Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Guest Administrator

Amerika da kaze da nema para ? Ne kaki momak , njima je budzet za 3 godina za vojsku u Iraku 900 milijardi dolara ,primera radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo oko algi je genijalno!bas nam je pricala profesorka kako su alge najprosperitetnije biogorivo cija je ogromna prednost sto izuzetno brzo raste u odnosu na recimo secernu repu i.t.d. Ali da je ogromna mana to sto bez obzira sto i ako se gaji u posebnim laboratorijama(plantazama) biva inficirana pre ili kasnije! Kad bi uspeli da naprave takvu bakteriju bilo bi neverovatno.

 

Ne izgleda na prvi pogled,ali ovo je ogromno otkrice!

 

Takodje i na titanu prakticno garantuje postojanje zivota!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Administrator

Nema para za svemir. U stvari niko neće da ih da za tu rabotu. Obična raja neće da dozvoli da se uzima porez za nebesa, a glavonje više vole da se igraju rata. Iako planirana izdvajanja u ove svrhe rastu iz godine u godinu, i troškovi su sve veći. Valjda znaš da pokušavaju da prebace što veći teret na privatne kompanije, a tu je primarni cilj profit. U celom svetu su obični ljudi sve manje zainteresovani za istraživanje svemira, vidiš da velike agencije moraju da se ujedine ne bi li napravili nešto korisno. Jedino Kinezi kao komunisti koji nikome na polažu račune mogu sami nešto da urade, ali njihovi ciljevi su malo drugačiji.

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za nauku treba da bude para svugde. Cak i kod nas ima nekih skromnih mogucnosti :) Ne znam kako ljudi ne mogu shvatiti da NIJE MOGUCE sa danasnjom tehnologijom otkriti zivot negde a da tamo ne odes, ili nekid cudom (tipa komete ili meteora) dobijes uzorak. Jedino sto mogu da rade je snimanje spektara i identifikacija odredjenih jedinjenja tipa vode i ugljen-dioksida u atmosferama planeta ili meseca koji su kandidati za zivot.

 

Nadam se da ce za naseg zivota projekat SETI uroditi plodom i da ce primiti radio signal neke inteligentne vrste, e to ce biti bum. Mislim da su jednom otkrili neki signal, ali trajao je sekund i nikad se vise nije ponovio :)

 

Zaboravio sam jos jednu mogucnost - da nam dolete vanzemaljci sami, sto se verovatno i desava, nekako je previse dokaza da ne bude istina :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro su se setili malo vidike da otvore,da se univerzum ne okrece oko nas i nasih idiotskih pravila.

 

Pronađen život na Zemlji kakav ne poznajemo

 

 

Naučnici američke svemirske agencije NASA otkrili su organizam koji ne samo što preživljava u okolini bogatoj arsenom, već je inkorporirao ovaj element u svoj DNK. Ovo menja sve što znamo o životu na Zemlji i podiže mogućnosti razvoja drugačijih oblika života na našoj planeti, istakli su učesnici konferencije "Astrobiologija: Potraga za životom" održane u četvrtak uveče u Vašingtonu.

 

Felišja Volf Sajmon, astrobiolog i vođa istraživačkog tima, objavila je danas da su u slanom jezeru Mono u Kaliforniji otkrili bakteriju koja u svom DNK sadrži arsen, što je razlikuje od svih poznatih oblika života na Zemlji.

 

 

 

Neobični mikrobi, nazvani GFAJ-1, deo su uobičajene grupe bakterija - gamaproteobakterija.

 

 

 

"Današnji izveštaj o životu na Zemlji ima nešto neobično. To je život pronađen na Zemlji, ali ne kakav poznajemo", rekla je u uvodnom obraćanju Meri Vojtek, direktorka Astrobiološkog programa NASA-e u Vašingtonu, dodajući da je astrobiološki program posvećen istraživanju porekla i razvoju života u svemiru.

 

 

 

"Svi poznati oblici života na Zemlji izgrađeni su od ugljenika, vodonika, azota, kiseonika, sumpora i fosfora. Ovi elementi izgrađuju DNK, proteine i lipide", podsetila je Vojtekova, dodajući da je arsen je jedna od najotrovnijih supstanci za većinu organizama, a da je sada otkriven mikrob koji ga je inkorporirao u svoj DNK.

