se brze zamaraju ruke. Al' tako je kod svih netbooka, istina mogli su da stave malcice vecu tastaturu (ima prostora sa strane), ali to ne bi mnogo pomoglo, kad su ti shake na stolu a prsti na compu :) Ista prica za mali ekran - navikne se covek, ali ne bih u njega bas gledao 8 sati dnevno ako ne moram. No cenim da je to mnogo bolje nego corenje u 14-15" CRT star 12 godina!

 

E da, glavna mana mu je malo skrnav touchpad. Em je mali, em pomalo 'cudno' reaguje ponekad. Mislim, upotrebljiv je, ali stvarno su to mogli bolje da urade. Ne znam kakav je na D250, s obzirom da je multitouch, moguce da je reakcija bolja, jedino sto je i dalje premali (ASUSovi EEE-ovi imaju veci i bolji touchpad).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Demonic_Alliance: citam sad da imas acer aspire D150. kako si zadovoljan do sad? na itsvet komentarima i na gigatronovom sajtu pise da je baterija 3-cell i da nema integrisan bluetooth, a ti si u svom postu napisao suprotno sto se slaze sa svim recenzijama koje sam procitao na netu. o cemu se radi? trenutna cena mu je 19900 u gigatronu, nagovaram caleta da uzme za sebe, jer ima neki raspali desktop od pre bukvalno 12 godina.

стандардни нетбук прос и конс:

+ мали

+ лаган

+ 100% функционалан за разне офис примене

+ инсталиран Виндоус ХП (нисам сигуран да ли је ово плус, тхоугх) :)

+ цена

 

- неудобан за дужи рад

- релативно слаба батерија (3 сахата)

- релативно мали екран

 

ОК је машина, али су ти на распродаји само металик црвени ако се не варам ;)

 

мени је конкретно требала машина на којој могу он д роуд да видим разну техничку документацију (каталози .ПДФ, шеме .ДВГ, спецификације .ХЛС), да могу да унесем у Дримвиверу, Офису и Кеду брзе измене у постојећим пројектима и да га издеветам на Јупорн клипове у ситне сате у неком скрајнутом хотелу на ободу ничега кад сам на терену у Србији. за порњаву је згодно да машина буде мала и лагана, а овај Ејсер то и јесте. Уз напомену да у Кеду не треба очекивати чуда јер је ово ипак машина скромних могућности. ал за дркање је ОК, још ако убодеш неки Сурдулица вајрлес комјунити. и-ха. сутра те сви на локејшну питају како то да изглеаш ко да си прцо целе ноћи.

 

далеко од тога да ћеш да експлодираш од продуктивности на њој (премала тастатура за брзо куцање, мучна употреба тачпеда, не мож без муке да тера захтевнији софтвер), али за те паре и ову примену коју сам поменуо је екстра, с обзиром на цену. е, да, можда се и трипујем али се батерија екстремно брзо пуни.

Edited by Генеральный
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kada sam uzimao laptop bacio sam oko i na neke netbook modele cija je cena bila vrlo primaljiva (tipa Lenovo S10)

Ono sto me na kraju odbilo od istog je pre svega previse mali ekran za neki ozbiljniji rad - jednostavno 10" je previse malo, pogotovu ako sedis vise od 2 sata za lapom dnevno...

Netbook je pre svega zamisljen kao sekundarni kompjuter - dakle dobra stvar kada ides na put i letovanje pa imas nesto uz sebe da ti odradio posao na brzaka za 10 dana odsustva, za sve van toga je po meni nepraktican ali je u poslednje vreme postalo trendy uzimati iste slicno kao i fensi smart telefone, cisto da se ima, vecma bez neke realne potrebe :zeleni:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

стандардни нетбук прос и конс:

+ мали

+ лаган

+ 100% функционалан за разне офис примене

+ инсталиран Виндоус ХП (нисам сигуран да ли је ово плус, тхоугх) :)

+ цена

 

- неудобан за дужи рад

- релативно слаба батерија (3 сахата)

- релативно мали екран

 

ОК је машина, али су ти на распродаји само металик црвени ако се не варам ;)

 

Moz na acera (a i na vecinu drugih 'standardnih' netbooka da se stavi sedmica. Jos sa 2G rama, cenim da cu verovatno da je turim i ja na moj, samo me trenutno mrzi da se akam, XP radi pos'o, plus je i originalan (a ta sedmica tesko da ce biti).

