Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

Guest Razbijač-NAAĆI
Нема ме десет дана и ниједно срање...

 

Браво, браво...

 

Zato što te se plaše,zato što voliš Partizan,i zato što su mnogi na forumu ovde zbog tebe.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

naleteo sam na ovo pre godinu dana, i to kao ide u prilog malo ambicioznoj teoriji da su nas vanzemaljci ili nlo-ovi posecivali kroz istoriju. secam da se da je jos jedan argument bio da su zigurati u j.americi imali ravan vrh zbog sletanja ovih nlo-ova :ph34r::mhihi: i kao, eto otkud crveni znali toliko o zvezdama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, najlakse je nasmejati se i odbaciti to, ali eto, bilo bi interesantno da neko lepo sedne i objasni - sta je autor slike hteo da kaze? Jer neko je u 14. veku jasno nacrtao kako se po nebu jure dve aerodinamicne "kapsule" iz kojih izbija nesto nalik na mlaz i u kojima sede ljudi. Ok, neka bude - nisu leteci tanjiri ni nista slicno, ali - sta jeste? I otkud tom liku u ono vreme ideja za tako nesto (kada, koliko znam, takvih prizora bas i nema u hriscanstvu) i otkud tolika slucajnost da ta njegova fantazija ili sta je vec toliko lici na moderne letelice? Neka misli ko sta hoce, ok, ali neka svoje stavove i pojasni. ;)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анђели се држе за главу јер је Христос распет, а не јер се плаше "објеката". Исто тако, како су мудраци пратили звезду (која је могла, а неки кажу да јесте, бити комета), можда је аутор симболички хтео представити долазак са звездом и одлазак на исти начин. "Аеродинамична капсула" је савршени приказ комете у покрету, која оставља траг иза себе. Иначе, појма немам који је ово манастир.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ako sam razumeo lika na pocetku klipa, on kaze da su to Decani? :confused: Ako se ne varam, izgovorio je "Monastery of Desani", ili tako nesto.

 

Onaj desni objekat na slici mi je skroz zanimljiv, onaj levi i podseca po obliku na kometu ili tako nesto, ali pazi oblik ovog desnog i onu zvezdu nacrtanu na njemu... Cudno je ovo meni i dalje. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ako sam razumeo lika na pocetku klipa, on kaze da su to Decani? :confused: Ako se ne varam, izgovorio je "Monastery of Desani", ili tako nesto.

 

Onaj desni objekat na slici mi je skroz zanimljiv, onaj levi i podseca po obliku na kometu ili tako nesto, ali pazi oblik ovog desnog i onu zvezdu nacrtanu na njemu... Cudno je ovo meni i dalje. ;)

 

Да, рекао је "Десани"... Нисам никад био, али сам морао да препознам спољашњи изглед... Сад ме срамота.

 

Ок, ок, може ти бити чудно, уобичајено није свакако, али ја дадох своје виђење ствари. Те звездице могу бити само украс, најобичнији орнамент. У крајњем случају, обзиром да је то задужбина Душановог оца, чисто сумњам да би ументик прошао некажњено. Капирам да је Дечански питао "А шта је оно горе?" кад је посао завршен. "Знате, височанство, то је свемирски брод." "Свемирско шта, брод шта? Милутине, води овог несрећника и метни га у тамницу". Немогуће је да је у то време могло да се деси да неко уради оно што се десило у Поморављу пре неког времена, лик саградио цркву, а фрескописац њему и његовој породици ставио ореоле на ктиторској фресци, па сељаци нису хтели да улазе док се то не исправи. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Анђели се држе за главу јер је Христос распет, а не јер се плаше "објеката". Исто тако, како су мудраци пратили звезду (која је могла, а неки кажу да јесте, бити комета), можда је аутор симболички хтео представити долазак са звездом и одлазак на исти начин. "Аеродинамична капсула" је савршени приказ комете у покрету, која оставља траг иза себе. Иначе, појма немам који је ово манастир.

 

Јесу Дечани.

Jeдно од објашњења је да су то персонификације сунца и месеца.

ЈАвљају се често на разноразним сликама. Сличне ствари.

 

Мећутим у свим осталим сликама сем ове, јављају се особе у "Летелицама" и репови окренути као да се јуре.

На осталим се јављају Слике сунца и месеца, оно сунце и месец са очима и устима итд... и репови су окренути ка спољашњости. Оба репа.

 

Eво примера:

http://www.sprezzatura.it/Arte/Mtskheta-Svetitskhoveli_600x680.jpg

http://www.sprezzatura.it/Arte/olympias_crucifixion_part.jpg

 

eво слике из дечана

http://www.sprezzatura.it/Arte/Crucifixion_Blago_Archives.jpg

 

Мећутим кажем чудно ми је то што једино на овој слици има значајних разлика. Нпр окренутост репова, људске фигуре у реповима итд.

