Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Stavljam post kao podsetnik da pogledam sve vase slike i klipove kasnije...opsednut sam svemirom,imam cak i svoju teoriju...jebote,kad pogledas sta sve postoji na nasoj planeti,koliko toga ima i kad pogledas uvece u zvezde i setis se da je sunce 1 od septilion zvezda najmanje(mozda i beskonacno o tome cu drugi put) i da sigurno postoji jos mnogo planeta poput nase...dosta cu postovati na ovoj temi,cak i najvise.

 

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala vam na dobrodoslicama,pogledao sam klipove i uzivao sam u njima...pridonecu i ja sa jos slika i klipova,ali mi komp trenutno baguje,tako da ne mogu sad,ali ocekujte...ukljucio bi se u diskusiju i ima resenje za svako od tih pitanja koje zbunjuju sve sto se tice svemira...krenucu od suncevog sistema...u suncevom sistemu nasa planeta je sigurno ubedljivo najzanimljivija...postoje teorije da su pre oko 200 miliona godina postojali zivoti na Marsu i Veneri...Venera se nekada nalazili na mestu gde je Zemlja sada na toj udaljenosti od Sunca koja nam je i pruzila mogucnost da zivimo...Mars se i sada nalazi na pogodnoj udaljenosti,ali neka katastrofa se velika desila tamo pa je sjebala sve sto je postojalo...ostala je samo prasina...verovatno neki ogromni asteroid...ima i neka teorija da je i na Mesecu postojao zivot...satelit od Saturna,Evropa ima vodu u atmosferi...sto znaci da kada je blizu Saturnu ona je u tecnom stanju,a kada se udalji postane led...taj proces se neprestano ponavlja kako Evropa rotira oko Saturna...tu verovatno postoje ziva bica...Suncev sistem je prepun satelita,Jupiter samo ih ima 63 ja mislim...ali malo koji su interesantni...uglavnom gomila kamenja i peska...nista nisu zanimljiviji od asteroida recimo...Triton je interesantan,ima vulkane koji izbacuju led...moze se reci da nas Suncev sistem pored planete Zemlje naravno i navedenih planeta i satelita i nije nesto mnogo interesantan...ali o drugim sistemima i ne znamo skoro nista...neko je rekao na ovoj temi da je najbliza zvezda udaljena 2000 svetlosnih godina...pretera ga i to mnogo...Alfa Kentauri,najbliza zvezda je udaljenja 4 svetlosne godine i 3 svetlosna meseca...ali i to je malo je reci ogromno...posto se slabo zna o tim zvezdama,preci cu na galaksiju...Mlecni put je dom za 400 milijardi zvezda...Sunce ce ekplodirati i razneti ceo sistem svoj na prasinu za 6 milijardi godina...zamislite taj dogadjaj...e a to se desava svakog trenutka u galaksiji...dok popusis pljugu puno svetova dozivi svoj kraj...tako se ni mi necemo ni primetiti u ocima nekih drugih bica kad se to desi nama...ipak je to 400 milijardi zvezda...bas kao sto planete rotiraju oko zvezde i sateliti oko planeta,isti proces se desava i u galaksiji,pa i u svemiru,ali o temu kad predjem na to...samo te zvezde rotiraju oko crne rupe koja se nalazi u centru nase galaksije...ta crna rupa je ogromna i guta zvezde bez da se zagrcne...bas kao sto se kitovi hrane planktonima,tako se i ta crna rupa hrani zvezdama...ta crna rupa je centar mehanizma cele galaksije i u njoj ce vremenom zavrsiti sve sto se nalazi u Mlecnom putu....ta crna rupa i formira disk koji se zove galaksija...sta se nalazi unutar crne rupe,voleo bih da znam i ako neko zna o tome neka napise ovde...susedna galaksija Andromeda se nalazi 2 milione svetlosnih godina udaljena od Mlecnog puta...posto je veca i sa masovnijom crnom rupom ona nas privlaci ka sebi...a posto je i nasa crna rupa prilicno masovna i mi privlacimo tu galaksiju,ali dosta sporije...za 2 i po milijarde godina spojicemo se sa Andromedom...u tome je glavni mehanizam svemira...sve zavisi o masivnosti crne rupe...skupovi galaksija se zovu klasteri,a skupovi klastera superklasteri i tako dalje u nedogled sa skupovima...ono sto je glavno je da se u centru svakog skupa nalazi galaksija sa najmasivnijom crnom rupom i sve se rotira oko nje...negde se te crne rupe prepune i nastanu bele rupe...one funkcionisu na suprotan nacin,one izbacuju energiju,za raliku od crnih rupa koje je usisavaju...galaksija postoji 200 milijardi,a vecina imaju oko trilion zvezda...naucnici znaju za postojanje septilion zvezda...jos da neko kaze da ne postoji zivot van Zemlje...toliko o prostoru,sad prelazim na vreme i dimenzije...i prostor i vreme su poceli pre 14 milijardi godina velikim praskom...sirio se prvih nekoliko sekundi,zatim prestao da se siri i ostao u istoj velicini u narednih 7 milijardi godina...tada se pojavila tamna energija(postoji i tamna materija,ali to nema nikakve veze sa tamnom energijim,skroz druga prica) i pocela brzinom vecom od svetlosti da siri svemir...prognozira se da ce trajati to oko 190 milijardi godina i da ce svemir puci poput balona koji se naduvava tada...znaci mi smo jos bebe kada tako pogledas bez obrzira na starost od 14 000 000 000 godina...kada tako pogledas na prvi pogled izgleda kao da je prostor konacan...ali nije,prostor je beskonacan i postoje sve mogucnosti njega,bas kao i sve dimenzije...svemir se siri u sestoj dimenziji a to cu obajsniti kada stignem do toga...u 3d je uvek bio beskonacan...e sad deo koji toliko jebe u mozak toliko je ono pre big benga...moze se nazvati-ono i nikako drugacije...jel mozes zamisliti nesto sto nije prostor ili vreme...sve sto znamo i o cemu mozemo misliti je prostor...isto vazi i za vreme...a ono pre big benga nije ni prostor ni vreme...to je nesto sto nije ni prostor ni vreme sto znaci da ne treba silovati mozak u pokusaju da se shvati bar malo...ne vredi...kompletna priroda koju dozivljavamo i mozemo shvatiti je u celosti nastala velikim praskom...ali dimenzijama se moze objasniti taj proces kako ide...veliki prasak pa i mnogo dalje...kompletna teorija svega....zove se Teorija Struna i pomesana je sa jos jedom teorijom kojoj se imena ne secam i moze se naci dosta o njoj na netu....

