Jump to content

Genesis


Angelystor

Recommended Posts

Ovde se retko priča o mnogim drugim kvalitetnim bendovima, a ima ih mnogo mnogo. Nažalost sva pažnja je usmerena ka Genesis, Pink Floyd, Yes i Rush, i u nekoj meri na King Crimson. No dobro :)

 

Pa otvori temu, potrudi se, gde je poenta doci na Maiden temu i kukati kako niko nece da prica o Saxonu? :] Ljudi ce da diskutuju o bendu ako su ga culi...

 

A sto se tice:

 

I realno jedan najprecenjenijih bendova svih vremena. :da:

 

 

...toga, deder neka elaboracija, da ne ispadne da je obicno prog-trollovanje.

 

I ne znam cemu prog rock forum? Za 15 ljudi na celom forumu koji ga slusa, od kojih bi mozda njih 5 se trudilo da nesto post-uje na istom?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa otvori temu, potrudi se, gde je poenta doci na Maiden temu i kukati kako niko nece da prica o Saxonu? :] Ljudi ce da diskutuju o bendu ako su ga culi...

 

Pa i da startujem novu temu, tipa... lupam The Tangent / Beardfish / Siena Root... ne verujem da će biti odobrena. Isti slučaj kao sa podforumom... Eno recimo teme o hrvatskom Seven That Spells-u, bend sabija koliko je predobar, ja pokušao da oživim temu sa par postova i da skrenem pažnju ljudima, osim tih par postova - ništa se ne dešava. A prog rock podforum bi bio genijalan za diskutovanje o, recimo italijanskom progu zasebno od, primera radi novog Marilliona ili čega već.

 

A sto se tice:

 

 

...toga, deder neka elaboracija, da ne ispadne da je obicno prog-trollovanje.

 

Šta ima da se elaboriše, to je moje lično mišljenje, da je bend čist prosek i svi ti silni hvalospevi mi se gade realno :haha: Tipa, ulogujem se na gejsbuk ujutru u i news feedu mi se izređaju Genesisi, Peter Gabrieli i Floydovi (!) :haha: Ajd' kapiram da se voli neki bend i sve to, ali me posebno nervira što imaš bezbroj bendova koji su po kvalitetu daleko inspirativniji i po mom mišljenju bolji od ovog Genesis-a, ali su ljudi lenji ili nedovoljno hrabri da istražuju "nove" stvari, šta već.

 

I ne znam cemu prog rock forum? Za 15 ljudi na celom forumu koji ga slusa, od kojih bi mozda njih 5 se trudilo da nesto post-uje na istom?

 

I to je dovoljno :haha:

 

On topic, da ne ispadne da sam Genesis hejter, Nursery Cryme i Selling England by the Pound su dobri albumi, s tim da sam čuo više i bolje od tadašnjih savremenika. Prosto k'o pasulj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na te albume, odnosno rani Genesis, gledam kao na mejnstrim prog rock, dakle ne ludacki prog tipa Yezda Urfa. Mogu ja reci da su mi ti ludacki bendovi drazi generalno, jer su slobodniji, eksperimentalniji i sl. ali treba postici i ovo - uraditi prog koji ce privuci milione, muzika koja nije ljigavi pop, ali ima kvalitet koji niko ne moze da spori. Zbog toga je Genesis daleko poznatiji i treba mu odati priznanje za taj uspeh. Nisu oni krivi sto manje ljudi slusa ostale prog bendove. A verujem da i oni koji ih slusaju, moraju zahvaliti bendovima tipa Genesis na tome.

 

Takodje za prog rock podforum - teme tipa italijanski, nemacki prog i sl. bi bile najzanimljivije.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a onda su dosle '80e i Prog je rape-ovan kao bespomocno jagnje.

 

Pa i da startujem novu temu, tipa... lupam The Tangent / Beardfish / Siena Root... ne verujem da će biti odobrena. Isti slučaj kao sa podforumom... Eno recimo teme o hrvatskom Seven That Spells-u, bend sabija koliko je predobar, ja pokušao da oživim temu sa par postova i da skrenem pažnju ljudima, osim tih par postova - ništa se ne dešava. A prog rock podforum bi bio genijalan za diskutovanje o, recimo italijanskom progu zasebno od, primera radi novog Marilliona ili čega već.

