Jump to content

Recommended Posts

Анархизам

 

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија друштва заснованог на слободи коју не ограничава власт. Анархисти се противе сваком ауторитету и сили и залажу се за апсолутну слободу појединца и самоорганзованих група. Као организован покрет, анархизам се први пут јавља после француске револуције. Први који је себе окарактерисао као анархисту, био је Пјер Жозеф Прудон у 19. веку.

 

Медији често представљају анархисте као опасне и насилне људе. Ова предрасуда је производ државне пропаганде, пре свега зато што се анархизам залаже за мир и слободу. Многе раднице и радници, научници, познати умјетници, књижевници и музичари су кроз своја дјела пропагирали анархизам.

 

 

Корени анархизма

 

Неке анархистичке идеје се могу пронаћи у далекој прошлости у кинеском таоизму, као и код грчких софиста, циника и стоика. У средњем веку неке анархистичке идеје проналазимо међу богумилима на Балкану, катарима широм Европе, међу припадницима покрета слободног духа (Free Spirit), копачима (diggers) у Енглеској и многим другим јеретичким покретима. У време Француске револуције, анархистичке идеје су биле изражене код најрадикалнијих актера револуције, санкилота и бесних (enrages). Ова револуција је нарочито инспирисала Вилијама Годвина (1756-1836) који се сматра претходником анархистичких теоретичара, због његових просветитељских идеја и напада на политичке институције у његовом кључном делу "An Enquiry Concerning Political Justice".

 

 

Модерни анархизам

 

 

Анархизам се у другој половини 19. века профилисао као кохерентна теорија са системским, развијеним програмом захваљујући појави “велике четворке”: Немца Макса Штирнера (1806-1856), Француза Пјера Прудона (1809-1865), и двојице Руса Михаила Бакуњина (1814-1876) и Петра Кропоткина (1842-1921). Рођен у атмосфери њемачке романтичарске филозофије, Штирнеров анархизам је представљао екстреман облик индивидуализма или егоизма, постављао је појединца изнад свега осталог - државе, закона или дужности. Прудон је прва особа која је самог себе назвала анархистом, а његове теорије мутуализма и федерализма имале су изузетан утицај на раст анархизма у радничкој класи. Критиковао је постојање власништва, али се у политичкој пракси није залагао за укидање приватног власништва. Пред крај живота је ревидирао своје идеје и прихватио критику својих ставова коју је произвео Карл Маркс. Бакуњин, централна фигура у развоју модерног анархистичког активизма, први преводилац Марксовог "Капитала" на руски језик, и велики Марксов противник у Првој Интернационали, наглашавао је улогу колектива, масовне побуне и спонтаног револта у стварању слободног и бескласног друштва. Кропоткин је обликовао софистицирану анархистичку анализу стварајући анархо-комунизам - који је постао једна од најраширенијих теорија међу анархистима, и који данас, скупа са једним од својих појавних облика, анархо-синдикализмом, представља најбројнији и најорганизованији део анархистичког покрета.   (копи/пејст, Википедија)

 

 

Интересује ме ваше мишљење о анархизму.

Добра или лоша појава?

Утопијска филозофија или сасвим могућа?

Колико сте упућени у рад анархо-покрета у Србији?

Став околине према анархистима?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako idem redom.anarhizam je nemoguc kao drustveno uredjenje.samo ideja je utopijska zato sto ljudi po svojoj prirodi teze da prave prirodne hijarahije.ne vidim nista dobro sto moze da nastane iz anarhizma.sto se tice domacih anarhista pa imamo ono anarho-sindikalno uduruzenje u novom sadu koji inace pricaju nesto o anarhiji imaju sajt ali nemaju muda.a stav okoline prema anarhistima,pa kao prvo vecina ljudi nije upucena u anarhizam i vecina ljudi sa razlogom ih ne voli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas, da ima 15% anarhista u drustvu, isto ne bi postojalo. Jedino sto ovo sranje cuva je neprirodna selekcija ostvarena kroz sisteme represije, ali i to se svakako osvecuje, na svoj nacin. Videcemo se.

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анархизам

 

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија друштва заснованог на слободи коју не ограничава власт. Анархисти се противе сваком ауторитету и сили и залажу се за апсолутну слободу појединца и самоорганзованих група. Као организован покрет, анархизам се први пут јавља после француске револуције. Први који је себе окарактерисао као анархисту, био је Пјер Жозеф Прудон у 19. веку.

 

Медији често представљају анархисте као опасне и насилне људе. Ова предрасуда је производ државне пропаганде, пре свега зато што се анархизам залаже за мир и слободу. Многе раднице и радници, научници, познати умјетници, књижевници и музичари су кроз своја дјела пропагирали анархизам.

