Jump to content

I posle svega, šta je onda progressive metal?


Recommended Posts

Progressive metal je muzika koju stvaraju zajebani sviraci koji teze nekoj perfekciji,a uglavnom naprave neko smaranje.

To je samo za sladokusce,nije za svakoga ova muzika. Mislim,najprogresivnije sto ja volim je Uriah Heep,a DT kad ubacim u plejer,cesto i zaboravim sta sam pustio i da li sam uopste ja to pustio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Progressive metal je muzika koju stvaraju zajebani sviraci koji teze nekoj perfekciji,a uglavnom naprave neko smaranje.

To je samo za sladokusce,nije za svakoga ova muzika. Mislim,najprogresivnije sto ja volim je Uriah Heep,a DT kad ubacim u plejer,cesto i zaboravim sta sam pustio i da li sam uopste ja to pustio

 

Ima i takvih slucajeva...ali u principu grijesis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Progressive metal je muzika koju stvaraju zajebani sviraci koji teze nekoj perfekciji,a uglavnom naprave neko smaranje.

To je samo za sladokusce,nije za svakoga ova muzika. Mislim,najprogresivnije sto ja volim je Uriah Heep,a DT kad ubacim u plejer,cesto i zaboravim sta sam pustio i da li sam uopste ja to pustio

 

I ja se tako osećam kad su u pitanju mnogi prog bendovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dobro. neki jednostavno preteruju.

 

načelno nemam neki mnogo izoštren njuh tj ne preferiram kao JEDAN pravac. nemam taj trip. slušam šta mi se sviđa. bila to andromeda, ili queensryche, ili tina turner, ili usnija redžepova, ili šopen, ili iced earth.

 

ne mora da bude mean&compicated da bi bilo prog.

ne mora da smara.

 

 

može da zvuči i retro a da bude prog.

 

pitanje je zaista koliko možemo da budemo inventivni u svetu u kojem je već dosta toga odsvirano

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dobro. neki jednostavno preteruju.

 

načelno nemam neki mnogo izoštren njuh tj ne preferiram kao JEDAN pravac. nemam taj trip. slušam šta mi se sviđa. bila to andromeda, ili queensryche, ili tina turner, ili usnija redžepova, ili šopen, ili iced earth.

 

usnija redžepova je vrh progressive :rockdevil::mhihi:

'ajde preporuci mi nesto od njih.

Edited by WindrideR

Share this post


Link to post
Share on other sites

usnija redžepova je vrh progressive :rockdevil::mhihi:

'ajde preporuci mi nesto od njih.

 

http://www.youtube.com/watch?v=t8QTqobFe7c ja sa juga ti sa severa

šta hoćeš bre (kvlt) to si sigurno čuo već

http://www.youtube.com/watch?v=1n8rgYuHYmE...feature=related rasule se kose moje

 

 

ima još par jako dobrih, hajde da ti ne dajem sve "na tacni" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Прогресив, регресив... потпнуно небитно. Битно је само да прија ушима.

 

@Tеша: Чекај, јел Уснија има ону песму са набрајањем: један два три... чет'ри пет шес'... седам осам... девет десет и обрнуто? Е, тога се стварно треба сетити.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je rekao gore da "Avantguarde" metal nema smisla kao termin, ali realno, pretpostavljam da je potrebno neko ime za bendove koji su zaista progresivni zvukom a imaju veze sa metalom. Ono što se danas naziva "Progressive" je krajnje neprogresivno u svakom smislu, i u stvari je više "Unreasonably Overcomplicated Bastard Child Of Power Metal Kind of Metal" muzika nego "Progressive metal". Progresivni bendovi u metalu danas ne sviraju "Progressive metal".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Jeej konacno jedna tema za mene! :)

Teso konacno jedna normalna tema koju otvaras!!

 

Ima mali milion "nabaci sve sto mozes u pesmu" ali cistih progresiv bendova ALI DA SU DOBRI ima jako maloI!

Neka mi neko definise bend:

Kiuas - The Spirit Of Ukko

 

A u ostalom sada sve ima pomalo progresive u sebi. To je IN.