 

Šta ima da se elaboriše, to je moje lično mišljenje, da je bend čist prosek i svi ti silni hvalospevi mi se gade realno :haha: Tipa, ulogujem se na gejsbuk ujutru u i news feedu mi se izređaju Genesisi, Peter Gabrieli i Floydovi (!) :haha: Ajd' kapiram da se voli neki bend i sve to, ali me posebno nervira što imaš bezbroj bendova koji su po kvalitetu daleko inspirativniji i po mom mišljenju bolji od ovog Genesis-a, ali su ljudi lenji ili nedovoljno hrabri da istražuju "nove" stvari, šta već.

 

On topic, da ne ispadne da sam Genesis hejter, Nursery Cryme i Selling England by the Pound su dobri albumi, s tim da sam čuo više i bolje od tadašnjih savremenika. Prosto k'o pasulj.

 

Jebiga, to sto je tebi Facebook ogadio Genesis (i Floyde?), tu ne mogu da ti pomognem :haha:

 

OK, znam kako je kada ti masa ogadi neki bend, ja sam imao taj problem sa Maidenima npr., ali to ne moze da sakrije stvar da je bend jebeno dobar. Jebi ga. Live with that :]

Ja sam hteo da otvorim Banco temu, ali onda sam se setio da je ovo yumetal i da bi bila mrtva uskoro...pa se samo prebacio na onu prog rock temu... Opet, jebi ga, vise ljudi ce ovde da pohrli za nekim novim albumom, i da mu da priliku ako nista drugo jer je iz tekuce godine, nego da se oproba sa necim starijim... Barem sam ja u poslednje vreme dobio takav utisak. Tako da nema sta da fali tome da se ovde otvaraju prog teme, pa kad se vec odobre, odobre se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a onda su dosle '80e i Prog je rape-ovan kao bespomocno jagnje.

 

Tu se slažem trista posto, '80-e su uništile sve što je vredelo u '70-im.

 

Jebiga, to sto je tebi Facebook ogadio Genesis (i Floyde?), tu ne mogu da ti pomognem :haha:

 

OK, znam kako je kada ti masa ogadi neki bend, ja sam imao taj problem sa Maidenima npr., ali to ne moze da sakrije stvar da je bend jebeno dobar. Jebi ga. Live with that :]

Ja sam hteo da otvorim Banco temu, ali onda sam se setio da je ovo yumetal i da bi bila mrtva uskoro...pa se samo prebacio na onu prog rock temu... Opet, jebi ga, vise ljudi ce ovde da pohrli za nekim novim albumom, i da mu da priliku ako nista drugo jer je iz tekuce godine, nego da se oproba sa necim starijim... Barem sam ja u poslednje vreme dobio takav utisak. Tako da nema sta da fali tome da se ovde otvaraju prog teme, pa kad se vec odobre, odobre se...

 

