Jump to content

Satanizam


Recommended Posts

Vratio si se, drago mi je :pivopije:

 

Krenimo redom.

 

Varg, ja sam odgovorio na tvoju poruku u kojoj si tvrdio da kod pagana zlo ne postoji. Lingvistika dokazuje suprotno. I tu više nema šta da priča.

 

Kada sam to rekao, izvinjavam se ako je ispalo drugačije, mislio sam na nepostojanje zlog božanstva koje odgovara po funkcijama hrišćanskom satani. Tako nešto ne postoji u paganizmu. Lingvistika je nebitna zaista, znamo šta znači ''zlo''.

 

ti si tražio promjenu u kosmosu, jer si tvrdio da monoteistički svijet nije podložan promjenama, vidiš kako dobro čitam ali ti izgleda ne znaš šta si sam napisao. Isus Hrist je dokaz da je Bog u monoteizmu podložan promjenama.... I tu nema više šta da se priča...

 

Isus Hrist je došao na zemlju sa razlogom. Sve što se desilo u njegovom zemaljskom životu bilo je predodređeno, tako da nije bilo ''promena'' kao što ih doživljava recimo Balder, Dionis, Horus itd. (da, ja poštujem Hrista- nemojte se čuditi :) )

 

osim ako ne tvrdiš da su hrišćani... svijet(poredak) je nastao boreći se protiv haosa(nereda).... kao što rekoh, ako ti misliš da termin haos ne konotira termin zlo, onda o čemu mi ovdje pričamo? Jer ti onda očigledno pojma nemaš.

 

Ja nađoh boga koji jede ljude, ti kažeš nije zao pošto nigdje ne piše da je zao.... e super, a ko je to napisao? Hrišćani ili bivši hrišćani. To su očigledne podvale.

 

Ne ne.. svet nije nastao boreći se sa haosom- nastao je iz njega. Recimo, Muspelhejm i Nifelhejm, dodir elemenata Vatre i Leda. Taj koncept nije ni dobar ni zao, on je kako da kažem, univerzalan.

 

Bog koji jede ljude je zao, ali ne na način kao što je to hrišćanski satana.

 

nemoguće da odgovoriš ovako i da POTPUNO preskočiš dio o pravoslavlju.... stvarno ogavno...

 

Pa rekao si da je pojam satane različit kod katolika i pravoslavaca. To je nemoguće jer obe struje potiču iz jednog izvora. Ko je izvršio promenu i kako?

 

Znaš li ti šta je kognitivno polje, da te ne mučim više ako ne znaš?

Ne znam, i sve mi se čini da je nebitno oko ovog pitanja. Praviš tešku filozofiju oko prostih stvari, to mi je već poznato. Samo da ne bi dozvolio da nisi u pravu.

 

šta mene briga šta je hrišćanin pisao, vrlo je jasno da mirna promjena vjere nije bila moguća nikada. Nisi mogao u Polisu da budeš ništa drugo nego što i svi ostali....

 

Nije te briga a to nije ni bitno jer, hrišćanin je pisao o mirnom dolasku kulta Mitre (što je i tačno) a ako bi neko pisao o tome u korist hrišćanstva to je hrišćanski sveštenik. Mirna promena vere nije moguća, saglasan sam a dolaskom Mitraizma nije došlo do promene vere u korenu, kao u slučaju hrišćanstva. Bio je to samo kult ratnika. Sve lepo piše :da:

 

Ovo nije tačno.... uopšte se ne zna koje je ime boga kod Jevreja....

 

jod-he-vau-he - tetragramaton (Adonai)

 

a ni ovo nije tačno... ti baš imaš kratko pamćenje, već zaboravi Junga....

 

Egipatska sveštenica živa raskomadana od strane hrišćanske mase; Jarnskegge - vođa Vikinga koji su odbijali da prime hrišćanstvo (zapravo, imali su tkz. dvostruku veru, mešavinu stare religije i hrišćanstva što je bilo dozvoljeno u skandinaviji sve do dolaska svetog Olafa koj je ubio sve koji ostanu i malo verni mnogoštvu- dovoljan dokaz o verskoj toleranciji? Ne verujem..). Sve ih je ubio ''sveti'' Olaf. Da postujem sagu ako ne veruješ? Primera je bezbroj.

 

A da su srednjovekovni hrišćani pročitali Jungovu ''Psihologju i Alhemiju'' siguran sam da bi ga spalili. Spalili su i onog čiku što je tvrdio da je zemlja okrugla..

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
mislio sam na nepostojanje zlog božanstva koje odgovara po funkcijama hrišćanskom satani. Tako nešto ne postoji u paganizmu. Lingvistika je nebitna zaista, znamo šta znači ''zlo''.