 

0D-obicna tacka i nista vise

1D-linija,napred-nazad

2D-napred-nazad i levo-desno,dimenziju gore-dole dozivljavaju kao vreme

3D-tu smo,nas prostor

4D-vreme,tu dimenziju dozivljavamo da kazem u delicima i u pokusaju da dozivimo u celosti,mi dozivljavamo delic po delic...to je dimenzija,bas kao i sve druge,ali je mi dozivljavamo u delicima tj momentima...u cetvrtoj dimenziji 3D objekat posmatras iz jedne tacke...naprimer dok sedis za na stolici,ti vidis svih 6 strana kompjutera i napred i iza i levo i desno i gore i dole bez da napravis pomeranje...a posto smo mi u 3D,mi moramo napraviti 4D pomeranje da mi videli tako

5D-paralelni univerzumi,sve sto se nije desilo ovde desava se tamo...sve mogucnosti naseg svemira...na primer bacis loptu ka kosu,ovde pogodis,u jednom od paralelnih svemira promasis,u nekom se nisi ni rodio,u nekom je Hitler pobedio u ratu i tako beskonacno svih mogucnosti

6D-e tu se desio veliki prasak i tu se svemir siri i deli ,,prostor,, sa beskonacno velikih praskova,koji su izrodili nas svemir ali na beskonacno mnogo nacina...nesto kao paralelni big bengovi...u 6d postoji broj beskonacno beskonacnosti...paradox ,,Hilbertov hotel,, dokazuje da moze postojati taj broj...tu se desavaju big bengovi koji radjaju drugacije svemire

