Jump to content

Mozak i dodatna oprema


hypnos

Recommended Posts

oko 1/5 dece je gojozno u Srbiji... pri cemu ono sto zabrinjava je da sa tom gojaznoscu ide sve ono sto metabolicki sindrom nosi sa sobom, nesto veci secer, povisen krvni pritisak, nizak dobar holesterol a visoki trigliceridi... pri cemu merenje depresije kod dece je pokazalo da je dobar deo njih depresivno, ima nize nivoe polnih hormona (decaci pre svega), a devojcice sto su gojaznije pre ulaze u pubertet ali kada im BMI predje iz gojaznosti I u II stepen onda postaje zajebano jer tada masno tkivo koje se umnozilo sada pocinje da hipertrofise izaziva reakcije zapaljenja, i odlaze pojavu puberteta (paradoksalno, ali tako je).

 

Umorna sam pa ne mogu sve da iskuckam ovo je neka sustina.

Bice bice vecih studija u buducnosti, nadam se :da: ovo je radjeno na malom uzorku dece...

 

Eh da... kod male dece koja su gojazna cesta je masna jetra, koja kako novija istrazivanja pokazuju je glavni uzrok kriptogene ciroze u svetu. Znaci masna jetra tinja polako, a onda se razvija zapaljenje i fibroza, da bi dete koje je bilo gojazno od mladosti i u odraslom dobu dozivelo cirozu iz nepoznatog razloga u svojoj 40-oj godini, ili hepatocelularni karcinom....

 

A ovo za celijakiju je bullshit... ako nema antitela u krvi na glijadin kakva crna celijakija.... pomodarstvo novak-style...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1/5 , to je dosta. Jesu li to podaci iz velikih gradova mahom, ili ravnomerno gradovi/sela?

Moje neko nagadjanje je da je gora situacija u gradovima? (Meni su interesantni tradicionalni proizvodi, stare rase domacih zivotinja, spor nacin ishrane /suprotno od fast food/... )

 

Malo sam citala o glutenu i bebama, ranije je bila preporuka da ga uvode po malo izmedju 4-6 meseci kao, navikne se imuni sistem. A sad su radili opet istrazivanja, sad je preporuka cekati do 12 meseci jer to moze da odlozi pojavu celijakije ali ne moze da je spreci.

Koliko je celijakija uooste rasirena kod nas, ili je copy/paste amerika i nole??

 

U medjuvremenu moje dete najvoli hleb da jede :udri::haha:

 

Baj d vej. Od 2008. stav AAP je da odlaganje uvodjenja alergena hrane NE utice na pojavu alergija. Stoga, ja uvela i belance, i mleko...

 

Na temu kravljeg mleka, problem je navodno velika kolicina soli / nezreli bubrezi (do godinu dana dnevno treba da jedu do 1g soli), ali ovo se odnosi na zamenu formule mlekom tj ne treba beba da pije casu kravljeg mleka dnevno. Druga stvar zasto su protiv mleka je sto ne sadrzi dovoljno gvozdja, ovo se takodje odnosi na zamenu formule mlekom.

 

Apsolutno sam ubedjena da je OK detetu kuvati kasu s malo mleka npr, iako gde god da citam svi kazu mesaj s formulom. Pa da mu jebem mater, ako nije to promocija formule.

 

Odo ja u offtopic... :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1/5 , to je dosta. Jesu li to podaci iz velikih gradova mahom, ili ravnomerno gradovi/sela?

Moje neko nagadjanje je da je gora situacija u gradovima? (Meni su interesantni tradicionalni proizvodi, stare rase domacih zivotinja, spor nacin ishrane /suprotno od fast food/... )

 

Malo sam citala o glutenu i bebama, ranije je bila preporuka da ga uvode po malo izmedju 4-6 meseci kao, navikne se imuni sistem. A sad su radili opet istrazivanja, sad je preporuka cekati do 12 meseci jer to moze da odlozi pojavu celijakije ali ne moze da je spreci.

Koliko je celijakija uooste rasirena kod nas, ili je copy/paste amerika i nole??

 

U medjuvremenu moje dete najvoli hleb da jede :udri::haha:

 

Baj d vej. Od 2008. stav AAP je da odlaganje uvodjenja alergena hrane NE utice na pojavu alergija. Stoga, ja uvela i belance, i mleko...

 

Na temu kravljeg mleka, problem je navodno velika kolicina soli / nezreli bubrezi (do godinu dana dnevno treba da jedu do 1g soli), ali ovo se odnosi na zamenu formule mlekom tj ne treba beba da pije casu kravljeg mleka dnevno. Druga stvar zasto su protiv mleka je sto ne sadrzi dovoljno gvozdja, ovo se takodje odnosi na zamenu formule mlekom.