Šta znam, ovaj podforum deluje poprilično zbrkano, ima svega i svačega, a šta bi im falilo da otvore još jedan thread i nešto odavde prebace tamo, i uz dobru moderaciju bi sve išlo kako valja. Ova prog rock tema, postojeća je prenatrpana svime i svačime, takođe. Ono, dođem da podelim neku kvalitetnu psihodeliju, kapiram da ima neko ko bi voleo da čuje, ja moram da postavim link ispod novog Magic Pie-a, što jedno s drugim ima veze, koliko se Albanija graniči s Venecuelom. No ajde, spama je uvek bilo, uvek će ga i biti :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Pomalo sam razocaran odredjenim stavovima koje procitah na prethodnim stranama. misljenja da su genesis prosek ne zelim da komentarisem...mainstream prog rock...ne genesis su normalan prog rock, sa smislom, i jedan od retkih prog rock bendova svog vremena koji je muzicki bio na zemlji. ja obozavam yes ali oni su itekako znali da preteraju i da odu u tri majcine. uostalom zbog toga je rick wakeman prvi put napustio bend i to nakon snimanja tales from topografic ocean. king crimson(oni su tek znali da skrenu u tri lepe) recimo nikad nisam mogao da svarim u potpunosti, ali genesis zauzima posebno mesto u mom prog svetu. ja se recimo ne bih slozio da je sve sto su uradili posle T.O.Tale smece. sve sto su uradili tokom cele karijere je sjajno. e sad, okoreli die hard prog fanovi su poznati kao slusaosi koji ne prastaju bilo kakva odstupanja od zacrtanih prog psyhodelic trt mrt standarda. pa i da razumem zasto su prog fanovi ogorceni muzikom genesisa na albumima genesis 1983, invisible touch ‚1986 i I cant Dance 1991 ali...probajte da ove albume preslusate maksimalno objektivno i shvaticete koliko tu ima sjajnih moemenata. ali mi definitivno nije jasno, u cemu je problem sa albumima wind and wuthering, then we were three, duke pa cak i abacab. koliko sam ja upucen u muziku to su cisti prog albumi. duke je odlican album. phill collins peva sjajno. on i gabriel imaju slicne glasove i jedino je on mogao da nasleti gabriela. naravno da je gabirel faza, ono najbolje sto je doslo od genesisa, toga su i oni svesni, kao i da je selling najbolji album koji su ikad snimili. i ja naravno najvise volim tu fazu benda, ali volim i sve ostalo sto su uradili. volim watchers of the skies a volim i no son of mine jer je u pitanju odlicna pesma. slusajuci raznu muziku i baveci se istom, naucio sam da mjuzu ne posmatram iskljucivo zanrovski, vec da u svemu osetim kvalitet. napadati phill collinsa i proglasavati ga glavnim krivcem za promenu smera muzike benda je takodje velika nepravda. covek je jasno rekao u bbc dokumentarcu prog rock britania, da je on malo sta imao sa tim pop momentima. on je afinitete prema pop muzici ispunjavao u svojoj solo karijeri. a sto se tice gabrela i hacketa, u vh1 genesis behind the music, iz samo njima znanih razloga, 2007 nisu pristali na reuninon, tj na poziv ostale trojice. i sta sad, ostali da razjebu bend, promene ime...zasto ako i dalje veruju u pricu, imaju inspiraciju...a ko zeli nek slusa i podrzava, a onaj ko smatra da se njihova prica zavrsila 1976, nek slusa prvih 7 albuma i to je to.

 

iako je gabrielova interpetacija neprevazidjena, mislim da je phill ovde odradio jako dobar posao, kao i ceo bend u oba klipa, pogledaje

 

 

 

 

a i ova je zvuacal sajajno, jednostavno kad pogledate scenografiju, fotke i snimke na video bimu, kao da je sve bilo spremno za reunion i povratak gabriela i hacketa...ali sta da se radi, mozda nekad u buducnosti

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja bukvalno sto godina (dobro, mozda 4) nisam cuo Genesis nista nakon '77e, a poslednji put kada jesam nije mi ostavio niti neki proggy niti dobar utisak uopste, tako da sumjam da cu ikada da se vratim. U principu, navikao sam vec kod prog bendova iz 70tih da kako predjem '76-7u godinu spustim sva moguca ocekivanja u pogledu dikografije, pa tek eventualno '90tih ako su nastavili mozda nesto normalno...

 

Jedini za koga sam do sada uhvatio da ne vazi (u potpunosti) "'80s prog pravilo" su Crimsoni, koji slusah i kad nisam slusao prog tol'ko, a upravo zbog Genesis iskustva dugo vremena nisam smeo da dam sansu tim albumima, a odusevili su me...