 

 

Корени анархизма

 

Неке анархистичке идеје се могу пронаћи у далекој прошлости у кинеском таоизму, као и код грчких софиста, циника и стоика. У средњем веку неке анархистичке идеје проналазимо међу богумилима на Балкану, катарима широм Европе, међу припадницима покрета слободног духа (Free Spirit), копачима (diggers) у Енглеској и многим другим јеретичким покретима. У време Француске револуције, анархистичке идеје су биле изражене код најрадикалнијих актера револуције, санкилота и бесних (enrages). Ова револуција је нарочито инспирисала Вилијама Годвина (1756-1836) који се сматра претходником анархистичких теоретичара, због његових просветитељских идеја и напада на политичке институције у његовом кључном делу "An Enquiry Concerning Political Justice".

 

 

Модерни анархизам

 

 

Анархизам се у другој половини 19. века профилисао као кохерентна теорија са системским, развијеним програмом захваљујући појави “велике четворке”: Немца Макса Штирнера (1806-1856), Француза Пјера Прудона (1809-1865), и двојице Руса Михаила Бакуњина (1814-1876) и Петра Кропоткина (1842-1921). Рођен у атмосфери њемачке романтичарске филозофије, Штирнеров анархизам је представљао екстреман облик индивидуализма или егоизма, постављао је појединца изнад свега осталог - државе, закона или дужности. Прудон је прва особа која је самог себе назвала анархистом, а његове теорије мутуализма и федерализма имале су изузетан утицај на раст анархизма у радничкој класи. Критиковао је постојање власништва, али се у политичкој пракси није залагао за укидање приватног власништва. Пред крај живота је ревидирао своје идеје и прихватио критику својих ставова коју је произвео Карл Маркс. Бакуњин, централна фигура у развоју модерног анархистичког активизма, први преводилац Марксовог "Капитала" на руски језик, и велики Марксов противник у Првој Интернационали, наглашавао је улогу колектива, масовне побуне и спонтаног револта у стварању слободног и бескласног друштва. Кропоткин је обликовао софистицирану анархистичку анализу стварајући анархо-комунизам - који је постао једна од најраширенијих теорија међу анархистима, и који данас, скупа са једним од својих појавних облика, анархо-синдикализмом, представља најбројнији и најорганизованији део анархистичког покрета. (копи/пејст, Википедија)

 

 

Интересује ме ваше мишљење о анархизму.

Добра или лоша појава?

Утопијска филозофија или сасвим могућа?

Колико сте упућени у рад анархо-покрета у Србији?

Став околине према анархистима?

 

 

 

A to je ustvari prepisano iz Male politicke enciklopedije...Dakle anarhizam kao utopijska pojava,neostvarljiva poput recimo komunizma ili socijalizma...Svakako dobra ako nista drugo onda bar jedna opcija vise,nazalost ljudi danas ne znaju puno o anarhizmu tj. prvo cuju za punk pa onda tek za anarhiju ne znajuci da ove dve stvari nemaju puno toga zajednickog i da je punk anarhija potpuno drugaciji koncept od 'pravog' anarhizma...Da li je moguce ostvariti anarhizam? A da li mislite da se covek toliko intelektualno razvio da moze da ostvari drustvo kao skladnu i koherentnu celinu bez postojanja drzave i centralne vlasti?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Margaritha, da li ti to pišeš neki seminarski :)

 

U Srbiji, kao i svuda u svijetu, anarhisti su manjina koja nema muda, oni u suštini i nemaju neki normalan politički cilj pošto podrazumijevaju da kad se oslobode države ne postoji više ništa nad čovjekom. To je jednostavno glupost.... Možda nije bila prije sto godina ali danas definitivno jeste.

 

A biti anarhista u Srbiji je stvarno uloga za najveće kukavice. Idite u neki stabilan politički sistem pa se kurčite.

 

Pojavljuju se na svakom Sajmu knjiga, imaju svoj štand i svoje pamflete na kojima piše ''ako ova knjiga košta više od 1 evra, ukradi je!''

 

A što bi je pravi anarhista i toliko platio uopšte.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekstremno bilo šta, van konteksta, ima istu, navedenu, funkciju ne-dobrote.

Anarhizam ima smisla, kao i tiranija. Forma je u stvari proces. Ne izigravaj slepca.

Edited by DEDA VAPH

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali nije mi jasno zasto svi misle da je anarhizam haos? To je punk koncept anarhizma ali ne i pravi koncept anarhizma kao politicke doktrine! Da bi se anarhizam ostvario potrebno je generalno uzdizanje ljudskog morala i intelekta na jedan visi nivo sto je nemoguce...Pravi anarhizam ne znaci da svako moze da radi sta pozeli vec samo one stvari koje su moralno i ljudski korektne, koje ne ugrozavaju druge ljude vec doprinose razvoju drustva u celini...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa sad trebamo da razglabamo o kad na vrbi zasvrbi moralu?

