Jump to content

Vreme, samo vreme...


Voyager

Recommended Posts

je li ovo najopštija od svih mogućih tema? :opusteno:

 

s obzirom da prožima raznorazne oblasti od fizike, filozofije, religije, mogući su razni pristupi, ali ja bi ipak da pričamo i o subjektivnom doživljaju vremena, kada se "ubrzava" a kada "usporava", ko voli može o merenju vremena, zatim o biološkom vremenu, i tako dalje.

 

koliko god da sam sklon proseravanju toliko sam i praktičan, tj. zanima me misaoni eksperiment i njegova primena u realnom svakodnevnom životu.

 

recimo, može li se hronološko vreme usporiti? žurimo i ne postižemo u zakazano vreme, kiša, gužva na Brankovom.... ja sam u jednom periodu bio ubeđen da to mogu :udri::)

 

dakle, zamolio bih vas da uz vaša razmišljanja o vremenu dodate i neki praktičan savet ili predložite eksperiment. nije obavezno ali je poželjno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Човеково посматрање ''времена'' је само једна перспектива и ми се усклажујемо према времену које нама делује свршисходно. Такорећи, не постоји одређена мерна јединица већ се наводимо према кретању Сунца и т д. По њему меримо наше време.

 

Елем, без обзира на мерне јединице и људску перспективу, било би нелогично да ''време тече'' у сваком простору равномерно. КАда се погледа читав принцип постојања добијамо слику о томе да се све састоји из тренутака, питање је једино шта покреће те моменте и због чега, у општем смислу, време тече. Ако би се, рецимо, Универзум мерио као један просечан људски живот (60-70г), људско постојање се односи на свега петнаест минута постојања.

 

 

Лично сматрам како се у једном тренутку деси ерономан број Великих праскова и Великих урушавања којих ми нисмо свесни - рецимо, за једну наносекунду имамо 1000000000000000000000000000000000 великих праскова и великих урушавања. Сваки пут, када се ''универзум обнови'' простор и материја се врате, али на малчице другачијим местима.

Такорећи, исти принцип као код анимираног дводимензионалног филма - нацртамо један тренутак, други мало другачије, трећи такође и све тако док не прелистамо цртеже и добијемо ''кретање''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Реинкарнацију...можда, али зависи под којим термином.

 

Између осталог, нисам упућен у материју термина ''реинкарнација'' тотално тако да уколико желиш одговор, мораћеш да ми појасниш на шта конкретно мислиш под термином ''реинкарнација''...ако није проблем, наравно :]

Рецимо да верујем у то да човек, као постојање илити ''човечија душа'' не може да премине или престане да егзистира.

Такође, могу да верујем и у то да смо сви један ''дух'' који непрестано живи и није зависан од фактора времена, материје и простора већ је у стању да ''живи'' без обзира на било какве познате законе итд.

 

У сваком случају, максимално wierd, односно Spiritual/SciFi...есид...блуз :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod reinkarnacijom se uglavnom podrazumeva kontinuitet zivljenja, dakle smrt pa ponovno radjanje itd. sve dok individua ne uspe da izadje iz tog ''vecnog kruga''.

E sad, kako ljudi vreme shvataju linearno, onda se podrazumeva da novi zivot nastane tek nakon smrti. Prvo umres da bi se rodio, jelte..medjutim, ako je ovakav pojam vremena ''ogranicen'' onda je i takvo poimanje reinkarnacije ''ograniceno''.

Zapravo, svi ti paralelni zivoti se odigravaju sada. ti si sada u proslosti, u sadasnjosti i buducnosti, da tako kazem..koliko god da ima tvojih verzija haha. I svi ste medjusobno povezani.

 

Onime no Kyo1 ucini dobro delo i Onime no Kyo2 ce osetiti posledice toga, desice mu se nesto lepo, i obrnuto. Naravno, moze postojati vas 10, nemam pojma..

Sta ti mislis o toj teoriji? :)

Edited by Hvit Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo...

Sta je sa dusom? Zar reinkarnacija ne podrazumeva premestanje duse iz tek umrlog u tek novorodjeno bice? Ovo nije konstatacija, vec stvarno pitanje (s obzirom da sam relativno laik sto se ovoga tice)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хвит - Мислим да о јесте, колико толико, логично...обзиром да не оставља избора. МИслим, никад на то не бих посматрао субјективно већ ширу перспективу...Иначе, мислим да сам сличну ''ситуацију'' видео у филму "The One"

 

ЛИНК К АЈЕМДИБЕУ

 

Елем, сматрам да је могуће веровати у било шта што може деловати као апсурд обзиром да не можемо да схватимо наше постојање већ да га само живимо, односно ''проживљавамо'' у константном континуитету просторновременске контезије.

