Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Naravno da sam čuo (već sam i spomenuo gore) ali mi se sviđa način na koji je to predstavljeno na snimku tj. kako je lik skrenuo pažnju da sunčev sistem nije tako dvodimenzionalan ("spakovan" u jednoj ravni) kako je prikazano u velikoj većini udžbenika (i kako, nažalost, većina ljudi i zamišlja sunčev sistem) već da je realnost sasvim drugačija. Samo to.

Edited by Kendall

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se posmatra Sunce i planete, njihovi centri skoro pa leže u istoj ravni. Nisam siguran šta je razlog tome, ali planete su tako formirane; pretpostavljam da postoji neka analogija sa npr. Saturnovim prstenovima, pošto su, jelte, prstenovi, a ne nekakav oblak oko cele (zapremine) planete, već prstenovi koji leže u jednoj ravni, koja prati ekvator. Upravo sam našao podatak da je debljina Saturnovih prstenova od 10m pa do otprilike 1km, što bi se moglo uporediti sa 'debljinom' ravni u kojoj se nalaze planete koje kruže oko Sunca, pošto planete ne leže tačno u ravni, neke su pomerene za stepen-dva, a jedna od planeta je pomerena za 6 stepeni (našao na wikipediji pre par minuta), ali na tako ogromnoj skali može se aproksimirati da su centri planeta u ravni sa centrom Sunca.

 

Fora je u tome u odnosu na šta se gleda, Btw ovo što je napisano 'Sunce se kreće kroz svemir brzinom od 240km/sec - u odnosu na šta? Lik se igra sa referentnim sistemima a navodi brzinu pored koje ne navodi u odnosu na šta je ta brzina 'izmerena', čak i ja sa nekim elementarnim poznavanjem fizike znam da je to idiotski, pogotovo u astronomiji. Jasno je meni da je u pitanju rotacija oko centra galaksije, ali mislim da se ovde cilja na ljude koji nisu baš u dobrim odnosima sa fizikom :) U svakodnevnom životu smo navikli da se brzine odnose na Zemlju, pa ne govorimo 'auto se kreće brzinom od 50km/h u odnosu na Zemlju', ali taj auto se kreće nekom ogromnom brzinom u odnosu na centar galaksije npr., u odnosu na centar mase našeg jata galaksija, itd.; isto tako u zavisnosti od izbora referentnog sistema kretanje planeta može biti vrlo različito.

 

Nije mi nešto jasno šta je ovde revolucionarno, ali jedna stvar je sigurna - ništa nije 'tačno'. Na početku klipa lik kaže da je netačno da se planete kreću oko Sunca eliptičnim putanjama. Naravno da je tačno ako se posmatra samo Sunčev sistem. Isto tako, ovo što on priča nema smisla ako se gleda npr.lokalno jato galaksija. Da se razumemo, on posmatra kretanje unutar naše galaksije i govori za to da je 'tačno'. Kada bi gledali kretanje planeta i Sunca unutar našeg lokalnog jata galaksija, kretanje bi izgledalo drugačije, tj. imali bi i komponentu koja bi predstavljala kretanje naše galaksije oko centra lokalnog jata galaksija. Tako možemo da posmatramo i superjata ili kako već zovu te strukture višeg reda, ne razumem se previše. Poenta je da ne postoji ništa što je apsolutno tačno, jer posmatramo kretanje u okviru nekog referentnog sistema koji je relativan, ne apsolutan.

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se posmatra Sunce i planete, njihovi centri skoro pa leže u istoj ravni. Nisam siguran šta je razlog tome, ali planete su tako formirane; pretpostavljam da postoji neka analogija sa npr. Saturnovim prstenovima, pošto su, jelte, prstenovi, a ne nekakav oblak oko cele (zapremine) planete, već prstenovi koji leže u jednoj ravni, koja prati ekvator.

 

Nisam ovo znao.. tnx.

U principu, i Mlečni Put nije raširen po svim osama, već je više kao disk (bar ga tako prikazuju grafički).

 

de su vise ti vanzemaljci?

 

Jebeno je to oko vanzemaljaca. Mnogo interesantna tema.

Oni nas, ili kuliraju zato što smo nerazvijeni za njih (ili savez njihov), ili smo prosto predaleko, a verujem da je veliki izazov čak i mnogo naprednijim tehnologijama od naše da putuju po zvezdanim sistemima, jer čak i brzinom svetlosti to je presporo samo za našu galaksiju (koliko beše stotina hiljada godina brzinom svetlosti treba samo da se dosegne kraj naše galaksije).