 

A ja rekoh da je lingvistika najbitnija, a poslije nje antropologija koja opet nalazi zle bogove kod pagana (Mirča Elijade- Sveto i profano), a najvažnija je činjenica da je Sotona samo usavršeni paganski bog..... U stvari, najvažnija činjenica je da bi ovakvo ''pagan-wannabe'' razmišljanje dovelo do toga da bi sa pobjedom hrišćanstva došli i pobjednički bog, njegovi anđeli, sveci i đavoli. Jer, po ovakvoj logici, svaki bi se paganin, kad bi uvidjeo da je njegov bog nemoćan pred hrišćanskim, odrekao tog boga.... Tu tvoja logika završava, a to nije paganska logika....

 

Isus Hrist je došao na zemlju sa razlogom. Sve što se desilo u njegovom zemaljskom životu bilo je predodređeno, tako da nije bilo ''promena'' kao što ih doživljava recimo Balder, Dionis, Horus itd

 

pogrešno tumačiš predodređenost, to što ti govoriš je protestantizam

 

Ne ne.. svet nije nastao boreći se sa haosom- nastao je iz njega.

 

kao što i djevica nastaje pomoću seksa(njenih roditelja)

 

Svijet ne želi povratak haosa, to je činjenica... A haos konotira zlo.

 

Bog koji jede ljude je zao, ali ne na način kao što je to hrišćanski satana.

 

kvantitativno.... ali sad vidim tražiš i potpuno identično zlo, a ni to nije bila tema....

 

Pa rekao si da je pojam satane različit kod katolika i pravoslavaca. To je nemoguće jer obe struje potiču iz jednog izvora. Ko je izvršio promenu i kako?

 

Ja sam ti napisao o svetom Vasiliju, on nije hrišćanski svetac, čak je više totem....

 

Ne znam, i sve mi se čini da je nebitno oko ovog pitanja. Praviš tešku filozofiju oko prostih stvari, to mi je već poznato. Samo da ne bi dozvolio da nisi u pravu.

 

nije to ne znam kakva filozofija, samo duhovna sredina u kojoj neko odrasta, a Sokrat i Platon nisu odrasli u hrišćanskom kognitivnom polju, već su proizvod paganskog kognitivnog polja... još bolji primjer je onaj Rimski imperator koji je bio na vlasti poslije KOnstantina, ne sjećam mu se trenutno imena, koji je, iako paganin, u nekim stvarima bio veći ''hrišćanin'' od hrišćana... poslije njega, mnogi pagani su prešli u hrišćanstvo kao religiju manje opsjednutu pravilima... pa ti vidi. Pagani itekako kroz istoriju pokazuju ektremne polove, ajde da ovog imperatora i zanemarimo, pošto je u 4. vijeku postojalo i hrišćansko kognitivno polje, ali u 4. i 5. vijeku prije nove ere definitivno nije.

Platonov sistem je proizvod paganskog kognitivnog polja i niko ne može da dokaže suprotno....

 

Nije te briga a to nije ni bitno jer, hrišćanin je pisao o mirnom dolasku kulta Mitre (što je i tačno) a ako bi neko pisao o tome u korist hrišćanstva to je hrišćanski sveštenik.

 

ako ćeš ti to i dalje da tvrdiš, nema problema- nađi dokaz da je hrišćanstvo došlo u Rim na nasilan način. Dosta više zajebavanja.

 

jod-he-vau-he - tetragramaton (Adonai)

 

To nije ime jevrejskog Boga. To je jedino ime koje Jevreji i ljudi uopšte mogu da izgovore a znači ''Ja sam onaj koji jesam''.

Pravo ime Boga se ne zna.

 

Egipatska sveštenica živa raskomadana od strane hrišćanske mase; Jarnskegge - vođa Vikinga koji su odbijali da prime hrišćanstvo (zapravo, imali su tkz. dvostruku veru, mešavinu stare religije i hrišćanstva što je bilo dozvoljeno u skandinaviji sve do dolaska svetog Olafa koj je ubio sve koji ostanu i malo verni mnogoštvu- dovoljan dokaz o verskoj toleranciji? Ne verujem..). Sve ih je ubio ''sveti'' Olaf. Da postujem sagu ako ne veruješ? Primera je bezbroj.

 

Majstore, kada ja pomenuh Sokrata, šta si ti ono govorio? Pojedinačni ekscesi? :)

 

Hipatiju nisu osudili poglavari crkve, već je neki lokalni kretenski sveštenik napujdao ljude na nju, a to šta su katolici radili u Skandinaviji 1000 godina kasnije me ne zanima....

