Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Ja ponovo obrcem brief history of time,u drugom poglavlju pise o astronautu u misiji apolo 15 koji je dokazao galilejevu tvrdnju u vezi gravitacije,da jednako deluje na sva tela.Eksperiment je uradjen na mesecu sa perom i aluminijumskim cekicem,evo snimka

 

 

Interesatno mi je da sam ja taj isti eksperiment morao u proslih 2 godine jedno 15 puta da demonstriram ljudima da bi im objasnio da BRZINA tela u slobodnom PADU ne zavisi od njihove TEZINE.

I od toga dva puta kada sam objasnjavao da zbog centrifugalne centripetalne sile, dzipovi moraju da budu neudobniji od obichnih automobila pri vecim brzinama.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink:

 

 

 

 

Nego za onaj lik ( znaci zivota na Titanu) . evo malo jedostavnije objasnjeno: http://www.newscientist.com/article/dn19005-hints-of-life-found-on-saturn-moon.html

Ali meni je receno da su hemijske reakcije na tako niskim temperaturama nemoguce, tj. samo reakcija vodonika sa fluorom je moguca na tako niskim temperaturama, ali zaista se ne razumem u to... pa ako neko zna, neka objasni.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ali meni je receno da su hemijske reakcije na tako niskim temperaturama nemoguce, tj. samo reakcija vodonika sa fluorom je moguca na tako niskim temperaturama, ali zaista se ne razumem u to... pa ako neko zna, neka objasni.

 

 

Kako nisu? sta je proces zaledjivanja nego - hemijska reakcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Od ove slike mi se uvek zavrti u glavi.  :haha:

 

800px-Star-sizes.jpg

 

 

 

Eternal black holes are the ultimate cosmic safes

 

 

 

White holes are black holes that run backwards in time, throwing out matter instead of sucking it in. Where a black hole might form from a collapsing star, a white hole would explode and leave a star in its place. White holes have never been observed, though general relativity predicts they could exist in principle.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta poredjenja su stvarno plasljiva...

 

Ako ikoga zanima istorija istrazivanja svemira nek pogleda serijal diznija od 5 epizoda koji je radjen sa Von Braunom i NASA-om 1955 godine...Otpriliek da vidite kako je zamisljano istrazivanje svemira,recimo vec tada zamisljase stanicu u svemiru sa koje bi se lansirale rakete,sletanje da mars do 2000te i.t.d.Prosto je zalosno kada se vidi kako nista nije od 1970tih uradjeno znacajno van astronomskih posmatranja

http://www.youtube.com/watch?v=75vX6O8paGo

http://www.youtube.com/watch?v=_drW76wUuD4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za to sluzi ova slika :)

Malo je povelika al vredi

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Universe_Reference_Map_(Location)_001.jpeg

 

Universe_Reference_Map_(Location)_001.jpeg

 

P.S.Uradih test sa ljudima koje znam,svih 5 su posle jednog dana drzanja kao wallpapera ove slike postali depresivni...Svemir je cudo hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajno.  :bigblue:

 

 

 

Evo slike koja ne izgleda tako zanimljivo.

 

 

 

hs-1994-52-a-web_print.jpg

 

 

 

 Astronomers using the Hubble telescope as a "time machine" have obtained the clearest views yet of distant galaxies that existed when the universe was a fraction of its current age.

 

A series of remarkable pictures, spanning the life history of the cosmos, are providing the first clues to the life history of galaxies. The Hubble results suggest that elliptical galaxies developed remarkably quickly into their present shapes. However, spiral galaxies that existed in large clusters evolved over a much longer period — the majority being built and then torn apart by dynamic processes in a restless universe. These pictures of faraway galaxies, located 5 to 10 billion light-years from Earth, illustrate the findings.

 

 

 

 

One of the deepest images to date of the universe, taken with NASA's Hubble Space Telescope (HST), reveals thousands of faint galaxies at the detection limit of present day telescopes. Peering across a large volume of the observable cosmos, Hubble resolves thousands of galaxies from five to twelve billion light-years away. The light from these remote objects has taken billions of years to cross the expanding universe, making these distant galaxies fossil evidence" of events that happened when the universe was one-third its present age. 

 

A fraction of the galaxies in this image belong to a cluster located nine billion light-years away. Though the field of view (at the cluster's distance) is only two million light-years across, it contains a multitude of fragmentary objects. (By comparison, the two million light-years between our Milky Way galaxy and its nearest large companion galaxy, in the constellation Andromeda, is essentially empty space!) 