 

Meni je tu još jedna stvar najinteresantnija. Trenutno naučnici istražuju planete koje su najsličnije zemlji (zapremina, voda, udaljenost od sunca). Recimo da nađu identičnu neku planetu našoj zemlji, da ustanove da tamo postoji život, i da se razvijao slično našem.

Zatim da ustanove jednu frapantnu stvar: da je ta planeta starija nekih (svega) milion godina od naše. :)

Ako znamo kako tehnologija sve brže i brže napreduje, velika je razlika ako naletimo na civilizaciju (sličnu našoj) koja je eto, svega hiljadu godina starija.

Ili zamisli milion (oni su pre milion godina imali avione), ili zamisli milijardu. :)

Evo sad čitam, po nekim procenama zemlja je stara oko 4 milijardi godina. Šta ako nađemo ekvivalenta starog 5 milijarde godina? Kakva je to civilizacija? :)

 

Naravno, to ništa ne mora da znači.

Kontam da neka planeta može biti stara i 10 milijardi godina, pa imati tek dinosauruse. Ko zna koji sve faktori utiču na razvoj neke civilizacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам, увек су се ванземаљци представљали као ултра-мега-хипер интелигентна бића, али шта ако негде, у некој припиздини Свемира, постоје, али су на нивоу људи из каменог доба? Или тако нека пиздарија. А и уосталом, увек се све представља као да у читавом Свемиру постојимо само ми и ти једни једини ванземаљци, па ћемо само ми да им будемо занимљиви. Ко зна, можда се негде у Васиони сада води неки интергалактички рат и баш их заболе за нас.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili smo mi vec odavno deo nekog njihovog plana a da to ne znamo? Pogledaj npr. razvitak tehnologije u protekla 2 veka, mozda je to vec sve planirano, kao i svi silni ratovi, pobune, pokreti, globalizacija itd. Sve za cilj stvaranja "stada" koje bi oni mogli lakse da kontrolisu i iskoriste (NWO) nego, da se odjednom pojave iz vedra neba i kazu : ok, mi sada preuzimamo . .. :violent:

 

Al ajde, da ne serendam previse, najlakse je misliti da su vanzemaljci mali zeleni koji ce doci u miru da podele svoje znanje sa nama, ili da smo cak sami u svemiru, sto je mozda i najcrnji scenario.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, ванземаљци контролишу све што се дешава. Вероватно имају неки џојстик, а ми им дођемо к'о Сони. :uhoh:

 

Сами у Свемиру не можемо бити никако. Па, јеботе, за сада знамо да је Свемир у пичку материну огроман, а још увек смо далеко од сазнања колики је тачно. А највероватније то никада неће бити ни откривено. И, шта има изван Свемира? Да ли уопште нешто постоји? Свемир мора имати крај, као и све, зар не?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stolet, naravno da je naslov malo pretenciozan (valjda i mora da bude takav da bi privukao ljude da ga odgledaju) ali mislim da je suština bila da se istakne da se planete u Sunčevom sistemu ne rotiraju prosto u jednoj ravni oko svoje zvezde, kako se da zaključiti na osnovu raznih grafičkih prikaza i animacija, već da se zapravo kreću spiralno.

 

Isto kao što je Sunčev sistem toliko suludo ogroman i disproporcionalan da ga je praktično nemoguće prikazati ni na koji način ili predstaviti u vidu modela a samim tim ni zamisliti pa opet, mnogo ljudi i dalje zamišlja Sunčev sistem sa planeticama koje su uredno i ravnomerno poređane jedna do druge. Uvek se setim onog poređenja koje kaže da ako bi rastojanje od Sunca do Zemlje iznosilo 12 m tada bi rastojanje od Sunca do Plutona bilo 16,5 km! Neka onda proba neko to da predstavi u vidu razumljivog modela. Naravno, posle Plutona ide pojas kometa (Ortov oblak) koji se prostire neverovatne 2 svetlosne godine. Pa tek je onda kraj našeg sistema... možda. I onda kad pomisliš da je Sunce samo jedna od preko 200 milijardi zvezda u samo jednoj od preko 200 milijardi galaksija... Zapitaš se kakvi su i koliki drugi zvezdani sistemi...