 

Apsolutno sam ubedjena da je OK detetu kuvati kasu s malo mleka npr, iako gde god da citam svi kazu mesaj s formulom. Pa da mu jebem mater, ako nije to promocija formule.

 

Odo ja u offtopic... :haha:

 

Ima se vremena za konkretan odgovor, malo muzike u pozadini i krecem...

http://www.youtube.com/watch?v=G8EZpcRow-s

 

Ima jedna preogromna knjiga nesto kao jugoslovenska studija za proucavanje ateroskleroze kod dece (studija je zapoceta jos dok smo bili SRJ :haha: )

tako da su podaci iz nje :da:

Samo proces ateroskleroze zapocinje jos u detinjstvu zato je jako vazno da ishrana deteta bude sto zdravija od malih nogu....

Nemam podatke vezane za selo/grad, kontam da sigurno postoje uistoj knjizi koja je od akademskog znacaja vise nego prkaticnog, iskreno :da:

 

Stavovi se menjaju, ali generalno sve se svodi na statistiku i predispozicije. AKo postoji sklonost ka autoimunim bolestima u porodici trebalo bi sacekati sa alergenima, a ako ne postoji onda slobodno moze i ranije da se uvede od izmedju 5-6.meseca kada se pocinje sa ne-mlecnom ishranom

Npr osobe sa autoimunom bolescu stitne zlezde koja imaju negativna antitela za glutensku enteropatiju, ako zapocenu ishranu bez glutena smanjuju nivo antitela za stitnu zlezdu za 50%... koja je veza treba tek da se otkrije, ali ocigledno neka postoji ;)

Moja neka hipoteza je da su konzumno brasno i secer prepuni mikotoksina (korz proces prerade i rafinisanja) koji se igraju sa imunitetom i pokrecu autoimune procese.

 

Sto se tice kravljeg mleka, sve je to zbog odnosa proteina surutke i kazeina (majcino mleko 60:40), adaptirano kravlje (68:32) a cisto kravlje mleko (18:82), znaci daleko vise kazeina nego hranljive surutke ima. Zatim odnos kalcijuma:fosfata je (9:5) u majcinom, formula je 9:10, a u kravljem 30:32... , Natrijuma ima daleko vise u kravljem dok je formuli kao i majcinom mleku. Formule su zaista obogaćene vitaminima i mineralima, znaci imaju 10x vise gvozdja, nesto vise vrednosti Vitamina A, D i C, taman u meri koja je neophodna za dobar rast i razvoj :da:

Tako da moram da priznam da formule nisu samo promocija faramceutskih kuca, vec neophodnost, pogotovu za zene koje ne mogu da doje, a one koje mogu da dopune obrok sa formulom :da: i jos ako nemaju neka genetska opterecenja u familiji mogu slobodno da krenu sa nekim namirnicama kod dece ranije. Moj sestric je sisao lubenicu u 3/4 mesecu, bilo leto i klinja kad god vidi da mi jedemo pobenavi :haha: mi mu dali da lizne i tako... nista mu ne fali :haha:

 

Btw BREAKING NEWS u Neuronaukama

 

Do sada se smatralo da mozak nema limfni sistem vec da se sve drenira preko venskog sistema, a ovo baca novo svetlo na patologiju bolesti tj ako je losija drenaza eto i bolesti... jer je vazno da cevke budu ciste :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno ovo za vodovod. Dal se jos uvek ne zna anatomija coveka :haha:

 

Svasta bih ti odgovorila, al poceo mi odmor muahahaha

Salim se. Mrzi me da googlam, ali journal of human lactation je super.

  • Samo nekih 2% zena ne moze da doji.
  • Koliko beba sisa, toliko se mleka pravi (postoje dve teorije o mehanizmima regulacije, napunjenost zlezde dovodi do tenzije u zidovima dovodi do smanjenog lucenja a druga je neki unutrasnji faktor, peptid valjda bese, a to sad ne mogu da se setim tacno kako ide).
  • Resorpcija gvozdja iz ljudskog mleka je 50% a iz formule 10% (zasto ga ima toliko vise u formuli)

U stvari, malo mi smeta izjava da zene koje doje treba da dopune obrok formulom, zbog toga sto si doktor.

Kad pocnes da dopunjujes obrok formulom, smanjuje ti se produkcija mleka.

Ima puno zabluda i pogresnih informacija koje zene dobijaju, a posle seru (sestre u porodilistima, doktori, aktivisti...) kako zene nece da doje ili sta vec i nekako je uvek kriva majka. Blah. A greota, stvarno ako zena zeli, da je obeshrabre u startu namerno ili slucajno. Ja to shvatam kao sto sam dete nosila i rodila tako i dojim.. Ali ja sam Google Scholar tip :) kaze drugarica, sada trudna, dete jos jedan PhD jbt... :haha:

 

Na kraju dana ja verujem da su vitamini u formuli/sumecim tabletama ok ali da ne mogu prici dojenju/raznovrsnoj isharni, sorry.