 

Very few of the cluster's members are recognizable as normal spiral galaxies (like our Milky Way), although some elongated members might be edge-on disks. Among this zoo of odd galaxies are ``tadpole-like'' objects, disturbed and apparently merging systems dubbed "train-wrecks," and a multitude of faint, tiny shards and fragments, dwarf galaxies or possibly an unknown population of objects. However, the cluster also contains red galaxies that resemble mature examples of today's elliptical galaxies. Their red color comes from older stars that must have formed shortly after the Big Bang. 

 

The image is the full field view of the Wide Field and Planetary Camera-2. The picture was taken in intervals between May 11 and June 15, 1994 and required an 18-hour long exposure, over 32 orbits of HST, to reveal objects down to 29th magnitude. 

 

[bottom right]

A close up view of the peculiar radio galaxy 3C324 used to locate the cluster. The galaxy is nine billion light-years away as measured by its spectral redshift (z=1.2), and located in the constellation Serpens. Based on the colors and the statistical distribution of the galaxies in 3C 324's vicinity, astronomers conclude a remote cluster is at the same distance as a radio galaxy.

 

[center right]

This pair of elliptical galaxies, seen together with a few fainter companions, is remarkably similar in shape, light distribution, and color to their present day descendants. This Hubble image provides evidence that ellipticals formed remarkably early in the universe.

 

[top right]

Some of the objects in this compact tangled group resemble today's spiral galaxies. However, they have irregular shapes and appear disrupted and asymmetric. This might be due to a high frequency of galaxy collisions and close encounters in the early universe.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.S.Uradih test sa ljudima koje znam,svih 5 su posle jednog dana drzanja kao wallpapera ove slike postali depresivni...Svemir je cudo hehe

Ne znam zasto bi se iko cimao oko toga. Sve je to mrtva materija. Jedino oko cega bi se neko mogao cimati, jeste podatak da samo u ovoj galaksiji postoji oko 100 miliona habitabilnih planeta. A i to vazi samo za one sa antropocentricnim pogledom na svet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otkud ti taj podatak za nastanjive planete. Koliko mi se čini ni jedna od do sada otkrivenih ekstrasolarnih planeta ne spada u tu kategoriju. Mada je to relativno mali uzorak, ali postoje i drugi načini za otpisivanje ovih planeta. Naime, oko dvostrukih (višestrukih) zvezdanih sistema nema života, a to je više od polovine zvezda. Dalje odbaci sve mlade i stare zvezde, zvezdane džinove i patuljke, i sve što se nalazi u blizini većih izvora zračenja. Zapanjujuće je malo zvezda sličnih našem Suncu. Ne kažem da je jedino u ovim (i sličnim) uslovima moguć život, ali uslovi u svemiru su prilično surovi. Čak i ovo naše okruženje nije tako bezbedno, samo što (skoro) nikog ne zanima (naravno govorim o običnoj raji) :haha:

 

edit: Drejkova jednačina

 

Mani te se toga i Fermijevog paradoksa. Davno je to bilo. Bitna su samo nova otkrića, koja naravno zbunjuju astrofizičare :)

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naime, oko dvostrukih (višestrukih) zvezdanih sistema nema života, a to je više od polovine zvezda. Dalje odbaci sve mlade i stare zvezde, zvezdane džinove i patuljke, i sve što se nalazi u blizini većih izvora zračenja. Zapanjujuće je malo zvezda sličnih našem Suncu.

Zapravo vecina zvezda u poznatom svemiru, preciznije preko 80%, jesu tzv crveni patuljci, zvezde mase 0.10 - 0.25 mase Sunca. Po brojnosti ih slede zvezde K klase glavnog niza (orange dwarfs), zatim zvezde slicne Suncu (yellow dwarfs) i tako dalje redom. Masivne zvezde su veoma retke, iz razloga jer su kratkovecne, a samim tim su retki i jaki izvori zracenja, izuzimajuci centar galaksije. A cak i da visestruki sistemi predstavljaju 50% od 100-400 milijardi zvezda u ovoj galaksiji (sto je i dalje samo pretpostavka), ostatak je opet daleko veci od 100 miliona. Takodje, zvezde slicne Suncu su blizu gornje granice nastanjivosti, izgleda da su za razvoj zivota kakav mi poznajemo mnogo pogodnije zvezde kasne K klase (orange dwarfs) (npr. Alpha Centauri B, Epsilon Indi, Epsilon Eridani, Sigma Draconis), zato jer su stabilnije, dugovecnije i ima ih dva puta vise od zvezda slicnih Suncu. Tako da na kraju ta cifra od 100 miliona i nije tako velika...

