Jump to content

Dark/black ambient


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Po mom misljenju, ambijentalna muzika i nije bas muzika u uzem smislu. Muzika kao medij koristi zvuk (ili nedostatak istog) i mora da se slusa da bi bila recipirana, a ambijentalna muzika koristi kao medij ambijent odnosno atmosferu i dovoljno je da se cuje.

Muzicko delo je zavrseno (ili 'savrseno') onda kada je izvedeno, znaci ima vremensku komponentu, a zvucni rad (tako je brajan eno zvao svoja dela) ima vremensku komponentu, ali i somatsku komponentu, sto znaci da mora proizvesti odredjeni efekat kod slusaoca da bi delo postojalo jer bez toga je jednostavno pozadinski sum, npr. neku klasicnu kompoziciju mozes pustiti u svemiru sa nekog satelita gde je nece niko cuti i to ce i dalje biti muzika, a ako pustis neki dark ambient, to nece biti nista, to delo se nece ostvariti, ambijent nije proizveden.

 

edit: da da u svemiru nema zvuka itd itd...

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

muzika po mom skromnom misljenju ne zahteva slusaoca, dovoljno da postoji u vremenu, da svira sa kasetofona recimo, a ambijentalna muzika smisao ima u proizvodjenju ambijenta za ljude, znaci proizvodjenju efekta na onoga koji je cuje i bez toga nije nista do pozadinski sum, znaci nije se ostvarila. a naravno nije dovoljno da lezi na nekom cd-u. to je zapis ambijentalne muzike ne ambijentalna muzika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, samo nisam hteo da potežem to sa drvetom, jer je on već dao svemir. Pustim muziku u svemiru i šta sam dobio? Ko je čuo? Nije samo ambijentalna muzika ona koja deluje na slušaoca, ne možemo tako da razgraničimo stvari, da druga muzika ne zahteva slušaoca.

 

Evo poređenja sa knjigom: stavimo knjigu na sto i ona je ništa, zapis, kao što reče NiP. Ima vrednost tek kada pojedinac čita istu, osim ako ne gledamo njenu materijalnu vrednost (cena ili korišćenje za potpalu, reciklažu), jer reči nisu ništa dok ne ostvare subjektivno dejstvo na čitaoca.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom četvrti i peti pasus su mi interesantni. Ja mislim svaki zvuk koji se ponovi više od jedan put, bilo to udaranje čekića o metal, signal sa sinta, udarac o žicu gitare može izabranoj personi da bude muzika. Muzika je vid umetnosti, kao takvu uvek će imati selektivu publiku koji su pasivni posmatrači(slušaoci) ili aktivni . I kao aktivni slušaoci svako će imati svoj muzički ukus i uživaće u onome što se dopadne njemu. Tako da mislim da je dark ambinet alternativna muzika, ali definitivno muzika, i kao neki vidovi umetnosti nije za svakog.

 

E sada ja gledam ovaj moj tekst.... pa meni kao umetniku je lako da shvatim koncept dark ambient, ali shvatam da neko ko nije tolko u tim vodama sve ovo zvuči mnogo pretenciozno.

 

A ima i muzika koja se bazira samo na rečima, i stvarno malo instrumenata.

 

http://www.youtube.com/watch?v=EiqwcP_RJm8

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo poređenja sa knjigom: stavimo knjigu na sto i ona je ništa, zapis, kao što reče NiP. Ima vrednost tek kada pojedinac čita istu, osim ako ne gledamo njenu materijalnu vrednost (cena ili korišćenje za potpalu, reciklažu), jer reči nisu ništa dok ne ostvare subjektivno dejstvo na čitaoca.

 

Sta znam, ja na to gledam drugacije. Knjiga sama po sebi ima vrednost, potencijal, kao i sve ostalo sto postoji, a hoce li to neko iskoristiti ili ne, zavisi od stranog faktora. Ako neko obrise dupe njome, i to je neka vrednost, ako je neko procita i apsorbuje znanje koje ona nudi, jos bolje, potencijal je iskoriscen do maksimuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali svrha knjige su reči, a hartija od koje je knjiga sačinjena je način da se iste prenesu. Naravno da se može iskoristiti tako, ali to nije njena namena.

Evo dodatk na to: uzmi elektronsku knjigu za primer i zaboravi na štampani medij. Kako gledaš na to, kada nema materijalne, tj. fizičke koristi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...