 

Za mikotoksine konzumirajte zeolit. Muz i zena profesori s ishrane na mom faxu (veterini) umrli jedan za drugim, leukemija... Izgleda da su radili s mikotoksinima, bar je to buva...

Edited by Machka Naopachka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ljudsko mleko je najbolje, fazon za formulu je ako kolicine koje majka ima nisu dovoljne... iskreno nemam nista protiv formula jerbo znam dosta zena koje su imale mleka jedva do 3.meseca i sta ces tad... formula... a zamisli jos razviju alergiju na nju... sta ces tad...proteinski hidrolizat koji je ukusan kao sto i zvuci.

 

Zastupam stav da covek sto vise treba da unosi organske klope ali istrazivanja pokazuju da se sastav zemljista sa promenama klime menja tako da se menjaju i mineralni sastavi na nivou biljaka npr... i ti mozes nesto da konzumiras ali efekat nije isti kao pre 50-100godina... zato je uostalom doslo do ekspanzije i zeolita kao jonoizmenjivaca jer njegovom upotrebom aprorpcija svih vitamina i minerala iz hrane se povecava.

 

Btw prvi put su analizirane mozdanice sa kostima pod mikrokopom kod pacova tako su i otkriveni limfatici... do sada je preparacija podrazumevala odvajanje mozdanica od kostiju pa su limfatici unistavani, zato se i nije znalo za to :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica o dojenju, kome smeta ne mora da otvara.

 

 

Ne, radi se o tome sto mislim da do toga da zena nema mleka nakon 3 meseca dodje jer je dobila pogresan savet (halo beba npr. Zasto place, podojila sam je? Nema dovoljno gladna je daj formulu. Time se kao prvo narusi samopouzdanje zene a opustenost je neophodna da bi se lucio oksitocin i izbacivalo mleko tj kontrakovale mioepitelne celije, a kao drugo ubacuje se dohrana, mlecna zlezda dobija info da je manje potrebno mleka -> manje mleka proizvodi i zena tako dodje u situaciju da nema dovoljno mleka, a imala bi da nije pocela da dohranjuje).

Prvih 4-6 nedelja se uspostavlja ta ravnoteza beba-sisa, gdr ako se ne dohranjuje, ne daje laza, a uspostavi se dobar hvat (bradavice), bice dovoljno mleka.

 

Ima onaj vezani jezik, frenulum, koji moze da pravi problem ali i to se moze resiti ako treba secnu ga, naravno ako zena zeli.

 

Taj zakljucak ima ili nema dovoljno mleka je sam po sebi problematican. Kao prvo bebe placu iz milion razloga, ne samo zbog gladi. Izmuzavanje veze nema s time koliko zaista pravis mleka, jer ne reaguje zena isto na pumpu i na bebu, ja prva svega 10ml sam mogla u cugu da izvucem, a iskuljucivo dojila do 5 meseci (i jos uvek dojim sa 10), bebac napredovao ko zmaj. Dalje, beba koja trazisisu svaki cas je normalna pojava, ima tu i utehe, i blizine majke, malo priroda namestila da kad treba vise mleka da vise trazi siku da bi vise i napravio i tako...

 

Neki opsti stav je da je jedini pravi pokazatelj telesna masa i broj stolica/mokrenja.

 

That being said, moze da bude jako tesko nekim zenama i da naprave cost benefit i odustanu, i to je meni ok. Samo mi smeta oosta neinformisanost, pogotovo zdravstvenog osoblja, koja kad se doda nezainteresovanost i nedostatak zivaca, mnoge zene nepotrebno obeshrabri

 

Edited by Machka Naopachka

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Naomi Elishuv was a violinist in the Lithuanian National Symphony Orchestra. Twenty years ago, she was diagnosed with essential tremor and was forced to stop playing. On Tuesday, September 9th, 2014, Elishuv was operated on at the Tel Aviv Sourasky Medical Center by Prof. Itzhak Fried head of functional neurosurgery unit and Dr. Ido Strauss staff neurosurgeon at the Neurosurgery department, to suppress her tremor symptoms, and while the surgery was being performed, she returned to playing the violin without disturbance. “It’s a shame that I only heard about the surgery recently. I am now finally returning to life,” Elishuv says. View this inspirational video of her playing Tchaikovsky during the surgery.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tWHA7q4IQmg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lou ovaj klip me podseti na onaj sto je Dimon kacio na Beatles temi :da:

 

Ovaj clanak ce svima biti interesantan s obzirom da je muzicki forum u pitanju.

 

"In a study published in the journal PLoS ONE, a team of psychologists show that your thinking style -- whether you are an 'empathizer' who likes to focus on and respond to the emotions of others, or a 'systemizer' who likes to analyze rules and patterns in the world--is a predictor of the type of music you like."