7D-svemiri koji su nastali na drugi nacin,ne eksplozijom nego drugacije....podrazumeva se,razliciti su dosta

8D-sve mogucnosti sedme dimenzije

9D-svemiri sa kompletno drugacijim osnovnim fizickim zakonima,bez zakona akcije i reakcije,a posto i tu postoji obo beskonacno besnonacnosti pored toga tu su i svemiri bez ikakvih zakona

10D-u ovoj dimenziji postoji sve,ono sto se moze i ne moze zamisliti,sve u najbukvalnijem smislu te reci....unutar najmanjih tacaka ove dimenzije tj struna nalaze sve sve nize dimenzije

 

najverovatnije ih ima beskonacno,ali deseta je poslednja dimenzija koja se moze pojmiti barem malo...sastav napisa jbt,ali ovo je najsazetije moguce da se o sveobuhvatno o tome pise,najfascinantnije mi je to posto postoji sve,onda su svi filmovi,crtani,snovi,itd negde stvarno odvijaju...

 

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo ga pretera ipak sa Evropom, nije bas da se ona ledi i topi kako kruzi oko svoje planete. Njen led na povrsini je postojan, ne topi se, a ispod leda se pretpostavlja da se nalazi okean tecne vode. Astronomi ne znaju koliko je debeo Evropin led, i to je verovatno jedini razlog zbog koga jos ne postoji sonda koja bi otisla do Evrope i istrazila njen okean. Jednostavno, taj led je mozda debeo par stotina metara, a moguce je i da je debeo stotinak kilometara, tako da pojma nemamo koliko bi ta hipoteticka sonda morala da busi, ili topi led, kako bi stigla do tog okeana o kome se spekulise. Gravitacija Saturna ipak utice na Evropu. Lude su to gravitacione sile, pa Evropa jadna ima one brazde u svom ledu, onako laicki rekao bih da je to posledica njene putanje oko Saturna, koja nije kruzna, vec verovatno elipticna, tako da se vrednosti sile gravitacionog privlacenja menjaju s Evropinom rotacijom oko Saturna.

 

Sto se Sunca tice, moglo bi se to nazvati eksplozijom, ali ne u klasicnom smislu. Sunce bi trebalo da 'poraste', tj. spoljni delovi sfere bi trebali da visestruko povecaju svoju zapreminu, pa astronomi prognoziraju da ce Sunce progutati u tom procesu Merkur i Veneru, doci skoro do Zemlje i samim tim sprziti sav zivi svet na nasoj planeti, ukoliko ga do tada nesto drugo ne unisti.

 

Ostalo, jbg, uglavnom nagadjanja, ali to je ono sto cini nauku tako zanimljivom. Kada je na scenu stupila kvantna teorija, sve je postalo moguce (u teoriji naravno, a dalja istrazivanja ce pokazati sta kaze praksa na to). Naravno, postoji ocigledna razlika izmedju onoga sto je moguce i onoga sto jeste, zbog toga je teorija struna samo teorija. Ona predlaze postojanje 'cestica' koje danasnjom tehnologijom nije moguce otkriti, pre svega jer su previse male (mislim da govore o velicinama reda 10^-30 i manje metara).

 

EDIT: Za zivot na Mesecu bi bilo jako nategnuto. Verovatno da postoji mogucnost da je Mesec nekada bio dom nekim oblicima zivota, ali njegov osnovni problem je nedostatak uzarenog jezgra. Zbog tog nedostatka Mesec ne moze da ima magnetosferu tipa Zemljine, tako da nema apsolutno nikakvu zastitu od smrtonosnog zracenja Sunca. Takodje, Mesec nema ni atmosferu pa je izlozen neprestanom bombardovanju od strane nebeskih tela koja su u blizini.

Edited by Stolet
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas mudro naklapati previse o ovim temama, posebno sto se dosta i pouzdano zna, nije sve nagadjanje i spekulacija.

