Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

naprotiv nije..>Zeljava je gradjena od 1957 do 1967 ili 9te.

 

I bila je hebena faza za mig 21 avione a ne svemirski program.

 

Nismo mogli tada napraviti ni mlazni motor za avion a kamoli za svemirski program.

 

 

U pitanju je docu-drama.To jest polu dokumentarno polu bullshit,ali vidim da ce biti fina lozana.Nesto kao apolo 18 film od prosle godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne dajte da vas naslov zavara, ipak je to Blic.

 

"Ako zaboravimo na aktuelne teorije o nepostojanju života na Veneri možemo hrabro da pretpostavimo da morfološke odlike ovih predmeta navode na pomisao postojanja života", rekao je Ksanfomaliti.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očajno ispisana vest. Loša fotografija Venere, naslikan neki satelit, a govore o fotografijama na kojima se vide neke tvorevine koje bi mogle predstavljati nešto živo. Gde su te fotografije u članku? :mrtav: Svaka čast Blicu, ovo je astronomija u rangu RTS-a :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

RTS je užas što se vesti iz nauke tiče. Samo prepišu vest, užasno prevedu, i ne konsultuju se ni sa kakvim stručnjacima, a navodno su neka ozbiljna medijska kuća. No dobro, u celom svetu je velika nestašica ozbiljnih medijskih kuća :mhihi: RTS večito ispravljam u svojim komentarima na njihove vesti, što je sprdnja, da ja kao neko koga eto interesuje astronomija ispravljam novinara koji je trebalo da konsultuje ljude koji se astronomijom bave u životu ozbiljno, ozbiljno na foru doktorata npr. :mhihi: Komentare mi zbog toga jako retko objavljuju, ali ponekad isprave greške u vestima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

После ми неко каже да то није мој једини дом, али за лепоту планете на којој живимо, има и два снимка, за која не знам да ли су постована овде пре, али ако јесу, ја се извињавам. Ко има више времена, од неких 20 минута, некад одвоји и погледа божанствено тело у свемиру на којем се ми налазимо, поготово први видео који су астронаути снимали.

Камчатка, то полуострво просто бруји од, да се слободно изразим, линија, црта и трака које чине предивне беле шаре. Ах, да ми је само једном да одем изван, погледам са овако чистом сликом Земљу, да се вратим, и у спокоју да наставим живот а и не би жалио да се после тога одмах и заврши...

Пријатно вече и надам се да ћете разумети љубав једног човека према оваквој креативности универзума, но који то човек не воли своје родно место, а то је у овом случају плава планета...

 

http://www.youtube.com/watch?v=rj18UQjPpGA

 

http://www.youtube.com/watch?v=P5_GlAOCHyE&feature=related

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna nasumična misao koja mi se vrti po glavi, ovo verovatno svi znate ali nije zgoreg ponoviti. Od ukupne sunčeve energije samo jedan milijarditi deo ide u pravcu Zemlje. A od tog jednog milijarditog dela, svega dva procenta zapravo stigne do površine planete dok ostatak apsorbuju različite vrste čestica i zagađenja pristutni u raznim slojevima atmosfere. Ali i pored toga, Sunce je, uz par drugih faktora naravno, jedan od pokretača života na Zemlji koga pri tom održava već milionima i milionima godina. A kad se zna da naše Sunašce spada u kategoriju crvenih patuljaka onda sve ovo nekako dobija još više ne težini.

 

I tako...

 

All hail the Sun.

Edited by Kendall
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da Sunce i nije baš crveni patuljak, ali drago mi je što nisi upotrebio onu staru, otrcanu 'koliko smo mi zapravo mali u poređenju sa blablabla' :lol: Sve je to manje-više logično, kada razmisli čovek, Zemlja ima svoju orbitu oko Sunca. Odnos obima te elipse i prečnika Zemljine lopte je taj broj 1/1 000 000 000 verovatno. Pošto imam slobodnog vremena, sada ću da nađem taj obim i podelim sa prečnikom Zemlje, da proverimo :haha:

 

Pošto podatak o obimu nije baš predmet nekog interesovanja ljudi izgleda, pa ga baš i nema, a ne traži mi se baš mnogo, pošto elipsa nije previše ekscentrična što bi rekli, aproksimiraću je na krug :haha: Znači, obim 2 x 150 000 000 km x 3.14, a to bi bilo 942 000 000 km, pa kada se podeli sa 12 000 km, dobije se 78 500, znači 78 500 Zemalja bi popunilo celu tu trasu oko Sunca :) ALI, Lamber-Berov zakon kaže da intenzitet elektromagnetnog zračenja opada sa 'udaljenošću', pa ako mi neko nađe apsorpcioni koeficijent prostora između Sunca i Zemlje, lako bi se izračunalo ;)