 

"The results proved consistent even within specified genres: empathizers preferred mellow, unpretentious jazz, while systemizers preferred intense, sophisticated (complex and avant-garde) jazz."

 

 

High on empathy

  • ♦ Hallelujah -- Jeff Buckley
  • ♦ Come away with me -- Norah Jones
  • ♦ All of me -- Billie Holliday
  • ♦ Crazy little thing called love -- Queen

High on systemizing

  • ♦ Concerto in C -- Antonio Vivaldi
  • ♦ Etude Opus 65 No 3 -- Alexander Scriabin
  • ♦ God save the Queen -- The Sex Pistols
  • ♦ Enter the Sandman -- Metallica

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lou ovaj klip me podseti na onaj sto je Dimon kacio na Beatles temi :da:

Bio mi je na umu kada sam okačio. ;)

 

Zanimljiv je članak, voleo bih da to vidim sa još sitnijim crevcima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Palo mi je na pamet još pre nego što sam stigao do kraja članka i video koliko su raščlanili po žanrovima i stilovima da bi moglo da se nekako odradi upoređenje po osećaju kompozicije. Posle sam video da su uradili tako nešto, samo nisam siguran da li je to bilo primarno. Možda bih počeo od toga, za promenu. A sigurno je neko ko je već u priči razmislio o tome i sročio na bolji način.

 

U stvari, voleo bih i da vidim rad i korelacije. :D:da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Naravno... zivimo u dobu prepunom informacija da me to pomalo i plasi... zbog kolicine informacija, svi se nekako sve vise grupisemo i limitiramo sebe da bismo opstali u tom moru, tipa pogledam svoju bransu, internista bi trebalo da zna da leci sve, ali de facto kardiolog ne moze da regulise secer pacijentu (a trebalo bi) jer vec ima brdo svojih stvari koje drzi u glavi da bi se bavio dodatnim granama... Ponekad romantiziram i zalim za danima kada su ljudi zaista imali sirok opus ucenja i znanja, sto bi se reklo klasicno skolovanje... znas sve o svemu ali ti je selektovan kvalitet, danas sve trazis sam, jer je more preveliko, pa sta iskopas to ti je, i sve zavisi od prethodnog znanja koje steknes...

Zivimo de facto u interesantnom dobu, koje pokusava sve to da izbalansira, videcemo sta ce biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bog da živeo u zanimljiva vremena? :haha:

 

Pa sve to stoji, samo u tekstu je izneta predpostavka da se mozak smanjuje zbog laHgodnog života, niko nas ne juri svakodnevno da nas pojede i to.

Možda smo se previše opustili, stajl.

 

A dostupnost informacija je više kulturološki fenomen 'nako, prilično interesantan. Doveo do mnogih pojava moooožda i do one anti-vac struje recimo. Jer nije samo dostupnost informacija već i mogućnost bacanja informacija i dezinformacija u etar.

E sad da li je bilo bolje ili gore (po pacijente tog kardiologa) sada ... ne znam baš :haha:

 

Nabila sam kažiprst na nozi na treningu. Jel ima neki elastični zavoj da može da se prilagodi nekako tom prstu, tipa iseče or smtng!?

(glupa pitanja na kraju posta, feel free da me pitaš nešto tipa zašto mačka ima rep :haha: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bog da živeo u zanimljiva vremena? :haha:

 

Pa sve to stoji, samo u tekstu je izneta predpostavka da se mozak smanjuje zbog laHgodnog života, niko nas ne juri svakodnevno da nas pojede i to.

Možda smo se previše opustili, stajl.

 

A dostupnost informacija je više kulturološki fenomen 'nako, prilično interesantan. Doveo do mnogih pojava moooožda i do one anti-vac struje recimo. Jer nije samo dostupnost informacija već i mogućnost bacanja informacija i dezinformacija u etar.

E sad da li je bilo bolje ili gore (po pacijente tog kardiologa) sada ... ne znam baš :haha:

 

Nabila sam kažiprst na nozi na treningu. Jel ima neki elastični zavoj da može da se prilagodi nekako tom prstu, tipa iseče or smtng!?

(glupa pitanja na kraju posta, feel free da me pitaš nešto tipa zašto mačka ima rep :haha: )

 

Skoro citala clanak na tu temu, istice se pre svega pojacana arborizacija neurona sa posledicnim povecavanjem sinapsi, znaci kvalitet>kvantitet. Samim tim 1 neuron zavrsava ono sto mogu npr 5 neurona i posledicno se masa smanjuje.

 

Presavij klasican elasticni zavoj na pola i obmotaj prst ostavi vrh prsta slobodnim da vidis da li si dovoljno stegla da ne poplavi i stedi ga, ako nisi jako nabila, proci ce i samo bez zavoja ;)

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...