Mislim slusajte kako zvuci nova metallica. Naravno to nije prog, ali pogledajte razliku izmedju ST anger black i novog.

 

Kamelot nije ni power, nije ni prog,

Angra (bude li neko pitao ko su oni upcacu se) isto power/prog

ima jos gomila jebiga to nemoze da se definise prostim nazivom.

Threshold je dobar ali ni to nije cist prog ima par MTV komercialnih pesama, cak se oseti i primesa prog rocka u nekim pesama.

 

pa dobro. neki jednostavno preteruju.

 

načelno nemam neki mnogo izoštren njuh tj ne preferiram kao JEDAN pravac. nemam taj trip. slušam šta mi se sviđa. bila to andromeda, ili queensryche, ili tina turner, ili usnija redžepova, ili šopen, ili iced earth.

 

ne mora da bude mean&compicated da bi bilo prog.

ne mora da smara.

 

pitanje je zaista koliko možemo da budemo inventivni u svetu u kojem je već dosta toga odsvirano

e upravo je zbog toga nastalo to mesanje, e ja sam melodic heavy, ti i progressive black, sympho black,sympho power, ima i neki etno metal ili slicno..

bas da bi se dobila doza "razlicitosti".

Edited by Cmaaa'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra tema. Da ne duzim i pisem seminarski rad, ukratko u dvije recenice.

 

Pravi progresivni bendovi, ujedno i legende koje su obiljezile eru kada je popularizirana navala 'progresivnih smaraca' : Celtic Frost, Darkthrone, Bathory, Pestilence, Atheist,Psychotic Waltz,Savatage.

 

Nikako progresivno, zaledjeno u vremenu, krecuci se kroz ustaljene sablone, etiketirano kao best of progreesive metal od strane 'provaljene elite' koja diktira smjer u kojem se krece trziste, SANCTUARY/ROADRUNNER/SPV legende : Symphony X, Evergrey, Stratovarius, Rhapsody, Opeth.

koliko imas godina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je rekao gore da "Avantguarde" metal nema smisla kao termin, ali realno, pretpostavljam da je potrebno neko ime za bendove koji su zaista progresivni zvukom a imaju veze sa metalom. Ono što se danas naziva "Progressive" je krajnje neprogresivno u svakom smislu, i u stvari je više "Unreasonably Overcomplicated Bastard Child Of Power Metal Kind of Metal" muzika nego "Progressive metal". Progresivni bendovi u metalu danas ne sviraju "Progressive metal".

 

pusti ti Princa.......

 

Prinche edukuj se citaj sta da ti kazem, malo se potrudi, da si se potrudio znao bi da se nekaze "avantguarde" vec avantgarde.

 

Avangarda je stil u umetnosti gde se odredjeni umetnik bavi eksperimentalnim nachinom prikazivanja iste. Uglavnom zadatak avangardiste je da kroz inovativan nachin pomeri granice u umetnosti koje vec postoje , da ode van odredjenih normi i granica koji tada drustvo namece. Nekad je progresiv rock , bio avangarda tamo 70-e danas toga ima kolko oces , i prosto ako napravish progresivni rock ili metal bend nikakvu granicu neces pomeriti jel je ista ta granica vec pomerena.

 

Da progresivnost i avangardnost se zasniva na istom principu, ali danas znash realno sta je progesiva to je ona grupa koja ima malo duze progresivne rifove, progresivnu malo kompleksniju strukturu. ali danasnji Avangard nemoze tako da se objasni.

 

Realno niko nebi tachno mogao da ti kaze sta je avangardna muzika , jel nema neka definicija koja objsnjava osim onog mojeg gore, realno danas se u avangardni metla uplecu mnogi zanrovi tipa slobodni jazz, noise rock/metal,post-metal/rock itd. Uglavno to je muzichka improvizacija sa kojom nikad neznash sta ces dobiti. Koristi se sirok spektar instrumenata koji nisu bash tradiconalni da se koriste u metalu , ali na poseban nachin, i muzichki potpis koji nije odriedjen muzika mozeda bude furijozno brza pa odma sledeci sekund nikad sporija baladica. icon_smile.gif

 

Jeej konacno jedna tema za mene! icon_smile.gif

Teso konacno jedna normalna tema koju otvaras!!