 

Dark Elf, Mlečni put s kraja na kraj iznosi oko 100.000 svetlosnih godina. 1 svetlosna godina je oko 9.500.000.000.000 km. :)

 

A u vezi vanzemaljaca, preporučujem svima ovu knjigu: http://www.heliks.rs...vanzemaljci.asp

Sjajna je i nudi mnogo mogućih rešenja zašto još nema vanzemaljaca. Od toga da su oni već ovde ali ih mi ne primećujemo do toga da su pravi vanzemaljci dostigli singularitet (sposobnost da se postane beskonačan) i da su tako postala transcendentalna i ljudima nepojmljiva bića.

 

A možda i ono što je rekao jedan naučnik, da je sasvim moguće da su vanzemaljci toliko napredni u odnosu na nas da im mi jednostavno nismo interesantni pa nas na svojim intergalaktičkim putovanjima jednostavno zaobilaze. Kao kad bi neko krenuo u posetu svom rođaku i na putu do njega naišao na mravinjak. Da li bi zastao pored mravinjaka i rekao "Upoznajte me sa svojom civilizacijom. Dovedite mi svog vrhovnog vođu hoću da ga upoznam"? Paaa, verovatno ne bi. :)

Edited by Kendall

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, ванземаљци контролишу све што се дешава. Вероватно имају неки џојстик, а ми им дођемо к'о Сони. :uhoh:

 

 

Ja sam samo naveo (i dosta uprostio) tu teoriju koja vrlo verovatno moze biti tacna. Koga zanimaju takve stvari, po netu ima stvarno veliki broj tekstova na tu temu, pa nek trazi. Evo ovaj sajt je dobar: http://www.galaksija.com/metafizika.htm

ali ima i drugih.

 

Сами у Свемиру не можемо бити никако. Па, јеботе, за сада знамо да је Свемир у пичку материну огроман, а још увек смо далеко од сазнања колики је тачно. А највероватније то никада неће бити ни откривено. И, шта има изван Свемира? Да ли уопште нешто постоји? Свемир мора имати крај, као и све, зар не?

 

Pa svemir je sve, što znači da nema ništa izvan svemira...

 

a je sasvim moguće da su vanzemaljci toliko napredni u odnosu na nas da im mi jednostavno nismo interesantni pa nas na svojim intergalaktičkim putovanjima jednostavno zaobilaze. Kao kad bi neko krenuo u posetu svom rođaku i na putu do njega naišao na mravinjak. Da li bi zastao pored mravinjaka i rekao "Upoznajte me sa svojom civilizacijom. Dovedite mi svog vrhovnog vođu hoću da ga upoznam"? Paaa, verovatno ne bi. :)

 

Negde je neko napisao da bi odnos vanzemaljaca i ljudi bio kao npr. ljudi i majmuna u zooloskom vrtu. Mi majmune mozemo da snimamo kamerama a oni nece shvatiti sta mi zapravo radimo. Mozemo da im ucinimo sta god zelimo - bilo gde da ih preselimo, da im promenimo hranu, kavez itd. oni nece shvatiti da zavise od nas. Mi smo u odnosu na njih na "visem nivou". E sad primenite to na nas i vanzemaljce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa svemir je sve, što znači da nema ništa izvan svemira...

 

Да ли је све?

 

Иначе, књиге на ту тему не волим да читам, јер често самог себе доведем у мајндфак стање размишљајући о тим стварима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази, нисам никада размишљао шта је иза/после тог краја. Можда неки други свемир? Можда само нека провалија у коју падаш целу вечност? Можда рај? Пакао? Али, ето, немогуће ми је да крај не постоји.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sve što si naveo nije kraj. :) Izbriši iz zadnje rečenice ono "ne", jer je nelogično.

Imaš i onu teoriju, da se prostor u tim ogromnim razdaljinama "ugiba", te kad dođeš na kraj, ti si u stvari na početku (slično kao sa zemaljskom kuglom).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni najverovatnije deluje ta teorija da kada dodjes na "kraj" ti si ustvari na "pocetku." Jer ako i ima necega iza tog kraja, onda i to pripada svemiru. Ono sto je sigurno je da van tog svemira ne moze postojati nistavilo - jer nista ne postoji. Nista mora biti nesto. To ti je kao da na papiru nacrtas 2 paralelne prave. Izmedju nih mora postojati nesto, prazan papir, al opet je papir, jer kad ne bi bilo nicega onda bi to bila jedna prava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...