Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Ako si baš tako negde pročitao, zajebali su se, pritisak bi morao da bude poprilično velik da voda ne bi ključala na 200 stepeni :da: Na nižem pritisku tečnosti ključaju na nižim temperaturama. Često se to u laboratorijama primenjuje, pa smo tako imali često priliku da vidimo etanol koji ključa na 20-ak stepeni, a na atmosferskom pritisku ključa na nekih 64-65 valjda, ne sećam se tačno, ili je možda 75, a metanol na 65, whatever :) A što se tih planeta tiče, ne verujem da ćemo nešto više o njima saznati, mislim da ne postoje baš pouzdane metode za analizu sastava tih planeta, verovatno ne možemo znati ni da li na njima ima vode, a o životu da i ne pričamo. Nadam se da će uznapredovati ta analiza udaljenih planeta, jer kako mi je život krenuo mogao bih jednog dana završiti sa nekom takvom karijerom, što bi otprilike bilo san snova :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Beogradu? U planetarijumu ispod Kalisha... Isao sam na nekoliko predavanja, nisam isao redovno, nisam imao vremena. Pa generalno kul su predavanja ako te interesuje to. Mnogo stvari se nauci :) Ima par senilnih starijih osoba koje dolaze na svako predavanje, iznova i iznova, i opet sve zaboravljaju i postavljaju pitanja. Malo se nasmejes. Generalno je kul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima toga i u NS, i imao sam isti problem kao tiha ratnica, jednostavno sam svake godine imao tim danom (četvrtkom valjda) predavanja/vežbe i nisam mogao da stignem da odem do tvrđave. Sasvim sasvim moguće da ću u sledećih 4-5 meseci ići, da malo proširim znanje, a možda mi i pomogne da donesem odluku o tome da li bih mogao da se bavim nečim vezanim za astronomiju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

We all feed on tragedy.

 

To je suština. Samo tragedija, crnilo, paranoja i strah. Vesti moraju izgledati kao horor film, inače ljudima će se činiti da nešto nije u redu. Naviknuti smo da nas hrane depresivnim vestima, kao zombiji smo. Što volim što imam TV bez ijednog jedinog kanala, već mi služi samo za gledanje filmova, i što ne čitam novine, komentare na internetu, posebno na youtubeu. Što se manje mešam u svakodnevnicu to se više osećam slobodnim.

 

Elem, sinoć bio predivan pun mesec ali ga video samo na kratko jer beše oblačno. Venera, Merkur i Mesec bili u jednoj liniji pre nekoliko dana, tj. tako sam čuo, neka neko potvrdi. Izgledalo je odlično na noćnom nebu, samo što nisam znao koje je treće nebesko telo u toj liniji. Jel to stvarno bio Merkur?

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konjukcija planeta

Merkur nad Novim Sadom

Iznervirao sam se što sam pre neko veče od Marsa pomislio da je Jupiter, odnosno što nisam znao da Mars može bitit tako sjajan. Moram što pre bataliti sve i uživati u noćnom nebu, posebno što više nema onako hladnih noći.

 

Skini program http://www.stellarium.org/ (oko 50 Mb), ukucaj koordinate svog grada, i neces vise nikad biti u nedoumici u sta gledas.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fantastičan program. Upravo sam ga skinuo i krenuo da proučavam User Guide, ima stvarno brdo mogućnosti, hteo bi sve da saznam. Samo, meni radi baš baš sporo, ne znam da li je to zbog nedovoljno sistemske memorije (mada, znam da nije jer ja imam 4 GB a u uputstvu piše da je dovoljan i 1 GB) ili brzine konekcije? Ili je možda nešto deseto u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fantastičan program. Upravo sam ga skinuo i krenuo da proučavam User Guide, ima stvarno brdo mogućnosti, hteo bi sve da saznam. Samo, meni radi baš baš sporo, ne znam da li je to zbog nedovoljno sistemske memorije (mada, znam da nije jer ja imam 4 GB a u uputstvu piše da je dovoljan i 1 GB) ili brzine konekcije? Ili je možda nešto deseto u pitanju.

 

Sigurno nije sistemska memorija. U sustini, program je sjajan za snalazenje na nebu. Sve se razjasni za par noci posmatranja golim okom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...