 

Мене занима, рецимо, да ли Црна Рупа има толику гравитациону силу да заправо може и да ''усиса'' или поремети ''време''...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, ali zasto vjerovati u te budisticke termine, kako ih ti nazivas

 

Zato sto ta stanja nisu budisticka svojina, rezervisana samo za budiste vec su univerzalna. Budisticki su nazivi. Proucavajuci religije dosao sam do zakljucka da sve one govore o manje vise istim stvarima. Svi su ljudi isti zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto ta stanja nisu budisticka svojina, rezervisana samo za budiste vec su univerzalna. Budisticki su nazivi. Proucavajuci religije dosao sam do zakljucka da sve one govore o manje vise istim stvarima. Svi su ljudi isti zar ne?

 

Свакако :pivopije: Универзалан принцип јесте изражен у готово свим религијама, а односи се на само постојање, односно наше вечито трагање за смислом постојања као и оним што се налази ''изван''. Није битна религија сама, религије су ту само да нам скрену пажњу или усмере к одређеном циљу или филозофији... Реицмо да ми је ''религија'' New Thought најадекватније реална.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Елем, сматрам да је могуће веровати у било шта што може деловати као апсурд обзиром да не можемо да схватимо наше постојање већ да га само живимо, односно ''проживљавамо'' у константном континуитету просторновременске контезије.

 

Slazem se.

Sto se Crne rupe tice verujem da moze, jer koliko se ja razumem u fiziku (a ne razumem se :rolleyes: ) Crna rupa ima toliko jaku gravitacionu silu da se ni svetlost ne moze odupreti (koja je najbrza u prirodi).

@hvit varg: Svi ljudi su isti? Mozda povrsno, ali svaki covek je individua, ima svoj bitak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hvit varg: Svi ljudi su isti? Mozda povrsno, ali svaki covek je individua, ima svoj bitak...

 

Ne, povrsno se razlikuju a u sustini su isti. Znaci samo obrni.

Samo se bojim da me pogresno razumes kada kazem ''svi su ljudi isti''. Mislim na to da teze ka duhovnom. Nordijac ima Valhalu, Helheim ili Frejin Folkvang, bantu crnac neke svoje mitoloske lokacije, razlicite ali jednake po svrsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, povrsno se razlikuju a u sustini su isti. Znaci samo obrni.

Samo se bojim da me pogresno razumes kada kazem ''svi su ljudi isti''. Mislim na to da teze ka duhovnom. Nordijac ima Valhalu, Helheim ili Frejin Folkvang, bantu crnac neke svoje mitoloske lokacije, razlicite ali jednake po svrsi.

 

Kad malo bolje razlmislim u pravu si.

 

Sa druge tacke gledista (da se vratim na temu), da li je moguce uhvatiti se u kostac s vremenom? Kako to uopste protumaciti? Cesto cujem tu frazu, ali nikad nisam pomucila mozak razmisljajuci na tu temu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad malo bolje razlmislim u pravu si.

 

Sa druge tacke gledista (da se vratim na temu), da li je moguce uhvatiti se u kostac s vremenom? Kako to uopste protumaciti? Cesto cujem tu frazu, ali nikad nisam pomucila mozak razmisljajuci na tu temu...

 

Ne treba se uopste hvatati u kostac sa vremenom. Ima lepa prica o Toru kada su ga kusali divovi i kada se rvao sa staricom i nije mogao da je pobedi a posle se ispoastavilo da je to bila smrt. Mitovi su jako poucni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba se uopste hvatati u kostac sa vremenom. Ima lepa prica o Toru kada su ga kusali divovi i kada se rvao sa staricom i nije mogao da je pobedi a posle se ispoastavilo da je to bila smrt. Mitovi su jako poucni.

 

 

Znaci, treba se samo prepustiti, ne pokusavati ici uzvodno... Ne mogu se pohvaliti dobrim znanjem o mitovima, nazalost.

E da sad se setih reke, ne mozes dva puta zagaziti u istu reku... Tako je i vreme,valjda. Ostajem pri tome da predstavlja circulus viciosus, ali je promenljivo i menja se u svakom trenutku naseg zivota. Ciklicno se menja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

UVek sam mislio da se vreme svodi u, i na, jednu tacku. Tipicno musko razmisljanje, a, kyo?

 

Време за бебе, а? Нека, хвала, користим кондоме :] још сам млад за удају хахахаха а дефинитивно ми није трнутно у животу потребно дрндавно звоцало...

 

дакле, Дишем пуним плућима (секс) и посматрам све лепе боје планинске (секс) и ужифам у најлепшим моментима свога живота до сад (секс) и сви њезини лепи црвени праменови (секс) одају...

 

ма зајеби.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...