Можда је уметник покушао да сакрије нешто или пустио машти на вољу.

 

http://www.sprezzatura.it/Arte/Arte_UFO_2_eng.htm

 

Комплетан линк.

 

 

 

 

Ок, ок, може ти бити чудно, уобичајено није свакако, али ја дадох своје виђење ствари. Те звездице могу бити само украс, најобичнији орнамент. У крајњем случају, обзиром да је то задужбина Душановог оца, чисто сумњам да би ументик прошао некажњено. Капирам да је Дечански питао "А шта је оно горе?" кад је посао завршен. "Знате, височанство, то је свемирски брод." "Свемирско шта, брод шта? Милутине, води овог несрећника и метни га у тамницу".

 

A да ти мало не трчиш са ѕакључком око тога шта би ко урадио уметнику. Прво је сама претпоставка да је рекао свемирски брод била тотално апсурдна. Не би они то ни окарактерисали као свемирски брод.

 

Немогуће је да је у то време могло да се деси да неко уради оно што се десило у Поморављу пре неког времена, лик саградио цркву, а фрескописац њему и његовој породици ставио ореоле на ктиторској фресци, па сељаци нису хтели да улазе док се то не исправи

 

Стављају ореоле разним барабама.

Ја се рецимо често запитам шта ће свевидеће око код нас у црквама, тј око у пирамиди.

Или негде где сам видео икону бога... пази... икона бога... и има ореол троугластог облика.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Пирамидални однос карактерише не Вавилонску пирамиду с, ни мање ни више тринаест степеника, већ тројство (може се окарактерисати и кроз метафору континуитетом тројства димензија) но икона Бога Оца постоји с тригоном илити троуглом уместо ореола.

 

Што се тиче оба симбола ''аеродинамичних'', ја не видим шта је ту аеродинамично, видим метафорично приказану путању Месеца и Сунца, с једне стране човечији облик, а с друге стране зраци.

 

То је тако одрађено јер је у прелазном периоду и поготово у виду хришћанства било апсурдно давати лице Месецу (као из неке бајке) и Сунцу већ су морали имати одређено обележје, но у сваком случају постоји више мистичних записа и скица.

 

Кад сједемо за столове златне,

ти навали шећер и ракију,

па донеси црвенику вино.

Кад се ладна напијемо вина,

о свачем ће Јуже бесједити,

како који добар јунак јесте,

изнијеће књиге старославне,

да казује пошљедње вријеме;

 

Милош Обилић, славни витез гледа у цароставне књиге, у оне књиге које у српској поезији имају улогу сличну оној коју у грчкој имају Калхас-књиге, у којима је тражен савет у свим приликама, уочи свих великих важних догађаја. Милош у књигама види сведочанство да долазе последња времена, да се приближава крај друштва, српског краљевства, да ће Турци завладати земљом и да у својој похлепности највише траже злато, сребро и драгуље. Зато је боље подићи цркву на граниту, саградити је од цигала и покрити црепом; на тај начин ће она преживети турско господство. То пророчанство се испунило, јер манастир Раваница, толико славан у српској поезији, постоји, кажу, и данас.

 

Урош и Мрњавчевићи

 

Оде Марко у господске дворе,

Пак дозива Јевросиму мајку:

"Јевросима, моја мила мајко!

"Господа се јесу завадила

"На Косову пољу широкоме

"Код бијеле Самодреже цркве,"И они се отимљу о царство,

"Међу се се хоће да поморе,

"Злаћенима да пободу ножи,

"А не знаду, на коме је царство;

"Мене зову на поље Косово,

"Да им кажем, на коме је царство."

..

Узе Марко књиге староставне,

Па опреми себе и Шарина,

Шарину се на рамена баци

Отидоше у Косово равно.

...

Марко узе књиге староставне,

Књиге гледа, а говори Марко:

"А мој бабо, Вукашине краљу!

"Мало л' ти је твоје краљевине?

"Мало л' ти је? Остала ти пуста!

"Већ с' о туђе отимате царство.

"А ти стриче, деспоте Угљеша!

"Мало л' ти је деспотства твојега?

"Мало л' ти је? Остало ти пусто!

"Већ с" о туђе отимате царство.

"А ти стриче, војевода Гојко!

"Мало л' ти је војводства твојега?

"Мало л' ти је? Остало ти пусто!

"Већ с' о туђе отимате царство.

"Видите ли, Бог вас не видио!

"Књига каже, на Урошу царство,

"Од оца је остануло сину,

"Ђетету је од кољена царство.

