Jump to content

Recommended Posts

Socijalizam je moguc jedino u uslovima diktature,kad tad bi ljudi shvatili da svojim radom zasluzju vise od drugih.Nemoze naucnik koji je izmislio recimo neku novu tehnologiju da bude podjednako placen kao radnik koji stavlja poslednji sraf na njegov proizvod.Kako napraviti socijalno pravedni odnos izmedju rudara i radnika u trafici na primer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Socijalizam podrazumeva da svako dobije prema svojoj zasluzi.Onoliko koliko si radio toliko imas.Tako da bi se jedan deo naroda uvek osecao manje vrednim nego drugi.Uvek ce postojati u ljudskoj prirodi nezadovoljstvo i zelja za vise nego sto se stvarno zasluzuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da ako uzmemo primer naucnika da naucnik treba da ima veca primanja od "sljakadzije koji zasrafljuje".Sljakadzija verovatno ne misli tako i misli da je to socijalno nepravedno i da i on treba da ima platu koliku i naucnik.Bilo da je rec o socijalistickoj drzavi ili kapitalistickoj.Jer bi to za njega bila socijalna pravda.

 

 

Nije to ista produktivnost, sljakadzija uvek moze da se zameni dok talentovani naucnik ne bas..Pritom naravno ne mislim da radnika treba izrabljivati vec da ga treba zastiti zakonima drzave koje svaki preduzetnik i kompanija moraju da postuju ako misle da rade u drzavi.

 

Socijalizam podrazumeva da sva ekonomija bude u drzavnim rukama ali zasto bi bilo tako?Ako ja imam dobru ideju za biznis i time ne stetim ni ljudima ni okolini zasto ne bi mogao da sprovede svoju ideju u delo,radim i zaradjujem koliko mogu.

 

Drzava je duzna da zakonom regulise samo prava "sljakadzije koji zasrafljuje" i naravno da i njemu obezbedi normalne uslove za zivot dostojne coveka.To drzava regulise zakonima.

 

Sto se mene tice,drzava treba da stoji iznad "korporativne elite" i da vodi racuna o interesima svojih gradjana o pravdi i pravicnosti.

 

Pravda i pravicnost podrazumevaju jednaka prava pred zakonom,pravo na besplatno zdravstvo,pravo na obrazovanje i ljudsko dostojanstvo.

 

Vodjenje racuna o pravdi i pravicnosti takdoje znaci da drzava treba da zastiti svoja prirodna bogastva.

 

U svrhu uspesnog poslovanja pojedinca i povecanja profita ne treba dozvoliti unistavanje i zagadjivanje prirodne okoline.

 

Pravo coveka je isto tako da zivi u okruzenju koje zdravo po njega i ne steti mu zdravlju.

 

Medjutim braniti nekome da posluje sa vecim prihodima nije pravedno i tu drzava ne treba da se mesa osim ako to poslovanje ne ide na stetu okolini ili direktno ljudima.

 

Zivot u socijalistickoj drzavi u kojoj bi svako imao onoliko koliko zasluzi svojim radom bi kad tad opet doveo do pojava revolta medju ljudima.Ako bi najplaceniji posao bio raditi u namesnkoj industriji na primer ili biti rudar onda bi svi tezili ka tome tome da rade taj posao ili da zavrse skole koje bi im omogucile rad u toj struci.

 

Drzava ni tu morala da se umesa uvodjenjem kvota to jest odredjivanjem koliko je zaista potrebno ljudi za rad u odredjenim strukama,bolje placenim nego nekim drugim.Tako da ne bi svako imao mogucnosti da se skoluje za odredjenu struku i da se kasnije zaposli radeci nesto sto je bolje placeno od drugog posla.

 

Znaci ne treba ukidati drzave i ne treba ukidati privatne incijative.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sljakadzija verovatno ne misli tako i misli da je to socijalno nepravedno i da i on treba da ima platu koliku i naucnik.Bilo da je rec o socijalistickoj drzavi ili kapitalistickoj.Jer bi to za njega bila socijalna pravda.

 

On ima pravo da ima svoje mišljenje koje nema veze sa realnošću, to nije socijalna pravda...

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 years later...

Evo npr odemo ja i društvo nas desetoro na neku vikendicu , pored jezera, pijemo , drogiramo, orgijamo ,sviramo, ne treba nam vlast da bi funkcionisali, anarhističko društvo u svakom pogledu.

Nije socijalizam jer svako ima svoju četkicu, pere zube njom, ne koristi tuđu. Možemo i bez centralne uprave da zadovoljavamo potrebe: lovimo ribu , opravljamo krov , donosimo pravila kad ko izbacuje đubre itd.

Svaki sukob koji nastane može lako da se reši ako su ljudi normalni: ako su spremni za kompromis i ne žele da ugroze tuđu slobodu.

Problem je što ljudi nisu normalni , i ne možemo samim tim da imamo dobar sistem. Kakvi ljudi ,takav i sistem. To je i Čerčil reko.

Zavidni su kad neko ima više od njih , i onda bi da on nema = socijalizam. Plaše se nekog ko drugačije priča ,a zapravo je ok osoba = ksenofobija. Bi da neko drugi radi za njih = monarhija , feudalizam, burazerski kapitalizam.

Anarhizam nije utopija, nego prosečan homo sapiens nije dostigao potreban nivo samospoznaje koji je potreban da bi bio anarhista. Ruku na srce, čovečanstvo nije imalo mnogo prilike da se bavi samospoznajom kad mora da beži od zveri, gladuje i  navodnjava pirinčana polja. Ali , ako uči , život će mu biti bolji ,kako na mikroplanu , tako se to prenosi na markoplan : društvo. Evo Kina prešla na kapitalizam ,imaju da jedu više , kola itd.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...