 

 

 

Dosadašnja nauka se uglavnom bazira na životu kakav mi, ljudi, poznajemo, istakli su naučnici, iako neki stručnjaci ukazuju na postojanje drugih, alternativnih vrsta života kakav može da postoji u svemiru, kako je dodala Sajmonova, na Marsu, Mesecu ili van Sunčevog sistema.

 

 

 

Sajmonova kaže da je život mnogo prilagodljiviji nego što zamišljamo.

 

"Ako nešto ovde, na Zemlji, može da uradi nešto tako neočekivano, šta još može život da uradi?", rekla je ona.

 

"Ne znamo ima li života u svemiru, ali se nadam da je moj rad primer za buduća dokazivanja šta je sve moguće", dodala je Sajmonova.

 

Mikrobi su, nakon što su izvađeni iz jezera, kako je navela, uzgajani u laboratoriji, u posudama u kojima je fosfatna so postepeno menjana za arsen. Bakterije su na kraju uspele da se razvijaju bez imalo fosfora, rekla je ona.

 

 

 

Jezero Mono poseduje neobični sastav, visoku koncentraciju soli, alkala i arsena, što je delimično posledica njegove izolacije od izvora sveže vode oko 50 godina.

 

 

 

Osim što ovo otkriće ukazuje na mogućnost razvoja drugačijeg života na Zemlji, ono takođe sugeriše da je život mnogo prilagodljiviji nego što se mislilo i da bi se takvi ili slični organizmi mogli prilagoditi životu u neprijateljskim uslovima svemira, poput na primer hladne atmosfere Titana, Saturnovog meseca, istakao je Stiven Bener, istaknuti član NASA iz Fondacije za primenjenu molekularnu evoluciju.

 

 

 

On je rekao da život bez fosfora ne bi trebalo da postoji, ali da smo sada svedoci suprotnom, jer pronađeni mikrobi imaju neobičnu sposobnost da "zamene" fosfor za arsen".

 

 

 

Naučnici su istakli da otkriće alternativne biohemije menja u potpunosti sve što znamo o životu na Zemlji i biologiji, ali i da širi potragu za životom van Zemlje.

 

 

 

Sajmonova je rekla da je poznato da neki mikrobi mogu da udišu arsen, ali da je ovo prvi put da se suočavamo sa mikrobom koji radi nešto novo, ugrađuje ovaj otrovni element u sebe.

 

 

 

Pamela Konrad, astrobiolog NASA-e, je istakla da je ovo otkriće sjajno, jer menja koncept hemijskog okruženja.

 

To otvara niz pitanja, evolucije biohemije, okruženja. Još ne znamo šta to čini dobru okolinu za život u svemiru, ali vidimo na ovom primeru da je moguće da se tolerišu razni uslovi, rekla je ona.

 

"Svi živi organizmi trebaju fosfor, a organizam koji ne treba fosfor, to je već iznenađujuće. Organizam zasnovan na arsenu je poput naučne fantastike", istakao je profesor Univerziteta Arizona Džejms Elser.

 

 

 

"Fosfora nema mnogo na našoj planeti, u SAD (u Severnoj Karolini, Floridi), Kini i Maroku, on svuda nalazi primenu, na primer kao veštačko gnojivo, pa je pitanje koliko će ga još biti. Zato je otkriće da postoji element koji ga može zameniti dragoceno", rekao je Elser, dodajući da otkriće bakterije GFAJ-1 menja temelje biohemije.

 

 

 

"Ako imamo ovaj mikrob sa arsenom, koji izgleda obično, diše kiseonik i sagoreva šećer kao i mi, i ako pogledamo u okolinu možda nećemo da vidimo da neki organizam koristi nešto drugo što ga pokreće", istakla je Sajmonova, dodajući da je arsen apsolutno povezan sa DNK otkrivene bakterije.

Ovo otvara mogućnosti da se i ljudski organizam ponaša drugačije, dodala je ona.

 

 

 

Strategija je da mislimo što je šire moguće, da postojeća merenja postavimo u odgovarajući kontekst, da ne tražimo isključivo DNK sa arsenom i fosforom već da gledamo šire, inače bi mogli da propustimo nešto novo, istakli su predstavnici američke svemirske agencije.

 

 

 

Bener je rekao da arsen može da "zavara" enzime zbog sličnosti sa fosforom, što podstiče razvoj molekule.