Imaš npr Belu Hamvaša koji tvrdi da je istorija crkve dvehiljadugodišnja borba protiv hrišćanstva. Dakle, pitanje je da li je to hrišćanstvo... ti npr tvrdiš da ubistvo Sokrata nije paganizam....

 

A da su srednjovekovni hrišćani pročitali Jungovu ''Psihologju i Alhemiju'' siguran sam da bi ga spalili. Spalili su i onog čiku što je tvrdio da je zemlja okrugla..

 

opet izbjegavaš činjenicu da je JUng smatrao da je Srednji vijek bio tolerantno doba, i to je obrazložio na primjeru magarca u crkvi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za sve:

Prodavanje duše djavolu?

 

I još bitnije pitanje koje sledi iz predhodnog:

Može li se neko ko je prodao dušu, izvući?

Prvo pitanje je malo nejasno....

 

Jedino sto znam a da ima veze sa tim:

 

U jednoj prici Clive Barkera (Yattering and Jack) sitan demon je poslat iz Pakla da goni coveka cija je majka obecala svoju dusu necastivom,ali je umrla na rukama svestenika i na taj nacin otpremljena direktno u Raj.

 

Eto nacina po Barkeru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za sve:

Prodavanje duše djavolu?

 

I još bitnije pitanje koje sledi iz predhodnog:

Može li se neko ko je prodao dušu, izvući?

 

Свако ко греши трпа своју душу у руке ђаволу. Продавање душе ђаволу на филмски или начин описан у књигама не постоји.

 

Што се тиче опроста...

Сваки грех и хула опростиће се људима осим хуле на Духа светога

парафразирано

Share this post


Link to post
Share on other sites

Užasno me zeza konekcija pa kasnim sa odgovorom..

 

A ja rekoh da je lingvistika najbitnija, a poslije nje antropologija koja opet nalazi zle bogove kod pagana (Mirča Elijade- Sveto i profano), a najvažnija je činjenica da je Sotona samo usavršeni paganski bog..... U stvari, najvažnija činjenica je da bi ovakvo ''pagan-wannabe'' razmišljanje dovelo do toga da bi sa pobjedom hrišćanstva došli i pobjednički bog, njegovi anđeli, sveci i đavoli. Jer, po ovakvoj logici, svaki bi se paganin, kad bi uvidjeo da je njegov bog nemoćan pred hrišćanskim, odrekao tog boga.... Tu tvoja logika završava, a to nije paganska logika....

 

Mirču Elijadea sam prostudirao i ponavljam- to što ti smatraš da je zlo u paganizmu predstavlja jednu nužnu stranu prirode, smrt za kojim sledi novo rađanje. Satana ne postoji. On je samo simbol hrićanske misli o grehu a koje je korišćeno radi plašenja masa i njihove kontrole. A nijedan pravi paganin se nije i neće odreći Bogova ako razume njihovu prirodu. Bogovi nisu fajteri koji se biju na nebu pa ko je jači vladaće.

 

pogrešno tumačiš predodređenost, to što ti govoriš je protestantizam

 

Ne znam šta je ali je logično- ako je Bog on mora biti svestan zbog čega je sišao na zemlju, svestan svog postojanja.. Sigurno nije sišao i ''kušao sreću'' Na kraju krajeva, raspeće i jeste poslužilo kao dokaz njegove božanske prirode, njegov trijumf. Zar nije vaskrs najsrećniji praznik hrišćana?

 

kao što i djevica nastaje pomoću seksa(njenih roditelja)

 

Svijet ne želi povratak haosa, to je činjenica... A haos konotira zlo.

 

misliš ljudi ne žele povratak haosu? Svet ide svojim tokom, uzdiže se i pada. Niko se ne pita ni za šta. Svaka religija je imala ovaj koncept (Bramin dah npr.). I nauka govori o ovome, veoma slično teorijom o širenju i skupljanju svemira.

 

 

kvantitativno.... ali sad vidim tražiš i potpuno identično zlo, a ni to nije bila tema....

 

Koji nordijski bog jede ljude? Slovenski? Ljudske žrtve su imali indijanci, jevreji, feničani, kartaginjani i tome se svakako protivim. U svakom slučaju, taj bog je prirodan, simbolizuje nekakvu prirodu- kao npr. Saturn/Hronos koji jede svoju decu ali to nije primer ljudima da to čine. Svaki bolji tumač mitova prepoznaje pravu simboliku. S druge strane, satana je kao što sam rekao, izveštačena tvorevina hrišćana.

 

Ja sam ti napisao o svetom Vasiliju, on nije hrišćanski svetac, čak je više totem....