 

Ima mali milion "nabaci sve sto mozes u pesmu" ali cistih progresiv bendova ALI DA SU DOBRI ima jako maloI!

Neka mi neko definise bend:

Kiuas - The Spirit Of Ukko

 

A u ostalom sada sve ima pomalo progresive u sebi. To je IN.

Mislim slusajte kako zvuci nova metallica. Naravno to nije prog, ali pogledajte razliku izmedju ST anger black i novog.

 

Kamelot nije ni power, nije ni prog,

Angra (bude li neko pitao ko su oni upcacu se) isto power/prog

ima jos gomila jebiga to nemoze da se definise prostim nazivom.

Threshold je dobar ali ni to nije cist prog ima par MTV komercialnih pesama, cak se oseti i primesa prog rocka u nekim pesama.

 

pa dobro. neki jednostavno preteruju.

 

načelno nemam neki mnogo izoštren njuh tj ne preferiram kao JEDAN pravac. nemam taj trip. slušam šta mi se sviđa. bila to andromeda, ili queensryche, ili tina turner, ili usnija redžepova, ili šopen, ili iced earth.

 

ne mora da bude mean&compicated da bi bilo prog.

ne mora da smara.

 

Slazem se donekle sa tobom. Mada morma prvo da nagovestim da je meni ova tema kretenska, i zashto bi neko morao tachno rechima nekom da kaze sta je to prog, da bi ovaj znao ako nemoze vac na "sluh" da prepozna.

 

Pazi retko kad prog muzichari rade to ubaci sve shto mozesh u muziku otprilike se zna dokle idu progeri, jel ono sto je Pink Floyd i prvi talas prog muzike pomerio samo su nehsto malo napred prog muzichari otishli danas. A sad koji je prog dobar ili losh to je vec diskutabilno i vezano za ukuse.

 

Metallica ima prog elemente na novom? Brate ja nisam chuo nishta prog u njihovoj muzici, nisi valjda pomislio da to sto imaju duze pesme da su prog. Morash znati da je Metallica uvek pisala duze pesme, evo pogledaj Master of Pupets .

 

Zashto si nabrojao ove bendove. Kamelot je power, Angra je power , Threshold je progressive( "cak se oseti i primesa prog rocka u nekim pesama." WTF? pa oni i jesu prog rock. XD ) . Jebesh ti to ako ce neko da dodje i kaze da je Kamlot prog. Za taj Kiuas, nisam cuo.

 

"načelno nemam neki mnogo izoštren njuh tj ne preferiram kao JEDAN pravac. nemam taj trip. slušam šta mi se sviđa. bila to andromeda, ili queensryche, ili tina turner, ili usnija redžepova, ili šopen, ili iced earth.

 

ne mora da bude mean&compicated da bi bilo prog.

ne mora da smara."

 

realno niko negovori da neko mora da slusah jedan pravac, ali valjda mozes da prepoznash sta je kvlaitetna i sta je nekvalitetna muzika. Realno da bi bilo prog mora da ima barem neku dozu komplikovanosti, ako ne sta bi ga onda razlikovalo od heavy metala? a za ovo mean i smaranje, nemojte da me zasmejavate.

 

Ako mene pitate jedini progresivni muzichar u danasnjim tim prog vodama je definitivno Steven Wilson. Nash drug Steva iz dana u dan je sve vishe inspirasan sarenolikom muzikom i sa svakim novijim albumom ubacivao je razlichite stvari u muziku i pomera granice proga. Kada je shvatio da ce to promeniti PT, on je reshio da izbaci solo album koji je ultra progresivan, i da nedira muzichku konstituciju PT, i da ostane u svojoj srzi prog metal/rock sa mali ubacivanjem stvari koje on misli da u tom trenutku fali. On je ko mi ljudi i ako ima 38 godina, lik se upishki od srece kada cuje neshto novo u muzici a pritom dobro, istrazuje ko lud muziku i samim tim je vishe nego kompatabilan da pomera grane proga. :)

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metallica ima prog elemente na novom? Brate ja nisam chuo nishta prog u njihovoj muzici, nisi valjda pomislio da to sto imaju duze pesme da su prog. Morash znati da je Metallica uvek pisala duze pesme, evo pogledaj Master of Pupets .

