Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Izvinjavam se na duplom postu ali baš sam skoro čitao jedan zanimljiv tekst o tome kako Sunčev sistem nikako nije moguće predstaviti u realnoj srazmeri jer je to jednostavno neizvodljivo. Sve ilustracije iz udžbenika i 3D modeli Sunčevog sistema koji postoje nemaju nikakve veze sa stvarnošću jer su u njima sve planete lepo poređane jedna iza druge u jednakim razmacima i deluje kao da se nalaze u komšiluku dok je stvarnost potpuno drugačija.

 

Na primer, kada bi Sunce i sve planete smanjili milijardu milijardi puta, tako da Zemlja bude veličine zrna graška, tada bi Jupiter bio udaljen od nas čitavih 300 m a Pluton čak 2,5 km i bio bi veličine bakterije. Ej! A najbliža zvezda, Proksima Kentauri, bi bila udaljena neverovatnih (i apsolutno nedostižnih) 16.000 km!

 

Haha, odjednom mi je postalo savršeno jasno zašto je Karl Segan jednom izjavio da sa sadašnjim tempom tehnološkog razvoja Čovek ni za milion godina neće stići do najbliže zvezde...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda malo neoprezna izjava :bigblue: U raznim sferama nauke često dolazi do skokova, do otkrića koja naglo ubrzaju razvoj nauke. Već sada postoje naučnici koji aktivno u laboratorijama rade na tehnikama za 'putovanje kroz vreme' tj. na trikovima za putovanje brzinom većom od brzine svetlosti :da: Ko zna, možda je to otkriće iza ćoška :) Verovatno smo daleko od dana kada će čovek sesti u svemirski brod i otputovati do najbližih zvezda, ali osnove, tipa guranja možda nekakvih čestica brzinom većom od brzine svetlosti, možda višestruko većom, ko zna, možda su te osnove bliže nego što mislimo. Da nema šanse ne bi ni bilo ulaganja u takva istraživanja, ipak su to ogromne količine novca.

 

Tako sam pre par godina negde pročitao da su naučnici u (čini mi se) Danskoj napravili nekakav teleport :lol: Uspeli su da teleportuju foton na jedan metar udaljenosti :) Ima li neko da ovo potvrdi, ili sam umislio da sam to čuo? :D

 

EDIT: Nije baš tako, ali evo je vest iz 2006., taman negde te godine sam čuo priču: http://www.engadget.com/2006/10/05/danish-scientists-achieve-advanced-quantum-teleportation/

Edited by Stolet
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si, znam da sam skoro baš gledao kako naučnici već rade na nekom potpuno novom tipu nitro-raketno-nuklearnog goriva namenjenom svemirskim putovanjima koje će predstavljati pravu malu revoluciju jer će omogućiti postizanje višestruko većih brzina od do sada najvećih koje je danas moguće postići nekom raketom. Baš ću probati da nađem taj video. Ali čak i kad budu uspeli to da osmisle, mislim da će proći još mnogo vremena dok se to gorivo ne upotrebi u praktične svrhe tj. dok ne bude izgrađen i svemirski brod koji će moći da ga koristi na najefikasniji način jer bi postojeće rakete i letelice bile potpuno neracionalne u njegovoj potrošnji pa bi bile neophodne žešće modifikacije kako bi se one prilagodile za korišćenje tog novog super-goriva.

 

Ali, da budem iskren, ja se najviše uzdam u worm-hole fenomene. To mora da je rešenje svih naših svemirskih aspiracija. :bigblue:

 

Elem, evo jednog zanimljivog ali kratkog snimka. Obratite posebno pažnju na deo od 03:45.

 

http://www.youtube.com/watch?v=w2xzIgdD_XA

 

Suludo fantastična ideja. :blink:

 

Ili možda fantastično suluda ideja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, neko je kačio epizodu Through the Wormhole na ovoj temi, čini mi se iz druge sezone, kada su počeli malo o životu posle smrti da govore. Ali, tu je bila jedna ideja koja ima veze sa ovim klipom i tom idejom povezanosti ljudskog uma sa udaljenim mestima u univerzumu. To je još jedna stvar na kojoj, ispostavilo se, naučnici stvarno rade. Gost u emisiji je bio čini mi se neki neurohirurg koji je verovatno udružen sa kvantnim fizičarima došao na ideju da impulsi koji se pojavljuju u mozgu mogu da utiču na stvari koje su mnogo, mnogo udaljene od samog mozga. Takva mogućnost postoji, putem današnje nauke ne može da se dokaže da je tako nešto nemoguće. Fora je u nekim zakonima fizike koji jednostavno otvaraju svet mogućnosti koje su stvarno fantastične i, pomislili bi, nerealne. Ipak, treba biti skeptičan i oprezan, jer gomila, gomila teorija koje danas postoje su bazirane na tome da je nešto moguće, a nije dokazano nikako da jeste :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To me podsetilo na onu epizodu South Park-a kada prozivaju ceo serial Ancient Aliens-a sa History kanala u kome iznose ideju da su vanzemaljci zapravo započeli tradiciju slavljenja Thanksgiving day-a i kada voditelj kaže: "To je nepobitna činjenica. Ne možete nikako da dokažete da nisu". :mhihi:

 

Ali ozbiljno, mnogo mi se svidela ona ideja koja kaže da mi ljudi zapravo imamo ugrađene "antene" za komunikaciju sa višim silama Kosmosa ali, iz nekog razloga, većina nas nije u mogućnosti da tu "antenu" koristi pravilno i da registruje te "kosmičke frekvencije". Ubeđen sam da između naše Svesti i nekih dalekih, dalekih mesta u Svemiru postoji neki vid konekcije samo ga mi još ne razumemo na pravi način.

 

Čak imam i jednu svoju ludu ideju, koju tek razvijam, po kojoj kreativnost zapravo ne postoji, postoji samo sećanje. Na primer, ti ne možeš da smisliš ništa suštinski novo već možeš samo da se setiš neke misli ili ideje koja već postoji negde u beskrajnom beskraju beskrajnog Univerzuma. Svest predstavlja samo levak i filter kroz koji prolazi to beskrajno znanje. Ti samo koristiš svoju "konekciju" sa Svemirom da bi pokupio tj. da bi se setio neke ideje koja već postoji tamo negde a za koju ti misliš da je originalna i samo tvoja. Teško mi je da ovo objasnim ali nema veze, nebitno.

 

Ali, "neurohirurg udružen sa kvantnim fizičarima". Bog te maz'o, koji dream team. :bigblue:

Edited by Kendall

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zato što bi panika i strah međ širokim narodnim masama bili ultimativno zadovoljstvo za mene. Jedan veliki događaj, katastrofa globalnih razmera koja bi u sekundi uništila svu ljudsku glupost prisutnu na planeti. Nema ničeg boljeg od toga, tih nekoliko poslednjih sekundi mog života bi bili najsrećniji, prava ekstaza zadovoljstva. Hoću da gledam kako cela planeta gori, kako svi gmazovi sveta nestaju zauvek, kako kompltno moderno društvo, svetski poredak i sistem nestaju zauvek. Kako sve postaje besmisleno, kao što već i jeste, i kako ljudi nemoćno očekuju taj sudbonosni udar vatrenog kosmičkog konjanika po sred ovog izgubljenog, jadnog, patetičnog đubrišta koji smo stvorili od Zemlje. Ima li nečeg boljeg od toga? Možda zombi apokalipsa, ali to bi već bilo previše dobro.

Edited by Novaliis
  • Upvote 16
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što bi panika i strah međ širokim narodnim masama bili ultimativno zadovoljstvo za mene. Jedan veliki događaj, katastrofa globalnih razmera koja bi u sekundi uništila svu ljudsku glupost prisutnu na planeti. Nema ničeg boljeg od toga, tih nekoliko poslednjih sekundi mog života bi bili najsrećniji, prava ekstaza zadovoljstva. Hoću da gledam kako cela planeta gori, kako svi gmazovi sveta nestaju zauvek, kako kompltno moderno društvo, svetski poredak i sistem nestaju zauvek. Kako sve postaje besmisleno, kao što već i jeste, i kako ljudi nemoćno očekuju taj sudbonosni udar vatrenog kosmičkog konjanika po sred ovog izgubljenog, jadnog, patetičnog đubrišta koji smo stvorili od Zemlje. Ima li nečeg boljeg od toga? Možda zombi apokalipsa, ali to bi već bilo previše dobro.

tumblr_ldqxksOiBV1qam4kd.jpg
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam čuo jedno zanimljivo poređenje vezano za iluminoznost Sunca pa reko' da podelim sa vama svemiroljupcima. A ono kaže da jedan kvadratni metar sunčeve površine sija kao 160.000 sijalica od 150 W. Naravno, ako uopšte možete da zamislite toliko sijalica spakovanih na tako mali prostor.

 

Haha.

 

Sweet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...