Ovo za 4D pa do 10d mi nista nije jasno :) Sve ti to dodje kao naucna fantastika.

Koga zanimaju opste dokazane i trenutno prihvacene stvari o Kosmosu, preporucujem knjigu Opsta Astrofizika, autori Olga Vukmanović - Atanacković, Mirjana Vukićević-Karabin, za pocetak. Ima tu malo fizike, malo matematike, ali, jebi ga, smijesno je i razgovarati o Svemiru bez minimuma upletenosti tih nauka.

Za teoriju struna ima fina knjiga Elegantni Kosmos, na srpski prevedena, izdavac je Heliks. Napisana je da bude naucno popularna knjiga, ali ne znam koliko je autor uspio, nisam je jos procitao, a prilikom prelistavanja cinila mi se dosta zahtijevnom...

Neke osnove teorije Velikog Praska se mogu naci u knjizi Sajmona Singa "Veliki prasak", takodje prevedena na srpski, a teorije o kraju i dosadasnjoj evoluciji kraja obradjene na sjajan nacin u knjizi "Pet doba Kosmosa", ne sjecam se imena autora ni izdavaca, ali ima da se kupi u Delfi knjizarama.

Cisto sam sve ovo napisao da, koga ovakve stvari zanimaju, moze naci dodatne literature na srpskom van Hokingovih knjiga, koje je, pretpostavljam, citala vecina ljudi koja dolazi na ovaj topik :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

auh ollank,procitao bih post da si koristio pasuse i enter malo,nemoj mi zameriti,ali moras pisati preglednije postove.

 

Slazem se...sredicu to sad... Edit:Tek sad vidim da se samo zadnji post moze menjati....

 

Malo ga pretera ipak sa Evropom, nije bas da se ona ledi i topi kako kruzi oko svoje planete. Njen led na povrsini je postojan, ne topi se, a ispod leda se pretpostavlja da se nalazi okean tecne vode. Astronomi ne znaju koliko je debeo Evropin led, i to je verovatno jedini razlog zbog koga jos ne postoji sonda koja bi otisla do Evrope i istrazila njen okean. Jednostavno, taj led je mozda debeo par stotina metara, a moguce je i da je debeo stotinak kilometara, tako da pojma nemamo koliko bi ta hipoteticka sonda morala da busi, ili topi led, kako bi stigla do tog okeana o kome se spekulise. Gravitacija Saturna ipak utice na Evropu. Lude su to gravitacione sile, pa Evropa jadna ima one brazde u svom ledu, onako laicki rekao bih da je to posledica njene putanje oko Saturna, koja nije kruzna, vec verovatno elipticna, tako da se vrednosti sile gravitacionog privlacenja menjaju s Evropinom rotacijom oko Saturna.

 

Sto se Sunca tice, moglo bi se to nazvati eksplozijom, ali ne u klasicnom smislu. Sunce bi trebalo da 'poraste', tj. spoljni delovi sfere bi trebali da visestruko povecaju svoju zapreminu, pa astronomi prognoziraju da ce Sunce progutati u tom procesu Merkur i Veneru, doci skoro do Zemlje i samim tim sprziti sav zivi svet na nasoj planeti, ukoliko ga do tada nesto drugo ne unisti.

 

Ostalo, jbg, uglavnom nagadjanja, ali to je ono sto cini nauku tako zanimljivom. Kada je na scenu stupila kvantna teorija, sve je postalo moguce (u teoriji naravno, a dalja istrazivanja ce pokazati sta kaze praksa na to). Naravno, postoji ocigledna razlika izmedju onoga sto je moguce i onoga sto jeste, zbog toga je teorija struna samo teorija. Ona predlaze postojanje 'cestica' koje danasnjom tehnologijom nije moguce otkriti, pre svega jer su previse male (mislim da govore o velicinama reda 10^-30 i manje metara).