 

Otkud ti taj podatak za nastanjive planete.

Kepler Mission likely to confirm Milky Way hosts 100 million habitable planets

 

Scientists say there could be 100 million alien Earths in our galaxy

 

NASA's Deep Space Camera Locates Host of 'Earths'

 

Our galaxy is rich in Earth-sized planets

 

itd.

 

Koliko mi se čini ni jedna od do sada otkrivenih ekstrasolarnih planeta ne spada u tu kategoriju.

Astronomers Find 140 Earth-like Planets

 

Kepler Space Probe Discovers 140 Earth-Like Planets

 

NASA's Kepler Telescope Detects 150 Earth-Sized Worlds

 

I na kraju, good ol' Gliese 581c: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-450467/Found-20-light-years-away-New-Earth.html

 

Sto se Drejkove jednacine tice, tu se uzima zdravo za gotovo pretpostavka da je razvoj civilizacije na Zemlji model za razvoj svih ostalih. Dakle, opet se Sunce okrece oko Zemlje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da, Gliese 581c, mada mi se čini da nisu više toliko sigurni za tu planetu. Što se kepler misije tiče, toliko brzo ide da je ne mogu pratiti :) Mada se ovde uglavnom i dalje govori o pretpostavkama, a i treba mnogo vremena da se obrade svi rezultati, pa nam čekanje ne gine. Možda ovi iz SETI-ja nešto saznaju:haha:. Uostalom, optimisti govore da ćemo za 20-30 godina (max) saznati imali još koga tamo negde, pa koga ne mrzi da čeka, neka lomi glavu sad,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma naravno život-pod-ledom

Ali ja jednostavno ne volim kada neko tvrdi da život postoji van Zemlje, a jedini argument je ogroman broj zvezda (i planeta sa njima). Bez obzira na sve, ja smatram da ne bi bilo čudno i da smo sami. S druge strane ne volim ni one koji tvrde da smo jedini, jer je Bog tako hteo. Nije mi još uvek toliko bitno da saznam da li ima života dalje od Sunčevog sistema, mogu da sačekam. Mene u stvari najviše zanima šta se nalazi na Jupetorvim i Saturnovim satelitima, tako da željno očekujem početak "Europa Jupiter System Mission". A i Kasini je uradio đavolski posao, šteta samo što su ostali bez nekih podataka Hajgens-a. I da naravno, New Horizons - ko zna šta je tamo daleko :haha: Ove ideje o kupljenju uzoraka sa asteroida i kometa i njihov povratak na Zemlju su takođe prava stvar. Ne kažem da ne treba da idemo dalje od našeg Sunca, daleko od toga, ali mene više zanima naše dvorište - nekako je... bliže :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh,pa mora da se ide i van dvorista i zbog nauke a koliko vidim mora i zbog sirokih narodnih masa jer su svi retardi od kada uvedose spejs shatlove a ovaj mentol od obame je prekinuo finansiranje konstelationa.Sve u svemu i ja sam takvog(agnosticnog misljenja),trenutno ne vidim sto ne mora znaci da ne postoji al najsmesnije je lozenje na male zelene...

 

Nego jel ste znali za ruski spejs salt Buran?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Buran_(spacecraft)

 

Vidite kako se zavrsio ceo program

 

Destruction

 

On May 12, 2002, a hangar housing Buran in Kazakhstan collapsed, due to poor maintenance. The collapse killed eight workers and destroyed the orbiter as well as a mock-up of an Energia carrier rocket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buran je bio odlična kopija američkog šatla. K'o da su ga Kinezi pravili :haha: . Mada su Rusi malo izmenili koncept i dodali dosta dobrih stvari, tako da je bio bezbedniji. Međutim i preterano skup, posebno za SSSR u raspadu. Skoro sam pročitao da razmišljaju o ponovnom pokretanju ovog projekta, što zvuči više nego neverovatno. Ipak je budućnost u svemirskom liftu. Pričao je jedan Japanac o tome u Bg-u pre dve godine. Mnogo posla i vremena treba, ali ima izgleda da ga jednog dana naprave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest милка зоофилка

аурора бореалис је нешто најлепше што постоји на овој нашој напаћеној планети. кад тад ћу отићи до норвешке само да својим очима нахватам ту лепоту.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...