Edited by Angelystor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lako je nama danas da sagledavamo i sudimo o muzickom razvoju prog bendova poput genesis. ali u to vreme, tacnije, krajem sedamdesetih, prog rock je umirao, nestajao sa scene, pogotovo u britaniji. u tom momentu, biti prog muzicar u britaniji, ravno samoubistvu. neke stvari su jednostavno morale da se promene, mnogi muzicari su bili umorni od sve te psihodelije, komplikovanja, kompleksne muzike...a bogme i publika. pa king crimson se i raspao sredinom sedamdesetih upravo iz tog razloga. americki prog bendovi poput kansas i styx su vremenom pravili prirodan prelaz u AOR (sto su realno i bili od pocetka). e sad, osamdesete donose povratak prog rocka ali u nesto drugacijem i za osamdesete karakteristicnom obliku. javljaju se marillion, saga, pendragon, iq, queensryche, rush dozivljava najsvetlije momente...te su i king crimson osetili dobar momenat za povratak ali onakvog uspeha nikad vise. njihovo vreme je vec odavno bilo iza, a genesis ,da su se kojim slucajem raspali nakon odlaska hacketa ,sto vecina die hard prog fanova i danas tvrdi da su trebali da urade, i oni bi bili deo zaborava ili bi makar bili daleko manje poznati nego sto su danas. pitanje je da li bi svi mi sto ovde komentarisemo culi za njih da kojim slucajem kao klinci nismo imali prilike da na tv gledamo spotove poput land of confusion , jesus he knows me...e zato ja volim i tu fazu genesisa jer sam zahvaljujuci tim pesmama zaplovio u svet ovog sjajnog benda i otkrio dragulje popu selling england by the pound, foxtrot i lamb lies down on broadway.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Današnja deca poput mene otkrivaju Genesis putem interneta i sajtova kakav je na primer ProgArchives. Ja iskreno ne znam da li sam čuo ijednu Genesis pesmu koja je izašla posle Wind and wuthering. Lažem, možda znam dve.

 

Naravno da je prog rock umirao krajem sedamdesetih, ali niko ovde ne osuđuje bend koji se promenio žanrovski da bi opstao. Mnogi bendovi su to radili i izdali vrhunske albume - synth period u Rush diskografiji je po mom mišljenju izvanredan, a isto tako moram da spomenem da mi je In through the out door jedan od omiljenih Zeppelin albuma bez obzira na to što nema veze sa starim zvukom. Problem je u savršenoj logici da ne možemo da obožavamo novi stil nekog benda samo zato što razumemo potrebu takve promene zvuka i poštujemo takvu evoluciju. Ja nisam slušao radove osamdesetih, ali ima prog fanova koji jesu i jednostavno im to nije to. Jasno im je zašto se bend promenio, poštuju promenu, ali im to uopšte ne može pomoći da zavole taj stil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ne treba da ga zavole ako im se ne dopada, to i ja tvrdim, i meni se mnogo vise dopada prog faza. ali ima mnogo ljudi koji ne postuju promene i nazivaju ih smecem i sl. to mi smeta recimo. recimo na sajtu koji si pomenuo, u komentarima albuma drastic mesaures grupe kanasas je bas zesca pljuvacina, kao fora nisu mogli nize da padnu ili prvi komentar prvog albuma grupe asia " ovo je album koji voli da mrzim "...a objektivno u pitanju su opasni albumi, opasnih bendova. no ne bitno, probaj da poslusas and there we where three i duke. tim albumom se po meni zavrsava prog faza u karijeri genesisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iznenadim se kada čujem za takav slučaj među prog fanovima. Generalno bismo trebali da budemo open minded i razumni. Ali biće da većina takvih hejtera zapravo nije ni poslušala album koji su popljuvali, a čisto sumnjam da su preterano upoznati u jači period bilo kog benda izuzev nekoliko hitova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tu se moram sloziti sa SrkiEonom da nije tih "popularnih" pesama od Genesis-a na Vivi 90-ih uz koje sam djuskala sa sestrama ko zna kakav bi bio moj mentalni razvoj, bila sam jedino dete u ulici koje nije slusalo cecu, brenu, draganu :haha:

 

Tako da sto se mene tice bilo bi fenomenalno kada bi prog rock bendovi makar napravili i "popularniji" album dosli na MTV, VH1, ne znam da li VIva i dalje postoji ja je nemam vise. Ali ako se nekome dopadne nesto, mozda ce se udubiti u rad benda iskopati nesto starije. Opet isti taj peter gabriel je na jednom albumu otkrio dosta mladjih muzicara koje je preko svoje muzike predstavio publici i na taj nacin ih promovisao iako mozda ti isti ne sviraju prog rock, ali muzika je dobra, to je ono sto je sutinski po meni... progressivum continuum :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...