 

EDIT: Za zivot na Mesecu bi bilo jako nategnuto. Verovatno da postoji mogucnost da je Mesec nekada bio dom nekim oblicima zivota, ali njegov osnovni problem je nedostatak uzarenog jezgra. Zbog tog nedostatka Mesec ne moze da ima magnetosferu tipa Zemljine, tako da nema apsolutno nikakvu zastitu od smrtonosnog zracenja Sunca. Takodje, Mesec nema ni atmosferu pa je izlozen neprestanom bombardovanju od strane nebeskih tela koja su u blizini.

 

U pravu si za sve o Evropi,Suncu,teoriji struna i mesecu...sto se tice svega sto sam napisao,samo su teorije...ali postoji mogucnost da je tako,a i ne mora...ipak za mnoge stvari u mom tekstu verujem da je stvarno tako pocevsi od dela gde sam pisao o zvezdama i galaksijama

 

Nije bas mudro naklapati previse o ovim temama, posebno sto se dosta i pouzdano zna, nije sve nagadjanje i spekulacija.

Ovo za 4D pa do 10d mi nista nije jasno :) Sve ti to dodje kao naucna fantastika.

Koga zanimaju opste dokazane i trenutno prihvacene stvari o Kosmosu, preporucujem knjigu Opsta Astrofizika, autori Olga Vukmanović - Atanacković, Mirjana Vukićević-Karabin, za pocetak. Ima tu malo fizike, malo matematike, ali, jebi ga, smijesno je i razgovarati o Svemiru bez minimuma upletenosti tih nauka.

Za teoriju struna ima fina knjiga Elegantni Kosmos, na srpski prevedena, izdavac je Heliks. Napisana je da bude naucno popularna knjiga, ali ne znam koliko je autor uspio, nisam je jos procitao, a prilikom prelistavanja cinila mi se dosta zahtijevnom...

Neke osnove teorije Velikog Praska se mogu naci u knjizi Sajmona Singa "Veliki prasak", takodje prevedena na srpski, a teorije o kraju i dosadasnjoj evoluciji kraja obradjene na sjajan nacin u knjizi "Pet doba Kosmosa", ne sjecam se imena autora ni izdavaca, ali ima da se kupi u Delfi knjizarama.

Cisto sam sve ovo napisao da, koga ovakve stvari zanimaju, moze naci dodatne literature na srpskom van Hokingovih knjiga, koje je, pretpostavljam, citala vecina ljudi koja dolazi na ovaj topik :)

 

Pa od 4D do 10D je najzanimljivije...

 

4d-vreme

5d-paralelni svemiri,sve mogucnosti naseg svemira

6d-big beng,paralelni big bengovi(sve mogucnosti naseg big benga) i big bengovi koji su rodili neke druge univerzume

7d-svemiri koji su nastali na neki drugi nacin,nije ih stvorio big beng,nego drugacije nesto

8d-sve mogucnosti 7d,paralelni svemiri koji se radjaju na drugi nacin a da nije big beng

9d-svemiri nemaju zakon akcije i reakcije nego neke drugacije(naravno nezamislive za nisam sve sto nije akcija i reakcija),kao i svemiri koji ne funkcionisu pomocu zakona,nego neceg drugog,to se tek ne moze zamisliti

10d-tu postoji sve u bukvalnom smislu,sve sto moze i ne moze postojati...po teoriji struna, najmanji delici 10d su sve ostale dimenzije od nulte do devete

 

Inace te knjige o kojima pricas,imaju dokumentarci snimljeni po njema i okacicu ih ovde...ima bas i Elegantni Kosmos...dokumentarci kidaju.

Edited by ollanik

Share this post


Link to post
Share on other sites

5d-paralelni svemiri,sve mogucnosti naseg svemira

6d-big beng,paralelni big bengovi(sve mogucnosti naseg big benga) i big bengovi koji su rodili neke druge univerzume

7d-svemiri koji su nastali na neki drugi nacin,nije ih stvorio big beng,nego drugacije nesto

8d-sve mogucnosti 7d,paralelni svemiri koji se radjaju na drugi nacin a da nije big beng

9d-svemiri nemaju zakon akcije i reakcije nego neke drugacije(naravno nezamislive za nisam sve sto nije akcija i reakcija),kao i svemiri koji ne funkcionisu pomocu zakona,nego neceg drugog,to se tek ne moze zamisliti

10d-tu postoji sve u bukvalnom smislu,sve sto moze i ne moze postojati...po teoriji struna, najmanji delici 10d su sve ostale dimenzije od nulte do devete

 

Izvini, ali ne mozes ovako. Nisu ovo dimenzije. A i da jesu, 5d i 6d ti vodi istome, posto su paralelni svemiri i paralelne mogucnosti big benga jedno te isto.