 

Vasilije je čisti hrišćanski svetac? Kakvo je ovo bogohuljenje? :mhihi:

 

nije to ne znam kakva filozofija, samo duhovna sredina u kojoj neko odrasta, a Sokrat i Platon nisu odrasli u hrišćanskom kognitivnom polju, već su proizvod paganskog kognitivnog polja... još bolji primjer je onaj Rimski imperator koji je bio na vlasti poslije KOnstantina, ne sjećam mu se trenutno imena, koji je, iako paganin, u nekim stvarima bio veći ''hrišćanin'' od hrišćana... poslije njega, mnogi pagani su prešli u hrišćanstvo kao religiju manje opsjednutu pravilima... pa ti vidi. Pagani itekako kroz istoriju pokazuju ektremne polove, ajde da ovog imperatora i zanemarimo, pošto je u 4. vijeku postojalo i hrišćansko kognitivno polje, ali u 4. i 5. vijeku prije nove ere definitivno nije.

Platonov sistem je proizvod paganskog kognitivnog polja i niko ne može da dokaže suprotno....

 

Hrišćanstvo manje opsednuto pravilima? Sasvim je suprotno, pitaj bilo koga sa foruma od hrišćana. Ono je čist primer opsednutosti pravilima svojom netolerancijom i zatvaranjem ka drugim sistemima. Paganizam je više kao univerzalna religija, ima toliko sličnosti i mešanja raznih naroda, slobode itd. Liturgija je sva u pravilima, do najmanjeg detalja. Mi se spontano obraćamo Bogovima, onako kako se osećamo u datom trenutku.

 

ako ćeš ti to i dalje da tvrdiš, nema problema- nađi dokaz da je hrišćanstvo došlo u Rim na nasilan način. Dosta više zajebavanja.

 

Došlo je jednom političkom odlukom Konstantina koji je želeo veću moć. I uspeo. Samo, priznavanjem hrišćanstva nije ukinuto odmah i praktikovanje paganskih religija. To je kasnije istrebljeno silom.

 

To nije ime jevrejskog Boga. To je jedino ime koje Jevreji i ljudi uopšte mogu da izgovore a znači ''Ja sam onaj koji jesam''.

Pravo ime Boga se ne zna.

 

Da, neizrecivo ime Jahve. O tome proučavaj kabaliste. Ostaje da su jevreji ubijani zbog izgovaranja ''Javhe''. I ne, to nisam naučio u pajtonovcima. :)

A cela priča je počela zbog ubijanja iz verskih razloga. Dao sam primer skandinavaca, ti si lepo rekao ''boli me kurac''. Onda nemoj da diskutuješ.

 

Majstore, kada ja pomenuh Sokrata, šta si ti ono govorio? Pojedinačni ekscesi?

 

Hipatiju nisu osudili poglavari crkve, već je neki lokalni kretenski sveštenik napujdao ljude na nju, a to šta su katolici radili u Skandinaviji 1000 godina kasnije me ne zanima....

Imaš npr Belu Hamvaša koji tvrdi da je istorija crkve dvehiljadugodišnja borba protiv hrišćanstva. Dakle, pitanje je da li je to hrišćanstvo... ti npr tvrdiš da ubistvo Sokrata nije paganizam....

 

Ja sam naveo samo par primera, pravih pagana. Katolici su krunisali srbe zar ne? Katolici i pravoslavci su bili jedno do 1054. Ista religija a ako ćeš reći da su se razlikovali, ovi su otpali itd. ja to isto mogu da upotrebim i za pagane. Ubistvo sokrata je kao i svako drugo ubistvo izzvedeno u ime ovog, onog..a možda su atinjani otpali od vere? :)

 

opet izbjegavaš činjenicu da je JUng smatrao da je Srednji vijek bio tolerantno doba, i to je obrazložio na primjeru magarca u crkvi...

 

I to je dovoljno da izbriše hiljade spaljenih, mučenih, poslatih u ratove itd?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za sve:

Prodavanje duše djavolu?

 

I još bitnije pitanje koje sledi iz predhodnog:

Može li se neko ko je prodao dušu, izvući?

 

Postoji, ali ne misli đavolu kao onom glavom baji već nižim demonima- rađeno u srednjem veku a možda i kasnije. Nakon služenja demonu, koje može trajati više stotina ljudskih godina, osoba se vraća u nov život gde najčešće ponovo postaje meta kušanja.. tako nekako ukratko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo pitanje je malo nejasno....

Mislio sam da uopšteno definišete pojam prodavanja duše đavolu.

Verujete li u to? Ne verujete? Da li ste čuli nešto o tome? Linkovi?

 

Продавање душе ђаволу на филмски или начин описан у књигама не постоји.

Ok... znači misliš da ne postoji ("zvanični", da tako kažem) način da čovek proda svoju dušu nečastivom? 

Onda taj tvoj prvi stav povlači i odgovor na drugo pitanje.