 

Kad bi svi ljudi na planeti bili npr hrišćani, ne bi bilo ratova, država, nasilja, krađa.... super ideja, hajde sad da se probudimo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

kad bi se društvo oslanjalo na ljudski moral, ne bi mu bila potrebna nijedna politička doktrina, pa ni anarhizam...

 

Tako da je samo postojanje doktrine dvosmisleno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Bog nije politički koncept....

 

Ja nisam politički koncept....

 

Anarhizam jeste politički koncept....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anarhizam je na ovoj planeti nemoguć iz istog razloga kao i komunizam - naseljena je ljudima.

baš tako. nešto slično je rekla i Branislava. sviđalo se to nama ili ne kapitalizam je jedina ideologija koja odgovara ovom stepenu evolucije ljudskog bića: ego princip (ja-meni-moje) prenet na teritorijalnost i vlasništvo, mesto u lancu ishrane (hijerarhija-patrijarhija) i to je to. ubedljiva većina ljudi ipak više želi da iznad sebe ima gazdu/premijera/patrijarha pa kakav god da je nego da lično snosi odgvornost za sebe i svoj život. sloboda znači rizik i neizvesnost a malo ko je spreman na to.

 

čak i na nivou dinamike grupe, recimo da imaš petoricu likova koji se suočavaju sa nekim izazovom, uvek će se izdvojiti jedan (poglavica, kolovođa, alfa-mužjak, itd) koji će se svojom hrabrošću i oštrinom nametnuti drugima i podeliti zaduženja/uloge. ostali će prihvatiti, jer time brže dolaze do lične dobrobiti. predvodnik u grupi tako stiče autoritet i, posledično, vlast.

 

za nešto više od toga moraćemo da poskočimo na viši stepen evolucije, a to će potrajati, ako uopšte se i desi. do daljnjeg, hijerarhija je sudbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne...Ali ako vec pricamo o pravom konceptu anarhizma treba da ga odvojimo od punk koncepta anarhizma...

 

ma pankeri nemaju pojma za njih je anarhizam obican haos

 

baš tako. nešto slično je rekla i Branislava. sviđalo se to nama ili ne kapitalizam je jedina ideologija koja odgovara ovom stepenu evolucije ljudskog bića: ego princip (ja-meni-moje) prenet na teritorijalnost i vlasništvo, mesto u lancu ishrane (hijerarhija-patrijarhija) i to je to. ubedljiva većina ljudi ipak više želi da iznad sebe ima gazdu/premijera/patrijarha pa kakav god da je nego da lično snosi odgvornost za sebe i svoj život. sloboda znači rizik i neizvesnost a malo ko je spreman na to.

 

čak i na nivou dinamike grupe, recimo da imaš petoricu likova koji se suočavaju sa nekim izazovom, uvek će se izdvojiti jedan (poglavica, kolovođa, alfa-mužjak, itd) koji će se svojom hrabrošću i oštrinom nametnuti drugima i podeliti zaduženja/uloge. ostali će prihvatiti, jer time brže dolaze do lične dobrobiti. predvodnik u grupi tako stiče autoritet i, posledično, vlast.

 

za nešto više od toga moraćemo da poskočimo na viši stepen evolucije, a to će potrajati, ako uopšte se i desi. do daljnjeg, hijerarhija je sudbina.

 

hijerahije je dobra stvar i dok je ljudi bice i hijarahije i nejedanoskosti.ali to neznaci da moramo da zivimo u sistemu gde je profit najvishi cilj.kada je profit najvisi cilj onda se unsitava sushtina ljudskog bica

Share this post


Link to post
Share on other sites

baš tako. nešto slično je rekla i Branislava. sviđalo se to nama ili ne kapitalizam je jedina ideologija koja odgovara ovom stepenu evolucije ljudskog bića: ego princip (ja-meni-moje) prenet na teritorijalnost i vlasništvo, mesto u lancu ishrane (hijerarhija-patrijarhija) i to je to. ubedljiva većina ljudi ipak više želi da iznad sebe ima gazdu/premijera/patrijarha pa kakav god da je nego da lično snosi odgvornost za sebe i svoj život. sloboda znači rizik i neizvesnost a malo ko je spreman na to.

 

čak i na nivou dinamike grupe, recimo da imaš petoricu likova koji se suočavaju sa nekim izazovom, uvek će se izdvojiti jedan (poglavica, kolovođa, alfa-mužjak, itd) koji će se svojom hrabrošću i oštrinom nametnuti drugima i podeliti zaduženja/uloge. ostali će prihvatiti, jer time brže dolaze do lične dobrobiti. predvodnik u grupi tako stiče autoritet i, posledično, vlast.