Svemiri koji nisu iz Velikog Praska? A iz cega su onda? Svi svemiri moraju funkcionisati po nekim zakonima, pitanje je samo kojim, kako mogu biti bez zakonitosti?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@stolet pre razvitka bolje tehnologije samo napraviti malu istrazivacku bazu na svemiru makar se ozracili astronauti bi bilo fenomealno.I zbog helijuma i mnogih drugih stvari.

 

Recimo,opservatorija na mesecu bi bila bezbroj puta korisnija od nasih na zemlji jer nema nikakve atmosfere da ti smeta,svetslosnog zagadnjenja,i.t.d.Pogotovu sto bi u onaj veliki krater na tamnoj strani meseca stavili opservatoriju sto znaci non stop savrseni uslovi za posmatranje svemira!

 

Uzgred receno,polete danas zadnji satl.

 

I Obama i govnari povukose pare za Webb teleskop koji je napravljen da trazi druge planete.Evo poredjenja tog svemirskog teleskopa sa hablom,pa samo razmislite o mogucnostima istog

 

800px-JWST-HST-primary-mirrors.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, izmeštanje teleskopa sa Zemlje se radi iz upravo tih razloga - otklanjanja smetnji koje su posledica postojanja atmosfere. Radi se dosta na kompenzaciji efekta atmosfere, verovatno upravo zbog tendencije SAD-a da sve manje novca ulaže u istraživanje svemira, a tu posebno mislim na projekte koji za cilj imaju otkrivanje svetova sličnih Zemlji. Ali, realno, Hubble je jebao kevu svim teleskopima koji su pre njega napravljeni a koji su postavljeni na Zemlji, Kepler misija je otkrila hiljade planeta van Sunčevog sistema za svega nekih godinu dana. Prednosti lansiranja teleskopa u orbitu oko Zemlje, ili pak orbitu oko neke druge planete, ili pak NA neko drugo nebesko telo (a Mesec je idealan primer) su više nego očite, ali tužna je istina da to Obamu i drugare ne zanima posebno. Mi obični smrtnici možda podržavamo astronomska istraživanje zbog želje za znanjem i večitih puteva u nepoznato, ali za državnike je astronomija verovatno samo oruđe za razvijanje vojnih tehnologija i mogućnosti primene istih na potencijalnim neprijateljima.

 

Ipak, budućnost bi mogla biti svetla. Jednog dana, možda u ne tako dalekoj budućnosti, SAD bi mogle da ustupe svoj tron nekoj drugoj sili (ili silama, tj. ESA-i npr.) na mestu lidera u istraživanju svemira. NASA i ESA sve više sarađuju (to je verovatno posledica smanjenja tempa ekspanzije NASA-inih istraživanja pa im je partner više nego potreban), Rusi tu negde pripomognu, tu su Kina, Indija i Japan, pa videćemo, nadam se da će u budućnosti ipak biti novca za istraživanja koja nama, tj. bar meni, najviše zapadaju za oko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jammes Web teleskop nije bas za planete predvidjen, koliko se meni cini, vec za duboki svemir, sa primarnim zadatkom da radi u infracrvenoj oblasti spektra.

