Jump to content

Norwegian vs. Swedish Black Metal


Ranis

Recommended Posts

Ja obozavam francusku bm scenu, mada i njemci imaju par kvalitetnih bendova. USA bm isto razbija(mada je mnogi podcjenjuju), ali je smijesno uporedjivati ih sa norvezanima. Oni su broj jedan, a svedjani odma tu za njima. I naravno finci :da: I da ne zaboravim austrijsku scenu, of kors.

 

Mene Francuska BM scena sa svakim danom sve vishe odushevljava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Norge, selvfølgelig.

 

Svaka čast Šveđanima, ali Black Metal je nešto što ipak treba da se razvija, a to se dešava baš u Norge.

Ionako je poznato da se posle smrti Euronymous-a, mnogi bandovi razmahali i nisu učinili black metal statičnim, naprotiv.

Dovoljan je bio napredak Emperor, Satyricon, pa "novi zvuk" Darkthrone i ostalih.

Ipak nije sve u brzini i konstantnom ponavljanju kao što to rade Šveđani.

 

Samo mi se ne sviđda ta podela unutar same Norveške, kao da je sve postavljeno po principu "bandovi iz Oslo i okoline i scena u Bergen". Mada onaj ko poznaje Norvešku, zna koliko Bergen uzdiže sam sebe u svakom pogledu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast Šveđanima, ali Black Metal je nešto što ipak treba da se razvija, a to se dešava baš u Norge.

 

Vidiš, ja baš mislim da su Šveđani udahnuli mnogo više daha u black metal u 21. veku nego Norvežani. Shining, Watain, Ondskapt, Armagedda, Sorhin, Marduk u novoj postavi, Funeral Mist, Malign, Ofermod... To ne može biti dalje od opisa švedskog black metala koji si ti dao ("brzina i konstantno ponavljanje"). Ima Švedska bendova i pored Dark Funerala.

 

S druge strane, osim časnih izuzetaka (poslednji Mayhem ili 1349), Norveška teško da je dala bilo koju zaista vrednu novu ideju u poslednje vreme. Immortal crk'o, Emperor crk'o, Ihsahn ode u progresivne vode, kao i Enslaved, Samoth i Trym u death metal, Gehenna je čas death čas black, Carpathian Forest i dalje drvi isto što i pre 15 godina, samo slabije, Darkthrone ode u punk, Dimmu Borgir odavno prestao da se zove blackom... Ne kažem da je bilo koji od tih bendova sada manje vredan, ali ako se držimo striktno black metal priče, tako stoje stvari.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš, ja baš mislim da su Šveđani udahnuli mnogo više daha u black metal u 21. veku nego Norvežani. Shining, Watain, Ondskapt, Armagedda, Marduk u novoj postavi, Funeral Mist, Malign, Ofermod... To ne može biti dalje od opisa švedskog black metala koji si ti dao ("brzina i konstantno ponavljanje"). Ima Švedska bendova i pored Dark Funerala.

 

S druge strane, osim časnih izuzetaka (poslednji Mayhem ili 1349), Norveška teško da je dala bilo koju zaista vrednu novu ideju u poslednje vreme. Immortal crk'o, Emperor crk'o, Ihsahn ode u progresivne vode, kao i Enslaved, Samoth i Trym u death metal, Gehenna je čas death čas black, Carpathian Forest i dalje drvi isto što i pre 15 godina, samo slabije, Darkthrone ode u punk, Dimmu Borgir odavno prestao da se zove blackom... Ne kažem da je bilo koji od tih bendova sada manje vredan, ali ako se držimo striktno black metal priče, tako stoje stvari.

 

Meni lično odgovara ono šta se desilo na norveškoj black metal sceni. Baš zbog toga i vidim black metal kao pravac koji i treba da ide u prgoresivnom smislu, ili da poprima oblike kako bi neko nazvao black 'n' roll (Satyricon), pa Carpathian Forest sa "Fuck You All" albumom. Ihsahn sa njegovim projektima. A koliko sam primetio, Samoth se izgleda malo povukao iz muzike.

To je barem moj ukus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš, ja baš mislim da su Šveđani udahnuli mnogo više daha u black metal u 21. veku nego Norvežani. Shining, Watain, Ondskapt, Armagedda, Sorhin, Marduk u novoj postavi, Funeral Mist, Malign, Ofermod...

 

zaboravio si trenutno najbolji-sigrblot

Edited by Goxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...