Ja se zaista nadam da je tako. 

 

Postoji, ali ne misli đavolu kao onom glavom baji već nižim demonima- rađeno u srednjem veku a možda i kasnije. Nakon služenja demonu, koje može trajati više stotina ljudskih godina, osoba se vraća u nov život gde najčešće ponovo postaje meta kušanja.. tako nekako ukratko.

Brate vikinže :pivopije:  nisam te razumeo za to vraćanje u novi život. 

Misliš li bukvalno ili metaforčki? Ili, nisi li možda čak pomislio na reinkarnaciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate vikinže :pivopije:  nisam te razumeo za to vraćanje u novi život. 

Misliš li bukvalno ili metaforčki? Ili, nisi li možda čak pomislio na reinkarnaciju?

 

Pišem onako kako sam čitao o tome ranije i da, reinkarnacija je u pitanju. To je hermetički sistem sfera, astrala itd. Ovde se dakle misli na vraćanje iz tih nekih demonskih sfera nazad na zemljanu, a reinkarnacija traje dok se individua ne uzdigne iznad prosvetljenjem. Pa čista hermetika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pišem onako kako sam čitao o tome ranije i da, reinkarnacija je u pitanju. To je hermetički sistem sfera, astrala itd. Ovde se dakle misli na vraćanje iz tih nekih demonskih sfera nazad na zemljanu, a reinkarnacija traje dok se individua ne uzdigne iznad prosvetljenjem. Pa čista hermetika.

Ehh... toga sam se i plašio...

Pijem u tvoje ime vikinže, ali ja u reinkarnaciju ne da ne verujem (malo je reći da ne verujem), nego mislim da je i u najprostijoj logičkičkoj konstrukciji nemoguća.  

Ali hvala u svakom slučaju na iznetom stavu. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Mirču Elijadea sam prostudirao i ponavljam- to što ti smatraš da je zlo u paganizmu predstavlja jednu nužnu stranu prirode, smrt za kojim sledi novo rađanje. Satana ne postoji. On je samo simbol hrićanske misli o grehu a koje je korišćeno radi plašenja masa i njihove kontrole. A nijedan pravi paganin se nije i neće odreći Bogova ako razume njihovu prirodu. Bogovi nisu fajteri koji se biju na nebu pa ko je jači vladaće.

 

Marduk vs Tiamat. Sve je borba u paganizmu....

 

Zlo je takođe nužna strana prirode i u hrišćanstvu. To se zove teodiceja, već je pomenuh.....

 

Ne znam šta je ali je logično- ako je Bog on mora biti svestan zbog čega je sišao na zemlju, svestan svog postojanja.. Sigurno nije sišao i ''kušao sreću'' Na kraju krajeva, raspeće i jeste poslužilo kao dokaz njegove božanske prirode, njegov trijumf. Zar nije vaskrs najsrećniji praznik hrišćana?

 

''Bože, zašto si me napustio...''. To ne kaže čovjek koji je predodređen....

 

misliš ljudi ne žele povratak haosu? Svet ide svojim tokom, uzdiže se i pada. Niko se ne pita ni za šta. Svaka religija je imala ovaj koncept (Bramin dah npr.). I nauka govori o ovome, veoma slično teorijom o širenju i skupljanju svemira.

 

to ne dodiruje ontološki dio realnosti, posebno ne u Indiji...

 

Koji nordijski bog jede ljude? Slovenski? Ljudske žrtve su imali indijanci, jevreji, feničani, kartaginjani i tome se svakako protivim. U svakom slučaju, taj bog je prirodan, simbolizuje nekakvu prirodu- kao npr. Saturn/Hronos koji jede svoju decu ali to nije primer ljudima da to čine. Svaki bolji tumač mitova prepoznaje pravu simboliku. S druge strane, satana je kao što sam rekao, izveštačena tvorevina hrišćana.

 

Sotoni je takođe onda potreban tumač... a ne da mi poturaš seljanske verzije đavola u hrišćanstvu i akademske verzije grčkog mita, to je jednostavno licemjerno... ali isto si radio i kod Aleksandra i Peloponeskog rata... neumoran si kad treba izvrtati logički slijed....

 

Vasilije je čisti hrišćanski svetac? Kakvo je ovo bogohuljenje?

 

Vasilije je pravoslavni svetac. Valjda je poenta dokazati da hrišćanstvo u praksi nije to što ti tvrdiš.... Dakle pravoslavlje nema striktno podvučenu granicu između dobra i zla... Čak naprotiv, Stefan Nemanja , i Nemanjići uopšte, su godinama žarili i palili i na kraju proglašavani svecima.... To je ono što bi ti nazvao ''pagansko'', a očigledno je pravoslavno.