 

"Međutim, DNK tada brzo postaje nestabilan i puca jer molekula s arsenom nema čvrstu strukturu", dodao je on.

 

 

 

"Mi verujemo da je ono što će preživeti u raznim uslovima mikrob. Ono što ne verujemo je da organizam sa arsenom može da postoji, a on postoji", rekao je Bener.

 

 

 

Učesnici konferencije su, kako je NASA ranije najavila, Meri Vojtek, direktorka Astrobiološki program NASA-e u Vašingtonu, Felišja Volf Sajmon, astrobiolog NASA-e u Centru za geološka istraživanja u Menlo Parku, Pamela Konrad, astrobiolog NASA-e u Svemirskom centru "Godard" u Grinbeltu, Stiven Bener, istaknuti član iz Fondacije za primenjenu molekularnu evoluciju iz Gejnsvila i Džejms Elser, profesor Univerziteta Arizona.

 

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/221202/Pronadjen-zivot-na-Zemlji-kakav-ne-poznajemo

Edited by BruceBruce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Можда је живот постојао у свемиру много пре него што се овде појавио,а можда ће се појавити после умирања људске врсте.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Можда је живот постојао у свемиру много пре него што се овде појавио,а можда ће се појавити после умирања људске врсте.

 

Dobro to se zna brate i to je provereno a to sto su ljudi ograniceni pa se jos uvek pitaju da li zivot jos negde postoji to je sasvim druga stvar. :D

Problem velikog dela ljudske populacije je to sto misle da su posisali sva vesla i da se zapravo univerzum okrece oko njih i ne shvataju zaslepljeni svojom gluposcu da smo toliko sicusni i nebitni i onda su stvorili boga i opet sebe stavili u bitan plan kao da nekog zabole kurac da ih posmatra ili jos vise od toga da im sudi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaista bez namere da zvucim ko imbecil sve u vezi sejgana je genijalno i fascinantno,ako nisi gledao seriju dokumentaraca-carl sagans cosmos,obavezno ga odgledaj druze!Evo introa

http://www.youtube.com/watch?v=R7n71pm0K04

 

 

 

 

Nego,evo oko nasinog otkrica

http://www.youtube.com/watch?v=POJAlpEWILc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ludo je to sto su otkrili btw. Kao student 4. godine hemije posvedocicu tome :) Pojednostavljeno, oni su otkrili lance DNK koji u sebi sadrze arsen, molekule ATAs, umesto ATP, najvaznijeg energetskog molekula u organizmu, i to sve radi kao da je fosfor, zapanjujuce.

 

Od dokumentaraca pogledajte BBC-jev serijal Space u kom je narator Sam Neill, ima par odlicnih epizoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po recima one devojke sto je predvodila tim, to je mikroorganizam koji zivi normalno u tom jezeru u Kaliforniji koje je negostoljubivo do jaja, uzasno slano i sa pH vrednoscu preko 10. Fora je sto ovo "bice" ne zivi na arsenu u jezeru, tamo verovatno moze da nadje fosfor, ali ga malo ima, pa su naucnici rekli "ej, hajde da vidimo sta ce biti ako mu uskratimo taj fosfor u potpunosti."I eto, ispostavilo se da moze da zivi bez fosfora, menjajuci ga arsenom. Za coveka je ovako nesto apsolutno nemoguce, arsen je za nas jedna od najotrovnijih supstanci. Zato je popularan za ubistva, posebno ako je u obliku gasa arsina (AsH3) koji se forenzicki dosta tesko otkriva violent.gif

 

E sad, verovatno je odavno taj organizam na Zemlji, verovatno je evoluirao tako da prezivi u ekstremnim uslovima. Naravno, mogucnost da je nekako na nekoj kometi dospeo na Zemlju nije iskljucena, ali je malo verovatna, treba put kroz svemir preziveti. Na tome se i zasniva dosta tih istrazivanja koje NASA cesto finansira - proucavanje mesta na Zemlji koja su ekstremna u pogledu uslova za zivot, kako bi se tako prosirilo shvatanje zivota i mesta gde bi on mogao da se razvije. Tako imas npr. one otvore vulkanske prirode na dnu okeana, gde siba vodena para i vreli otrovni gasovi, voda u okolini kljuca, ali ipak imas gomilu bakterija koje tamo zive, u mraku, ali zive od energije tih toplotnih izvora. Imas i bakterije koje zive u ledu Antarktika, pa zato npr. naucnici pretpostavljaju da bi na Evropi moglo biti zivota ispod leda, blize jezgru koje je mozda jos toplo.