 

Ja isto imam bordo D150, meni se bas svidja boja, onako, da mi se slaze s Jaguarom :D Eye candy, definitivno privlaci paznju.

 

Ja bih dodao da jos jedna mana Acera je glare ekran, pa stalno mo's da ogledas svoju njusku ili luster iza ledja, a i vertikalni uglovi vidljivosti su mu mali - navices se, ali moglo je to i bolje.

 

Realno, za te pare to je i dalje super ponuda. Kad bih imao neki budzet kao sto sam imao za kupovinu ovog (35k), sad bih verovatno uzeo ASUS eee dvanaesticu, verziju sa vecom baterijom.

Npr ovaj: http://www.pcpractic.rs/proizvodi/netbook-mini-laptop/3984-asus-eeepc-1201ha-blk008s

veca rezolucija, veci i bolji ekran, tastatura, touchpad, veci hard, 2 giga rama, jaca baterija, i jos sedmica instalirana.

 

No za 20k ovo je ok, s obzirom da je do sledeceg modela koji je po necem bolji, razlika oko 5-7 k

 

Shta mislite o Fujitsu Siemens ESPRIMO Mobile V5515?

 

Fujitsu+simens = izbegavaj. Plus je budjavi celeron. Taj model, jedino ako ti neko poklanja il ti ga prodaje za <100 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dajte neki predlog 50-60k gamerski laptop znaci da moze da pokrene novije igre ali ne mora na high quality, baterija nebitna, idealno 15", 4Gb RAMa, core2duo, mrezna karta i wifi. Imam vec neku ideju ali od tih 10-15 modela ne mogu da proberem prvenstveno jer se ne razumem u laptop graficke.

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za trud, javicu sta sam uzela :pivopije:

U principu ekran mi je totalno nebitan (tj idealno ne preko 15") jer i onako gde god odem imam neke 22-24" ako zatreba za obradu slika/igranje ali mi je PC crkao pa eto... da promenim malo :D

Edited by MissionVao
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://winwin.rs/laptopovi-hp-compaq-615-%28vc281ea%29-156,athl-x2-ql-66-1gb-160gb-ati3200-bt-cam.66.html?productId=22457

 

http://www.winwin.rs/laptopovi-acer-eme725-442g25mi-15,6,intel-dc-t4400-2gb-250gb-cam-wl-1y.66.html?productId=22324#

 

Ne znam ni sta da pitam vise... ceo dan blenem u ekran i poredim, spao je izbor na ova 2, tako da bi i prosto "prvi" ili "drugi" bilo sasvim dovoljno. :spava:

...

Neka iskustva sa Acerom?

 

Ok, ne rade linkovi, prvi je HP Compaq 615 (VC281EA), a drugi Acer eME725-442G25Mi

Edited by 499.012

Share this post


Link to post
Share on other sites

1

 

2

 

Evo ga...

 

Procitala sam negde isto za Radeon, tako da ce pasti ovaj drugi, mada me ne veseli prva recenica u tvom postu, ali za te pare verovatno nema bolje.

Hvala na brzom odgovoru. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, Radeon jeste solidno brži od Intel grafike i ima manje problema sa kompatibilnošću sa starijim igrama zbog daleko boljih drajvera, ali su oba svejedno spora za bilo kakvo igranje jer su downclockovani u odnosu na stone verzije plus je memorijski bandwidth katastrofalno nizak (ok, Radeon može da dekodira HD video i rastereti procesor, al svejedno uzimaš laptop sa dvojezgarcem tako da ti je to nebitno). Pritom, AMD+Radeon se više greje. Intel+Intel kombinacija će bar biti tiša i hladnija.