 

 

 

Ako mene pitate jedini progresivni muzichar u danasnjim tim prog vodama je definitivno Steven Wilson. Nash drug Steva iz dana u dan je sve vishe inspirasan sarenolikom muzikom i sa svakim novijim albumom ubacivao je razlichite stvari u muziku i pomera granice proga. Kada je shvatio da ce to promeniti PT, on je reshio da izbaci solo album koji je ultra progresivan, i da nedira muzichku konstituciju PT, i da ostane u svojoj srzi prog metal/rock sa mali ubacivanjem stvari koje on misli da u tom trenutku fali. On je ko mi ljudi i ako ima 38 godina, lik se upishki od srece kada cuje neshto novo u muzici a pritom dobro, istrazuje ko lud muziku i samim tim je vishe nego kompatabilan da pomera grane proga. :)

 

Metallica ima progressivnih elemenata.Master of Puppets pjesma je za tadasnji thrash metal bila naprednija nekoliko svjetlosnih godina.Kao i Orion sa onim "bluzi" gitarama. And Justice for all obiluje prog elementima,ako ni zbog cega onda zbog slojevitosti pjesama. Nerijetko imas glavnu temu,tercu od iste,treca gitara svira nesto trece...dodaj duzinu pjesama,komplexnije aranzmane (za tadasnji metal),neparne ritmove i eto ti prog note.

 

A reci da je Stiven Wilson jedini progresivni muzicar danasnjice mi je malo pretjerano. Iskreno ti preporucujem Pure Reason Revolution ili Pineapple Thief..kao i Gazpacho. Zasto Michael Akerfeldt nije progresivan? Daniel Gildenlow? Devon Graves? Svaka cast Stiviju,hiperaktivan muzicar i nerijetko dobar,ali ima ih jos...

Edited by Just Like a Timepiece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Angra je bila po meni progressive samo na "Holy Land" albumu, ali i to nije cist progressive, vec je mix Power Progressive Speed Metal... ili tako nesto... Sve ostalo, je koliko znam cist Power/Speed Metal...

 

U danasnje vreme "progressive" nema isto znacenje kao nekada... Mislim, jebes to kada kao bend treba da uneses to i to da bi bilo progressive, u tome nije sustina. Sustina je u reci progressive..

 

Npr. ja sada uzmem i napravim mix metala i muzike Sabana Saulica - to bi bilo progressive u smislu da je napredno, novo... To je vazilo za bendove ´70 kada je progressive stvarno znacilo da doticni bend svira nesto novo i posebno... Danas to mahom znaci da mozez da ocekujes muziku koja je tehnicki bolja od "normalnih" bendova, sa takvim i takvim solazama, brejkovima...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i Temple Of Shadows je takav.

Nisam ni rekao da je prog vec power / prog.

 

Zar je 70-ih postojalo nesto sem Bitlsa? :)

 

Mislim da progressiv ne znaci da je nesto posebno, vec se odnosi nacin komponovanja pesama..

Ono kao 4/4 pa 7/8 pa 3/4 pa stani - kreni, nacin soliranja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

progressivno = napredno

 

Kada su ´70 Rush, Kansas, Zepellin i King Crimson uveli neparne taktove u muzici i tako izazvali novi stil i zvuk onda je to bilo progressivno - ako to isto cinis danas, ne moze u sustini vise biti progressivno jer se vec radi 30 i kusur godina...

 

To i jeste o cemu pricam - za "progressive" danas dovoljno je da jednostavno kopiras DT ili PoS, jer je to postao zanar kome pripadas... U ´70 si morao da uradis nesto stvarno novo ne bi li bio "progressive" tj napredan... Simple isnt it?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...