 

EDIT: Nastaviću igranje sa brojevima :smile: Za jedan dan, Zemlja pređe 78500/365, tj. oko 215 svojih prečnika, što je, pomnoženo sa 12 000 km, oko 2 580 821 km :smile: Iz toga se dobija brzina od 107 534 km/h, a da bi to lepše izgledalo, podeliću sa 3600 i dobiti brzinu od oko 29.9 km/s :pivopije:

Edited by Stolet
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kada se podeli sa 12 000 km

Ovo si malo grubo zaokružio jer je prečnik Zemlje 12.700 km ali u suštini ti je dobra računica. I zanimljiva.

 

A evo jednog kul linka: http://www.atlasoftheuniverse.com/bigbang.html

 

Posebno mi je zanimljivo pitanje br. 2. Svi znaju koliko je star Univerzum tj. kada se desio Big Beng ali se malo ko pita gde se on desio?

 

Naravno, na ovo pitanje se ne može odgovoriti jer pre Big Benga prostor nije ni postojao (odnosno, samim Big Bengom je on nastao) pa pitanje "Gde?" jednostavno nema smisla. Takođe, pošto se Svemir širi, ne postoji jedna tačka u odnosu na koju se sve ostalo udaljava već se ceo prostor konstantno rasteže (vidite poslednju ilustraciju sa linka) pa se svi objekti u njemu (od kosmičke prašine preko zvezda do jata galaksija) međusobno udaljavaju po principu: što su dalji jedni od drugih to se brže udaljavaju (jedni od drugih). A čini mi se da je brzina širenja Svemira oko 75 km/sec/megaparseka što u prevodu znači da ako je npr. neka zvezda udaljena od nas 1 megaparsek (3.26 miliona s.g.) to znači da se ona udaljava od nas brzinom od 75 km/sec. Ako je udaljena 2 megaparseka onda se udaljava brzinom od 150 km/sec. itd. I što mene nekako najviše fascinira je da se to udaljavanje odvija non-stop, bez pauze i usporavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не можемо знати центар тог дешавања, зато што не знамо колики је универзум уопште велики али свакако није бесконачан, но постоји теорија да се Биг Бенг није десио само на једном, одређеном месту, већ свуда и на сваком месту. Прецизније, експлозија (експлозије) су захватиле читав тај простор и тиме омогућиле настанак и ширење истог. Сви знамо да све те галаксије и звезде нису одједном створене и не у исто време, већ док једна нестаје, друга се рађа па нам то говори да ипак постоји то одређено место, сад да ли у центру или на почетку, не можемо знати...

 

Столет, ти и твоје рачунице, убијаш моје спекулације јер сам за математику павијан, и то гологузан :haha:

Шалим се мало, додуше, да сам павијан за математику је тачно. Јбг, студент филозофије :haha:

 

Иначе, налетех на овај линк са Б92: Историја Земље у једном сату

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, pa to sam samo ispisao da ilustrujem kako jednostavnim računom mogu da se provere neke stvari za koje se ljudi često pitaju 'pa kako to znaju' :haha: Pored toga, znao sam da je brzina kretanja Zemlje oko Sunca oko 30 km/s, pa je računica bila samo potvrda da su tako otprilike izračunali :) Ali meni je još uvek zanimljivo to što je Kendall napisao za taj milijarditi deo Sunčeve energije :da: Nije mi najjasnije na koju se energiju tačno misli, a odmah sam pretpostavio da se redi o elektromagnetnom zračenju koje putuje sa Sunca u okolni Svemir. Ne znam da li su oni mislili na ukupnu energiju koju Sunce proizvede. Reakcije koje se dešavaju duboko u unutrašnjosti Sunca stvaraju zračenje koje nema sile da se probije do površine, sigurno biva apsorbovano od strane okolne supstance, jer je Sunce u svom centru fantastične gustine, čak plazmatično, to su otprilike atomi toliko zbijeni da nemaju jebeni elektronski omotač :lol:

 

Prva solucija je to da se misli na milijarditi deo celokupne energije koju Sunce proizvede svojim nuklearnim reakcijama.