 

Ali jbg, mogu misliti kako ta potraga za zivotom u svemiru moze biti frustrirajuca za naucnike koji tome posvecuju citave zivote. Evo za Evropu konkretno, treba ti 10-ak godina da samo stignes tamo, onda treba da imas masinu koja ce se spustiti na led, izbusiti led, zaroniti pod vodu, uzeti uzorke, mozda ih malo sama analizirati, ali bilo bi bolje da uzorci stignu na Zemlju, tako da bi se morala vratiti na led, uzleteti sa meseca i vratiti se na Zemlju, i to sve bez kvarova, sto kontam da je fantasticno tezak zadatak. Tako da eto, najbolje sto moze da se uradi je da se proucavaju te bakterije sto zive u ledu i da se nada da ce jednog dana neka sonda moci da zaroni u podzemni okean Evrope icon_smile.png

 

Nasao sam i lepu slicicu ovog meseca.

 

europa_galileo.jpg

Edited by Stolet
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej ja citala da je fora sa tom bakterijom sto je i meni logicno da moze samo odredjeno vreme da ubacuje arsen umesto fosfora i da ostane ziva, jer imaju istu proteinsku konfiguraciju, ali problem je sto kada ta bakterija krene da se deli prostom deobom pri replikaciji dnk, deoba nece biti moguca i doci ce do dead end-a. Recimo da kontam da ako dodje do jos neke mutacije i adaptacije, zivot sa arsenom bi bio moguc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje znanje hemije se zasniva samo na znanju sagorevanja,pa stoga prepustam vama da diskutujete drugari :)

 

Inace,jel vam lici Europa kao kugla vanile sa cokoladom preko?

 

Evo kratkog klipa o njoj

http://www.youtube.com/watch?v=i5kOVLvskmk&feature=related

 

A evo i dugog o mesecima Jupitera(o Europi pocinje prica na 4:00)

http://www.youtube.com/watch?v=LNW4-4uq2C8

 

P.S.Ako vam se svidja zadnji video,odgledajte i ostale od tog Space Ripa,ima ih skoro 150,a svi su fenomenalni!

Edited by Marko Bulat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto bas spominju u klipu te ventile na dnu okeana :) A Enceladus je postao atraktivan tek pre par godina, sve zahvaljujuci sondi Cassini, tako da je sada uz Evropu glavni kandidat za moguci zivot. Titan je bio u tom drustvu jer ima atmosferu, ali, opet zahvaljujuci Cassini-ju, otkriveno je da su njegove reke od metana, njegove planine i doline od smrznutih ugljovodonika, a atmosfera uglavnom od azota i metana, tako da tesko da sadrzi vodu u tecnom obliku.

 

Ima malo i nagadjanja u ovom drugom klipu. Nisam 100% siguran, ali mislim da nije dokazano da Evropa ima okean tecne, pa jos i slane, vode ispod leda. Ne znam ni kako bi se to moglo istraziti a da se led sa povrsine ne probusi. Ako je njeno jezgro stvarno toplo, i bela povrsina stvarno led, onda je logicno da postoji i tecna voda. ALI, ko zna na kolikoj dubini se ta voda nalazi. Mozda nije dobro porediti Evropu sa dubinama okena na Zemlji, jer ne zaboravite, Zemlja je MNOGO bliza Suncu od Jupitera, plus na Evropi postoji ko zna koliko debeo sloj leda koji dodatno blokira Suncevu svetlost. Ako na Evropi ima zivota, on verovatno ne prima ni trunku Sunceve svetlosti, tako da bi se morao u potpunosti oslanjati na eventualnu toplotu jezgra planete, mozda nesto malo kiseonika, mozda malo ugljen-dioksida. Realno, ovakav oblik zivota bi bio mnogo ekstremniji od bakterija koje zive na dnu okeana. Zbog toga sto se ne zna koliko je led debeo, ne verujem da ce u skorije vreme bilo ko finansirati lansiranje letelice koja bi istrazila dubine Evrope. Verujem da ce Evropa ostati misterija jos dosta vremena, sto je stvarno steta, ko zna sta se krije ispod tog leda. Ali dobro, Enceladus je bolji kandidat, jer se zna da sadrzi vodenu paru koja izbija iz otvora na povrsini, tako da ne bi bilo potrebno neko posebno busenje, jednostavno spustiti sondu u blizini tih gejzira i uzeti uzorke. I opet, sve i da lansiraju sutra letelicu, cekacemo bar 10 godina rezultate xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle ventili,to jest gejziri toplog vazduha su jedni od mogucih indikatora zivota,to je vec moja struka :) Nadjite mi neke,pa da reknem kako da se postave toplotne pumpe i turbine tamo.