 

Mošti kneza Lazara

 

dsc00105hx7.jpg

 

Hrišćanstvo manje opsednuto pravilima? Sasvim je suprotno, pitaj bilo koga sa foruma od hrišćana. Ono je čist primer opsednutosti pravilima svojom netolerancijom i zatvaranjem ka drugim sistemima. Paganizam je više kao univerzalna religija, ima toliko sličnosti i mešanja raznih naroda, slobode itd. Liturgija je sva u pravilima, do najmanjeg detalja. Mi se spontano obraćamo Bogovima, onako kako se osećamo u datom trenutku.

 

ajde ne zajebavaj se, ja ti rekoh imperator poslije Konstantina, idi pa saznaj jebote..... stvarno nije u redu da se proseravaš ovako

 

Došlo je jednom političkom odlukom Konstantina koji je želeo veću moć. I uspeo. Samo, priznavanjem hrišćanstva nije ukinuto odmah i praktikovanje paganskih religija. To je kasnije istrebljeno silom.

 

opet... imperator poslije Konstantina....

 

Da, neizrecivo ime Jahve. O tome proučavaj kabaliste. Ostaje da su jevreji ubijani zbog izgovaranja ''Javhe''. I ne, to nisam naučio u pajtonovcima

 

Ja ti preporučujem da odeš do beogradske sinagoge i pitaš rabina lično.... On mi je rekao da Jahve nije ime božije već jedini dozvoljeni termin. Pravo ime boga se nije izgovaralo.... niti se zna kako glasi...

 

A cela priča je počela zbog ubijanja iz verskih razloga. Dao sam primer skandinavaca, ti si lepo rekao ''boli me kurac''. Onda nemoj da diskutuješ.

 

Ja rekoh da mene ne zanima katoličanstvo u poznom srednjem vijeku, to veze sa hrišćanstvom nema...pa papa je paganski prežitak rimskog imperatora.... a drugo, ja kad sam pomenuo Sokrata, koji je ''kvario omladinu i navodio ih da napuste svoje bogove i okrenu se svom demonu(svoj lični demon je sastavni dio Sokratove filozofije)'', tebe je bolio kurac... samo da kažem da je i ovo licemjerno....

 

Ja sam naveo samo par primera, pravih pagana. Katolici su krunisali srbe zar ne? Katolici i pravoslavci su bili jedno do 1054. Ista religija a ako ćeš reći da su se razlikovali, ovi su otpali itd. ja to isto mogu da upotrebim i za pagane. Ubistvo sokrata je kao i svako drugo ubistvo izzvedeno u ime ovog, onog..a možda su atinjani otpali od vere?

 

pa napokon napreduješ.... ne možeš meni da poturaš neke greške nesavršenih ljudi i da to predstavljaš kao hrišćanstvo jer i ja to mogu da uradim sa paganizmom, nađem najgore i predstavim kao prosjek.

 

Hrišćanstvo po definiciji ne bi trebalo da ima inkviziciju ili krstaški rat, čak naprotiv- krstaški rat za svetu zemlju je potpuno paganska ideja, kao i Kosovo kod nas.... zemlja je potpuno nevažna za hrišćanstvo, ono nije ''zemljana'' religija....

 

I to je dovoljno da izbriše hiljade spaljenih, mučenih, poslatih u ratove itd?

 

u srednjem vijeku najveći broj vojnika u ratu bio bi 10 000. Pet krstaških ratova ili koliko ih je već bilo- maksimum 50 hiljada... ali oni su otišli u rat svojom voljom.... a ova priča o hiljadama spaljenih i mučenih je obična manipulacija... više je ljudi pobijeno u Francuskoj revoluciji nego u čitavom srednjem vijeku, ma i srednjem i antičkom zajedno.... bar pola miliona ljudi je giljotinirano za vrijeme jakobinske ateističke diktature...

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Kroz Imotski kamioni žure, kroz Imotski kamioni žure...''

Pretpostavljam neka ustaska pjesmica, nisam stvarno upucen.. Inace mi taj fasizam i nacionalizam idu na nerve, obzirom da su (kao i religije) doveli do velikih sranja, ratova i zlocina. Ali ako vec tako malodusno provociras i prijetis banom, evo ti ono sto hoces da cujes - dobra pjesmica, bas je ritmicna.

 

То чему ти причаш је атеизам, то јест, деизам (ако не грешим, давно сам се тим ишчитавањима бавио). Осећаш потребу да верујеш у "нешто", али ти се баш не свиђа мејнстрим.

Mejnstrim je sranje, samo underground :rolleyes:

 

Ниси ти сатаниста, ти си брука за све трве блекере. Ђе је раздјевичење млађанијех дјева, ђе су заклане кокошке?