 

Druga solucija je da sam dobio taj broj oko 80 000 jer na putu do Zemlje to zračenje biva neko apsorbovano od strane materije u svemiru, ali, hm, sumnjivo mi je to dosta, svemir bi trebao da bude približan vakuumu, koji naravno ne apsorbuje nikakvo zračenje.

 

Verujem da je ipak prvo rešenje pravo rešenje. 80 000 je mnogo manje od 1 000 000 000 složićete se :haha: Jeste da je Zemlja na velikoj udaljenosti (i to ulazi u računicu) ali da se zračenje baš toliko smanji, to mi je jako sumnjivo i značilo bi da taj 'vakuum' svemira poprilično apsorbuje elektromagnetno zračenje. Ako Kendall ima neki link na kome je eventualno objašnjeno na šta se tačno misli, bilo bi super, ako ne, imam plan da izračunam koliko bi trebao da iznosi taj apsorpcioni koeficijent da bi se dobilo tih 80 000 puta manje od ukupne količine, pa da to uporedim sa koeficijentima nekih materijala za koje nađem informacije. Ako se, recimo, ispostavi da vakuum apsorbuje kao olovo (preterujem) onda ćemo znati da je u pitanju ono prvo, a ne drugo :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

не знамо колики је универзум уопште велики али свакако није бесконачан

Po nekom mojem shvatanju, Svemir je i beskonačan i konačan u isto vreme. Zavisi sa kog aspekta gledaš na stvari u svojoj glavi. Ako pokušavaš da se preseliš (transportuješ) van postojećeg prostora tj. prostorno-vremenskog kontinuuma i da ceo Univerzum posmatraš iz trećeg lica, ti ćeš reći "Da, Svemir je konačan i stalno se širi ali u šta se širi?". Ali ako prihvataš da si prisutan i zarobljen u tom istom prostorno-vremenskom tkanju (da si nerazdvojivi deo prostora u kom se nalaziš), tada ćeš reći "Da, Svemir je beskonačan jer je nemoguće napustiti to tkanje i biti u ne-prostoru i ne-vremenu i stvari posmatrati spolja".

 

Ok, znam kako ovo zvuči i teško je objasniti ali 'ajde, barem sam pokušao.

 

Прецизније, експлозија (експлозије) су захватиле читав тај простор и тиме омогућиле настанак и ширење истог.

Prema sadašnjoj teoriji, Big Beng je stvorio prostor. Pre njega, prostor i vreme nisu ni postojali. To je ono što je zapravo teško shvatiti.

 

већ док једна нестаје, друга се рађа

Kako to misliš "galaksija koja nestaje"? Koja je to galaksija nestala i kada?

 

Nije mi najjasnije na koju se energiju tačno misli, a odmah sam pretpostavio da se redi o elektromagnetnom zračenju koje putuje sa Sunca u okolni Svemir.

Ej, nemam link jer sam to čitao još davno ali mislim da se nigde nije pominjalo elektromagnetno zračenje već samo svetlost i toplota koja sa Sunčeve površine putuje u svim pravcima. I da, misli se na ukupnu energiju. To je sve čega se sećam.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa svetlost jeste elektromagnetno zračenje :) A toplota je energija istog tog zračenja koja biva apsorbovana valjda, tj. toplota je unutrašnja energija. A sad ja primetim kakav sam idiot :no: Ladno sam kreten računao za orbitu, za jebeni krug, umesto za loptu. Majko mila, presušujem :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Савршено те разумем, ништа ту није нејасно, већ онако како јесте, а и морам признати да ми се допада пример који си навео тј. из ког аспекта гледамо (лица). Леп пример и изузетно јасно написано.

 

Јесте тешко схватити да пре Биг Бенга није постојало ни време а ни простор, али када сагледаш мало боље, једноставно, не појми ти глава да нешто није постојало, па самим тим, ипак и да није ништа постојало, опет је постојало - а то је Ништа. Сад се питате, како то Ништа може да постоји. Како Биће, тако и Небиће постоји али ухватио сам се филозофије сад, па нећу ширити даље.

Да резимирамо, ипак Ништа, јесте Нешто, и то је такође тешко схватити али надам се да смо се разумели, иако су нам путеви друкчији хех.

 

То код галакија, мислио сам на звезде, као једна метафора. Нисам нагласио и овим путем се извињавам...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...