 

Evo klipa koji ne nagadja(u prvih 4min,samo cinjenice).Zanimljivo je i da C02 koji cini atmosferu nije isti kao kod nas vec je nastao drugim procesom.

http://www.youtube.com/watch?v=2YHOQ-hrJgk

 

 

Jasno je,da ako postoje,te bakterije,zivotinje,mali zeleni ili sta god ce biti totalno drugaciji u odnosu na nas,drago mi je da je to sada jasno kao cinjenica,pogotovu posle ovog otkrica sa arsenikom i bakterijama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej ja citala da je fora sa tom bakterijom sto je i meni logicno da moze samo odredjeno vreme da ubacuje arsen umesto fosfora i da ostane ziva, jer imaju istu proteinsku konfiguraciju, ali problem je sto kada ta bakterija krene da se deli prostom deobom pri replikaciji dnk, deoba nece biti moguca i doci ce do dead end-a. Recimo da kontam da ako dodje do jos neke mutacije i adaptacije, zivot sa arsenom bi bio moguc...

 

Ovo mi je jako sumnjivo. Na konferenciji je naucnica rekla da organizam "buja" u okolini bogatoj arsenom. Mikroorganizmi se razmnozavaju veoma brzo, tako za jedan dan mozete imati veliki broj generacija, zbog toga mogu brzo da evoluiraju i mnogo su prilagodljiviji od recimo ljudi. Prema tome, ako je rekla da buja, ja bih rekao da to znaci da se razmnozava bez problema. Ako se razmnozava bez problema, to znaci da nema problema ni pri replikaciji DNK. Takodje, malo mi verovatno deluje da naucnica laze, to bi bilo prilicno jadno, siguran sam da su ti rezultati dobro provereni, cim su organizovali fensi konferenciju za novinare. Mada, opet, novinar iz Nature je postavio pitanje "da li arsen u potpunosti zamenjuje fosfor, ili samo delom, i koliki je taj deo?" i vodja tima je rekla da za sada nije poznato da li arsen u potpunosti zamenjuje fosfor, tako da je sasvim moguce i da postoje neke rupe u istrazivanju koje ce, nadam se, biti ubrzo popunjene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na slikama koje sam ja video po YT i van istog..tacno se vidi prilazak tih objekata veoma blizu sunca..cak i medju onim plamenim gasovima od gazilion stepeni. mislim..laik sam po tom pitanju, ali zar ne bi trebalo da se pri toj temperaturi maltene sve dezintegrise? cak se na slikama vidi i pomeranje tih objekata, tj zamena pozicija u razlicitim vremenskim intervalima.

Edited by Ozziris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je u pitanju napredna civilizacija, a jeste, cim je letelica velicine planete i koja je dosla ko zna odakle, sve je moguce. Mozda je od nekog materijala za koji mi ne znamo?

Mene je tesko ubediti u ovakve stvari ali ovaj slucaj mi je bas sumnjiv, posebno jer sada pokusavaju da zataskaju brisuci slike i video snimke koje su bile dosupne javnosti. A i ono zvanicno objasnjenje NASA-e je smesno. Jasno se vidi da je u pitanju nekakva letelica, jasan oblik, mehanicka stvar..

A i ne tako davno u Kini je jedan dogadjaj blokirao citav aerodrom, pojavio se nlo, a zvanicno objasnjenje je da je u pitanju bio nekakav eksperiment. Kakav je to eksperiment koji blokira aerodrom? Zbog cega uvek nude najgluplja objasnjenja, zasto ne kazu jednsotavno da ne znaju sta je? Ili znaju, ali se boje paranoje i panike medju ljudima? :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...