"Њему царство царе наручио

"На самрти, кад је починуо."

 

из песме Зидање Раванице

 

Скочи Милош од земље на ноге,

Скиде с главе самур и челенке,

Па је часно кнеза подворио;

Дадоше му златну купу вина,

Не пије је, поче бесједити:

''Бала, кнеже, на бесједи твојој!

Што ти хоћеш задужбину градит:

Време није, нити може бити;

Узми, кнеже, књиге староставне,

Те ти гледај што нам књиге каже:

Настало је пошљедње вријеме,

Хоће Турци царство преузети..

 

Још неки српски термини везани за прогнозирање будућности су:

рожданици, луници, трепетници, громовници, коледници, сановници.

 

Коледарник је "врачарска књига из које се прориче судбина према данима рођења" штоби било исто лап латинска кованица астро- логија..и требало би да је исто што и рожданик (рожден= рођен)

; по лунику се види судбина из положаја Месеца; по громовнику се то чита из громова.

Трепетник описује шта ће се десити ако неки део тела "заигра", "затрепери", а сановник растумачује снове.

 

Наводи се и да су књиге староставне (на сајтовима СПЦ) биле на пергаменту и да су их поседовали само истакнути владарски појединци, па би се могло тумачити дасу то сачувани родослови (они који нису допали Турцима у руке да их попале)..али то и даље не објашањава како су могли погнозирати будућност на основу родослова..

 

Али се такве књиге помињу и у текстовима о предхришћанској српској вери:

''Оно чита књиге царославне, Понајвише тога светог Праве, И његова Јариала слуге, Огњенога слуге мазианског."

Edited by КЈО

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пирамидални однос карактерише не Вавилонску пирамиду с, ни мање ни више тринаест степеника, већ тројство (може се окарактерисати и кроз метафору континуитетом тројства димензија) но икона Бога Оца постоји с тригоном илити троуглом уместо ореола.

 

Што се тиче оба симбола ''аеродинамичних'', ја не видим шта је ту аеродинамично, видим метафорично приказану путању Месеца и Сунца, с једне стране човечији облик, а с друге стране зраци.

 

pa za crtez oblik je poprilichno aerodinamichan. Zasiljen napred, pozadi ima zrake kao "mlaznjak"

То је тако одрађено јер је у прелазном периоду и поготово у виду хришћанства било апсурдно давати лице Месецу (као из неке бајке) и Сунцу већ су морали имати одређено обележје, но у сваком случају постоји више мистичних записа и скица.

 

Ako si pogledao link na svim ostalim sliakam svud po svetu, malo drgugacije su predstavljeni. Prvo nisu celi oblici vec samo lica, drugo jasno se vidi da su sunce i mesec i po boji i po ostalim stvarima, dalje "vrhovi" su usmereni ka unutra a "repovi" ka spolja. Dok je na ovoj u decanima sve drugacije nego kod ostalih. To mene zbunjeje.

 

Kao sto rekoh mozda umetnikova sloboda ili svedocenje u slici. Ko ce ga znati, otvoreno za intepretaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јесте у клипу, али само мало...шта год да је сигуран сам да нема много везе с ванземаљцима.

 

Ево, видимо овде што си ставио интерпретацију односа Сунца и Месеца

 

olympias_crucifixion_part.jpg

 

 

На први поглед изгледа као да нема лица, изгледа као мала медуза или комета, али је заправо Сунце.

 

Што се аеродинамике тиче, мораћу да простудирам...

 

Moon_Blago_Archives_480.jpg

 

Moon2_Blago_Archives_448.jpg

 

dome_day.jpg

 

xti_9076cp.jpg

 

SunMoon-FI01%20web1.jpg

 

cross_lg.jpg

 

 

Има ту много, много симбола и оних који су наметнути и они који су постављени као смерница, као и они који су постављени да указују на погрешан пут... :]

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Shta mislite o ovim freskama:

 

http://www.fidanoski.ca/Macedonia/Kurbinovo/index.htm ?

 

Po meni, jako je intetresantan stil.

Да,византија је чудесна.А ево га и Христово распеће у Студеници,једног од најљепших распећа у фреско историји.

 

Studenica1.jpg

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

 

otac jolil bulatovic je zaista veliki duhovnik i ja ga izuzetno postujem.on je jedan od retkih u danasnjoj crkvi koji je imao hrabrosti da digne glas protiv duhovnog kasapljenja koje danas srpski narod prezivljava

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Nova vlast, nova i nafaka. Pravoslavlju oduzet status važne teme prema Ustavu Republike Srbije koji garantuje slobodu veroispovesti i odvojenost crkve od države, tj. definiše Republiku Srbiju kao sekularnu.

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...