 

Najsmijesnije je , sto su to gore, na glavnoj slici primarno ogledalo (objektivi) Habla i Web-a. Hablovo je u precniku 2,4 metra, a Webovo 6,5 metarsko visesegmentno ogledalo. Ako pogledate da se na Zemlji grade trenutno teleskopi sa 50-metarskim primarnim ogledalama, ili cak u najavi i do 100m, onda vam je jasno koliko je tesko i skupo izbaciti valjan teleskop u orbitu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

5d-paralelni svemiri,sve mogucnosti naseg svemira

6d-big beng,paralelni big bengovi(sve mogucnosti naseg big benga) i big bengovi koji su rodili neke druge univerzume

7d-svemiri koji su nastali na neki drugi nacin,nije ih stvorio big beng,nego drugacije nesto

8d-sve mogucnosti 7d,paralelni svemiri koji se radjaju na drugi nacin a da nije big beng

9d-svemiri nemaju zakon akcije i reakcije nego neke drugacije(naravno nezamislive za nisam sve sto nije akcija i reakcija),kao i svemiri koji ne funkcionisu pomocu zakona,nego neceg drugog,to se tek ne moze zamisliti

10d-tu postoji sve u bukvalnom smislu,sve sto moze i ne moze postojati...po teoriji struna, najmanji delici 10d su sve ostale dimenzije od nulte do devete

 

Izvini, ali ne mozes ovako. Nisu ovo dimenzije. A i da jesu, 5d i 6d ti vodi istome, posto su paralelni svemiri i paralelne mogucnosti big benga jedno te isto.

Svemiri koji nisu iz Velikog Praska? A iz cega su onda? Svi svemiri moraju funkcionisati po nekim zakonima, pitanje je samo kojim, kako mogu biti bez zakonitosti?

 

Kako to nisu dimenzije?...5D i 6D ne vode ka istome...5D sadrzi sve mogucnost naseg svemira koji je nastao nasim big bengom,znaci sve mogucnosti nakon big benga,dok 6D sadrzi sve mogucnosti tog big benga kao i sve mogucnosti big bengova koji su rodili drugacije univerzume...evo recimo onaj primer sa sutiranjem lopte u kos...u 5D paralelnim svemirima negde promasis negde pogodis....u 6D je negde big beng stvorio nas univerzum ovakav kakav je kao i nas univerzum onakav kakav je mogao biti da se taj big beng desio drugacije....5D paralelni svemiri su nastali iz big benga,a 6D je fabrika big bengova i tamo se non stom radjaju svemiri....

 

 

Sto se tice ovoga sa zakonima i velikog praska,to sto mi ne mozemo zamisliti drugacije zakone od akcije i reakcije pa deluje nemoguce,kao i nesto bez zakona je druga stvar...tako isto i bice koje zivi u 1D svemiru ne moze zamisliti zakone naseg 3D svemira....isto tako ne mozemo zamisliti da neki svemir nije nastao velikim praskom...prostor i vreme ne postoje vec u sestoj dimenziji,tako da u sedmoj sve funkcionise totalno drugacije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako to nisu dimenzije?...5D i 6D ne vode ka istome...5D sadrzi sve mogucnost naseg svemira koji je nastao nasim big bengom,znaci sve mogucnosti nakon big benga,dok 6D sadrzi sve mogucnosti tog big benga kao i sve mogucnosti big bengova koji su rodili drugacije univerzume...evo recimo onaj primer sa sutiranjem lopte u kos...u 5D paralelnim svemirima negde promasis negde pogodis....u 6D je negde big beng stvorio nas univerzum ovakav kakav je kao i nas univerzum onakav kakav je mogao biti da se taj big beng desio drugacije....5D paralelni svemiri su nastali iz big benga,a 6D je fabrika big bengova i tamo se non stom radjaju svemiri....

 

 

Sto se tice ovoga sa zakonima i velikog praska,to sto mi ne mozemo zamisliti drugacije zakone od akcije i reakcije pa deluje nemoguce,kao i nesto bez zakona je druga stvar...tako isto i bice koje zivi u 1D svemiru ne moze zamisliti zakone naseg 3D svemira....isto tako ne mozemo zamisliti da neki svemir nije nastao velikim praskom...prostor i vreme ne postoje vec u sestoj dimenziji,tako da u sedmoj sve funkcionise totalno drugacije.