Zaklane kokoske su u zamrzivac, sjutra za rucak ce bit dobar rostilj. I nisam janshof de blekere, samo slusam black metal izmedju ostalog ;)

 

Без увреде али ово је тако наивно и детињасто.

Као да је написао неки скојевац и острашћени млади партизан.

Rece svetosavski blek metal fan nambr 1..

 

Продавање душе ђаволу на филмски или начин описан у књигама не постоји

Imas razne rituale opisane u knjizi Goetije kralja Solomona, kao i i grimoar pape Honoria. Ma i jos dosta drugih, koga zanima neka se baci na pretrazivac. U sustini je za svaki ritual potrebna odredjena zrtva/ponuda demonu, a dusha mu tu dodje kao nesto najvise sto covjek ima da ponudi(pod uslovom da je vec nije prodao :) )

Filmski rad je fikcija, teatralnost, ali ne iskljucuje da ideja o tome ima uporiste u stvarnosti. Koga interesuje, eto mu Goetia(izmedju ostalog), pa neka bude uporan..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flonivin, naša rasprava odlazi veom daleko i možemo do sutra ovako (barem ja) jer već prekosutra putujem i hteo bih da završimo raspravu dok sam na netu :) kao i da radim nešto drugo u međuvremenu :)

 

Čitao sam šta ste se zezali na pravoslavju na moj račun, i meni je bilo zabavno a znaš što? Jer imam poštovanja prema svemu što je vredno toga. O samoj toleranciji kod pagana i hrišćana možeš zaključiti po postovima axe-a, gavre, rogozuba (najviše :)) i mojih sa druge strane i drugih pagana koje neću da imenujem, prepoznaju se. Takođe, pričao sam o periodu ''dve vere'' koji je postojao kod tek pokrštenih paganskih naroda i njihove spremnosti da prihvate novu veru i zadrže staru. Presudio je ko je presudio. Svako neka zaključi šta hoće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan Nemanja , i Nemanjići uopšte, su godinama žarili i palili i na kraju proglašavani svecima.... To je ono što bi ti nazvao ''pagansko'', a očigledno je pravoslavno.

 

E u q, sad sam zbunjen... Rogozub kaže da vladari koji žare i pale nisu hrišćani, odlučite se više :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што се тиче опроста...

Сваки грех и хула опростиће се људима осим хуле на Духа светога

парафразирано

 

Cekaj, samo mi ovo razjasnite, nesto mi se kosi...

Po hriscanstvu, huljenje na boga je veci greh od, recimo, ubistva?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E u q, sad sam zbunjen... Rogozub kaže da vladari koji žare i pale nisu hrišćani, odlučite se više :mrgreen:

 

Ma definitivno nisi nesto dobro skapirao. Pa onda kazu da je pravoslavlje u srba uvodjeno milom.. A i Vizantija je bas bila blaga, kao i Rusija. Ne znam samo koga lazu, sebe?

 

u srednjem vijeku najveći broj vojnika u ratu bio bi 10 000. Pet krstaških ratova ili koliko ih je već bilo- maksimum 50 hiljada... ali oni su otišli u rat svojom voljom.... a ova priča o hiljadama spaljenih i mučenih je obična manipulacija... više je ljudi pobijeno u Francuskoj revoluciji nego u čitavom srednjem vijeku, ma i srednjem i antičkom zajedno.... bar pola miliona ljudi je giljotinirano za vrijeme jakobinske ateističke diktature...

 

Krstaskih ratova je bilo 8. Smatra se samo da je vojska cara Fridriha Barbarose u III krstaskom ratu brojala nekih 60.000 vojnika (+par hiljada stitonosa, pomocnika, kuvara, i cega li vec sve ne). Do svete zemlje ih je stiglo oko 10.000, jer se vojska bukvalno raspala nakon smrti cara u rijeci kad ga je gadjala srchka. Ne zna se koliko se od ostatka vojske spasilo smrti i ropstva.. A to je samo jedna vojska od 3 koje su krenule u rat - francuzi i englezi, imali su zasigurno jos toliko vojske. Dalje, smatra se da je u toku tog istog rata, sama u opsadi Akre poginulo, umrlo od bolesti ili gladi, oko 100.000 krstasa( doduse, mnogi istoricari smatraju ovaj podatak uvelicanim, i navode neku realnu cifru od 50.000 koji su izgubili zivot oko Akre u tom periodu).

Necu da pricam dalje, bilo je toliko pohoda, ratovi su se vodili nekih 200 godina nesmanjenom zestinom, a vi sad racunajte koliko je naroda tu moglo da umre od maca, bolesti i gladi.I sa jedne, i sa druge strane..