 

Što se tiče procenta kvarova, nije to nešto drastično loše, mislim da je u rangu sa MSI-jem. Najmanje se kvari Lenovo, još uvek, mada su i oni opali s kvalitetom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje uzmi Acer - ima veci hard i vise memorije, a ako ne zelis da se igras graficka ti nece biti problem

Doduse, ne svidja mi se sto ima samo 2 USB porta sto je malo jer racunaj da je jedan vec popunjen za misa tako da ti ostaje jedan jedini USB port

Ja eto imam HP Compaq 615 koji ima 3 komada i evo vec su popunjena - mis, fleska i USB to usb mini kabal za punjenje

Plus Acer ima losiju kameru i nema bluetooth koji je itekako korisna stvar pogotovu ako dosta syncujes mob i lapic, al dobro :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Pa... trebalo je to odmah da kazem, ali nije bas da ne bih uopste da se igram. :bigblue: Ne treba mi neko ludilo za najnovije igrice, ali za Oblivion, Heroes of m&m, starije simse i tako to... i ArchiCad, a ovo ostalo bi radilo i na 286ici... :rolleyes:

Kamera mi nije bitna takodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm... od Obliviona nema ništa na X4500, jedva i Morrowind radi (tj radi ok u zatvorenom, ali na otvorenom je jednocifren frejmrejt). Možda bi Oldblivion pomogao, ali nisam probao. Ni na Radeonu nije bolja situacija.

Simsi 2 rade bez problema na oba.

 

Ono što je bitno je da za Intel grafiku koristiš najnovije drajvere sa Intelovog sajta, a ne one bajate koje daju uz laptop.

Edited by voodoo_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi i meni World of Warcraft na medium :)

 

To je problem sa laptop grafikom, pomisliš da bi starije igre trebalo da rade bolje, ali nije tako. Prvo, Gamebryo endžin iz Obliviona je jedno neoptimizovano sranje, drugo, igre se prave u skladu sa arhitekturom grafičkih kartica za desktop računare gde se otprilike zna neki balans kada se kartica projektuje (recimo, suludo je praviti karticu sa 8 šejder jedinica i 256-bitnom magistralom, ili obrnuto, nešto sa 64 ili 128 šejdera a sa 64-bitnom magistralom). A kod mobility čipova se "kompromisi" prave na vrlo čudnim mestima, evo recimo taj Radeon ima 40 (efektivno 8) Stream šejdera koji zapravo i jesu dovoljni za većinu igara izašlih u proteklih nekoliko godina, ali zato dele memorijski protok sa procesorom, što znači da imaju samo 32 bita na raspolaganju i pritom moraju da koriste običnu DDR2 memoriju na niskim frekvencijama i sa relativno visokim latencijama u poređenju sa GDDR2 i GDDR3 čipovima. Ovo ubija fillrate ma koliko sam grafički čip bio dobar.

 

Poenta priče, sa laptop grafikom niže klase nema pravila i dok ne probaš konkretnu igru ne možeš da pretpostaviš kako će da radi. Može da pomogne traženje na Jutjubu (npr. kucaj Oblivion X4500 Youtube na guglu), ali ne previše, jer dosta utiče i ostatak laptopa.

Edited by voodoo_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guglala sam obe grafičke, ali da pogledam i na youtube-u se ne bih setila. :udri::pivopije:

Elem, Radeon je ispao dosta bolji, zapravo, o 4500 nema nekih lepih reči, naročito kad je o Oblivionu i sl. igrama reč... Ima i direktnih poređenja baš te dve kartice i ista je priča. ArchiCad bi radio na oba, barem verzija koju ja imam.

Youtube ću tek da pogledam.

Ali su tu i memorija i hard... tako da sam opet na početku. :mrtav: Šalim se, ali istina je da trenutno nemam pojma šta ću (mada je sada HP u blagoj prednosti)... moram da se konjsultujem sa još par ljudi, tek da me zbune još više.

Dečki, hvala vam puno! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pitanje u ime jednog drugara - njegov budzet je kapiram manji od 600eur i nikako ne bi mogao da uzme ono sto ste meni preporucivali za OK igranje igrica. On bi nesto sto moze da potera tipa L4D i neke ozbiljnije na niskoj rezoluciji pa pita da li ona ATIjeva HD5470 moze to da zadovolji? Ja znam da ona spada u trecu klasu igrackih tj bas blah i mislim da mozda ima za te pare neka bolja. Any comments?

Mislim kod nas koliko sam videla ima mozda 3 ATI graficke po laptopovima i isto toliko nvidia, nije neki izbor :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...