 

Jok, ne mozes to nazivati dimenzijama. Kako mozes reci da prostor i vrijeme ne postoje u 6D? To kao da kazes da duzina ne postoji u 3D.

I cini mi se da si htio o ovome da pricas: http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse

Lijepo zvuci, ali zaista je domen filosofije, tesko da tu ima puno nauke, dok je Veliki prasak vec jedna prilicno naucna prica.

Sto se zakonitosti tice, pa, svaki ih svemir mora imati, koliko god bile haoticne, nadje se nacin da se opise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za to vreme u 3D(4D) realnosti...

 

http://www.youtube.com/watch?v=NjrJ1Y3gzr8&feature=player_embedded

 

July 12, 2011 marks Neptune's first orbit around the Sun since it was discovered nearly 165 years ago. German astronomer Johann Galle discovered the planet on September 23, 1846. At the time, the discovery doubled the size of the known solar system. The planet is 2.8 billion miles (4.5 billion kilometers) from the Sun, 30 times farther than Earth. Under the Sun's weak pull at that distance, Neptune plods along in its huge orbit, slowly completing one revolution approximately every 165 years.

 

While Neptune slogged around the Sun over the last 165 years, a lot has happened on Earth in that span of time. This video chronicles some of the major events that occurred on this planet during a single Neptune orbit.

 

credit: NASA, ESA, and G. Bacon and M. Estacion (STScI)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fikcija.

 

Inače gore je bila priča o dimenzijama, pa evo video iz dva dela koji super objašnjava šta je koja. Meni je video fantastičan, stvarno dosti mi je objasnio, i počeo sam stvari da gledam drugčije malo posle njega.

 

http://www.youtube.com/watch?v=JkxieS-6WuA

http://www.youtube.com/watch?v=ySBaYMESb8o&feature=relmfu

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, očigledno čista glupost. Čak ako bi posmatrali ovo ozbiljno - ne postoji planeta koja se zove Zeeb. Jednostavno, samo planete u našem sistemu imaju imena koja imaju neko dublje značenje, planete otkrivene van solarnog sistema dobijaju ime po zvezdi oko koje orbitiraju, a u slučaju da više planeta orbitira oko iste zvezde, nazivu se dodaju slova, nisam siguran da li grčkog alfabeta ili engleskog, ali nikako se planeta ne bi zvala 'Zeeb'. Što se cele situacije tiče, ja bih rekao da je reč o napadu hakera na sajt NASA-e, ili samog SETI-ja, pošto ne znam odakle potiče informacija. U poslednje vreme grupa Anonymous probila je zaštite mnogih sajtova, uključujući brojne sajtove američkih državnih institucija, uglavnom obaveštajnih agencija. Na mnogima su ostavljali tragove u obliku šala. Mislim da se isto desilo i sa SETI-jem, provalili su im na sajt i ostavili šaljivu poruku u obliku lažne izjave nekog od članova projekta. Razlog za napad bi mogao biti stav hakera da vlada SAD troši ogroman novac na SETI, koji nije dao skoro nikakve rezultate (a zadatak mu je da osluškuje vasionu u potrazi za radio-frekvencijama koje potiču od inteligentnih oblika života), a funkcioniše već nekih 30-ak godina. Pa eto, možda misle da bi se novac koji se troši na SETI mogao utrošiti na nešto drugo.

 

Moj lični stav je da čovečanstvu trebaju stvari kao što je SETI. Ovaj projekat nije postigao mnogo. Zabeležili su samo jedan bitan signal u svojoj istoriji, signal koji je nestao posle par sekundi i nikada nije utvrđeno šta je to što se 'javilo' astronomima. Ali, čak i taj jedan signal uliva nadu da će jednog dana SETI otkriti nešto veliko, možda uhvatiti neke vanzemaljske radio emisije :) , ko zna. Oni sami kažu da je samo pitanje vremena kada će se to desiti. Ali, realno, problem je što je pretraživanje neverovatno sporo, ili, bolje reći, vidljiva vasiona je ogromna, tako da je SETI 'oslušnuo' obeshrabrujuće mali deo neba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...