50.000 maksimum :) Pa samo kod Hatina, krstasi su izgubli nekih 15000 hiljada vojnika(mozda i koja hiljada vise, kad uzmemo u obzir da je skoro citava vojska tu bila razbijena i pohvatana). Tek se nesto malo konjice na pocetku uspjelo izvuci iz obruca, ostatak je prvo doveden do stanja potpune zedji, a onda nemilosrdno pobijen. Nakon toga je zarobljen i jerusalimski kralj Gi de Lizinjan, a vrlo brzo je pao i Jerusalim.. prebacite ovo eventualno na temu o krstaskim ratovima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, samo mi ovo razjasnite, nesto mi se kosi...

Po hriscanstvu, huljenje na boga je veci greh od, recimo, ubistva?

 

Šta je veći greh:

Prevariti ženu ili ubiti prijatelja?

 

Ne može se tako bukvalistički zaključivati.

 

I jedno i drugo je greh... teba izbegavati oba... a ne razmišljati o tome koji je gori ili manje gori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, samo mi ovo razjasnite, nesto mi se kosi...

Po hriscanstvu, huljenje na boga je veci greh od, recimo, ubistva?

Huljenje na boga je ok, ali nije na svetog duha

 

28 Zaista vam kažem: svi gresi oprostiće se sinovima čovečjim, i huljenja na Boga, makar kakva bila:

29 A koji pohuli na Duha Svetog nema oproštenja navek, nego je kriv večnom sudu.

 

http://www.blasphemychallenge.com/ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

A ko tvrdi da je Vizantija bila blaga? To su gluposti.... Ipak su Ćirila poslai iz Venecije, da se ne lažemo... a Vizantija je jedno vrijeme pokušavala da nas pogrči, i postoji priča da su gomilu srpski srednjovijekovnih dokumenata popalili na SVetoj Gori, zato i imamo morbida novokomponovanog dukljanina, jer neke stvari nemaju činjeničnu potporu, a to je savršen prostor za morbidove idole Brkovića i kompaniju....

Dakle, to nam je Vizantija uradila i tu nema šta da se priča.... a hrišćanstvo smo očigledno manje primili od 90 % EVrope, a to je najočigledniji dokaz da je pritiska bilo i većeg i dužeg i bolnijeg na drugim prostorima.... mi smo veći problem imali sa Turcima, u vrijeme kad su morbidovi preci bili Srbi.

 

P.S. Onome kome je teško da se orijentiše, morbidovi preci su bili prvo Dukljani, pa onda Srbi, pa onda ponovo Dukljani.

 

 

Brojke su definitivno uvećane, pošto fizički nije moguće da, koristeći srednjevijekovnu vojnu opremu, ka Svetoj Zemlji krene toliki broj vojnika. Riječ je o viteškoj, profesionalnoj vojsci, po uzoru na Spartu koja je brojala maksimum 10 000 vojnika, jer sve preko toga je haotično, a oni su pobjeđivali zahvaljujući disciplini. Tako su u ratu sa Persijancima njih 60 000 Grka pobijedilo pola miliona neukih Persijanaca, nevičnih maču što bi se reklo....

Tako su se vodili ratovi, te brojke o kojima pričaš su fizički neizvodljive....

Share this post


Link to post
Share on other sites

morbida novokomponovanog dukljanina, jer neke stvari nemaju činjeničnu potporu, a to je savršen prostor za morbidove idole Brkovića i kompaniju..
morbidovi preci su bili prvo Dukljani, pa onda Srbi, pa onda ponovo Dukljani.

Koji dukljani,o cemu pricas?

 

Brojke su definitivno uvećane, pošto fizički nije moguće da, koristeći srednjevijekovnu vojnu opremu, ka Svetoj Zemlji krene toliki broj vojnika. Riječ je o viteškoj, profesionalnoj vojsci, po uzoru na Spartu koja je brojala maksimum 10 000 vojnika, jer sve preko toga je haotično, a oni su pobjeđivali zahvaljujući disciplini. Tako su u ratu sa Persijancima njih 60 000 Grka pobijedilo pola miliona neukih Persijanaca, nevičnih maču što bi se reklo....

Tako su se vodili ratovi, te brojke o kojima pričaš su fizički neizvodljive....

Ne pricam ja, pricaju istorijski podaci. Uvecano je npr. 500.000 germana pod vodjstvom Barbarose, kako su pisali neki arapski istoricari. Ali se vecina slaze oko onih brojki koje sam ja napisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ma dukljani, ovi vizantijski....

 

 

 

Koja je nauka jača?

 

Istorija , koja je našla neki papir na kojem piše 100 000 vojnika...

 

ili...

 

Fizika, koja tvrdi da je to fizički nemoguće?

 

I pazi, ovo je trik pitanje....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...