 

za nešto više od toga moraćemo da poskočimo na viši stepen evolucije, a to će potrajati, ako uopšte se i desi. do daljnjeg, hijerarhija je sudbina.

 

 

Tuzno ali istinito...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da politichke teme nisu dozvoljene na forumu..

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија друштва заснованог на слободи коју не ограничава власт.

 

A to je ustvari prepisano iz Male politicke enciklopedije...

 

Hehehe..Pa naravno. Sve sto je na Vikipediji je uglavnom odnekud prepisano.Samo ja nisam primetila da su tamo postavljene reference.

Margaritha, da li ti to pišeš neki seminarski :)

 

U Srbiji, kao i svuda u svijetu, anarhisti su manjina koja nema muda, oni u suštini i nemaju neki normalan politički cilj pošto podrazumijevaju da kad se oslobode države ne postoji više ništa nad čovjekom. To je jednostavno glupost.... Možda nije bila prije sto godina ali danas definitivno jeste.

 

A biti anarhista u Srbiji je stvarno uloga za najveće kukavice. Idite u neki stabilan politički sistem pa se kurčite.

 

Pojavljuju se na svakom Sajmu knjiga, imaju svoj štand i svoje pamflete na kojima piše ''ako ova knjiga košta više od 1 evra, ukradi je!''

Hmmmm...Ne, ali mislim da bi mi bilo veoma interesantno da pisem neki takav.

 

 

 

A sto se tice ovih nasih anarhista, ako je istinito to sto kazes da su radili na sajmu, onda mi se jos vise gade.  Ne znam stvarno sta oni podrazumevaju pod anarhiznom. Degenerici.

 

 

 

Ekstremno bilo šta, van konteksta, ima istu, navedenu, funkciju ne-dobrote.

Anarhizam ima smisla, kao i tiranija. Forma je u stvari proces. Ne izigravaj slepca.

Upravo to.

 

 

 

baš tako. nešto slično je rekla i Branislava. sviđalo se to nama ili ne kapitalizam je jedina ideologija koja odgovara ovom stepenu evolucije ljudskog bića: ego princip (ja-meni-moje) prenet na teritorijalnost i vlasništvo, mesto u lancu ishrane (hijerarhija-patrijarhija) i to je to. ubedljiva većina ljudi ipak više želi da iznad sebe ima gazdu/premijera/patrijarha pa kakav god da je nego da lično snosi odgvornost za sebe i svoj život. sloboda znači rizik i neizvesnost a malo ko je spreman na to.

 

čak i na nivou dinamike grupe, recimo da imaš petoricu likova koji se suočavaju sa nekim izazovom, uvek će se izdvojiti jedan (poglavica, kolovođa, alfa-mužjak, itd) koji će se svojom hrabrošću i oštrinom nametnuti drugima i podeliti zaduženja/uloge. ostali će prihvatiti, jer time brže dolaze do lične dobrobiti. predvodnik u grupi tako stiče autoritet i, posledično, vlast.

 

za nešto više od toga moraćemo da poskočimo na viši stepen evolucije, a to će potrajati, ako uopšte se i desi. do daljnjeg, hijerarhija je sudbina.

 

Ukratko receno, sve ovce hoce svog pastira.

Edited by Margaritha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија

kao i demokratija, i komunizam, i nacizam, i monarhija, i tiranija.... sve su to ideologije koje se temelje na nekakvih filozofijama..

o5:

mislim da politichke teme nisu dozvoljene na forumu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија

kao i demokratija, i komunizam, i nacizam, i monarhija, i tiranija.... sve su to ideologije koje se temelje na nekakvih filozofijama..

o5:

mislim da politichke teme nisu dozvoljene na forumu..

 

Dobro, dobro, ali dok me ne banuju sam tu. Ako imas nesto da kazes o anarhiji, izvoli, slobodno iznesi svoje misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazite slazem sa nekim stvarima koje neki inteligenti anarhisti imaju da kazu.ovome drustvu nedostaje ideja koja koja nas sve objedninjuje i zato mi postajemo sebicni.drzave su tu samo da bi sebicnost imala svoj legalitet.drugim recima drzava je sredstvo koje vladajuca klasa koristi da bi ostavarivala svoje ciljeve.ja sam jedno vreme se jako zanimao za anarhizam i svidjao mi se je nacional anarhizam.nacionalisam anarhizam je meshavina nacionalisam i anarhizma po kome drzava nije potrebna vec je potreban bezdrzavni nacionalisam.oni takodje veruju da je rasno meshanje losa stvar.nacional anarhizam stvarno postujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...